Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Paris: cu masina sau cu avionul? Unde ne cazam

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostTsunnnami, on 10 septembrie 2022 - 20:59, said:

In 5 ani, am facut Bucuresti Nantes de cel putin 25 de ori.
O singura data am fost cu avionul.

Nu vrei sa stii ce mi-am auzit cand am spus prietenilor ca vreau cu masina in loc de avion, tinand cont ca am parcurs aproape 6000 km in total. Nu inteleg de ce majoritatea oamenilor considera ca mai mult de cateva sute de km sunt ceva de neconceput, mie imi place sa conduc, nu vad o problema in a face 1000+ km intr-o zi. Daca ai o masina cat de cat confortabila nu ar trebui sa fie o problema.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAWE, on 10 septembrie 2022 - 21:17, said:

Nu vrei sa stii ce mi-am auzit cand am spus prietenilor ca vreau cu masina in loc de avion, tinand cont ca am parcurs aproape 6000 km in total. Nu inteleg de ce majoritatea oamenilor considera ca mai mult de cateva sute de km sunt ceva de neconceput, mie imi place sa conduc, nu vad o problema in a face 1000+ km intr-o zi. Daca ai o masina cat de cat confortabila nu ar trebui sa fie o problema.

Who cares?
Ai mei de la servici m-au mirosit, ca vroiau sa-mi dea un Duster cand a aparut
"Dati-i una mai confortabila, ca asa nu se urca-n avion!"

Au vrut Laguna, dar le-am zis, Megane, motor mare si full option
SI asa a fost

#39
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostTsunnnami, on 10 septembrie 2022 - 21:24, said:

Who cares?

I surely don't! :) Luni ma duc in delegatie la Muenchen, am vrut desigur sa merg cu masina dar company policy spune ca nu e safe, ca daca patesc ceva e accident de munca or smth, desi la cat costa avionul cred ca nu era diferenta de pret prea mare sa imi plateasca benzina, eh asta e unul din momentele in care ma urc in avion.

Ca idee, am senzatia ca unii oameni calatoresc mult dar nu vad nimic in jur, vad unii grabiti sa bifeze chestii in jurnal dupa care se reped sa vada alte chestii doar ca sa le adauge pe lista. Nu mi se pare abordarea corecta, ajungi sa vezi sute de locuri dar sa nu stii nimic despre niciunul din ele.

#40
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
eu m-as duce cu masina pana la ny daca era vreun tunel ceva....dar n-am avut incotro, a fost singura ruta unde m-am urcat in avion, in rest unde e asfalt numai pe roti.....pe ea si pe mama ei.....nici mancare nu-mi trebuie, se roaga nevastamea de mine sa imi bage un sandwich in bot....si nu sunt vreun pusti care abia si-a luat permis, bag si eu la covrig din 96, dar imi place ca in prima zi

#41
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View PostTsunnnami, on 10 septembrie 2022 - 12:01, said:


E coada am inteles
Attachment blue.jpg






Ce voi mergeti cu bicicleta?
Cum dracu 3 zile??

:lol:
Am facut cu motorul Bucuresti - Nordkapp - Bucuresti, 9 zile, aproape 10,000km
Paris, da, cu trotineta electrica, :lol:


Bucuresti pe la 9 daca pleci ar trebui pana in noapte sa ajugi la motelurile alea la Paprika, o mancare excellenta si multa, preturi decente la cazare. (Granita Ungaria/Austria)
4 roti sunt mai grele decat 2,
fiecare cu preferintele lui, eu nu conduc mai mult de 7-800 de km pe zi, nu am de ce, la 50-60 de euro noaptea de cazare in capitalele europene prin care am trecut ar fi si pacat !
Nu vad sensul de a conduce peste 10 ore, dar hei, fiecare cu placerile lui !
cat ziceai ca faci de la Bucuresti la Nadlac ?
Stii cat am facut eu din Vidin pana in Calafat ? ...5 ore ! dupa ce condusesem vreo 10 si mai aveam vreo 4...am clacat dupa 3 ore si am devenit copilot.
Asta cu hai sa ne masuram cat stam cu ochii beliti la 3 dungi albe e penibil !

Edited by icssizero, 10 September 2022 - 22:31.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAWE, on 10 septembrie 2022 - 21:33, said:

Ca idee, am senzatia ca unii oameni calatoresc mult dar nu vad nimic in jur,

Unu dintre ei, in afara de natura si drum, nu ma intereseaza nimic

View Postxcit, on 10 septembrie 2022 - 22:22, said:

eu m-as duce cu masina pana la ny daca era vreun tunel ceva....dar n-am avut incotro, a fost singura ruta unde m-am urcat in avion, in rest unde e asfalt numai pe roti.....pe ea si pe mama ei.....nici mancare nu-mi trebuie, se roaga nevastamea de mine sa imi bage un sandwich in bot....

Nevasta nu bea lichide cu o zi inaine, :lol:
Cu motoru nu merge cu mine din acelasi motiv, NU OPRESC. SI tacul asta are un rezervor de merg peste 500km cu un plin, :lol:

View Posticssizero, on 10 septembrie 2022 - 22:27, said:

cat ziceai ca faci de la Bucuresti la Nadlac ?

Ultima oara cu masina am scos 79km/h media. Prin 2013, autostrada nu era gata.
Asta cu masina. Cu motoru, sparg.

Uite, Meganul in actiune la o intoarcere din Nantes:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oUv8eqATaJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Dar de plimbat prin paris cu masina stie cineva? Ceva despre trafic,locuri de parcare,experiente cu masina in trafic. Din cauza orelor destul de matinale de zbor iau in calculsi de inchiriat masina.

#44
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ultima oara cand am condus mult, acum ceva ani, am facut 4354 km in 75 ore. Nu conteaza motivul. Din acestia, in tara doar Bucuresti-Nadlag si retur. Am prins autostrazi in constructie/reparatie in Ungaria, Austria si Germania. Fiind in februarie si in weekend am prins si toti olandezii care se duceau la ski in Austria - cei mai prosti soferi din Europa. In momentul in care semnalizeaza, atunci schimba banda in fata ta. Vreau sa spun ca am ajuns in Germania o singura data (noaptea tarziu) sa conduc peste 150 km/h. In rest, aglomeratie, blocaje, restrictii de viteze ptr. reparatii si... radare.
Nu o sa mai fac asta vreodata. asta a fost situatia atunci, nu ma mai bag a asa ceva.
Dar, pur si simplu nu merita. Dupa o perioada, conduci ca un robot, esti atent numai la sosea, nu mai vezi nimic in jur.

Edited by adip1962, 11 September 2022 - 07:32.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdacrad2, on 11 septembrie 2022 - 00:05, said:

Dar de plimbat prin paris cu masina stie cineva? Ceva despre trafic,locuri de parcare,experiente cu masina in trafic. Din cauza orelor destul de matinale de zbor iau in calculsi de inchiriat masina.

As merge cu masina la Paris doar datorita drumului.
In Paris e trist sa mergi cu masina, e mai nasol ca-n Bucuresti.

#46
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Topicul asta ar merge mutat la “Franta”

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Concluzia e sa conduca mii de km pana in Paris cu nevasta si copii fiindca lui Tsunnami ii place sa mearga mult cu motorul fara sa opreasca? Posted Image

#48
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Postmdt, on 11 septembrie 2022 - 09:42, said:

Topicul asta ar merge mutat la “Franta”
Eu cer date despre paris si nu despre toata franta,sau mai bine zis despre ille de france(sper sa fi scris bine),daca iau in considerare si disneyland.
Pana acum ce s-a zis sunt doar generalitati despre traficul din paris.

View Postdani.user, on 11 septembrie 2022 - 11:23, said:

Concluzia e sa conduca mii de km pana in Paris cu nevasta si copii fiindca lui Tsunnami ii place sa mearga mult cu motorul fara sa opreasca? Posted Image
Nu ma iau numai dupa ce zice tsunnamidar in topicurile mai vechi citite de mine despre paris,nu prea vorbeste nimeni de mers cu masina prin paris. Deasemeni nu vorbeste nimeni despre preturile actuale ale cazarilor de acolo. Mai este si altceva in afara de airbnb unde sa gasesti ceva mai convenabil? Nu de alta dar nu prea vreau sa platesc cu mai mult de jumatate de an inainte mai ales ca nu stiu daca merg cu avionul sau cu masina si datele pot diferi.

#49
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Mai ieftin dr atit daca stii pe cineva care inchiriaza direct. Sau mai e faza cu schimb de case,tu vii in vacanta la mn eu la tine

#50
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
In sectiunea Franta sunt mai multe subiecte despre Paris, transport in Paris, cazare in Paris, Disneyland, samd.

Ca sa-ti faci o idee de preturi uita-te pe booking in perioada dorita de tine si in zona dorita. In principiu in zonele bune e mai scump, in cele mai putin bune e mai ieftin, in suburbii poti gasi si mai ieftin dar faci mai mult pana in centru. Depinde ce vrei. Alta varianta, daca stii zona in care vrei sa stai: te uiti pe Google Maps ce hoteluri/apartamente sunt si cu ce note/review-uri si apoi cauti pe site-urile lor disponibilitate si preturi. Eu asa caut cazare.

O zona buna unde am stat noi data trecuta si as sta si data viitoare este Cartierul Latin, pe langa statia de metrou Luxembourg. Se ajunge pe jos in centru, la Notre Dame si Louvre, prin cartierul Latin, prin Montparnasse, mi s-a parut o zona f buna. Este cartier universitar, linistit, fara “dubiosi”. In plus am avut si RER B direct de la aeroportul CDG, fara schimb, a fost f bine. Mereu cand vizitez un oras unde merg cu avionul eu caut cazare pe linia directa de metrou spre aeroport ca sa nu avem de schimbat magistrale cu bagajele.

Dar Parisul e mare, hoteluri si apartamente de inchiriat sunt peste tot, pt toate gusturile si criteriile.

Si pe site-ul asta am gasit cazari in Franta:
https://www.gites-de-france.com

Daca aterizezi la Beauvais poti lua autobuz pana la Port Maillot si de acolo RER/metrou sau poti rezerva transferprivat/shuttle care sa te duca de la aeroport direct la hotel si inapoi. Pentru mai multe persoane s-ar putea sa merite pretul. Oricum cred ca iesi mai ieftin decat sa inchiriezi masina si apoi sa platesti pt ea parcarea tot sejurul. In Paris in sine nu ai ce face cu masina, mai precis nu ai unde sa o lasi aproape de obiective.

Edited by mdt, 11 September 2022 - 15:25.


#51
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Am vazut si tu topicul si vreau sa va spun ca am de gand sa merg la Paris cu masina pe traseul https://www.google.c...56614!3e0?hl=ro
Cazare intermediara Salzburg -3 nopti.
Toate cele bune.

#52
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Stii sa folosesti google maps? Cauta parcari in Paris si o sa vezi parcarile cu plata. In functie de zona de cazare, vezi daca exista si parcari prin apropiere si lasi masina, desi la cum e metroul, poti sa o lasi aproape oriunde si ajungi cu usurinta inapoi la ea. Vazusem in zona Arcul de Triumf cota 18€ pe zi

Cazarile sunt scumpe. By default. Eu gasisem airbnb accesibil ca pret, <80 euro si avea doar pat si chiuveta, baie la comun. Camin. No thanks. Mai pui 20 de euro si gasesti hotel 3* in zone linistite si nici la periferie, in 10 minute esti la orice punct de interes cu metroul. Faptul ca mergeti 4 persoane bineinteles ca ridica pretul mult la cazare, dar o varianta e sa cauti hostel pentru 4 persoane/camera sau 6/8 si cumperi si locurile respective :D

Si pentru costuri, taxe, combustibil etc intra pe viamichelin si iti calculeaza ei

#53
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Ca sa intri cu masina in Paris iti trebuie si o vigneta
In iunie m-a dus nevasta la Rolland Garros, locuiesc la cam 500km de Paris. Am facut niste calcule si am zis ca prefer sa stau relaxat 2,5h in tren decat sa conduc 6h, sa injur la francezi si sa ajung obosit.
Cum s-a mai spus, cu masina te duci pan ala Paris si o parchezi undeva dupa care uiti de ea. Metroul e baza.

Edited by atupi, 11 September 2022 - 21:18.


#54
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAWE, on 10 septembrie 2022 - 14:40, said:

Anul asta am decis ca mergem cu masina in loc de avion. Destinatia Barcelona, cam vreo 2300 km distanta. Am condus cu o noapte oprire la dus (Jesolo), una la intors (Milano).
De unde a fost plecarea ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate