Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme de matematica rezolvate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Salut ! Am inceput sa rezolv si sa prezint video solutiile pentru unele probleme de matematica: geometrie, algebra, trigonometrie etc. Am pus filmuletele intr-o lista  pe Youtube. Momentan, sunt citeva probleme rezolvate, insa, in functie de timpul pe care il am si de interesul elevilor, voi continua. Totul este absolut gratuit fiindca imi doresc sa poata invata si copiii care au posibilitati materiale mai scazute si nu pot apela la meditatii. Am multe culegeri de mate cu mii de probleme interesante, timp sa am pentru a le rezolva si prezenta video. Nu sunt profesor de gimnaziala/liceu, insa imi place matematica si, din ce stiu, am zis sa arat si altora. Poate ca munca mea va prezenta interes in rindul elevilor. Spor la invatat !
https://www.youtube....pM-gr8FM2WG0DdZ

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Ar fi bine cand faci niste probleme sa specifici undeva ca e o problema care se adreseaza elevilor de clasa a V/VI/VII/VIII-a ... pentru ca altfel nu e clar cine se afla in publicul tinta nici pentru elevi, nici pentru parinti.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
poate ar fi bine să iei manualele de clasa Vlll și să rezolvi de acolo.pe lângă rezolvarea problemei să și explici puțin teoria să nu ajungi numai să copiezi ci să și pricepi ceva

sunt greu de urmărit așa dispersate.fă geometrie clasaVlll algebră clasa Vlll și acolo pui toate problemele la videoclipuri și sunt mai ușor de găsit și urmărit

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Multumesc pentru idei ! Ideea este ca eu am acele culegeri, putin mai vechi, din anii 80-90 si lucrez din ele. Am inceput sa rezolv intii ca hobby, apoi am zis sa fiu de ajutor si altora. Nu stiu daca programa acelor ani mai corespunde cu cea de azi, insa incerc sa vad daca problemele rezolvate pina acum sunt de clasa a VI-a sau a VIII-a. Daca eram profesor de scoala atunci as fi fost la curent cu materia :) Am si o mare nemultumire: tableta grafica pe care scriu afiseaza doar pe ecranul laptopului si este extrem de ciudat si de dificil sa scrii pe un suport din plastic si sa vezi pe ecran. De aceea scrisul e tare urit, plus ca spatiul pe pagina e destul de mic si trebuie sa fac scroll sus-jos pentru a ma referi la figura. Cum as putea rezolva decent acest neajuns ? Sa incerc rezolvarile pe foaia de hirtie si sa filmez...foaia ? Nu stiu daca este o idee buna.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la o scoală și cere cărți de mate clasa 7-8.nu cred că n-ai ceva cunoștințe cu copii.scrisul se înțelege explicațiile sunt bune că am trecut prin faza asta și mai am încă un hop anul acesta.cu desenul vezi dacă se poate copia cumva și mai jos pe pagină

cu filmatul nu cred că-i bine.poți încerca să vedem cum apare

Edited by EMPP, 13 September 2022 - 12:09.


#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Copiii mei sunt clasa a 2-a si a 4-a, inca nu au ajuns la minunatiile din gimnaziu. As cumpara cartile de mate V-VIII, insa cum stiu ca sunt cele recomandate, cele mai bune ? Daca are cineva o recomandare, va rog, mi-ar fi de mare folos. M-am uitat pe net si sunt foarte multe carti, manuale alternative, culegeri de probleme etc. Trebuie sa ma ajute cineva ca sa fac o alegere buna/corecta pentru a fi cu adevarat de folos unor copii care vor sa invete suplimentar fata de scoala.

#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View Postionut76, on 13 septembrie 2022 - 12:15, said:


Bravo pentru initiativa! Cred ca pica foarte bine mai ales pentru cei care vor sa invete si care n-au resursele materiale pentru meditatii.

Ai mei folosesc culegerile Paralela45/Mate2000 (consolidare). Sincer mi se par glume proaste pe langa Petrica/Gheba/Nita Nastasescu, dar asta e nivelul.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Ionuț,
felicitări pentru inițiativă!
Ar mai fi de lucrat un pic la prezentare însă.

#9
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Felicitări pentru inițiativă!
În ceea ce privește modalitatea tehnică de realizare a cursurilor, te poți inspira de la NancyPi, de exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c819bGfH8FA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Îți trebuie un ecran de plexiglas, fundal alb, cameră care să știe oglindire stânga-dreapta și un set de markere speciale pentru tablă - din acelea care se șterg ușor.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlyanna, on 13 septembrie 2022 - 12:24, said:


Bravo pentru initiativa! Cred ca pica foarte bine mai ales pentru cei care vor sa invete si care n-au resursele materiale pentru meditatii.


Paradoxul societatii romanesti: frecventezi orele de la scoala si totusi ai nevoie de meditatii. Ceva acolo este in plus, ori scoala ori meditatiile.

View Postionut76, on 13 septembrie 2022 - 09:47, said:

Salut ! Am inceput sa rezolv si sa prezint video solutiile pentru unele probleme de matematica: geometrie, algebra, trigonometrie etc.

Vezi ca sa fii in tema cu programa scolara din punct de vedere a rezolvarilor. Sa nu te atace bietii profesori carora le iei painea de la gura copilasilor lor oropsiti.
In rest sa nu uiti ca pe meleagurile aste mirifice nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Succes si tenacitate iti doresc Posted Image

#11
bamseif

bamseif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.04.2009
Pt manuale ... https://www.manuale.edu.ro/ ...se pot vedea in format PDF online, dar uneori nu le merge bine site - ul.

#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012

View Postlyanna, on 13 septembrie 2022 - 12:24, said:


Bravo pentru initiativa! Cred ca pica foarte bine mai ales pentru cei care vor sa invete si care n-au resursele materiale pentru meditatii.

Ai mei folosesc culegerile Paralela45/Mate2000 (consolidare). Sincer mi se par glume proaste pe langa Petrica/Gheba/Nita Nastasescu, dar asta e nivelul.

E buna sugestia ta, sunt cele mai folosite materiale de elevii de gimnaziu.

Dar au si ele probleme grele, doar ca sunt segmentate pentru toti elevii din clasa, nu doar pentru cei buni si foarte buni cum erau culegerile pe vremuri.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View PostOlteanul_sfios, on 13 septembrie 2022 - 14:24, said:

Dar au si ele probleme grele, doar ca sunt segmentate pentru toti elevii din clasa, nu doar pentru cei buni si foarte buni cum erau culegerile pe vremuri.

Daca e asa, imi cer scuze. Eu am vazut doar niste teste cu intrebari teoretice de genul: "Ce este mediana?" si m-a ingrozit nivelul.
Acum 20-30 de ani intrebarile erau de fapt probleme la care puteai sa stai ore intregi sa te gandesti si sa incerci solutii. Puteau sa iti iasa sau nu, fara suparare.

#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Au inclusiv teste date la Olimpiade, deci nu e cazul.

#15
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Multumesc pentru linkul legat de manuale. Inteleg ca sunt manuale alternative construite pe o anumita programa scolara. Ma voi uita si eu peste ele si ce problema gasesc mai interesanta va intra la rezolvare Posted Image Doamna/domnisoara Nancy din filmul de mai sus e foarte frumoasa, vorbeste bine, prezinta bine, nu pot face la fel ca ea Posted Image Nici nu arat ca ea.. Promit sa mai lucrez la prezentare, insa tableta grafic nu e ceea ce imi doresc. Ca explicatii poate ar fi bine sa mai atac si ceva aspecte teoretice, insa daca acestea se stiu, elevul respectiv se va plictisi maxim. Din ce am vazut la studentii mei, atentia lor este foarte scurta, apoi se plictisesc, mai ales la explicatii complexe. In general, ei vor ca explicatia sa fie scurta 1-2 minute si sa obtina rezultate imediate. Ma inham la ceva complicat, stiu, voi face cit pot de bine si sper ca materialul video creat sa fie de real ajutor.

Edited by ionut76, 13 September 2022 - 16:27.


#16
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Ia ce se preda acum in scoli, altfel interesul va fi scazut.

Lucrarile propuse mai sus sunt exact ce trebuie.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Sursele astea video sunt foarte bune pentru copii.
Pe fii-mea am introdus-o pe Khan-Academy, insa se descurca mai greu deoarece e in engleza. A parcurs cam jumatate de clasa a 4-a si a facut testele alea cam in proportie de 90% bine.

Poti sa te inspiri de acolo, daca vrei sa continui cu chestia asta. Trebuie urmarita si o programa, daca vrei sa faci ceva si mai util.
Altfel, jos palaria ca faci asa ceva. Sursele in lb. romana sunt mai bune decat in engleza. Copiii trebuie sa invete sa judece in limba romana. Daca fac prea mult in engleza, ajung sa judece in limba engleza si nu stiu daca-i tocmai bine, mai ales ca scoala o fac in lb. romana.
Eu insumi invat mult in engleza si am ajuns sa gandesc anumite chestii in engleza. In romana nici nu stiu cum sa le zic. Dar ma trezesc ca gandesc anumite chestii in cap in engleza. Sau 20% in engleza, 80% in romana. Nu-i tocmai bine si e clar mai dificil.

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
In mod clar vreau sa continui ce am inceput si, de obicei, continui si fac binisor ceea ce incep, sunt un tip tenace Posted Image
Voi alege probleme interesante si le voi explica cit mai bine, insa nu voi avea timp de bibileala, adica sa le fac profesionale. Ma voi inspira din ce fac altii, dar nu cred ca imi voi propune sa ajung la un nivel de filmare/prezentare foarte inalt. Macar sa se inteleaga ce fac, ce explic, ce desenez. Imi amintesc cum invatam noi la matematica in anii 80 si nici nu pot compara cu ce este acum. Luam culegerea de probleme si faceam la rind, unde nu stiam discutam cu colegii si aproape intotdeauna gaseam rezolvarea. Unde chiar nu stiam intrebam parintii. Cind nici ei nu stiau Posted Image mergeam la profesoara si o intrebam, dar erau 5-6 probleme din 100. Pe atunci, culegerile noastre nu aveau rezolvari, ci doar rezultate. Volumul piramidei nu-stiu-care ? V=3452 cm3. Oh, nu stii sa ajungi la acest rezultat ? Nasol, mai inveti....
La fel am facut si la fizica in liceu, aveam culegerile de probleme A. Hristev si G. Cone si am facut problemele la rind, nu am reusit vreo 10-20 din fiecare carte. Asa invatam noi fizica la mijlocul anilor 90. Cu cita fizica stiam intram la medicina insa nu mi-a placut chimia Posted Image
Daca rezolvarile astea video au ceva succes, poate ca ma voi apuca sa fac si probleme de fizica, cred ca mai am rezolvarile de acum 30 de ani.

Edited by ionut76, 13 September 2022 - 18:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate