Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Au inceput sa vina regularizarile la electrica pe vara. Pe scurt - cat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Au inceput sa vina regularizarile la electrica pe vara. Pe scurt - cat? :D

La un apartament de-al meu a venit pe 3 luni (toata vara, in mare), contractul e unul regular, obisnuit.

Pe scurt, cat v-a venit factura? Ma gandesc ca a fost o vara relativ fierbinte si multi dintre voi v-ati racorit...

Incep eu: in jur de 1000 de lei.

Consider fair, acceptabil, aka "e cam ce te asteptai"? Da.

Conditii: 2 camere de bloc (20 mp respectiv 10; una spre sud), tinute practic tot timpul la 24-25 de grade (zi-noapte, din anumite motive, nu conteaza care acum). Altfel, putini consumatori (fara tv, masina de spalat, de exemplu).

Totusi, ca a venit vorba (si factura), am stat sa vad cam cate apartamente au aer conditionat, uitandu-ma la fatadele catorva blocuri (Google Maps), mai ales catre sud, acolo unde e jalea cea mai mare. In Bucuresti, cartier dormitor mediu, zic. Si am constatat ca nu au aparate mai mult de 30, hai 40% din camere... Ceea ce ma surprinde putin, in fine. Initial ma gandeam ca oricum nu sta lumea pe acasa ziua, cand e caldura mare, iar seara n-ar fi nevoie, dar stand ceva timp intr-un astfel de apartament am constatat zapuseala existenta pana tarziu in noapte, catre orele diminetii, probabil din cauza caldurii acumulate in betoane etc.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu știu câți mai așteaptă regularizarea.... Majoritatea trimitem indexul lunar, deci fără surprize 😄

#3
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 aaaa4567, on 09 septembrie 2022 - 20:13, said:


Pe scurt, cat v-a venit factura?
Hidroelectrica, 402.88 lei pentru 517 kwh. Perioadă de facturare: 01.04.2022 - 31.05.2022
135mp, 3 bucăți AC Mitsu, 5 tv, 1 calculator ce merge cam 10 ore pe zi + 2 laptop, mașină de spălat vase, mașină de spălat rufe, combină frigo+ ladă, esspresor, cuptor electric+ microunde

Edited by _R_A_D_U, 09 September 2022 - 20:22.


#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
56 de lei regularizarea de la inceput de septembrie
87 lei-iunie

63 lei-iulie

Edited by dan1980_25, 09 September 2022 - 20:22.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Întrebi de asta cu minus?!

Attached Files



#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 bai3tzash, on 09 septembrie 2022 - 20:16, said:

Nu știu câți mai așteaptă regularizarea.... Majoritatea trimitem indexul lunar, deci fără surprize ��

Eu nu trimit index, merg pe ce trimite contorul + ce bagă din burtă distribuție oltenia... Ca fapt divers, în aprilie și iulie nu au transmis nimic, am primit factură pe aprilie 0 (zero ) lei, apoi această ”regularizare” ce conține. de fapt, 2 luni (aprilie + mai). Aceeași poveste se va întâmpla când mă vor factura pe iulie (o lei) + ”regularizarea” din august...

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 _R_A_D_U, on 09 septembrie 2022 - 20:18, said:

Hidroelectrica, 402.88 lei pentru 517 kwh. Perioadă de facturare: 01.04.2022 - 31.05.2022
135mp, 3 bucăți AC Mitsu, 5 tv, 1 calculator ce merge cam 10 ore pe zi + 2 laptop, mașină de spălat vase, mașină de spălat rufe, combină frigo+ ladă, esspresor, cuptor electric+ microunde
Intrebare: cam cat te duce lada, ai masurat (vara-iarna etc)? Si cam ce dimensiuni are? Ca vreau sa iau si eu... Mersi. Stiu ca nu consuma mult (putere), dar consuma cu consecventa, deci conteaza...

#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 crisstonne, on 09 septembrie 2022 - 20:28, said:

Întrebi de asta cu minus?!

Oooo, eu am primit ieri de la nova, cu toate că nu mai sunt la ei din februarie 2022, -0.39 lei, regularizare certificate verzi pentru 2021...

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 bai3tzash, on 09 septembrie 2022 - 20:16, said:

Nu știu câți mai așteaptă regularizarea.... Majoritatea trimitem indexul lunar, deci fără surprize ��
Am alergie la trimis indecsi de cand veneau sa citeasca repartitoare in casa. Atat i-am injurat...

Ce surprize sa am, cand pot estima cam cat consum?

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Inca mai e lumea cu regularizari? Eu nu mai am de vreo doi ani.
Dar asa on topic, as zice ca mi-a crescut factura lunara pe timp de vara de la undeva o medie de 90 de lei la 120 de lei. Varful a fost in iulie cu 139 de lei. Unde stau acum doua camere 70 de metri patrati dar doar un AC folosit ca pe cel din camera nu il suport, ma trezesc cu muci. Asa ii dau drumul celui din sufragerie si il las sa mearga. Am 23 in sufra si 26 in dormitor dar mai deschid si usa la balcon noaptea sa bata cate un vanticel. E ok, se putea dormi.
Mai am 2 tv, masina spalat, frigider, doua laptopuri, router, PS, esspresor, cuptor electric, masina de tuns barba :) ...

Edited by Seteh, 09 September 2022 - 20:35.


#11
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Vara?
Sa faca regularizare ca si apa s-a scumpit.
Sa fie totul regularizat.
Si hartia igienica sa fie pe cartela.

Edited by AncutaD, 09 September 2022 - 20:36.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sterge enel muntenia indexul autocitit si baga in plus lunar 100 si mai multi kw.
La regularizare te mai arde dupa bunul lor plac

#13
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Iarna trecuta pentru multi era o motivatie sa dai lunar autocitirea, dar din vara a disparut motivatia, drept urmare majoritatea care incepusera sa mearga pe autocitire au renuntat la asta si acum se vor lamenta ca vine factura luna asta mare si ca nu e corect, dar nu mai spun ca toata vara au platit doar cativa lei, avand estimarile alea puse mici, mult sub consumul lor obisnuit.
La noi estimarile s-au facut astfel incat sa fie aproape de consumul real, asa ca diferenta dintre o factura de la inceput de vara estimare si una de la sfarsit de vara regularizare va fi una nu foarte mare, exact ca in anii anteriori.

#14
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 aaaa4567, on 09 septembrie 2022 - 20:29, said:

Intrebare: cam cat te duce lada, ai masurat (vara-iarna etc)? Si cam ce dimensiuni are? Ca vreau sa iau si eu... Mersi. Stiu ca nu consuma mult (putere), dar consuma cu consecventa, deci conteaza...
N-am calculat dar este infim... Este o petardă chinezească, DAEWOO FF 258 H care, zice cintezoiul, consumă 0.6 kwh/ la 24 ore.

Uite-o: https://www.emag.ro/...ASABEgLuqPD_BwE

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,426
  • Înscris: 30.08.2017
Am avut o regularizare prin iulie...600 ron pentru ca mersesem doar pe estimat. Dar, la 500+ kwh pe luna, e ceva normal.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 cetces, on 09 septembrie 2022 - 20:36, said:

Iarna trecuta pentru multi era o motivatie sa dai lunar autocitirea, dar din vara a disparut motivatia, drept urmare majoritatea care incepusera sa mearga pe autocitire au renuntat la asta si acum se vor lamenta ca vine factura luna asta mare si ca nu e corect, dar nu mai spun ca toata vara au platit doar cativa lei, avand estimarile alea puse mici, mult sub consumul lor obisnuit.
La noi estimarile s-au facut astfel incat sa fie aproape de consumul real, asa ca diferenta dintre o factura de la inceput de vara estimare si una de la sfarsit de vara regularizare va fi una nu foarte mare, exact ca in anii anteriori.
Era sa uit: facturile estimate pentru acelasi loc au fost de 130-150 de lei pe luna, asa cum au fost de ani de zile (in jur de 100 de lei) sau putin mai mari.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,426
  • Înscris: 30.08.2017

 _R_A_D_U, on 09 septembrie 2022 - 20:18, said:

Hidroelectrica, 402.88 lei pentru 517 kwh. Perioadă de facturare: 01.04.2022 - 31.05.2022
135mp, 3 bucăți AC Mitsu, 5 tv, 1 calculator ce merge cam 10 ore pe zi + 2 laptop, mașină de spălat vase, mașină de spălat rufe, combină frigo+ ladă, esspresor, cuptor electric+ microunde

5 televizoare? Posted Image

#18
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Am citit regularizare si m-am gandit la compensare.

Declar indexul lunar dar oricand au chef, cei de la apa, gaze, curent, suprascriu indexul meu cu citirea lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate