Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Donatie atacata de catre neamuri la un an de la decesul lui tata (cel care a benificiat de donatie)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
In cazul de fata , se da urmatoarele,
Parinti lui tata au cumparat un teren, l-au transcris pe un frate de a lui tata care a decedat deja de un an (zic de tata nu fratele ala ca ala e inca in viata), practic fratele respectiv si sotia lui i-au donat lui tata atunci (acum 20 de anI) terenul respectiv. si pe terenul ala s-a construit casa unde locuiesc eu , si restul pamant arabil.

Acum pe motiv ca maica mea si-a gasit un alt partener si ca eu probabil am  facut o tranzitie din baiat in fata , neamurile respective au fost la primarie si nu am idee ce anume au facut si ce  au zis , de primarul mi-a spus ca donatia , contractul e din nou pe numele lor , mai am doar 43 de arii locul unde imi este casa , restul de pamant arabil este din nou pe parinti lui tata , cele 2.2 hectare, e o harababura aici , si eu sunt direct mostenitoare dupa decesul lui tata chiar daca tata a primit terenul prin donatie.

In aceste aspecte , pot sa mai fac ceva sau sunt la mila neamurilor toxice care acum daca vreau pot sa ma si scoata afara din casa , s-a realizat si o succesiune prin notar insa nu stiu exact daca succesiunea aia implica doar casa sau si restul de teren arabil de 2.2 hectare.

Neamurile toxice acum se bat in piept ca totul e al lor si ca e posibil sa ne cheme si in instanta si etc.

Nu prea le am cu legiile si vreau ajutor si sfaturi sa stiu ce pot face si la ce sa ma astept .

Edited by DianaXO, 14 September 2022 - 20:15.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa te concentrezi si sa expui mai exact situatia, dpdv legal.
Ce acte s-au facut, ce e cu succesiunea si eventual sa pui aici extrase din acele documente.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Intai incepi cu actele, nu cu povesti.

Toate povestile trebuie sa aiba in spate acte.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
actele vorbesc...

Quote

Donația este un contract prin care o persoană, numită donator, transmite în mod gratuit și, de regulă, irevocabil, dreptul de proprietate asupra unui bun mobil sau imobil către o altă persoană, numită donatar, care îl acceptă.
Donația este un contract cu titlu gratuit pentru că una dintre părți urmărește să procure celeilalte părți un beneficiu, fără a obține în schimb vreun avantaj. De asemenea, donația este și irevocabilă în baza principiului reglementat de Art. 985 din noul Cod Civil. O excepție de la acest principiu este donația încheiată între soți care poate fi revocată, însă numai în timpul căsătoriei.
Potrivit art. 1011 din noul Cod Civil, donația se încheie prin înscris autentic, sub sancțiunea nulității absolute. Prin urmare, pentru a fi valabil, atât actul de donație a unui bun imobil (casă, apartament, teren etc.), cât și a unui bun mobil (automobil, bani etc.) se încheie în formă autentică, la notarul public.


#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cauta un avocat priceput pe spețe d-astea si nu astepta sa te dea afara din casa.

#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Eu din ce am inteles chiar daca ei au vreun drept sa imi ieie din nou pamanturile si repsectiv casa (respectiv sa anuleze donatia) , e dreptul meu sa le cer despagubiri (cheltuieli, impozite , taxe , casa construita din bani parintilor mei) fiindca terenul donat atunci era gol, si de cand l-a preluat taica meu , el si mama a platit tot, impozite , taxe , etc tot parinti mei au construit si casa, in toate documentele figureaza numele lui tata.

Dar trebuie sa ma intalnesc cu un avocat cel mai bine si sa ii prezint toate documentele ce le am la indemana.

Mi se pare ciudata si afirmatia primarului ca pamantul de 2.2 hectare a revenit brusc donatorilor -> bunicilor si un var are pretentia sa ii predau titlul acela bunicilor inapoi ca de nu se emite altu nou pe numele bunicilor (parinti lui tata si respectiv donatori) , si a mai precizat contractul este de vanzare  - cumparare.

Edited by DianaXO, 14 September 2022 - 22:01.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Dreptul tau e sa iesi cu fata curata si cu proprietatea intreaga din acest "rahat", sa fii bucuros/oasa si uita de compensatii financiare.

#8
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.08.2012
Pentru inceput, spune exact ce ACTE ai pentru respectivele bunuri, case, terenuri, etc.

Daca donatia s-a facut pe gura sau doar cu acte de mana, atunci cred ca esti deja esti un pic mai sarac(a).

#9
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostDianaXO, on 14 septembrie 2022 - 22:00, said:

Eu din ce am inteles chiar daca ei au vreun drept sa imi ieie din nou pamanturile si repsectiv casa (respectiv sa anuleze donatia)
Mi se pare ciudata si afirmatia primarului ca pamantul de 2.2 hectare a revenit brusc donatorilor -> bunicilor si un var are pretentia sa ii predau titlul acela bunicilor inapoi ca de nu se emite altu nou pe numele bunicilor (parinti lui tata si respectiv donatori) , si a mai precizat contractul este de vanzare  - cumparare.

Rudele si primarul nu au niciun drept sa schimbe proprietarul in acte al pamantului.
Contestarea donatiei o pot face rudele dar in instanta, in urma unui proces care dureaza mult probabil minim 1 an. Schimbarea la primarie se face numai in urma hotararii judecatoresti finale. Daca a fost vanzare-cumparare atunci in trecut nu poate fi contestata

Nu trebuie sa le prezinti rudelor actul de donatie sau vanzare/cumparare sau alte acte privind pamantul, probabil vor sa ti le smulga din mana.

Trebuie sa te duci la primar si sa-l instiintezi in felul urmator In ziua x (alegi o data de luni-vineri din saptamana ulterioara) la ora 10 am audienta la Directia nationala anticoruptie din Strada Y Orasul Z, la procurorul sef serviciu: Nume prenume
iei datele de aici
https://www.pna.ro/s...ritoriale.xhtml
ii zici ca o sa l denunti pentru tentativa ilegala de schimbare a proprietarului de drept in acte asupra pamantului, sa vezi ce zice

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Poststalker2142, on 15 septembrie 2022 - 13:56, said:

Trebuie sa te duci la primar si sa-l instiintezi in felul urmator In ziua x (alegi o data de luni-vineri din saptamana ulterioara) la ora 10 am audienta la Directia nationala anticoruptie din Strada Y Orasul Z, la procurorul sef serviciu: Nume prenume
...
ii zici ca o sa l denunti pentru tentativa ilegala de schimbare a proprietarului de drept in acte asupra pamantului, sa vezi ce zice

inițiatorul e destul de timid și răvășit..., nu va-nțelege ce-i sugerezi acolo, iar dacă-nțelege nu va urma calea asta :(
zic că-i răvășit, deoarece tot povestește, cere sfaturi, dar nu prezintă ce acte are la-ndemână...
cum drakku să-l ajutăm dacă el nu ne ajută?

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Stati linistiti ca mi-am revenit din socul initial , si cum a zis stalker , ei se bat acum in piept ca o sa primeasca de la primar nu stiu ce alta copie de pe contractul ala de vanzare - cumparare , atunci cand l-au cumparat bunici , cica contractul e pe numele bunicului, dar tot ei dupa au donat de buna voie terenul lui tata si eu am titlu de proprietate si actele de donatie , si tot.

Si "neamurile" mi-au cerut deja sa le predau ceva titlu de proprietate , dar nup, am rupt total legatura cu ei , si nu au decat sa ma dea in instanta , si chiar daca e asa cum zic ei , tot o sa imi plateasca despagubiri , fiindca in toti astia 20 si ceva de ani, parinti mei au intretinut terenul pe care neamurile il vor inapoi, au platit taxe si impozite si etc si s-a ridicat si o casa din bani parintilor, daca ei initial au crezut ca o sa cedez de buna voie si o sa ii pup in cur si o sa le dau nu stiu ce acte vor ei , s-au inselat .

PS: Primarul cand l-am intrebat ca cum se poate asa ceva , se uita in jos si se facea ca scrie cu pixul nu stiu ce si dadea din umeri , probabil fratele lui tata care lucreaza in Germania si se bate in piept ca are bani si pile si tot felul de cunostiinte , mi-e ca stalker are dreptate sa anunt si DNA-ul in privinta asta , astia l-au mituit pe primar aka "l-au cumparat" cu cateva mii de euro probabil.

Cand o sa am timp o sa pozez si anumite acte, o sa blurez anumite secvente si le incarc aici, dar oricum plec io si la avocat saptamana viitoare.

Edited by DianaXO, 16 September 2022 - 11:57.


#12
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Vezi ca ar trebui sa gasesti pe langa actul de donatie si un act de acceptare a donatiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate