Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Modalitati de reclamare a asociatiei de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
De multi ani avem cheltuieli suplimentare lunar, in special la canalizare, efectuate de catre un instalator dubios care nu e angajat la asociatie, e doar PFA, care sta pe langa asociatie de multe ori asteptand sa i se dea ceva de lucru, evident din banii nostri si i se si tot gaseste.
Acum cativa ani el a facut reparatii capitale in subsol, a tinut o vreme, dupa aia a facut o deviere a canalizarii pe care am platit-o tot noi si de atunci, la o scara cu 16 apartamente etaje avem cheltuieli aproape lunare cu diverse interventii la canalizare.
Deoarece multe dintre interventii au loc chipurile in subsol unde de ceva vreme miroase tot timpul a dejectii, noi nu putem demonstra ce probleme au fost si daca si cum au fost rezolvate, problemele si mirosul persista si platim tot timpul. Am cerut recent in scris imagini video din subsol dar mi s-a dat un nr. de tel al unui vecin de la alta scara care ar fi vazut ce e acolo si ar trebui sa-l cred pe respectivul.
Acum am insa o dovada a relei vointe a asociatiei.
Ne-au deviat canalizarea pe la scara vecina acum 2 ani cu acest instalator, ceea ce a costat 7000 de lei, lucrarea s-a surpat si desi din acte reiese ca are 5 ani garantie, ne-a fost trecuta reparatia de acum ca reparatie la trotuar, inca 600 lei desi le-am spus ca ar trebui sa fie facuta in garantie la lucrarea initiala.
Ce nu stiu ei sau nu vor sa creada este ca eu am dovezi foto acum legate de aceasta teapa, am fotografii de dinainte de prima lucrare, de dupa ce s-a efectuat, de cand s-a surpat si de dupa ce a fost reparata dar nu in garantie ci ca "reparare a trotuarului". Ei au motivat ca s-ar fi surpat din cauza faptului ca parcheaza masini acolo dar din fotografiile mele reiese ca asta era o situatie evidenta de dinainte de prima lucrare si de atunci incoace, masini au parcat acolo tot timpul deci lucrarea trebuia facuta la standarde corespunzatoare sau interzisa parcarea acolo pt. ca se putea face si asta.
Care sunt optiunile, unde pot merge cu aceste dovezi?
Stiu ca exista optiunea actionarii in instanta dar este costisitor, ca mai exista seful serviciului asociatiilor de proprietari iar ANPC are alt obiect de activitate.
Care sunt toate optiunile de reclamare a asociatiei de proprietari?

Edited by drifter, 25 August 2022 - 10:24.


#2
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
Inca o chestiune legata de acest administrator, fara legatura cu prima postare, la recensamant a fost recenzor pentru zona asta, ocazie cu care a aflat si informatii personale despre locatari, nu ma afecteaza pe mine dar oare trebuia sa se accepte o astfel de calitate de recenzor al administratorului asociatiei, sporindu-i influenta in zona?

Si legat de prima postare, exista vreo 15 scari in asociatie, cum s-ar putea organiza o actiune colectiva in instanta impotriva asociatiei de proprietari?

Edited by drifter, 25 August 2022 - 10:42.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Toate aceste probleme le pui pe o hartie, o printezi de 15*<cate apartamente sunt pe scara> si le pui in fiecare cutie postala.
Le poti lasa numarul de telefon pentru a stabili o intalnire, sedinta, grup de WA, FB, ceva unde sa fiti mai multi si deciziile sa fie luate mai repede sau o data cand sa va intalniti.
Daca gasesti suficienti sustinatori din randul proprietarilor, veti putea schimba actuala conducere sau presa asupra unei mai mari transparente.

In cadrul unei asociatii, conducerea este acolo doar pentru ca majoritatea (uneori chiar mai putin de 50%) a decis ca ei sa reprezinte acea asociatie. Daca nu mai corespund, alta intalnire, alegeri si adio, nu conteaza daca ei vor sau nu sa renunte la functii.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Reclamația se face la primăria de care aparține Asociația.
Li se vor cere apoi toate documentele justificative, care vor fi analizate.
Dacă e ceva în neregulă,  va fi consemnat în raportul emis de primărie.

L.E. Reclamația poate fi făcută și de un singur membru/oricine din cadrul Asociației, nefiind nevoie de majoritate.

Edited by sfantu.dracu, 25 August 2022 - 12:50.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Reclami o asociatie de proprietari privati la primarie (ins. publica locala) ?!
Cred ca trebuie sa te documentezi din legislatia care se aplica asociatiilor.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Da, pentru că "activitatea" asociațiilor de proprietari are anumite reglementări și controlul asociațiilor se face de către primării. :)
Și ai să fi uimit cât de stricți sunt controlorii.

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdrifter, on 25 august 2022 - 10:38, said:

Inca o chestiune legata de acest administrator, fara legatura cu prima postare, la recensamant a fost recenzor pentru zona asta, ocazie cu care a aflat si informatii personale despre locatari, nu ma afecteaza pe mine dar oare trebuia sa se accepte o astfel de calitate de recenzor al administratorului asociatiei, sporindu-i influenta in zona?

Si legat de prima postare, exista vreo 15 scari in asociatie, cum s-ar putea organiza o actiune colectiva in instanta impotriva asociatiei de proprietari?
ce drac' de ''influenta'' are un rahat de administrator??? inca mai sint cetateni care n-au priceput ca administratorul si toti atirnatorii de la asociatie sint angajatii lor, nu invers?
s-a mai vorbit pe alte topicuri de ''seful de scara''!!!

#8
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
La o cautare sumara.
https://www.primarie...de-proprietari/
Toate primariile au asa ceva.

#9
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View Postsfantu.dracu, on 25 august 2022 - 16:23, said:

Și ai să fi uimit cât de stricți sunt controlorii.
Zaaauuuu?! Ai apelat vreodata la ei ?!?!

View Postdrifter, on 25 august 2022 - 10:10, said:


Care sunt toate optiunile de reclamare a asociatiei de proprietari?
Din pacate, nu prea sunt mijloace de sactiune.
In primul rand, din cauza legii asociatiilor de proprietari. Este o CATASTROFA!!!! Este a afara problemelor reale dintr-o asociatie!!
Apoi, functionarul de la primarie NU se implica, ia banii degeaba.  NICI politia locala, unde ar fi de competenta ei, nu se implica.

Un sprijin ar putea veni de la Comisia de cenzori , daca exista. Legea o obliga sa verifice legalitatea efectuarii cheltuielilor.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostTurnatoriu_de_orza, on 31 ianuarie 2023 - 11:44, said:

Zaaauuuu?! Ai apelat vreodata la ei ?!?!
Observ că ai deja răspunsul fixat, chiar dacă e unul greșit.

Edited by sfantu.dracu, 01 February 2023 - 06:07.


#11
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006
De ce nu te duci personal sa filmezi pe acolo ?  Incredibil cum ai descoperit acesta frauda de 40 lei . Mereu locatarii descopera cum "trebuia " facut ceva . Nu e greu deloc sa te faci presedinte de asociatie si sa iei deciziile corecte .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate