Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Bazin cu pesti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Salutare.
Acum vreo doua saptamani m-am apucat sa reabilitez un bazin de beton ingropat in pamant, construit acum vreo 20 ani.
Dimensiuni 1,5 x 1,5 x 1,6 m adancime.
L-am spalat cu jet de apa, acum vreo 4-5 ani impermeabilizat cu ciment osmotic, acum i-am mai facut niste scafe la fund si pe pereti (daca il umpleam mai mult de 3/4 pierdea apa). Acum e ok, nu mai pierde de loc.
Bazinul l-am gandit initial sa stochez apa de ploaie de pe acoperis, cand a fost seceta din iulie-august, l-am mai umplut si cu apa din balta.A fost mana cereasca la udat pomi si in gradina, altfel se usca tot.
Acum, ca tot a venit sezonul ploios, cam sta degeaba cu apa in el.Asa ca am luat vreo 10 carasi aurii si i-am pus inauntru.
Sunt ok, au o saptamana, mancare in fiecare seara.
Plus ca i-am atasat si o mica arteziana de genul:

https://www.emag.ro/...0/pd/DTYCM0MBM/

Dar e o chinezarie luata din Dorally, la 300 lei.
Intrebari:
1.Pestii vor rezista la iarna?Tipa din Hornbach de la acvaristica mi-a spus ca da.Mai ales ca bazinul e ingropat 1.5m.
Din cate imi aduc aminte am vazut pe la o pensiune niste carasi aurii intr-un mic iaz, care avea o pojghita de gheata deasupra.
2.Cat rezista fara mancare?
3.E ok sa aduc niste apa din balta, cu tot cu mormoloci pe post de hrana vie?(acum bazinul e umplut cu apa de ploaie)
4.La cat trebuie reimprospatata apa? Si ce cantitate?

Mersi anticipat.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Carasii sunt fitofagi. Nu cred ca mananca mormologii. Introduceti o alta specie care sa-i inghita (dar nu si pe carasi) sau veti avea concert de oracaieli. Si tantarii?

#3
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Ce cumparaturi la impuls fac multi mai ales cand vine vorba de pesti acvariu/iaz fara sa se pregateasca sau sa se documenteze din timp.

Daca nu stii ce faci poti sa ii omori chiar tu si sa nu stii.

Carasii daca i-ai luat de la Hormbach sunt cei colorati maninca aproape orice, volumul de apa minim trebuie sa fie intre 50-100 litri pentru fiecare peste.
Iti trebuie filtrare doar daca volumul de apa e relativ mic cu nr de pesti pe care ii ai (ex volum mic e in 1000litri ai 10 pesti), te sfatuiesc sa citesti ciclul azotului la acvarii, iazul e efectiv un acvariu mai mare.

La 10 grade celcius in apa, pestii nu mai trebuie hraniti deoarece intra in hibernare, iar daca le dai ce maninca e posibilitatea sa le putrezeste mancarea in stomac si mor.

Spor,

PS: lucratori din petshopuri isti zic orice numai sa cumperi ceva

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Nu rezista nicun peste fara filtrare, aerare si sterilizare in 3mc de apa... nici macar crapii Koi!

Edited by GlCA_Contras, 11 September 2022 - 13:11.


#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Iti recomand niste carasi de balta, nu de acvariu. Aia vor rezista.
Oricat de frig s-ar face, stratul de gheata nu va depasi 50 cm cel mult. Si apoi va trebui sa faci niste guri de aerisire.
Nu uita ca pestii astia nu au sange cald si, in principiu, nu mananca cand apa are temperatura mai mica de 4 grade. In bazinul ala ar intra 10 carasi maturi (de 1 - 2 kg), daca-i hranesti bine.
Eu am renuntat la ceva asemanator, dar cu dimensiunile de 6x6x2m, zidita din piatra. Vara seca, iarna ingheta, pana sa sece aveam concerte mai ales in ajunul ploii si fiecare noapte, serpi de apa, miros de apa statuta si de frunze putrezite in apa. Superb.

Edited by adip1962, 12 September 2022 - 08:06.


#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Bazinul are teoretic 3,3 mc de apa, practic vreo 3mc, nu e umplut full. Aerararea merge 12 h pe zi. Mulțumesc pentru răspuns, aștept opinii.

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Update dupa un an:Pestii au rezistat eroic peste iarna, ce-i drept cu un incalzitor de 200W.
Unii s-au triplat ca si marime, altii s-au dublat ( am trei specii diferite)
Cum fac ca la primavara-vara sa se inmulteaseasa-adica sa depuna icre?
Marit temperatura, ceva stimulenti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate