Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Succesiune simpla (dar complicata) intre frate si sora

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Va salut,
Inainte de toate va duc la cunostinta ca totul este amiabil, fara certuri sau pretentii.
Am urmatoarea speta.

Am o sora din prima casnicie a mamei cu domnul B, iar eu sunt fratele ei mai mic din a doua casnicie a mamei cu tatal meu, domnul P.

Ambii mei parinti, mama P si tatal P au decedat, iar acum a venit vremea succesiunii.

Am fost la notar, dar numele meu de familie si al defunctilor este P, iar al surorii mele este B.

Intrucat printre actele vechi din casa nu am gasit o hotarare de divort intre mama mea si dl. B (tatal din prima casatorie a sorei mele), sora mea ce poarta in prezent numele de B nu se poate justifica in fata notarului ca succesor al mamei.

Ce putem face in acesta speta?
Sora mea a spus ca doreste renuntarea la succesiune in schimbul unei anumite sume se bani. Nu ma deranjeaza, sunt de acord cu asta, dar la notarii la care am fost, toti au spus ca mai intai se deschide succesiunea (masa succesorala) dupa care se poate renunta, dar nu pot deschide succesiunea daca nu au justificarea numelui de B al surorii mele, nume provenit din prima casatorie a mamei. .

Intrebare: Cum poate sora mea renunta legal la dreptul de succesor, in schimbul unor bani, fara a fi deschisa succesiunea? Ceva de tipul „nu m-am nascut, nu exist pentru a fi succesorul mamei mele“.

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Renuntarea e simpla. Da o declaratie in fata notarului si asta e tot. Trebuie sa inteleaga ca prin aceasta declaratie renunta la toata masa succesorala.

Asta nu exista:
Intrucat printre actele vechi din casa nu am gasit o hotarare de divort intre mama mea si dl. B (tatal din prima casatorie a sorei mele), sora mea ce poarta in prezent numele de B nu se poate justifica in fata notarului ca succesor al mamei.

Sora ta poate dovedi simplu ca este fiica mamei tale.

Si asta e o afirmatie gresita:
dar nu pot deschide succesiunea daca nu au justificarea numelui de B al surorii mele, nume provenit din prima casatorie a mamei. .

Edited by pasilla, 29 August 2022 - 21:18.


#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Nope!
Notarul a spus ca mai intai se deschide succesiunea si pe urma poate da sora mea declaratie de neacceptare.
E un cerc inchis. Nu de poate deschide succesiunea daca sora mea nu poate dovedi ca e fiica mamei mele din prima casatorie.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Ce scrie in certificatul de nastere al surorii?



#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Parinti
Mama B
Tata B

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Dar mama B a devenit mama P prin căsătoria cu tata P. În certificatul de căsătorie sunt trecute numele fiecărui sot, înainte de căsătorie, precum și numele de familie preluat de mama în urma celei de-a doua căsătorii. Iar în certificatul de naștere al surorii este trecut numele mamei pe vremea când se numea B, nume care se regăsește și pe certificatul de căsătorie cu tata P. Poate asa se poate demonstra gradul de rudenie dintre tine și sora, precum și dreptul ei la succesiune după mama?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 954
Deschiderea moştenirii
(1) Moştenirea unei persoane se deschide în momentul decesului acesteia.


Articolul 1.120
Forma renunţării
(1) Renunţarea la moştenire nu se presupune, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 1.112 şi art. 1.113 alin. (2).
(2) Declaraţia de renunţare se face în formă autentică la orice notar public sau, după caz, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României, în condiţiile şi limitele prevăzute de lege.
(3) Pentru informarea terţilor, declaraţia de renunţare se va înscrie, pe cheltuiala renunţătorului, în registrul naţional notarial, ţinut în format electronic, potrivit legii.


#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
In certificate (atat de nastere cat si de casatorie) sunt specificate inclusiv cnp-ul fiecarei persoane.


#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Postpasilla, on 29 august 2022 - 21:11, said:

Sora ta poate dovedi simplu ca este fiica mamei tale.
Pe certificatul ei de nastere este numele mamei B si al tatalui B
Cum se poate dovedi ca este succesoarea mamei P si al tataului P?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTarzy, on 29 august 2022 - 21:34, said:

In certificate (atat de nastere cat si de casatorie) sunt specificate inclusiv cnp-ul fiecarei persoane.
Si chiar daca nu ar fi, orice notar stie ce are de facut...de ex. sa ceara extras de pe certificatul de casatorie.

Edited by pasilla, 29 August 2022 - 21:39.


#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

View Postliviu_np, on 29 august 2022 - 21:18, said:

Nu de poate deschide succesiunea daca sora mea nu poate dovedi ca e fiica mamei mele din prima casatorie.
Daca sora nu poate dovedi, atunci sora "nu exista". Atunci esti singurul mostenitor si deschizi doar tu succesiunea.
Masa succesorala ti se transfera doar tie si o recompensezi ulterior pe sora.

Edited by yetiro, 29 August 2022 - 21:41.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Falsa problema.

#13
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcorinadaniela, on 29 august 2022 - 21:31, said:

Dar mama B a devenit mama P prin căsătoria cu tata P. În certificatul de căsătorie sunt trecute numele fiecărui sot, înainte de căsătorie, precum și numele de familie preluat de mama în urma celei de-a doua căsătorii. Iar în certificatul de naștere al surorii este trecut numele mamei pe vremea când se numea B, nume care se regăsește și pe certificatul de căsătorie cu tata P. Poate asa se poate demonstra gradul de rudenie dintre tine și sora, precum și dreptul ei la succesiune după mama?
Initial mama se numea X. A renuntat la B. In certificatul de casataorie mama X se casatorea cu tatal P

View Postyetiro, on 29 august 2022 - 21:39, said:

Daca sora nu poate dovedi, atunci sora "nu exista". Atunci esti singurul mostenitor si deschizi doar tu succesiunea.
Masa succesorala ti se transfera doar tie si o recompensezi ulterior pe sora.
Ce usor ar fi!
Chiar mi-as dori.
ASa cum am zis in postul initial, dorim sa solutionam problema, fara frecusuri mari. Si eu, si sora mea suntem deschisi la orice solutie legala

#14
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Se gasesc toate aceste schimbari de nume in registre la Starea Civila a judetului unde s-au intamplat lucrurile.
In cazul in care intre timp s-au mutat in alt judet se poate face cererea chiar in judetul de locuinta actual si vor cere ei de la cei in cauza registrele si iti vor elibera documentele necesare.

#15
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View Postyetiro, on 29 august 2022 - 21:39, said:

Daca sora nu poate dovedi, atunci sora "nu exista". Atunci esti singurul mostenitor si deschizi doar tu succesiunea.
Masa succesorala ti se transfera doar tie si o recompensezi ulterior pe sora.
Sora exista fizic si e de acord cu aceasta forma de „a nu exista“, dar avem nevoie de o anumita declaratie notariala penrtu a preintampina peste ani anumite pretentii (poate de la nepotii mei, copiii surori)

View Postcetces, on 29 august 2022 - 21:53, said:

Se gasesc toate aceste schimbari de nume in registre la Starea Civila a judetului unde s-au intamplat lucrurile.
In cazul in care intre timp s-au mutat in alt judet se poate face cererea chiar in judetul de locuinta actual si vor cere ei de la cei in cauza registrele si iti vor elibera documentele necesare.
Dumnezeule! astea au fost in 1962-1963, Bucuresti, Al de sus stie in ce sector!

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postliviu_np, on 29 august 2022 - 21:18, said:

Nope!
Notarul a spus ca mai intai se deschide succesiunea si pe urma poate da sora mea declaratie de neacceptare.
E un cerc inchis. Nu de poate deschide succesiunea daca sora mea nu poate dovedi ca e fiica mamei mele din prima casatorie.
nu are certificat de naștere în care sunt trecuți părinții?

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
moldoveaniu ăla s-a găsit urmaș de-al lui ștefan cel mare iar voi din două căsătorii nu găsiți doi copii?

#18
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

View PostEMPP, on 29 august 2022 - 21:57, said:

nu are certificat de naștere în care sunt trecuți părinții?
Am zis mai sus
Tata B
Mama B
Sora nascuta in 1955, nu cred ca erau CNP-uri pe atunci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate