Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cumparare teren de catre un cetatean turc

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009
Un cetatean turc doreste sa cumpere un apartament in Romania.
Am citit ca, in conformitate cu legea actuala, acesta va putea cumpara apartamentul dar nu si cota indiviza de teren aferenta apartamentului, pentru care va obitne doar un drept de superficie (de folosinta pe durata existentei imobilului).
Am doua intrebari:
- Cine va detine proprietatea cotei indivize de teren? Adica cine va fi proprietar pe teren dupa ce imobilul nu va mai exista?
- In cazul in care cetateanul turc va vinde ulterior apartamentul unui roman, romanul va fi proprietar si pe cota indiviza de teren? Sau va avea doar dreptul de superficie pe care l-a avut cetateanul turc?
Multumesc in avans pentru raspunsuri.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Cu ce te-ajuta - real - dreptul de proprietate asupra 10-15 mp de teren, cu locatie vag definita? Singurul avantaj e ca nu poate veni altul sa-si bricoleze un garaj acolo.

#3
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Intrebare @abacus70: ai titlu de proprietate pentru cota indiviza?

#4
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
1. Din cate stiu eu, nici Gheorghe neaos dac nu e proprietar pe bucata aia de pamant decat pe perioada existentei cladirii - deci daca maine ii pune unul dinamita, cei 10 mp nu vor mai fi ai lui Gheorghe.

2. Singura chestie o sa fie daca Mustafa o sa vrea sa vanda dup-aia, daca Gheorghe neaos dac o sa vrea fara bucata de razor (inutil de altfel).

Edited by Olteanul_sfios, 08 September 2022 - 12:19.


#5
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 05.06.2021

View PostOlteanul_sfios, on 08 septembrie 2022 - 12:19, said:

1. Din cate stiu eu, nici Gheorghe neaos dac nu e proprietar pe bucata aia de pamant decat pe perioada existentei cladirii - deci daca maine ii pune unul dinamita, cei 10 mp nu vor mai fi ai lui Gheorghe.

Nu inteleg. Adica toti care au apartamente in orase, si platesc impozit pe apartament, dar si pe terenul de sub bloc(aferent acelui apartament), practic nu au terenul respectiv? Pare ciudat.
Cum poti plati impozit pe ceva ce nu e al tau? Mai mult, daca vinzi apartamentul, cum poti vinde ap. + terenul (pt ca si acesta este trecut in contract vanzare cumparare) daca nu e al tau?

#6
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Da, despre terenul atribuit apartamantului in cota indiviza scrie "atribuit in folosinta pe toata durata existentei constructiei". Am verificat in doua contracte de proprietate chiar acum.

Tu ce intelegi? Eu inteleg ca daca de maine dispare blocul, "dispare" si terenul tau din proprietate.

#7
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 05.06.2021

View PostOlteanul_sfios, on 08 septembrie 2022 - 15:50, said:

Da, despre terenul atribuit apartamantului in cota indiviza scrie "atribuit in folosinta pe toata durata existentei constructiei". Am verificat in doua contracte de proprietate chiar acum.

Tu ce intelegi? Eu inteleg ca daca de maine dispare blocul, "dispare" si terenul tau din proprietate.

La mine scrie asa:
- ap. X, suprafata etc
- cota parte p1% din parti comune etc
- cota parte Y mp din suprafata de teren de Z mp pe care se afla edificata constructia din care face parte imobilul anterior mentionat, situat la adreza... etc cu numarul cadastral etc

Eu, practic cand am cumparat apartamentul, o parte din bani au reprezentat si pretul terenului (cei Y mp). Cel putin eu asa cred.

Este vreo lege care sustine ceea ce spuneti dumneavoastra?

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Cei care au cumpărat locuințe in blocurile construite de către stat, sunt proprietari ai unei cote părți din terenul de sub clădire doar pe perioada existenței clădirii și doar cât timp dețin acea locuință. Nu se pot vinde individual, ci doar la pachet.
În blocurile construite de terți, regulile sunt cele din contractul semnat de părți.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate