Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Upgrade router sau defect ONT Orange?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Salut,

Am urmatoarea problema: se da apartamentul din schita si un contract Telekom de 1000 mbps cu ONT-ul din imaginea atasata care emite Wireless pe 2.4 si 5 ghz. Am marcat pozitia ONT-ului in schita apartamentului.

In dormitorul si baia din extremitatea aplasarii routerului device-urile trec foarte des pe reteaua 2.4 care de abia se taraie cu 4-5-6 mbps conform https://www.speedtest.net. Am atasat o poza cu viteza obtinuta pe 5, cat si pe 2.4 cand stau la 2-3 metri distanta fata de ONT, fara pereti despartitori.

De ce este atat de slaba performanta pe 2.4? Este limitarea acestui device sau este defect?

In caz ca asta e tot ce poate si nu pot sa apelez la echipa tehnica Orange, ce este de facut?

In living am 3 device-uri care se conecteaza la Internet si au nevoie de conexiune buna, iar eu am o singura priza de net acolo (decodorul Telekom pt televiziune - foloseste conexiune fir mandatory, Tv-ul pentru Netflix/HBO Max, PS 5). As putea sa cumpar un router bun, ma gandeam la TPLink AX73 si sa il montez in sufragerie, sa conectez wired aceste deviceuri si sa ma rog sa bata semnalul WiFi pana in dormitor sau ar trebui sa ma chinui sa montez pe hol un router mai ieftin caruia sa ii fac wire management bun si sa pun un switch in living?

Ma gandesc ca pe hol pot sa montez chiar si un Mercusys MR80X care am vazut ca are performante bune ca raza de acoperire.

[ https://i.imgur.com/GqzyfAZ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/9dQXh0P.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.speedtest.net/result/13611450587.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.speedtest.net/result/13611454507.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Faci routerul actual bridge și iei un sistem mesh simplu și ai scăpat de probleme, plus șanse mult mai bune de roaming între stații.

#3
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Poti recomanda un sistem mesh minim necesar pentru un apartament dispus pe lungime? nu m-am interesat deloc de sistemele astea pana acum si as vrea sa am un starting point de unde sa incep studiul

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
TP link S4.

#5
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.01.2016
Decât 5-800 lei pe un mesh, cauți un router ieftin 5G care să știe de acces point (de ex. Tenda), tragi un cablu utp (te poate ajuta un prieten) până în ultimul dormitor și legi acolo routerul cu rețeaua wi-fi configurată fie cu același ID, fie cu altul. Vei avea la ultima baie și cele 2 dormitoare semnal suficient pentru un 10-15 MB/s. Oricum, un 2.4G are la half-duplex (cam toate se conectează așa, indiferent de setările de lățime de bandă pe care le faci) un 4-5 MB/s maxim (pe care-i împarți la câte dispozitive au în acel moment nevoie de internet).

#6
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Am priza de date in sufragerie si cele doua dormitoare cu cabluri trase din ONT-ul ISP-ului. Cele 3 cabluri introduse in el duc catre camerele astea. As putea sa ma folosesc de ele.

Edited by Meeshoo, 31 August 2022 - 13:37.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Să tragi un cablu UTP printr-un apartament tip vagon, pozat pe perete? Teribil. Dacă există rețea ethernet e și mai bine cu mesh că are ethernet backhaul și merge și mai bine.

#8
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.01.2016
Teribil sau nu, iată că are prize utp în camere și le poate folosi și cu câte un router în fiecare. Inițiator, dacă vrei o soluție 2.4G merge și un Dlink DIR-600 (garantat e configurabil ca acces point, am eu două puse așa în bucătărie și dormitor) pe care-l găsești pe olx la 20-30 lei bucata. Configurarea se face din meniul principal, doar o bifă la access point și un restart, după ce ai configurat ce id și parolă vrei la wi-fi (pot fi la fel cu cele din ONT). Să vezi ce roaming fac telefoanele mobile și laptopurile, fără probleme. Dar, repet, nu vei avea mai mult de 4-5 MB/s împărțiți între echipamentele ce folosesc în același timp un access point! Pentru rețea pe 5GHz și viteze pe măsură iei ceva mai recent, evident.
Dacă traficul tău e constant mare și cu mai multe echipamente în paralel, e mai bună varianta cu mesh pentru că procesoarele routerelor ieftine nu pot duce trafic susținut continuu. Tu îți știi nevoile și te gândești în ce merită să faci investiția.

#9
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Meeshoo, on 31 august 2022 - 13:37, said:

Am priza de date in sufragerie si cele doua dormitoare cu cabluri trase din ONT-ul ISP-ului.
Cu 109 Lei cumperi chinezaria asta Wifi 5 pe care o instalezi in dormitorul din capat-dreapta, conectand-o la priza de date de acolo.
Configurezi acelasi nume & parola pentru reteaua Wifi, ca in routerul ISP-ului, dar setezi aparatul sa functioneze in mod Access Point (in cazul chinezariilor Tenda, te duci la WiFi Settings --> AP Mode --> Enable), eventual cu puterea radio mai mica (WiFi Settings --> Transmit Power --> Medium).

 Meeshoo, on 31 august 2022 - 12:09, said:

In living am 3 device-uri care se conecteaza la Internet si au nevoie de conexiune buna, iar eu am o singura priza de net acolo (decodorul Telekom pt televiziune - foloseste conexiune fir mandatory, Tv-ul pentru Netflix/HBO Max, PS 5).
Cu 45 Lei cumpari un switch gigabit cu 5 porturi, pe care-l montezi langa priza de date din sufragerie si-ti conectezi alea 3 dispozitive la net prin fir.

#10
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Pare cea mai buna solutie pana acum

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Poate cea mai ieftina solutie, cea mai buna in nici un caz.

#12
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Revin cu niste precizari. Astazi mi-am dat seama ca acest cablu din sufragerie trebuie sa stea musai in portul 3 al ONT-ului pentru a avea semnal pt IPTV. Cand e conectat in portul 3, nu am Internet. Cand schimb in portul 2, am Internet, dar receiverul de la Telekom nu mai functioneaza, probabil e hardcoded cumva din setari.

Exista vreo sansa sa am Internet + IPTV pe un singur port? Mai am posibilitatea sa folosesc un Switch?

Cred ca am sanse mai mari sa aflu de pe forum daca exista vreo solutie decat sa vorbesc cu fetele de la supprt…

Common sense-ul imi spune ca voi avea nevoie de alt cablu din routerul Telekom pentru a conecta celelalte device-uri la Internet.

Edited by Meeshoo, 31 August 2022 - 20:16.


#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Da, dar cu ont-ul in bridge si cu router-ul tau personal ce stie si iptv.
Si sa-ti zica orange-ul ce vlan-uri foloseste pt iptv si internet.



Si un switch ce stie 802.1q

#14
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
@ogo am nevoie de o lamurire: voi putea sa fac toate astea doar cu un singur cablu UTP din ONT? Orice cablu in plus de tras prin casa o sa anuleze micul meu proiect.

In cel mai rau caz prefer sa reziliez contractul cu Telekom pe care oricum platesc f mult si sa gasesc un provider care ofera TV direct prin coaxial (am trasee date in fiecare camera pt priza TV). La digi, in celalalt apartament, am coaxial, insa e nevoie de 3 cutii (sau doua, nu mai retin) care vor fi amplasate pe hol.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022

 Meeshoo, on 31 august 2022 - 20:07, said:

Exista vreo sansa sa am Internet + IPTV pe un singur port? Mai am posibilitatea sa folosesc un Switch?
Muti iptv-ul printr-un powerline si lasi priza din perete pentru internet.

Edited by Ravy, 31 August 2022 - 21:45.


#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Pune pe poza de mai sus exact cum sunt trase cablurile.

#17
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006

 NikoroB, on 31 august 2022 - 21:35, said:


Muti iptv-ul printr-un powerline si lasi priza din perete pentru internet.

Daca ar functiona IPTV-ul prin acest powerline ar fi perfect. Macar as rezolva problema in sufragerie. Din pacate in dormitor se duce tot un singur cablu utp care e folosit la receiverul TV.

 NikoroB, on 31 august 2022 - 21:35, said:


Muti iptv-ul printr-un powerline si lasi priza din perete pentru internet.

Daca ar functiona IPTV-ul prin acest powerline ar fi perfect. Macar as rezolva problema in sufragerie. Din pacate in dormitor se duce tot un singur cablu utp care e folosit la receiverul TV.

#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Functioneaza fara probleme mai ales ca streamurile necesită un bandwidth modest pentru a funcționa ok. Asta practic înseamnă ca nu vei avea probleme nici macar cu cel mai ieftin kit powerline.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate