Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Paris: cu masina sau cu avionul? Unde ne cazam

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 03.04.2017
Deschid acest topic,intrucat nu am mai gasit informatii relevante actualizate despre cum e mai bine in paris si pana acolo. As dori sa merg la anul intr-o excursie la paris si disneyland.Despre zborul cu avionul si transportul comun de acolo stiu cate ceva dar poate ar necesita niste actualizari de preturi rute. Despre o aventura cu masina spre si prin paris nu prea stiu mai nimic. Si aicia refer la taxe de autostrada ,parcari,daca se gasesc locuri de parcare pe la obiective,preturi. In momentul de fata,fiecare dintre metode are atuurile ei,dar poate ar putea fi enumerate argumente pro si contra.
De asemenea vad ca cazarea in paris a devenit destul de scumpa,niste recomandari poate. Eu cel mai ieftin am gasit pe airbnb,dar nu as plati cu jumatate de an inainte.M-am mai interesat de preturi si inainte de pandemie si am ales in loc de paris,dubaiul pentru ca era mult mai ieftin la cazare.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile ce vor fi date.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dacrad2, on 10 septembrie 2022 - 01:31, said:

M-am mai interesat de preturi si inainte de pandemie si am ales in loc de paris,dubaiul pentru ca era mult mai ieftin la cazare.
Care e scopul calatoriei, daca in trecut ai ales asa ?

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
pe mine nu mă convinge nimic să conduc mai mult de câteva sute de km la un drum.

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Avionul, drumul ca drumul,dar ce faci cu parcarea in Paris
Totusi taxe drum vigneta Ungaria,vogneta Austria,Germania gratis.
In F se plateste taxa de autostrada,acum depinde pe unde intri inF. Daca vii pe la Strasbourg natinalul 4 gratis,sau A4 cu bani.
Daca mergi Germania Belgia Franta,iarasi pe unde intri in F sa ti dau traseu bun si gratis.
Vigneta de Hu se poate lua online,e electronica,recomand,aia de A eecomand din benzinarie´
In F se plateste la barierele de peage cash sau card. La peage ul de intrare pe autostrada iei ticketul qi il bagi la urmatoatea casa de plata ca sa stie aia cit sa ti incaseze,pierzi ticketu platesti cel mai lung traseu de pe autostrada respectiva. Daca stai pe parcarea de autostrada mai mult de 48 de ore,idem. Asta e legea,csf,ncsf.
Cazare ieftina la paris,ma faci sa rid! Dar ce intelegi prinin ieftin,sunt totusi hoteluri la 60€/noapte pt F ii pret ok. Adica,nu esti la Momârla

Ca fd sunt cazari in Paris la 5000€ pe noapte

Edited by petit_christian, 10 September 2022 - 04:45.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt de parere ca nu merita sa te aventurezi cu masina in nicio mare din Vest. Chiar daca pierzi per total 2-3hr din 4 zile de vacanta folosind transport in comun, iesi mai ieftin si cu mult mai putin stres.

Edited by Ann0nyym0us, 10 September 2022 - 07:04.


#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Las deoparte banii.
Depinde de cat timp aloci drumurilor. Repede inseamna avion/taxi/hotel sau unde vei dormi. Incet, incetisor si pe loc inseamna masina.
Ce nu a spus nimeni este ca poti ajunge la Paris fara sa platesti nicio taxa de autostrada. Nu intri pe autostrada.. mergi pe drumuri normale, vezi sate, orase, te poti opri pe drum unde si de cate ori vrei. Poti vedea specificul local... si poti pierde 3-4 zile la un drum.
Problema principala insa va fi parcarea in Paris.
Ca o paranteza, la altii consideram normal sa ne luam masuri privind parcarea. La noi sarim in sus de preturi si incercam mereu sa le fentam, parcand aiurea.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avionul. In Paris e aglomeratie mare nu recomand auto. Se parcheaza ff apropiat,iar francezii le au atinse mai toti.
Metroul e foarte bun ! la ei. Mai poti lua si transportul in comun si acoperi cam tot

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,783
  • Înscris: 20.10.2015
Eu as merge cu masina pentru ca imi place la nebunie sa conduc, dar, numai combustibilu, sa te duca la €500, adaugi 2 nopti la hotel + mancarea, inca €250 cel putin, vigneta nu mai stiu cat e...
Deci masina, fara punem uzura te duca la vo €1,000

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 25.09.2014
Avion.. Stai fara grija locului de poarcare, nu face pana, nu trebuie sa opresti dupa cateva sute de km sa te odihnesti, nu vignieta, nu stress cat o mai fi pana la urmatoarea benzinarie, nu stat cu ochii in GPS, nu stress daca si unde se plateste autostrada. In plus in cateva ore esti acolo. O sa vii din excursie odihnit.
Deci, parerea mea, ia avionul, cauta oferte de bilete din timp si in rest distractie. In vest reteaua de transport in comun este bine pusa la punct, nu ai nevoie de masina. Eu am stat cateva zile in Roma, si am vizitat tot ce am gasit folosind ca mijloc de deplasare, doar transportul in comun.
Masina. Doar daca te duci la munca si la revenirea in tara aduci niste scule, o roaba, o percutanta, niste capace de wc, ca tot romanul.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,508
  • Înscris: 26.05.2022
Vezi totusi sa nu iei bilet la Blue Air :).

#11
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Acum niste ani buni am fost la vizitat si am procedat asa :
-avion
-cazare intr-un arondisment mai indepartat prin Airbnb-cost infim pentru un apartament de 2 camere, 10 zile undeva la 350 euro.
- abonament pe 7 zile pe toate liniile pentru mijloacele de transport pentru 2+1 undeva la 200 euro
-Disneyland e linie separata, se plateste separat trenul. Am facut cele doua parcuri, Disney si Holywood in aceeasi zi.
Varianta asta o consider si astazi foarte buna, mai bine stau in confort la 30 de minute de Arcul de Triumf decat sa platesc triplu pentru nici jumatate din spatiul unui apartament.
Acum depinde cat stai si ce vrei sa vizitezi, poti aloca mai multe zile la Disney si cazare acolo apoi te muti pentru obiectivele din Paris.
Cu masina e complicat, chiar obositor daca nu programezi opririle cum trebuie, ti-o spun dupa o vacanta de peste 5 mii de km de anul asta
Bafta !

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ai chef sa faci 3 zile pe drum? 6 cu intorsul. Daca mai ai si copii te-ai fript.

#13
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 03.04.2017

 pasilla, on 10 septembrie 2022 - 02:04, said:


Care e scopul calatoriei, daca in trecut ai ales asa ?
Turism

#14
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 03.04.2017

 petit_christian, on 10 septembrie 2022 - 04:51, said:

Avionul, drumul ca drumul,dar ce faci cu parcarea in Paris
Totusi taxe drum vigneta Ungaria,vogneta Austria,Germania gratis.
In F se plateste taxa de autostrada,acum depinde pe unde intri inF. Daca vii pe la Strasbourg natinalul 4 gratis,sau A4 cu bani.
Daca mergi Germania Belgia Franta,iarasi pe unde intri in F sa ti dau traseu bun si gratis.
Vigneta de Hu se poate lua online,e electronica,recomand,aia de A eecomand din benzinarie´
In F se plateste la barierele de peage cash sau card. La peage ul de intrare pe autostrada iei ticketul qi il bagi la urmatoatea casa de plata ca sa stie aia cit sa ti incaseze,pierzi ticketu platesti cel mai lung traseu de pe autostrada respectiva. Daca stai pe parcarea de autostrada mai mult de 48 de ore,idem. Asta e legea,csf,ncsf.
Cazare ieftina la paris,ma faci sa rid! Dar ce intelegi prinin ieftin,sunt totusi hoteluri la 60€/noapte pt F ii pret ok. Adica,nu esti la Momârla

Ca fd sunt cazari in Paris la 5000€ pe noapte
Traseul il face gmaps sau waze,nu as sti sa spun exact pe unde se merge. Iesirea din tara pe undeva prin vamile din zona oradea sau mai in nord.
Noi mergem 4, 2 adulti si 2 copii.
Avantaj daca merg cu masina,mai ies de pe autostrada,mai vad si altceva.Eu beneficiez de parcare pentru persoana cu dizabilitati,important e daca se gasesc in paris.Dezavantaj cu masina e costul mai mare cu transportul si tot ce tine de el,plus noptile de cazare intermediare si oboseala. Cu avionul ajung in aproximativ 2 ore dar aterizez pe beauvais,iar orele de zbor sunt cam matinale 6 la plecare 8 la intors. Deci in paris trezirea pe la 3-4 pentru a putea ajunge la beauvais pe la 6.
Pentru 4 persoane cazarea pe o saptamana e de la 2600 de ron in sus pe booking iar recenziile nu sunt prea bune.La 60 de euro gaseam in urma cu ceva ani cazare daca imi aduc aminte pe la hoteluri ibis 2-3stele.
Pentru transport in comun sunt ceva aplicatii care se pot folosi? Idem pentru parcari?
Pana acum am auzit,citit numai pareri ale celor care au mers cu avionul,a mers si cineva cu masina mai recent?

#15
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Din punctul meu de vedere nu ai ce cauta cu masina in orasele mari ... in special in capitale. Chiar daca nu luam in calcul costul suplimentar, stresul de a conduce intr-un oras foarte mare este enorm. Plus ambuteiaje, plus drumul pana acolo care pentru 2 copii care este foarte obositor. Mai bine te duci cu avionul, chiar daca orele nu sunt ideale ... Sau cauta niste zboruri la ore mai decente chiar daca te costa putin mai mult. Daca tu iti faci griji ca trebuie sa trezesti copii la 3-4 dimineata, de ce nu iti faci griji ca tii copiii atatea ore blocati in masina?
Eu prefer sa zbor si sa inchiriez masina in tara in care ajung ... Daca stau doar intr-un oras (city-break), sau nu ma indepartez de o locatie sa fac macar cateva zeci/sute de km zilnic nu are rost sa ai grija unei masini.

#16
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Cu masina faci 3 zile pe sens, daca vrei sa nu fii praf, eu asa am spart cei peste 5000 de km, cate 7-800 de km cu sederi intermediare de 1-2-4-5 nopti.
Benzina m-a costat 300 de euro, cu avionul nu puteam vizita ce am vizitat.
Legat de cazari, lasa bookingul, mergi pe Airbnb si altele de genul asta daca stai mult in Paris, adica peste 3-4 zile. La 500 de euro e pomana pentru o saptamana pe partea cealalta in Paris.
Legat de navi, uita de waze, Maps este rege, inclusiv in orase unde ai si mijloacele de transport in el, rute, etc, nu exista comparatie.
La schema asta eu as bugeta cateva mii bune de euro.

#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă vrei sa mergi cu mașina, mergi cu mașina și gata.
Eu nu m-aș chinui, dar fiecare cu preferințele lui.

#18
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
asta cu oboseala e pt soferi de weekend....eu conduc 400km pe zi in bucuresti si ma intorc odihnit, cui ii place sa conduca merge cu masina, cui nu e mai simplu sa zica ca e stres in orasele mari...de ce sa fie stres daca esti sofer? sunt alte semne? nu stii sa citesti un gps? Dupa parerea mea o masina confortabila, sa te simti bine in ea si iti conduc 2000 km fara sa ma pis, pana la urma te duci sa te plimbi, nu intarzii nicaieri, te opresti cand vrei unde vrei....aia e excursie nu stat in cur in avion. Iar in orasele mari nu te plimbi cu masina, parcata la hotel, luat cartele pe toate mijloacele si te plimbi prin oras cu ce vrei tu, metrou, tramvai, orice....eu asa am facut toata europa si nu m-am internat in spital la initoarcere

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate