Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Idee Facultate - 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GogoasaX

GogoasaX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2022
Salut! Sunt elev in clasa a 12-a pe specializare Matematica-Informatica, voi vrea sa sustin bacul la Biologie pe langa Romana si Matematica. As dori sa ma duc spre Universitatea Transilvania din Brasov, facultatea de Inginerie Electrica si stiinta calculatoarelor, pe automatica si informatica aplicata. Vreau sa va cer o parere despre aceasta facultate, plusuri si minusuri de la stundenti si ce materii se fac, ce as putea ajunge din aceasta facultate. Imi ofera un job de viitor in IT cel putin aceasta facultate? Va multumesc frumos!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Asa multi iti place informatica de alegi sa dai bacul la biologie?

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012

 GogoasaX, on 09 septembrie 2022 - 12:28, said:

Imi ofera un job de viitor in IT cel putin aceasta facultate?
Totul depinde de tine ... sa nu crezi te va lua cineva deoparte sa iti explice pas cu pas. La facultate te invata bazele, basic stuff, apoi tine de tine daca vrei sa aprofundezi subiectul sau nu , sa faci sau sa incerci sa creezi chestii noi folosindu-te de notiunile pe care le ai

#4
GogoasaX

GogoasaX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2022

 dani.user, on 09 septembrie 2022 - 13:08, said:

Asa multi iti place informatica de alegi sa dai bacul la biologie?
Imi place super mult informatica, vreau sa continui pe asta doar ca am fost la un liceu unde am avut un profesor iar noi am fost prima lui generatie. E genul de profesor de mate, 50 ani si ceva care nu stie o boaba de informatica si nu s-a omorat cu predatul. Si nici eu nu m-am omorat foarte mult cu învățarea acasa.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 GogoasaX, on 09 septembrie 2022 - 12:28, said:

pe automatica si informatica aplicata
De ce te duci la inginerie unde studiezi multa materie ce tine de proiectare hardware si pe care nu o vei pune in practica din moment ce partea software o ai si la informatica? E mai pragmatic asa. In rest conteaza cum vei fi tu autodidact decat strict cursurile predate acolo (indiferent unde - le ai si pe site).

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 26.11.2001
Iti sugerez sa faci o facultate "curata" de computer science. Ceva gen automatica. Pe unde iti este mai ok locatie/finante/etc.

#7
GogoasaX

GogoasaX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2022
La o facultate de automatica si calculatoare sau la Mate-info, se intra strict cu bac la informatica, sau pot intra si cu bio?

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pe siteul facultatii ar trebui sa gasesti ce materii se invata. Vezi ca programarea nu e ca aia din liceu, treci la next level. Daca nu iti place sa tocesti nu iti recomand. Iar programator ajungi daca aprofundezi mult asa cum ti s-a spus mai sus, ce inveti in facultate este o baza, nimic concret. Nu te uita ca se castiga bine, orice castig in orice domeniu este destul de justificat, adica sa nu crezi ca iei bani multi si nu faci nimic. Alege ce iti place sa faci.

#9
theuser_

theuser_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2021
Recomand UB, Data Science sau AI.. foarte bune din ce am auzit de la foarte multi. Profesori tineri, dedicati si cu un program up to date

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 GogoasaX, on 09 septembrie 2022 - 15:28, said:

La o facultate de automatica si calculatoare sau la Mate-info, se intra strict cu bac la informatica, sau pot intra si cu bio?
Depinde de universitate, gasesti toate variantele.

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am fost la facultatea respectiva, dar pe alta specializare.
A fost ok. Uni profesori buni, altii mai putin buni. Ok la camin. 8/10 per total, din partea mea. N-am fost la o alta facultate, deci n-am termen de comparatie.

Referitor la specializare, faci mai multa automatica, gen programare de roboti pentru fabrici, sau automatizari pentru fabrici. Faci si programare "de soft", dar mai putin.
Gasesti sigur cursurile pe ani pe site.

Ca sa-ti fie mai usor sa alegi, imagineaza-ti ca liceul si facultatea sunt o cantina.
La liceu ai mancare simpla, si comenstibila. Din toate felurile poti sa alegi ceva, si sa dai inaine.
La facultate mancarea e super specializata. Ai doar paste. Paste cu creveti azi, paste cu parmezan maine, paste cu ulei saptamana viitoare. Patru ani mananci paste fie ca vrei, sau ca nu. Daca nu-ti plac pastele, ai dat-o in bara. Daca esti tare, mai vomiti din cand in cand, si dai inainte.
Sfatul meu, un om caruia nu prea i-au placut pastele, este sa te asiguri ca iti place felul de mancare pe care il alegi.

Un job in IT inseamna sa faci administrare de retele, sa instalezi o imprimanta si diagnostichezi cate un PC din cand in cand. Daca asta vrei sa faci, n-ai nevoie de facultate, ci doar de cateva cursuri, si curiozitate.
Daca stii deja limbajuri de programare n-ai nevoie de facultate, ci doar de experienta.

Edited by luci_flash, 09 September 2022 - 18:13.


#12
GogoasaX

GogoasaX

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2022
Un mesaj foarte bun, care chiar mi-a luminat putin viziunea despre ceea ce o sa urmeze. Iti multumesc frumos. Daca ai putea sa mai dai cateva detalii despre materiile pe care le faci acolo, as fi super multumit

Edited by althea, 09 September 2022 - 19:16.
nu mai cita în întregime mesajele cărora le răspunzi, încarci inutil topicul


#13
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 17.02.2020
Stiinte politice sau administrative eventual economice la Spiru Haret. 50% din angajatii la stat au Spriu Haret - ceea ce este mult avand in vedere ca restul de 45+ universitati nu au atatia angajati la stat.
Avantaje - este usor, poti gasi program cu cursuri sambata si peste saptamana lucrezi sau iti cultivi relatiile pentru viitoarea angajare.
Chiar daca in IT o sa faci bani - deocamdata - cei din IT au cariere scurte -  la stat esti pe viata. Plus la stat castigi bine cam pe orice post ce presupune facultate.
Si daca nu faci ca in IT, merita sa castigi cu 30-40% mai putin lucrand la stat.
Cumnatul lucreaza in Cluj in IT. Cand este "crunching time" vine la 8 seara acasa - ore neplatite. Plus tremura tot timpul ca sa nu fie dat afara. Este cu 10 ani mai tanar ca si mine, dar este alb pe cap. Vacanta 21 de zile. La stat cam oriunde incepi de la 28.
Plus ca la stat cam poti sa iti consumi zilele cam oricand, nu cand zice patronul. Plus ca poti sa faci ce vrei si in timpul lucrului. De exemplu mergi sa te tunzi in  timpul programului.
Fa tu asta la nu stiu ce patron arogant din IT.
Eu zic ca cel mai bine este sa urmezi o cariera la stat sau la o companie de stat.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 AztecWarrior, on 10 septembrie 2022 - 12:59, said:

50% din angajatii la stat au Spriu Haret
Schimba punctul de observatie. Erau deja angajati la stat si pe urma au vrut o diploma.

#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Trebuie PCR la stat, nu-i chiar așa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate