Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Laptop gaming

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014
Salutare,

Ma intereseaza un laptop care va fi folosit pentru gaming (pentru MMORPGS mai mult ex: FFXIV, NewWorld, WoW si titluri care nu se regasesc pe PS5).
In principal titlurile pe care am de gand sa le joc nu sunt foarte solicitante (deci nu ma intereseaza ultimul procesor sau cea mai buna placa video), in schimb ce vreau cel mai mult de la laptop este un ecran si calitatea constructiei foarte bune. Ecranul neaparat sa fie 15+ inch, de preferabil 16.

Cateva modele pe care le-am gasit dupa un mic research:
https://www.pcgarage...3BoCJ7UQAvD_BwE
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://altex.ro/lap...APGU603HMK8005/

Buget maxim : 10 000 lei (pot mari cu cel mult 1000 daca merita)

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.emag.ro/...2/pd/D3417VMBM/
AMD Ryzen™ 7 5800H, 17.3", Full HD, 360Hz, 16GB, 1TB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3080

#3
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Eu nu as recomanda un laptop de gaming asa scump.
Mai bine iei un desktop , nu se compara experienta gamingului laptop vs desktop chiar si la componente de top.
Ventilatorul /ventilatoarele de pe un laptop asa puternui vor rula la viteze maxime, se va incalzi bine de tot etc.
Iei un laptop asa scump pt gamig numai daca il mai folosesti si la altceva si ai nevoie de portabilitate.
In rest consola si pc sunt baza.

#4
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 deico, on 27 august 2022 - 17:28, said:

Salutare,

Ma intereseaza un laptop care va fi folosit pentru gaming (pentru MMORPGS mai mult ex: FFXIV, NewWorld, WoW si titluri care nu se regasesc pe PS5).
In principal titlurile pe care am de gand sa le joc nu sunt foarte solicitante (deci nu ma intereseaza ultimul procesor sau cea mai buna placa video), in schimb ce vreau cel mai mult de la laptop este un ecran si calitatea constructiei foarte bune. Ecranul neaparat sa fie 15+ inch, de preferabil 16.

Cateva modele pe care le-am gasit dupa un mic research:
https://www.pcgarage...3BoCJ7UQAvD_BwE
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://altex.ro/lap...APGU603HMK8005/

Buget maxim : 10 000 lei (pot mari cu cel mult 1000 daca merita)

https://www.cel.ro/l...-pNCsyNjctMw-l/

Dacă 17 nu e musai, există și mai ieftin mai mic.
Parcă 8500 este cel de 15+.

Legion, totul de generație cu un an depășită deja. Mai ales la Intel contează în condiții de nou. Pur și simplu prea scump pentru ce oferă azi la prețul ăla.

ASUS G15 vezi că lucrează la temperaturi extrem de mari și seriile astea au versiunile mai slabe ale plăcilor video (limitate la putere 120 față 150 la modelul pus de mine).

M16 este mai slab la orice capitol.



#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Salut,

Eu am un Legion de peste un an si sunt foarte multumit de el. N-am avut nicio problema cu laptopul si ma joc in medie cam 3-4 zile pe saptamana min 1h pe zi.
Ecranul este de 16, 165 Hz rata de refresh.
Constructia e ok, solid, tastatura e ok. Insa trebuie folosit cu un cooling pad cand te joci ca urca usor in temperaturi.
Singura chestie care ma deranjeaza la el e marimea caramizii de alimentare. E imensa si supradimensionata pentru laptopul asta.

La bugetul tau, poti sa-ti iei un Legion "full option". Al meu a fost vreo 5K sau 5.5K lei.

Bafta

Edited by un_dac, 27 August 2022 - 20:33.


#6
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014

 STARTREK1, on 27 august 2022 - 18:05, said:

https://www.emag.ro/...2/pd/D3417VMBM/
AMD Ryzen™ 7 5800H, 17.3", Full HD, 360Hz, 16GB, 1TB SSD, NVIDIA® GeForce RTX™ 3080
Cu ce este acest laptop mai bun decat cele mentionate de mine de exemplu? Vad ca are o placa video mai buna si un refresh rate mai mare (dar nu stiu daca voi vedea diferenta), dar cum am spus nu il voi solicita asa de mult in cat sa am nevoie de acel 3080. Prefer sa am un ecran/constructie si design mai bun decat performante de top.

 Varonul, on 27 august 2022 - 18:23, said:

Eu nu as recomanda un laptop de gaming asa scump.
Mai bine iei un desktop , nu se compara experienta gamingului laptop vs desktop chiar si la componente de top.
Ventilatorul /ventilatoarele de pe un laptop asa puternui vor rula la viteze maxime, se va incalzi bine de tot etc.
Iei un laptop asa scump pt gamig numai daca il mai folosesti si la altceva si ai nevoie de portabilitate.
In rest consola si pc sunt baza.
Nu ma intereseaza un pc chiar daca as iesi mai ieftin. Prefer sa am laptopul pentru ca ma pot juca de unde vreau eu cu usurinta (pat, alta camera, pe terasa etc...).
Pe ps5 ma joc in principal single players. Multiplayers (cum ar fi mmorpgs) nu ma joc pentru ca este conectat la un OLED si sunt aware ca poate aparea burn-in dupa sesiuni mai lungi de joc din cauza elementelor statice prezente cam in orice mmorpg (health bar/ mana bar and so on). Nici conectarea unui pc la tv nu mi se pare o optiune tot din acelsai motiv.

 c6t9, on 27 august 2022 - 18:43, said:

https://www.cel.ro/l...-pNCsyNjctMw-l/

Dacă 17 nu e musai, există și mai ieftin mai mic.
Parcă 8500 este cel de 15+.

Legion, totul de generație cu un an depășită deja. Mai ales la Intel contează în condiții de nou. Pur și simplu prea scump pentru ce oferă azi la prețul ăla.

ASUS G15 vezi că lucrează la temperaturi extrem de mari și seriile astea au versiunile mai slabe ale plăcilor video (limitate la putere 120 față 150 la modelul pus de mine).

M16 este mai slab la orice capitol.
Am inteles ca m16 ar avea ecran si performante mai bune decat orice alt model de la asus. Aveam impresia ce seria zephyrus de la asus este superioara seriei strix. Dar poti sa ma contrazici, nu stiu foarte multe :)

#7
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Într-un fel. Ecran este o idee superior prin luminozitate și faptul că are calibrare certificată. Dar greu distingi diferențe între ele. Le-am văzut unul lângă celălalt. Vin bine setate culorile și la acel tip de ecran pe ROG (acoperirea este aproape 100% identică și ea). Asta strict pentru IQ (calitatea imaginii).

În rest cam tot este semnificativ mai slab la acel M16. Știu că n-ar trebui ce e mai performant azi, dar timpul trece plus faptul că e păcat ținând cont de preț, dacă tot este nou. Performanțe net superioare, răcire mult mai bună, autonomie mult mai mare (deși aici probabil nu prea contează).

Zephyrus M16 este un fel de versiune ultra portabilă în comparație cu ROG Strix. Mai subțire și mai ușor, nu a fost loc de mai bine. ROG de 17 stă mai bine la răcire (și în general, dar cu AMD, dacă nu dai tot la maxim, rar auzi vreun ventilator, însă și la maxim cred că perceptibil zgomotul este de 2x mai redus). Pe ROG ai placa video până la 150W (față de 95 pe acel M16), plus că 3070ti este acum la fel sau chiar mai rapidă uneori decât 3080.

#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Si de la mine +1 pentru Legion. Ecranul este super. Desi si celelalte modele sunt de luat in calcul pentru ce ai tu nevoie. Insa totusi sa dai 10000 lei doar pentru jocuri de tipul celor pe care vrei sa le joci mi se pare overkill. Cred ca te poti uita si la un Legion 5 Pro, nu neparat 7 pentru ce ai tu nevoie, de exemplu https://www.pcgarage...os-stingray-1/. Intr-adevar cum mai spunea cineva mai sus, powerbrick-ul este mare si destul de greu dar are totusi 300w. Alt aspect de luat in calcul este service-ul, la Lenovo nu poti face upgrade acasa, duce la pierderea garantiei. Pentru upgrade trebuie trimis la depanero. Insa are cea mai puternica placa video, nu este limitata ca la celelalte modele puse de tine.
Te mai poti uita si la Asus ROG Strix cum mai spunea cineva dar calitatea nu va fi aceeasi ca a unui Legion 5 Pro sau 7. Daca il gasesti la un pret mult mai bun decat un Lenovo, atunci sa zicem ca ar merita.
Sa stii totusi ca daca vrei sa te joci din pat, orice laptop ai avea, tot va avea nevoie de racire, asa ca nu este recomandat. Cel mai bine o suprafata plana, dura si un suport/cooler care sa ii permita un flux de aer bun.

#9
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Este o alegere buna acel Zephyrus G15, sau ai mai avea ca varianta si Laptop ASUS ROG Strix G17 G713RW, cu ecran de 17inch, QHD, refresh rate de 240Hz, Procesor AMD Ryzen 9 6900HX (16M Cache, up to 4.9 GHz), 32GB DDR5 memorie RAM, stocare suficienta - 1TB SSD, placa video de top NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8GB !!!
https://www.pcgarage...s-eclipse-gray/

#10
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu știu ce să zic. N-am văzut nicio superioritate obiectivă acum pentru Legion. Nici măcar de materiale în general, pentru că la comportament clar Asus s-a maturizat mai bine.

Legion 5 Pro cu 12700 și 3060 era atunci când am avut ocazia să compar, disponibil cu numai 1500 lei mai puțin decât ROG Strix SCAR G15 cu 12900 și 3080. Asus a fost superior la absolut orice. Ecran mult mai bun, sunet mult mai bun, performanțele de așteptat mai bune, dar control termic mai bun, mai silențios etc.

Neașteptat a fost că Legion 5 Pro cu 12700 și 3060 n-a fost superior nici comparativ cu Zephyrus M16 (tot cu 12700 și 3060), deși pe hârtie măcar performanța ar fi trebuit să fie mai bună. Cifre asemănătoare, însă ecran iar mult mai bun la Asus, sunet mult mai bun, pachet mult mai portabil, până și bateria ceva mai bună. Prețul era practic același.

Să schimbi SSD/RAM durează câteva minute la Asus, dar astea sunt alte discuții deja. De exemplu cu RAM-ul la Zephyrus e mai complicat, fiind lipit un modul și ca atare imposibil de schimbat. Cine vrea 32, trebuie să ia din start cu 32.

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Si eu am avut de ales intre Legion si Rog strix si am ales Legion. Tocmai pentru ca avea build quality mai bun (aluminiu vs plastic), mux switch, num pad, pana si aranjarea porturilor mi se pare mai ok la Legion. Dar sa zici ca nici la materiale nu este diferenta intre plastic si aluminiu deja e o gluma buna.

#12
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Poate depinde pentru fiecare ce contează mai mult, nu știu. Adevărat, avem pe Legion aluminiu-magneziu. ROG Strix/Zephyrus numai aluminiu-plastic. Chestia asta pare mega meh, dar real e mai mult un sentiment decât altceva. În timp la utilizare super intensă, am văzut că se prezintă bine ROG, adică zero probleme de orice fel. De acord la prima vedere că pare mai premium Legion. Dacă ar fi să aleg, aș alege ce contează mai mult din alte puncte de vedere.

MUX există și la Asus (și ROG și Zephyrus). Managementul video e ceva mai bine gândit și automatizat la Asus însă, de la schimbarea automată a caracteristicilor ecranului, la alegerea fiecărui profil.

Porturile, hm. Într-un fel mi-a plăcut și mie mai mult așezarea la 5 Pro față de Zephyrus, dar față de ROG nu prea. Chestie strict personală. În realitate oamenii se mai adaptează la așezare sau hub.

Numai ROG 17 are și numpad dedicat ce-i drept, 15/16 (ROG/Zephyrus) nu au. Unde a fost relevant, am mers cu 17 și aia a fost.

Totuși, touchpad plastic pe Legion 5 Pro nu mai pare atât de premium. Numai 7 are sticlă. La Asus au toate sticlă. Mi se mult mai important și de fapt nu mie în mod direct. Ăsta a fost feedback-ul. Eu mi-aș dori să fie și cumva iluminat măcar parțial. Al dracului de util s-a dovedit pe Alienware. Nici nu mi-aș fi imaginat. Decât becurile alea puse aiurea pe margini, mai bine ar fi luminat touchpad-ul.

Sistemul de răcire, performanța și portabilitatea sunt superioare pe Legion numai pe hârtie. Asta m-a surprins cel mai mult. Astea sunt detalii care fac diferența de fapt. Nu știu cum, dar ROG oferă mai multă performanță la temperaturi mai mici și e mai silențios. SCAR 15 a bătut Legion 5 Pro din toate pozițiile. Obiectiv, n-am cum să consider Legion 5 mai bun, când tot ce contează real la un laptop, a fost în favoarea Asus - ecran, performanță, temperaturi, zgomot, autonomie. Foarte dificil să zic cuiva că pe Legion primește aluminiu-magneziu și aia contează.

#13
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
La altex cu voucherul asus20 ai 20% reducere la laptopurile asus,nu stiu cat e valabil eu l-am verificat astazi si merge.Avand in vedere ca unul pentru gaming costa foarte mult trebuie avut grija ce fel de model iti iei si de la ce firma,nu de putine ori la noi preturile fiind chiar mai mari decat afara.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: la MMORPG-uri din cate stiu primeaza procesorul si cantitatea de memorie ram. Asa ca eu m-as uita mai degraba la unul din modelele cu Ryzen 9 si 32GB ram recomandate de colegi, chiar daca au doar "prastia" de RTX 3070Ti.
Pana sa ajungi sa vezi limitari cu un RTX 3070Ti in situatii in care RTX 3080 ar duce mai bine jocul respectiv, laptopul va avea probabil minim 4-5 ani vechime.

#15
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Atentie le Legion, caci am cumparat unul ca acesta dar cu rtx 3050, iar cand am montat al 2-lea ssd, dupa 20-40 de minute de utilizare dispare din my computer si reapare doar dupa 2-3 restart-uri.
Am tot cautat solutii si pana la urma am gasit ca e o problema comuna si nu am ce-i face.

Solutia a fost sa iau un rack extern.


La Asus verifica neaparat placa video intr-un joc AAA, daca e RTX 3070, caci foarte multe cipuri dau crash dupa 10-20 de minute de joc in turbo mode. Macar sa-l poti returna daca dai de un rebut de genu.

Eu ti-as recomanda sa mergi pe RTX3070, nu are rost sa dai banii pe 3080 de laptop.

Diferenta dintre placile video de laptop **60-**70-**80 este de ~10%.
Pe desktop saltul este de 30-50%.

Edited by reventon, 29 August 2022 - 16:59.


#16
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006

 c6t9, on 28 august 2022 - 22:39, said:

Poate depinde pentru fiecare ce contează mai mult, nu știu. Adevărat, avem pe Legion aluminiu-magneziu. ROG Strix/Zephyrus numai aluminiu-plastic. Chestia asta pare mega meh, dar real e mai mult un sentiment decât altceva. În timp la utilizare super intensă, am văzut că se prezintă bine ROG, adică zero probleme de orice fel. De acord la prima vedere că pare mai premium Legion. Dacă ar fi să aleg, aș alege ce contează mai mult din alte puncte de vedere.

MUX există și la Asus (și ROG și Zephyrus). Managementul video e ceva mai bine gândit și automatizat la Asus însă, de la schimbarea automată a caracteristicilor ecranului, la alegerea fiecărui profil.

Porturile, hm. Într-un fel mi-a plăcut și mie mai mult așezarea la 5 Pro față de Zephyrus, dar față de ROG nu prea. Chestie strict personală. În realitate oamenii se mai adaptează la așezare sau hub.

Numai ROG 17 are și numpad dedicat ce-i drept, 15/16 (ROG/Zephyrus) nu au. Unde a fost relevant, am mers cu 17 și aia a fost.

Totuși, touchpad plastic pe Legion 5 Pro nu mai pare atât de premium. Numai 7 are sticlă. La Asus au toate sticlă. Mi se mult mai important și de fapt nu mie în mod direct. Ăsta a fost feedback-ul. Eu mi-aș dori să fie și cumva iluminat măcar parțial. Al dracului de util s-a dovedit pe Alienware. Nici nu mi-aș fi imaginat. Decât becurile alea puse aiurea pe margini, mai bine ar fi luminat touchpad-ul.

Sistemul de răcire, performanța și portabilitatea sunt superioare pe Legion numai pe hârtie. Asta m-a surprins cel mai mult. Astea sunt detalii care fac diferența de fapt. Nu știu cum, dar ROG oferă mai multă performanță la temperaturi mai mici și e mai silențios. SCAR 15 a bătut Legion 5 Pro din toate pozițiile. Obiectiv, n-am cum să consider Legion 5 mai bun, când tot ce contează real la un laptop, a fost în favoarea Asus - ecran, performanță, temperaturi, zgomot, autonomie. Foarte dificil să zic cuiva că pe Legion primește aluminiu-magneziu și aia contează.

Nu stiu unde ai vazut ca Asus este peste Lenovo sunt identice ca performante. Tocmai de aceea diferenta o face MUX switch-ul, build quality-ul, camera, numpad-ul, asezarea porturilor si alte chestii de genul asta.
Si da MUX switch au modelele Asus de anul asta, anul trecut doar Lenovo avea.

#17
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Între ele, că altfel nu prea se poate 🙂

Anul trecut e anul trecut. El cumpără acum, a primit justificat recomandări pentru ce s-a făcut acum. Și nu văd de ce ar mai lua cineva la preț întreg model depășit cu un an.

#18
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014
Dupa mai mult timp in care am cantarit avantajele/dezavantajele si nevoiile mele am decis sa nu achizitionez un laptop de gaming. Am ales in schimb sa mai maresc putin bugetul si sa iau un Macbook pro de 16".
M-a impresionat ecranul miniled, constructia si bateria. Lucrez deja de un an pe un macbook pro modelul 2019 (laptop de servici) si sunt destul de familiar cu mac os, singurul lucru care m-a facut sa ezit in a cumpara un macbook pentru mine a fost lipsa de suport pentru jocuri. Dar dupa ce am vazut cateva teste (pentru FFXIV SI WOW in principal) acestea ruleaza destul de decent si pe un Macbook.

Multumesc mult pentru sfaturi si recomandari. Chiar daca nu au fost de ajutor pentru mine sper sa fie de ajutor pentru cineva care are intr-adevar nevoie de un laptop de gaming in acest buget.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate