Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Blocuri minim P + 6 cu cel puşin 2 lifturi. Blocuri de apartamente, nu de garsoniere

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă cunoaşteţi blocuri de minim P + 7, dar maxim P + 12 care să aibă cel puţin 2 lifturi, lăsaţi adresă aici.
Blocuri de apartamente. Alea P + 10 de garsoniere făcute în anii '70-'80 aveau 2 lifturi, că deh, mulţi locatari.
Ca să nu deschid separat, a văzut vreodată cineva clădire P + 3 cu lift. În România. P + 3 fără mansardă, că dacă e P + 3 + M deja are 4 niveluri şi blocuri cu 4 niveluri şi lift am văzut (inclusiv unul care are P + 3 + M şi a avut lift pe vremuri). Antecomuniste, că şi comuniştii au fost, şi dezvoltatorii actuali sunt zgârciţi cu lifturile la P + 4. În comunism cred că la minim P + 5 se punea lift.
Eu ştiu 2 blocuri cu cel puţin 2 lifturi. Ambele interbelice:
1) Blocul Burileanu - Malaxa (ăla de e lângă fostul "Unic"), Bd. Nic. Bălcescu cu Str. C.A. Rosetti (vis-a-vis de fosta Cofetărie "Scala"). În spatele lui e Bis. Boteanu;
2) Str. Brezioanu Nr. 53. Are 3 lifturi/scară, dar doar 1/scară mai e funcţional. Nu are decât o scară pe tronson, nu 2, probabil de aia avea 3.

Edited by djl, 09 September 2022 - 17:35.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai in cartierul Drumul Taberei la statia stb Drumetul, blocuri gen, cu 2 lifturi .Vorbim de apartamente.

#3
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Tot Drumul Taberei, ramura sudica turnurile de langa strand, blocurile de la Gara de Nord de langa minister, cele doua blocuri mari de la Lujerului etc.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Am stat în Crîngași, bloc din plăci, 10 etaje, 2 lifturi, strada Mehadiei, aproape de lac.

L.E. Apartament cu 4 camere, 2 băi, 2 balcoane.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am stat pe bd Iancu de Hunedoara intersectat cu str Argentina, chiar acolo la pasaj. 2 lifturi.
Apartament 4 camere , balcon lung pe toata lungimea apartamentului, tip L unde intoarce tramvaiul.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
LE: 7 etaje + etaj tehnic :(

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Eu stau in bloc din 1986, la Aparatorii Patriri care are 2 lifturi ... sunt 6 apartamrnte pe nivel, bloc de 8 etaje si 2 scari (fiecare scara cu cate 2 lifturi).

Eu stau in bloc din 1986, la Aparatorii Patriri care are 2 lifturi ... sunt 6 apartamrnte pe nivel, bloc de 8 etaje si 2 scari (fiecare scara cu cate 2 lifturi).

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
https://www.google.r...84!8i8192?hl=ro
Bloc vechi, demisol+mezanin+3 etaje. Este blocul unde au locuit la (mezanin) Amza Pellea si Radu Beligan.

#9
Valer_not_already

Valer_not_already

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.09.2022
Numai in Bucuresti? Pe Dionisie Lupu sigur. Bloc interbelic, 6 etaje, 2 lifturi.
In Targoviste, bloc comunist pe B-dul Unirii, 2 lifturi, 10 etaje.
La astea noi, am vazut la dezvoltatori ca ziceau 2-3 etaje cu lift. In Bucuresti.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
nu-i offtopic, aș zice io:
-bloc P+8, un singur lift
-io propetar la et.6
-cumpăr o setteriță de o lună juma'
-cam 6 luni nicio problemă, ieșeam din ap., intram în lift, ieșeam la iarbă verde - își făcea treburile
-apoi, brusc, a-nceput să facă pipi în lift (și la dus și la-ntors :( )
-am spălat de fo' 10x, apoi am renunțat și am luat-o pe scări (și la dus și la-ntors :) )

rezultatul: în 2 luni am avut 5(CINCI kile mai puțin) și niște genunchi de fier!!!
alt rezultat: îi sfătuiesc pe TOȚI să utilizeze liftul doar pt cazuri de extremă urgență - în rest să-și calculeze timpul de deplasare ca și cum NU ar avea lift.

revin: deci, DE CE djl vrei 2(DOUĂ :o ) lifturi?!

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,715
  • Înscris: 14.10.2008
Doua lifturi, doua masini de spalat, vrea tot in dublu exemplar. Posted Image

#12
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De ce 2? Că nu-mi place să aştept după lift, mai ales la urcare? Dacă se strică unul, măcar merge al doilea. Nu urc pe scrăi că obosesc repede şi mă împut mai repede. Pentru sport, există bicicleta.   :yes:
Blocul în care a stat Amza Pellea îl ştiu. Dar e P + 3 + 4 parţial. Unul de 3 care avea ascensor (motorul fiind undeva în pod) era ăsta: https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Edited by djl, 12 September 2022 - 14:56.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,715
  • Înscris: 14.10.2008
Urcatul pe scari nu ar fi o problema, daca nu as avea bagaje. Daca e canicula, sa fie AC in apartament, iarna e chiar OK efort in frig.

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am mai găsit unul cu 3 şi asecnsor (probabil funcţional): https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Văzut prin geamul de la scară uşa ascensorului de la ultimul etaj. Voiam să văd şi baftă cu acea fereastră. E de 3 etaje, dar fiind etajele mai înalte, se apropie de unul post-1948 de 4 etaje.

#15
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008

 Tarzy, on 09 septembrie 2022 - 20:54, said:

Eu stau in bloc din 1986, la Aparatorii Patriri care are 2 lifturi ... sunt 6 apartamrnte pe nivel, bloc de 8 etaje si 2 scari (fiecare scara cu cate 2 lifturi).

Si eu tot in ap patriei, bloc din '83. Mai toate blocurile cu 8 etaje construite in perioada aia in cartierul asta si cred ca si in genul lor (str Panselelor) au camerele tehnice ale lifturilor la etajul 7. Vai de cei ce locuiesc la et 8. https://goo.gl/maps/eE5JyQ5SU5f1BetT7
Blocurile de pe Aleea Vergului din sectorul 2, construite inainte de '77 formate din cate doua scari, fiecare are liftul ei si intre ele sunt construite si pasarele destul de lungi. https://goo.gl/maps/oqtiRsnjePH8JwWdA nu cel care este la sos vergului dar cu intrarile in scari pe aleea vergului.

Edited by crazyalex86, 12 September 2022 - 22:49.


#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Blocul din Popa Petre il stiu si eu, am locuit in apropiere, uitasem de el.
In privinta blocului de pe strada Salcamilor, cred ca gresesti, il cunosc foarte bine, m-am plimbat cu liftul respectiv in copilariePosted Image . Din ce imi amintesc, liftul avea usa de acces cea mai de jos situata la mezaninul considerat parter(inalt). De aceea l-am indicat ca ar avea 3 etaje.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 altuser09, on 13 septembrie 2022 - 06:37, said:

Blocul din Popa Petre il stiu si eu, am locuit in apropiere, uitasem de el.
In privinta blocului de pe strada Salcamilor, cred ca gresesti, il cunosc foarte bine, m-am plimbat cu liftul respectiv in copilariePosted Image . Din ce imi amintesc, liftul avea usa de acces cea mai de jos situata la mezaninul considerat parter(inalt). De aceea l-am indicat ca ar avea 3 etaje.
Erata:
-Usa de acces a liftului este la parter, daca nu gresesc, la mezanin se ajunge doar pe scara (liftul nu opreste acolo). Sunt mai putine trepte decat sunt in mod normal pe inaltimea unui etaj.
-Ai dreptate, blocul are 4 etaje, nu 3  cum am scris eu.

Edited by altuser09, 13 September 2022 - 14:28.


#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Si o completare in legatura cu blocul din strada Salcamilor:
Blocul avea in spate o curte spatioasa cu piscina. Stiu ca era locuit (nu stiu daca in totalitate dar asa cred) de niste familii care au emigrat in Israel in anii '60.
Se obisnuia (lege scrisa sau nescrisa, nu stiu dar se aplica) ca emigrantii sa piarda proprietatile cand plecau.
Asa a fost si cu apartamentul de la mezanin unde s-a mutat maestrul Radu Beligan (Artist al Poporului, etc). Intrarea se facea prin poarta din stanga, poarta care avea acces si la curtea din spate.
https://www.google.r...6.1129031?hl=ro
Inainte de mutare, a fost renovat si s-a construit un gard despartitor intre partea din dreapta (care a ramas la dispozitia restului locatarilor) si cea mai mare parte a curtii, (cea din stanga) . In vederea aeriana din link partea din dreapta se vede sus iar cea din stanga (unde apare si piscina) este in partea de jos.
Stiu ca eram din cand in cand invitat sa joc tenis de masa in partea comuna a curtii, copiii din bloc il bombaneau pe Beligan pentru ca si-a luat cea mai mare parte a curtii, inclusiv piscina. Daca nu ma inseala memoria, curtea comuna mai avea cam 20% din totalul vechii curti.
Deci vedeti cum e cu bunurile intregului popor...

Edited by altuser09, 13 September 2022 - 14:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate