Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amintiri despre Romano-Americana, Bucuresti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

poate ca titlul suna ca si cum URA nu mai exista, dar ea este bine mersi, fiind chiar prima unversitate particulara infiintata dupa Revolutie, de catre Prof. Univ. Dr. Ion Smedescu, decedat in 2008 cand eu terminasem licenta si incepeam masteratul.

Ati facut facultatea la Romano-Americana? Sunteti student la Romano-Americana? Spuneti va rog ce facultate si ce amintiri placute sau neplacute aveti de acolo.

Eu am facut 2004-2008 Dreptul, 2008-2010 masterat Dreptul Afacerilor. Nu mi-a placut niciodata Bucurestiul si nu voiam sa fiu student acolo ci chiar la Slatina daca se putea, dar cum fratele meu a lucrat in Bucuresti in perioada 2002-2011, am fost nevoit sa fac facultatea acolo, URA pentru ca si el si cumnata-mea tot la URA au facut, economicele.

Am locuit in aceeasi gazda cu ei in primii 2 ani, singur in cate o gazda in anii 3 si 4.

Am 80% amintiri placute, conditiile erau mult mai bune, omenesti, lux fata de parnaia-penitenciarul din preuniversitar. Aveam toalete bune, numai dusurile mai lipseau, de fumat se fuma pe scara, nu in baie ca in Penitenciarul Radu Greceanu Slatina (1996-2004 gimnaziu si liceu). Chiar mancam si beam pentru ca ma simteam ca acasa, fiecare etaj avea cate un magazin.

Bullies au disparut complet, deoarece golanii veneau numai la examene, eu invatam in semestru ca sa-mi fac vacanta din perioada sesiunii, daca luai 2 note de 8 erai scutit de examen, sistem foarte atractiv.

Pe langa lipsa bullies-urilor din preuniversitar, am cunoscut colegi mult mai ciudati decat mine si m-am simtit extraordinar, fata de preuniversitar unde ma simteam un om unicat si detestat de colegi.

Lector Univ. Dr. Zirra Daniela ne-a zis in anul I "Felicitari, ati trecut pe sub furcile caudine ale invatamantului preuniversitar romanesc". Tot dumneaei a folosit notiunea de "cadavre didactice" starnindu-ne rasul.

Mergeam de placere la cursuri, nu aveam altceva de facut in Bucuresti, nu erau cursuri, luam trenul spre Slatina. La 1 iunie cedam gazda, chiria, si faceam naveta cu CFR daca mai ramaneau examene in sesiunea din iunie.

Practic singura profesoara cu care ne-am inteles mai greu si era dificil sa iei 5, materia fiind si ea grea, este doamna Luminita Tuleasca, Drept Comercial in anul 3 si ceva cu Contracte Comerciale Internationale in anul 4.

Alt element negativ pentru mine era economia desantata facuta la curentul electric, cu lumini stinse sau aprinse pe jumatate la studenti, complet doar la catedra.

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Ai reusit performanta sa fugi de tot ceea ce este mai frumos in perioada studentiei

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Indiferent de ce intelege fiecare prin frumos si distractie, studentia este cea mai frumoasa perioada. Pentru majoritatea. Acum ca la mine perioada frumoasa s-a prelungit pana in 2014 e o exceptie.

Aveam un coleg bucurestean care era mare fan telenovele, cunoscator de spaniola si care inregistra pe reportofon toate cursurile. Cum amandoi nu o agream pe d-na Tuleasca (folosea manualul scris de Stanciu Carpenaru) am facut si o sceneta inregistrata in care eu o imitam.

La profesorii care isi dadeau acordul reportofonul era pe banca, la cei care ziceau nu, reportofonul era ascuns in vesta colegului, la orele d-nei Tuleasca, dupa ce l-a amenintat cu exmatricularea pe coleg, am tinut reportofonul la mine :drac:

 Kokoshmare, on 06 septembrie 2022 - 10:58, said:

Ai reusit performanta sa fugi de tot ceea ce este mai frumos in perioada studentiei
De camin si de armata da, am fugit. Caminul era asa: daca in preuniversitar era greu 7 ore cu bullies, cum ar fi 24/24 cu ei langa mine? Plus ca se tot zicea ca nu se poate dormi si invata.

Insa stand in Bucuresti am avut sunet stereo pe cablul TV (la Slatina din 2008) si am avut sansa de a avea televizor nou in 2005, care m-a dat pe spate, era HD fata de vechiturile rablagite de acasa la care greu puteam asculta o muzica in liceu. Posted Image

In studentie eram mai pasionat de radio si TV ca oricand. Din 2011 sunt de internet. De meteo se stie, am si prins furtuni/ploi frumoase in Bucuresti.

Romano Americana avea scaune rabatabile, asemanatoare cu cele din salile de spectacol. Statia la care vorbeau profesorii era scoasa din priza dupa cursuri, uneori uitata asa. Dulapul in care era era incuiat.

Unii profesori stiau sa foloseasca statia, altii mai putin. Cel mai bine folosea microfonul Victor Ponta, pe care l-am avut la drept penal parte generala in 2005-2006. Ne placea la cursul dumnealui. Dar venea rar, era ocupat.

Profesorul de filosofie, originar din Petrosani, spunea ca noi venim dintr-un sistem autoritar, liceul, si ca microfonul e un instrument de autoritate. Ce as fi vrut eu sa avem microfon sau alte aparate in preuniversitar, dar nici priza nu mergea in sala.

Am pus telefonul Nokia sa piuie in statie si colegul mi-a zis "Dar ceva mai constructiv nu stii sa faci?". Eram mult mai copil decat astazi. Posted Image

In studentie am avut internet, incepand cu anul 3, tot atunci, in 2007 am descoperit Youtube, care a fost Raiul pe Pamant si acuma este unica mea sursa de muzica. Nu ma uit la Netflix ci la Youtube.

*********
In vara 2007 un youtuber a vrut sa strice imaginea URA si a pus melodii comuniste pe fundal.

Doamna Tuleasca. Tot respectul pe partea profesionala, dar facea grea viata studentilor. Adica eu si colegul care eram baieti cuminti si chiar invatam tot aveam dificultati.

Colegul zicea cum sa o cheme Luminita, numai luminita nu e, este un bec de culoare neagra. Sau Sora Satanita. Posted Image

https://www.google.c...minita tuleasca

Am avut 2 restante. Nu ai restanta, n-ai prestanta. Una la drept civil in anul I si inca una in anul 3, evident la d-na Tuleasca. Slava Domnului ca doar atat, altii dadeau si a 5-a oara examenele la Comercial.

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Neaceasca85, on 06 septembrie 2022 - 11:22, said:

.............
Literalmente fleacuri

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru tine. Pentru mine nu.

Pana in noiembrie 2005 aveam acasa si semnal dezastruos la cablu si televizor dezastruos. Am mers in vara 2005 la Bucuresti cand ai mei or avut o nunta in mod expre pentru televizor. Ai ce frumos s-a vazut clipul Crazy Frog-Axel F. Si chiar si reclama la Lipton Ice Tea. Posted Image

Televizorul ala l-am avut in camera acasa abia in 2009.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Aveai caminele de la Agronomie in spate. La ce petreceri tinute pana dimineata si am participat pe acolo, pana prin 1995..... Si cate tipe bune si disponibile erau.....Posted Image

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Erau alte vremuri, pot zice ca agatai mai usor. Dar cum nu-mi placea Bucurestiul, ziceam ca evit sa ma leg de vreo fata de acolo, dar nici nu a fost vreuna care sa-mi placa.

Colegul avea obsesie pentru 2 gemene din Roman, care au facut parte din a doua formula a trupei Ooops. Sigur ca nu dadeau pe la cursuri dar colegul le furniza tehnoredactarile cursurilor de pe reportofon.

Dorea cu gemenele o prietenie sincera pe viata, chiar daca nu se baga in relatiile lor sentimentale. Ciudat, nu? Ultima oara cand am vorbit cu el fusese la botezul uneia dintre ele.

Alt coleg, neinsurat la 40 ani (era mentor pentru mine in sensul ca e OK necasatorit, era sef de an, 10 pe linie) ii zicea bai cu gemenele alea ce faci, macar sa fie una intr-o parte si una intr-o parte sa stii o treaba.

Ooops in a doua formula au scos doar o singura melodie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WQZiUsMr-EY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Colegul inregistra orice emisiune TV unde erau invitate gemenele.

Edited by Neaceasca85, 06 September 2022 - 11:44.


#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 Neaceasca85, on 06 septembrie 2022 - 10:15, said:

................
Bullies au disparut complet, deoarece golanii veneau numai la examene, eu invatam in semestru ca sa-mi fac vacanta din perioada sesiunii, daca luai 2 note de 8 erai scutit de examen, sistem foarte atractiv.

..............
rahat pansat! asa cum spuneam, la private nu esti ''student'' ci ''client''!

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Nu era deloc pansat. Invatai calumea, luai 8 in 2 teste, unul la seminar, unul la curs, scapai de examen, nu aveai prezenta sau luai sub 8, te duceai la examen unde puteai lua orice nota pana la 5. Multi nu voiau sa fie prezenti si lasau totul pentru sesiune. Eu fiind pe principiul am platit, trebuie sa le folosesc serviciile, invatam chiar si in sala de lectura inainte de cursuri/examene.

De parca la stat nu exista locuri cu taxa, ce sa spun.

Pana la urma URA a fost cea mai buna alegere, eu visam UCB Ramnicu Valcea sau Pitesti, dar nu aveau Drept. Iar la Craiova era doar cea de stat descrisa drept horror comunista de un fost coleg de liceu.

La URA cine voia sa invete lua si bursa in State. Cine nu, trecea ca gasca prin apa. Exceptie d-na Tuleasca, acolo si 5 era greu sa iei. Fain insa ca la seminarul de Comercial era o tipa sexy si cuminte. Ne-a dezamagit cand in iunie 2007 am auzit ca este gravida. Posted Image

Seminarul de Comercial era la ora 18, ultima ora, nu aveam sanse sa iau 8 dar tot mergeam la seminar, strict pentru domnisoara asistenta. Posted Image

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Cat era taxa? Erau banii munciti de tine, cei cu care plateai facultatea?
La stat, 2 absente la seminar/laborator si nu aveai drept sa intrii in examen, una maxim o puteai recupera. Te prezentai la laborator si nu erai pregatit, nu stiai ce urma sa faci, nu te-ai documentat, te trimitea acasa cu absenta.
Se dadeau teste in timpul anului, dar examenul era obligatoriu de promovat cu 5. Iar de la facultate dupa anul 3 ani am venit cu bani: bursa de studii, bursa de merit in anul 5, si cand deja aveam al doilea loc de munca cu norma redusa si chiar daca eram din acelasi oras, 3-4 nopti din saptamana le dormeam in camin. Ah si lucrez in domeniul in care am terminat facultatea, inca din semestrul 2 al primului an de studiu. Am intrat 500 de oameni, subventionat + taxa, iar in licenta, dupa 5 ani, eram 40 de oameni.

Sa te lauzi cu dl Victor Viorel Ponta ...

Edited by vestale, 06 September 2022 - 13:22.


#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Am inteles, deci era simplu, nici macar pansat nu era!

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Farmecul vietii de student tocmai asta este, sa te tina parintii, sa nu muncesti deloc, pentru ca oricum dupa facultate si pana la pensie muncesti de te imbolnavesti. Posted Image

Chiria stiu ca era 200 Euro la gazda, se adaugau intretinerea, in anul 3 cand am avut repartitoare opream caloriferele cand plecam acasa.

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Taxa la universitate, nu chiria pe an.
Acum nu tot parintii(mama ta) te tine ?

Farmecul e sa iti traiesti viata, sa profiti si sa te bucuri de oportunitatile ce le ai atunci, la aceea varsta in acel context de student. Facut greva dupa 2 saptamania de scoala, tabere la munte si mare, petreceri in camin, infiintat si organizat club de robotica, participat la competitii si nu doar. Am mai scris pe aici pe forum, in anul 3 si 4, cand aveam doar 12 drumuri decontante pe an, la tarif de accelerat, in fiecare an aveam peste 10000km calatoriti cu CFR-ul. Dar fiecare cum si-a creiat oportunitatile si a profitat de ele.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
200 Euro pe luna chiria la gazda. Taxa la universitate stiu ca se platea in 2 rate, una in decembrie, alta in martie. Tata o platea prin virament bancar.

Nu, acum lucrez la fratele si el suporta toate costurile, mama nu cheltuie pensia. Tata a murit in 2014, intre 2008 si 2014 am lucrat cu el la firma.

In anul 4 avand cursuri doar 3 zile pe saptamana, mergeam acasa saptamanal. Pana atunci mergeam la 2 saptamani. Caram o sacosa grea cu mancare pe tren.

Am luat abonament redus la metrou cam la 1-2 luni dupa inceperea facultatii, pana atunci luam cate 10 calatorii. La RATB abonament tarif full in prima luna, apoi redus dupa ce mi-au scos carnetul albastru de student.

In anii 1, 2 si 4 mergeam cu metroul Piata Sudului-Aviatorilor, apoi autobuz 330-331-335 pana in Piata Presei. Tramvai 34 pana la Gara de Nord.

In anul 3 autobuz 117 si tramvai 41 Ghencea-Piata Presei, spre Gara tramvai 32 pana la metrou Unirii, mai puteam merge direct de la Gara la facultate cu metrou si un pic de 41, cand faceam naveta la examene.

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Dupa toata facultatea asta, cel putin ramai si tu cu 3000 lei/luna in mana sa ii cheltui asa cum vrea sufletul tau? In astia 3000, sa nu intre cheltuielile de intretinere.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Cheltuielile in afara de intretinere sunt putine. Frizerie, shaormerie, dulciuri. Shaormerie 23 lei X 2 per weekend. Si motorina pe care o iau din pensia mamei mai ales cand mergem la tara.

Solicit 200 lei saptamanal.

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Trist! Daca vine una la tine cum iti place tie cu tate mari si sa te atraga foarte tare si iti propune sa plecati pe nepusa masa intr-un wek prin tara sau afara ca vrea cu tine, tu nu ai bani nici sa o duci pana la gara.

Edited by baribalu, 06 September 2022 - 14:32.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Deloc trist ca nu vreau mai mult.

Am facut liceul la uman si dreptul la particular cautand viata cat mai usoara. De viitor mi-a fost frica si nu mi-am facut planuri.

A trebuit sa fac masterul. Si urgent pentru ca incepea ala de tip Bologna care era mai greu. La Masterat mergeam doar la examene. Nu mai stateam cu cazari in Bucuresti. Dormeam la fratele.

In februarie 2010 cand am scapat si de Disertatie am simtit o mare eliberare, cea mai mare din ultimii 18 ani si a fost frumos pana in 2014. Am inceput scoala in 1992, gradinita nu am facut-o, de armata am scapat.

Licenta in 2008 am dat-o la Drept Roman. Disertatia la Dreptul Muncii-Egalitatea de Sanse.

Eu si colegul mergeam cu autobuzul 131 la Academia De Politie unde il gaseam pe Prof. Univ. Dr. Stefan Cocos, coordonatorul nostru.

Am facut ambele lucrari cu 1 luna inainte de termenul limita. M-am jucat rau cu focul.

Dreptul Muncii-Dreptul Lenei. Bai colegule, la ce materie ne luam lucrarea de licenta (de scilenta cum glumea el), materia statica, pentru ca ne place sa stam.

Colegul este bucurestean, singur la parinti, nema job pana acum. Posted Image Ma rog, de vreo 2-3 ani nu imi mai raspunde la telefon, doar de Sarbatori imi raspunde la urari pe Whatsapp.

*********
Tudor Valerica, un seminarist de Drept Civil la care si invatam si ne distram. El a zis Uniunea Barourilor (adica UNBR-ul) si o colega a inteles Uniunea Balaurilor. Treaba asta venise dupa ce alt coleg a inteles Tabloul lui Mendeleev drept tablou pictat, T.V. si-a facut facepalm si a zis "Bah ce aveti, asta cu tabloul, tu cu balaurii?".

In Chisinau iti face capul ca girofarul dupa femei pe strada. Posted Image

URA era o lume vesela si aparte, cand eram in incinta imi imaginam ca nu sunt in Bucuresti. Imprejurimile vazute pe geam afara oricum nu erau atat de urbanizate.

Ion Smedescu a decedat in octombrie 2008 inainte sa incep Masteratul. Nu am avut ore cu dumnealui. La Drept International Public cica trebuia sa fie Adrian Nastase, dar a fost Florian Coman.

La ultima festivitate Ion Smedescu nu a mai putut tine discurs coerent si s-a ras de dumnealui.

Edited by Neaceasca85, 06 September 2022 - 14:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate