Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Certificarile in IT - Azure, Amazon, Comptia - conteaza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă reușești sa iei certificarea aia, înseamnă că o să fii pregătit la interviul tehnic. Asta-i tot.

Edit. Evident că experiența practică are foarte multă importanță. Ideea e ca una nu o exclude pe cealaltă.

Dacă examenul de certificare se dă într-un loc controlat și nu e ceva de umplutură ca la training-urile in corporații, o sa te ajute cu siguranță.

De asta e bine sa te documentezi înainte pe ce certificări dai banii.

Edited by pexCom, 12 September 2022 - 20:20.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Un IT-ist care se respecta isi ia certificarile in domeniul lui. O firma care se respecta ofera posiblitatea angajatului sa isi ia certificarile in domeniul in care lucreaza, ii plateste cursurile + examenul.

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostBursul, on 13 septembrie 2022 - 06:40, said:

Un IT-ist care se respecta isi ia certificarile in domeniul lui. O firma care se respecta ofera posiblitatea angajatului sa isi ia certificarile in domeniul in care lucreaza, ii plateste cursurile + examenul.
Corect

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Certificarea asta oferă o crestere salarială?
Dacă instrucția este făcută pe banii angajatorului mai creste salariul?

#23
cyfaws

cyfaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.04.2008
Daca nu ti-a promis in prealabil atunci va trebui sa-i convingi tu ca meriti mai mult. De multe ori, cand un angajator te pune sa iei certificari este pentru ca in felul asta castiga mai multe contracte in care se cere explicit personal calificat.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostOClaudiu, on 11 septembrie 2022 - 14:29, said:

Cat de mult conteaza certificarile in IT...

ajuta in 2 situatii:
- cand esti incepator in campul muncii si nu prea ai ce trece in CV
- cand lucrezi pt o firma cu contracte mari si serioase care necesita si existenta unor angajati cu anumite certificari

#25
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Dacă certificarea se suprapune cu competența cred că poate ajuta.

#26
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostOClaudiu, on 11 septembrie 2022 - 14:29, said:

Buna ziua,
Cat de mult conteaza certificarile in IT , ma refer la cele de top gen Azure, Cisco , Amazon, etc ? Se fac diferente intre cei care au aceste certificari si cei care nu le au ?

Mmmm...da. Oarecum. In sensul ca personal, nu ma incalzeste deloc prezenta certificarii dar imi da o oarecare idee ca e posibil chiar sa cunosti subiectul pe care l-ai pus in CV. Putea sa nici nu fie certificarea aia acolo si probabil diferenta era ca discutam putin mai mult despre subiect. La o adica poti sa-ti pui in CV ce certificari vrei, nu e ca si cum sta cineva sa ti le verifice. Depinde.. poate functie de cat esti de specializat. Probabil unui Oracle DBA necunoscut i s-or verifica si certificarile.. n-am idee.

View Postkrtyna, on 11 septembrie 2022 - 14:53, said:

Slabe sanse. Cine are timp de certificari nu are timp sa fie si bun.
Sa fie coincidenta ca toti indienii cu care lucrez au certificari Microsoft si cv-uri de savanti dar sunt zero-barat la programare si sunt schimbati tot la 6 luni? In contrast cei buni au cv-urile goale..

Subscriu la asta cu indienii cu CV-uri de savanti. Realmente, cele mai appealing CV-uri la indieni am vazut.

Edited by crs12decoder, 07 December 2022 - 00:17.


#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMarianG, on 13 septembrie 2022 - 10:15, said:

Certificarea asta oferă o crestere salarială?
Dacă instrucția este făcută pe banii angajatorului mai creste salariul?
La mine așa a fost. Pînă nu a venit managerul să-mi spună cu cît îmi crește salariul, nu m-am obosit să-mi iau vreo certificare.

#28
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Ar fi bine daca s-ar exprima asupra subiectului cei care au dat examenele.

Eu am dat pt arhitect Azure si am fost chiar sub cele 700 de puncte. Examenul este greu si contine intrebari extrem de detaliate (la care tre sa memorezi tabele lungi cu preturi, storage, capacitate VM etc) dar si laborator cu exercitii practice. Tre sa fii f rapid, nu prea ai timp de gandire. Pe langa asta e si scump examenul (160 lire din Anglia unde lucrez eu. Din Romania e mai ieftin, in Asia e si mai ieftin si tot asa, asta e politica lor).  Plus, trebuie sa dai ori din centru, ori daca dai de acasa tre sa faci poze din toata camera si esti supravegheat continuu, nu ai cum sa pacalesti sistemul.

Garantez pt cine e arhitect certificat de Microsoft ca e bun, fara indoiala.

#29
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Daca-ti creste salariul ? In Anglia unde sunt eu, orice iti creste salariul la angajare. Certificari, proiecte, cat de mare este firma la care erai, tehnologii pe care le stii.

Acum, as we speak, GraphQL iti creste sigur salariul, e o tehnologie ce incepe sa se caute mult si multi intreaba de asta.
Salariul vine intotdeauna intr-un un range (intre si intre) . Ca sa ajungi catre partea superioara , tre' sa ai niste assets care sa te ridice.

#30
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

Quote

e o tehnologie
E o manipulare the JSON-uri bazata pe cautari in structuri de tip lista. Ce marire ? Din punct de vedere al complexitatii este mediu.
Ai auzit de Elastic search? Sa stii ca in lumea Java nimeni nu-ti da ceva in plus ca te descurci in Elastic Search. E mandatory.

Quote

Garantez pt cine e arhitect certificat de Microsoft ca e bun, fara indoiala.
De acord, insa certificare in sine nu  reprezinta mare lucru fara CV-ul atasat. Daca iei ceritificare stii doar teorie si ma scutesti pe mine, companie de alte investitii insa certificare aia nu inseamna
ca ai experienta necesara pt arhitect.

Certificarea aia are valoare doar in functie de experienta ta anterioara in CV  , iar daca experienta din CV e modesta , certificarea nu o sa acopere lipsa de experienta in CV.
De fapt la o experienta modeste, certificarea echivaleaza cam cu zero.

Insa daca certificarea aia vin cu CV bogat atasat, atunci da, in acel moment certificarea isi poate creste substantial plaja de salarizare.

Exemplu:
Una e sa am certificare in Cloud architect de la un candidat care are maxim 5 experienta over-all in IT, stie doar java script , nitel Node js si  a fost absolvent de Teologie  si poate lucra doar in Python,
si alta e sa am :
aceiasi certificare de Cloud architect de la un candidat care are 15 ani experienta over-all in IT, este senior pe java sau C++, si care a fost expus de-a lungul carierei
la majoritatea tehnologiilor care implica existenta cloudului, mai este si proefficient intr-un limbaj matur de programare: c/c++/java si poate sa-mi invete
orice limbaje de programare fara efort si  de-a lungul carierei sale, experienta l-a invatat cum sa evite pitfall-urile fiecarei tehnologii care alcatuieste cloudul.

Doar in acest al doilea caz, certficarea de Cloud Architect da un boost considerabil plajei de salarizare

Quote

La mine așa a fost. Pînă nu a venit managerul să-mi spună cu cît îmi crește salariul, nu m-am obosit să-mi iau vreo certificare.
Si daca iti promit verbal si nu se tine de cuvant ?

Edited by AlaDinCopac, 19 December 2022 - 12:19.


#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 AlaDinCopac, on 19 decembrie 2022 - 12:37, said:

Si daca iti promit verbal si nu se tine de cuvant ?
Puțin probabil să se întîmple așa ceva. Pe aici cuvîntul dat contează la fel de mult ca un act semnat.
Totuși, dacă s-ar întîmpla așa ceva, urmările ar fi:
1. Managerul respectiv nu mai e manager. Cel mai probabil își caută de lucru pe la McDonalds.
2. Îmi caut de lucru în altă parte.

#32
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Certificarea o dai/iei nu pentru companie/manager/sef, ci pentru tine (ca o investitie). Daca ai avut dorinta (sau disponibilitate sau oportunitate) sa inveti lucruri noi, atunci o certificare este un extra-mile care nu poate decat sa te ajute - fie ca este o usa deschisa sau un avantaj fata de altcineva care nu are asa ceva. Ah, am lasat la final ce era mai important: o certificare vine DOAR complementar la experienta (si nu o inlocuieste).

Intre experienta vs CV doar cu certificari - clar prima varianta.
Intre experienta vs experienta&certificari - clar varianta a 2a.

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Dokken, on 26 decembrie 2022 - 16:04, said:

Certificarea o dai/iei nu pentru companie/manager/sef, ci pentru tine (ca o investitie).
Wrong. Eu învăț vreo 2-3 zile pentru o certificare și la sfîrșit nu pot spune că știu mai multe decît înainte, în timp ce firma la care dau cu sapă se poate lăuda ca mai are încă un certificare AWS/Azure/wharever, să obțină, sau să păstreze statutul de partener cu respectivii, ș.a.m.d.

#34
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 mufa, on 26 decembrie 2022 - 15:38, said:

Puțin probabil să se întîmple așa ceva. Pe aici cuvîntul dat contează la fel de mult ca un act semnat.
Cuvantul e cuvant, acum este, peste 5 minute nu mai este. Daca ai avea ceva scris (un angajament scris) atunci ar fi ceva.
De aceea avem contracte si nu mergem pe cuvant sau vorbe.

Quote

Totuși, dacă s-ar întîmpla așa ceva, urmările ar fi:
1. Managerul respectiv nu mai e manager. Cel mai probabil își caută de lucru pe la McDonalds.
Doar daca n-are spate si faci tu plangere si superiorul lui nu-i tine partea.(cam rar asa ceva, mai degraba spre deloc)

Quote

2. Îmi caut de lucru în altă parte.
Acelasi raspuns mi l-am dat si eu. De  aceea certificarile te ajuta doar daca esti senior in acel domeniu si vrei sa te duci
in alta parte, da si pe baza acelei certificari iti poti negocia salariul si mai mare.
Insa certificarile daca nu sunt insotite de experienta in domeniu la nivel de senior, nu prea ajuta la salariu.

#35
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Zicea un coleg mai sus, si bine zicea.
Azi, cand aplici la un job care implica si lucru in cloud, fie el GCP, AWS sau Azure, deja se presupune ca oricum ai experienta in asa ceva.
Mai mult, se presupune ca daca ai lucrat cu BigQuery in GCP, sa stii automat si echivalentul in AWS sau Azure.

Ok, nu neaparat ca se presupune, dar mai orice job pentru back-end dev de ex, are la cerinte OBLIGATORII cunostiinte cloud.
F putine companii ar fi dispuse sa ia pe cineva fara experienta in cloud si sa-l formeze.

Dar e ok.
Mai nou daca urmaresti un video pe YT despre dynamodb de 2 ore, poti pune ca ai 3 ani experienta. E ok.

L.E. O singura data am patit la un interviu tehnic pentru o firma din Spania sa-mi ceara un import din credly.com pentru a dovedi anumite certificari, zicandu-mi clar ca nu vor sa vada demo, doar certificari.
Dar ulterior mi s-a spus ca posturile noi erau din ceva fonduri si trebuiau sa aiba ceva la mana sa dovedeasca tariful orar perceput de noi.

Edited by victor29cr, 27 December 2022 - 12:22.


#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 AlaDinCopac, on 27 decembrie 2022 - 10:58, said:

Cuvantul e cuvant, acum este, peste 5 minute nu mai este. Daca ai avea ceva scris (un angajament scris) atunci ar fi ceva.
De aceea avem contracte si nu mergem pe cuvant sau vorbe.


Doar daca n-are spate si faci tu plangere si superiorul lui nu-i tine partea.(cam rar asa ceva, mai degraba spre deloc)
Tu probabil ești obișnuit să lucrezi cu genul de oameni care mint cînd deschid gura, e normal să vrei să ai totul scris. Bine, normal ar fi să pleci dintr-un astfel de mediu.

Poate să aibă orice spate. Tu realizezi că în firma respectivă a doua zi nu-l mai respectă nimeni și că la fel de bine poate să fie manager peste firele de iarbă din fața firmei după ce ar face o astfel de fază? Și hai, mult success să conduci niște oameni inteligenți care nu te respectă. Iar cu frica nu merge, în domeniul ăsta te cam împiedici de joburi la fiecare pas.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate