Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Loc parcare - contract comodat

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018
Bună seara! În cazul în care am închiriat un apartament în București (sector 6) unde există și un loc de parcare închiriat, se poate parca pe acel loc o mașină din provincie (cu contract de comodat pentru proprietarul locului de parcare)?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Adica in detrimetrul vecinilor care nu au unde parca? Mult succes.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred.

b) locurile de parcare pot fi atribuite numai pentru autoturisme înmatriculate în
București cu ITP si RCA valabil

Edited by pasilla, 04 September 2022 - 23:32.


#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
"Pot fi atribuite"...  Nu ca nu pot fi folosite.

Legal nu poți face contract de comodat RECUNOSCUT de către "proprietarul" locului de parcare, adică de către primărie. Însă, poți sa-l folosesti , fără tam-tam și cu puțin noroc, poate teclass vecinii în pace.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Nu stiu cum a facut dar tot in sect 6 langa locul de parcare al socrului meu cineva isi parcheaza mereu o masina cu numar de Prahova pe un loc de parcare platit.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Pai cum sa faca? A batut laba la negru cu titularul chirias.

Adica nu e ca si cum politia s-ar plimba prin cartier cu harta locurilor de parcare verificand placute de inmatriculare sa bata cu ce-i pe harta.

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
In sectorul 6 din Bucuresti s-a tot facut tam-tam cu ecusonul cu cod QR care va fi dat celor cu locuri inchiriate pentru a fi lipit pe parbriz. Politia locala (cica) va verifica parcarile/ecusoanele.
Trebuia sa fie dat pana la sfarsitul lunii august prin posta sau prin email (fiecare urmand sa si-l tipareasca).
Eu am loc inchiriat/platit/parcare de resedinta/sector 6. Pana acum, nimic.
Detalii, aici:  https://www.primarie...-in-sectorul-6/

#8
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Eu am un loc de parcare in alt sector si am facut o placuta cu doua numere de inmatriculare, masina cu al doilea numar inscris pe placuta foloseste locul. Locul este platit, cui ii pasa (in afara de beneficiarul locului de parcare) cine foloseste acel loc, atat timp cat este platit?

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Pai de exemplu celorlalti cetateni ai capitalei le pasa. Ei ar vrea sa parcheze pe timpul zilei pe locul tau care sta gol. Inteleg ca se reglementeaza treaba asta, parcarile cu dedicatie nu mai sunt cu dedicatie decat de seara pana dimineata.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In sectorul 4 nu exista aceasta restrictie. Am vazut si masini de firma (multe inmatriculate in alte judete) care au loc "legal". Acum vreo 4-5 ani am primit niste carduri cu un cod QR de pus in parbriz. Dupa un an s-au decolorat si oricum localii nu aveau niciun device sau aplicatie de scanat.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
In București poliția locală verifica daca locurile plătite sunt ocupate de cine trebuie? Mi se pare mai eficient și mai simplu ca proprietarul sa sune daca cineva îi ocupă locul, vine cineva și ridică mașină sau doar îl amendează pe ocupantul abuziv.Daca pleacă omul de acasă o lună, sa stea locul ăla liber o lună și ceilalți să se chinuie? Nu i corect și nici logic.
Apropo, ăia care n au loc unde parchează? Ar trebui  sa se asigure niste locuri de parcare comasate, la max 1 km unul de altul, ca cel mai dezavantajat fara loc de parcare sa parcurgă max 500 m până la cel mai apropiat punct din asta. Altfel, ce să facă cu masina, sa o ia in casa?

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce am auzit la sectorul 6 nu se poate inchiria un loc de parcare decat pentru autoturism inmatriculat in Bucuresti. Nu cred ca e la fel in toate sectoarele.

View Postabac, on 04 septembrie 2022 - 23:12, said:

Adica in detrimetrul vecinilor care nu au unde parca? …
Nu vad care e problema. Si chiriasul e unul din ‘vecinii care nu au unde parca’, la fel cu restul.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Astia care nu au loc parcheaza fix in acolo unde aveau de gand sa parcheze cand si-au luat masina. Aah, ca si-au luat masina (uneori nu doar una ci 2-3-4) fara sa-i intereseze unde o lasa? Pai ar cam trebui sa o ia in casa, nu sa vaiete. Sau sa renunte la masina, ar face viata mai usoara celor care s-au zbatut sa faca rost de parcare (a se citi a costat parcarea mai mult decat masina in timp ce vecinii nesimtititi blocheaza trotuarele si drumul ca "ei nu au loc de parcare". Prost ala care a dat 12mii pe masina si 15mii pe locul de parcare si nu a facut ca ei, 25mii pe masina si 0 pe parcare..ca asa e in ro)

Edited by aeon, 05 September 2022 - 09:24.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postaltuser09, on 05 septembrie 2022 - 07:21, said:

In sectorul 6 din Bucuresti s-a tot facut tam-tam cu ecusonul cu cod QR care va fi dat celor cu locuri inchiriate pentru a fi lipit pe parbriz. Politia locala (cica) va verifica parcarile/ecusoanele.
Trebuia sa fie dat pana la sfarsitul lunii august prin posta sau prin email (fiecare urmand sa si-l tipareasca).
Eu am loc inchiriat/platit/parcare de resedinta/sector 6. Pana acum, nimic.
Detalii, aici:  https://www.primarie...-in-sectorul-6/
o semi-tampenie si asta, eu am 2 masini pentru care am un un loc inchiriat de la primarie si un al doilea loc inchiriat intr-o parcare privata (a unui mall). in functie de nevoi, sta una la mall si cealalta acasa sau invers. de ce m-ar obliga sa tin fix o anumita masina pe locul de la primarie? pe cine ajuta asta si cu ce?

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020

View Poststefan0011, on 05 septembrie 2022 - 09:04, said:

In București poliția locală verifica daca locurile plătite sunt ocupate de cine trebuie? Mi se pare mai eficient și mai simplu ca proprietarul sa sune daca cineva îi ocupă locul, vine cineva și ridică mașină sau doar îl amendează pe ocupantul abuziv.Daca pleacă omul de acasă o lună, sa stea locul ăla liber o lună și ceilalți să se chinuie? Nu i corect și nici logic.
Apropo, ăia care n au loc unde parchează? Ar trebui  sa se asigure niste locuri de parcare comasate, la max 1 km unul de altul, ca cel mai dezavantajat fara loc de parcare sa parcurgă max 500 m până la cel mai apropiat punct din asta. Altfel, ce să facă cu masina, sa o ia in casa?
pot verifica dar trebuie sa reclame chiriasul... daca ala sta acolo cu acceptul lui nu prea au motiv sa actioneze

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ce legatura are comodatul cu un contract de inchiriere ?

Daca locul de parcare e alocat proprietarului si platit la zi, pe acel loc parcheaza fix cine primeste permisiunea proprietarului. Doar proprietarul poate reclama ocuparea abuziva a parcarii sale.

View Postaltuser09, on 05 septembrie 2022 - 07:21, said:

In sectorul 6 din Bucuresti s-a tot facut tam-tam cu ecusonul cu cod QR care va fi dat celor cu locuri inchiriate pentru a fi lipit pe parbriz. Politia locala (cica) va verifica parcarile/ecusoanele.
Trebuia sa fie dat pana la sfarsitul lunii august prin posta sau prin email (fiecare urmand sa si-l tipareasca).
Eu am loc inchiriat/platit/parcare de resedinta/sector 6. Pana acum, nimic.
Detalii, aici:  https://www.primarie...-in-sectorul-6/

Pare un rahat. E vreo problema daca platesc locul de parcare si nu il ocup ?!
Daca imi vine un prieten in vizita si vreau sa il parchez pe locul meu trebuie sa inregistrez masina aia in aplicatie  whatever ?! OK....doh
Pe partea celalalta, ce face Politia daca un neavenit imi ocupa locul de parcare, ca de ridicat nu are voie ?!

#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View Postabac, on 05 septembrie 2022 - 07:01, said:

Pai cum sa faca? A batut laba la negru cu titularul chirias.

Adica nu e ca si cum politia s-ar plimba prin cartier cu harta locurilor de parcare verificand placute de inmatriculare sa bata cu ce-i pe harta.
nici nu au voie sa faca asa ceva.
am castigat pe tema asta acum cativa ani in Cluj. M-am dus in vizita la cineva care avea si loc de parcare platit la primarie. si-a dus masina la parinti acasa ca sa pot parca eu pe locul lui. nici n-au trecut cateva ore si deja aveam hartie in parbriz sa ma prezint la polutia locala cluj. nici de-al dracu nu m-am dus. a doua zi am gasit alta hartie prin care eram invitat sa imi dau datele si sa semnez amenda. probabil totul se termina cu ei lasand hartii si eu vazandu-mi de treaba pentru ca nu au voie conform codului rutier sa faca cerere din aia cum face Politia Rutiera in care iti cere sa comunici datele celui care a condus auto nr..la dat de...in locul...
dar, prost fiind la vremea aia, tanar si dornic de a arata ca eu am dreptate l-am rugat pe "proprietarul" locului de paracre sa scrie o declaratie in care zicea scurt pe 2 ca m-a lasat din bunatatea inimii sa imi parchez auto personal pe locul lui de parcare. a scris de doua ori ca nu mi-a cerut bani si ca prin actiunea mea el nu este pagubit in nici un fel. am facut si eu o pseudo-contestatie prin care le aratam la idiotii de la polutia locala ca-s retardati deoarece constatarea contraventiilor privitoare la locul de parcare se face DOAR DACA EXISTA PLANGERE DE LA CEL CARE ARE LOCUL DE PARCARE. \
da, exista contraventii pe care pulitistul le constata singur si aia e....dar sunt si unele care necesita plangere prealabila. si chiar daca constati nu poti face nimic pana nu ai o plangere/reclamatie/ceva de la cel pagubit.
prima hartie in care eram invitat la sediu nu mi-au anulat-o ca deja daduse fraieru amenda, dar si-au cerut scuze pentru a doua hartie si s-au facut ca nu exista. urmatorul pas a fost sa fac aceeasi contestatie catre judecatoria cluj, care a constatat ca nu avea temei legal sa-mi dea amenda pentru parcare in locul altuia.

banuiesc ca nu s-au schimbat legile ...ma refer la legi, nu la HCL-uri si alte idiotenii scoase de primarie si de care se prevaleaza dar sunt total neconforme cu legile in vigoare.

View Postaltuser09, on 05 septembrie 2022 - 07:21, said:

In sectorul 6 din Bucuresti s-a tot facut tam-tam cu ecusonul cu cod QR care va fi dat celor cu locuri inchiriate pentru a fi lipit pe parbriz. Politia locala (cica) va verifica parcarile/ecusoanele.
Trebuia sa fie dat pana la sfarsitul lunii august prin posta sau prin email (fiecare urmand sa si-l tipareasca).
Eu am loc inchiriat/platit/parcare de resedinta/sector 6. Pana acum, nimic.
Detalii, aici:  https://www.primarie...-in-sectorul-6/

deci practic parchezi ce masina vrei tu pe locul X daca ai ecuson pentru locul X. mi se parea cea mai buna idee de pana acum.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostVipeR85, on 05 septembrie 2022 - 12:11, said:

deci practic parchezi ce masina vrei tu pe locul X daca ai ecuson pentru locul X. mi se parea cea mai buna idee de pana acum.

De ce e asa buna ideea dpdv practic ?! Daca eu sunt plecat cu ecusonul, umbla politia si ii muta pe toti cei parcati fara ecuson, a.i. sa gasesc garantat locul liber cand vin acasa  ? Sau care e marea smecherie ? Poate nu ai citit detaliat, nici ecusonul ala nu ai voie sa il afisezi doar fiindca ti-l da proprietarul, e complicat.
Imi pare un contract de sifonat niste bani de la primarie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate