Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Rețetele medicale tipărite

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Am o boală cronică și am fost să îmi scot rețeta lunară. Totul decurge normal, dar când ajung la farmacie îmi dau seama că am pierdut rețeta.
Farmacista îmi spune să merg înapoi la medicul de familie să îmi listeze alta. Devin un pic demoralizat și îi spun că mă grăbesc, am treaba și acuma am umblat degeaba, nu mă mai pot întoare la medic pentru că am alte treburi de rezolvat și probabil voi reveni peste câteva zile.
Farmacista își ”dă ochii peste cap”, după care mă întreabă dacă am cardul de sănătate la mine. Evdident îl aveam.
Îl introduce în aparat, click-click-click, mă întreabă: ”aveți medicament 1, medicament 2?” Da.. după care click-click și îmi dă medicamentele, semnez foaia și plec.

Acuma întrebare de om prost: de ce mai trebe să luăm acea foaie cu rețeta de la medic dacă farmacistul vede rețeta în sistem și din moment ce mi-a dat medicamentele fără acea foaie bănuiesc ca nu are nevoie de ea.
Cred că rolul rețetei pe hârtie este atunci când sistemul este nefuncțional și îți dă medicul foaia iar pe baza ei farmacistul îți dă medicamentele și când sistemul devine operațional, scanează foaia...
Oare chiar așa dependenți de birocrație să fim? Și când avem un sistem care funcționează să folosim hârtia?

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru ca sistemul inca adora hartiile si stampilele.

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Iar daca mergi la alta farmacie, cu reteta regasita, esti sigur ca nu primesti medicamentele inca o data, cu eventualile reduceri?

#4
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Nope, iti da SIPE peste mina daca farmacia a lucrat online la prima reteta. Posted Image

Attached File  retete.jpg   15.59K   69 downloads

#5
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009

View Postmrfe, on 25 august 2022 - 09:27, said:

Cred că rolul rețetei pe hârtie este atunci când sistemul este nefuncțional și îți dă medicul foaia iar pe baza ei farmacistul îți dă medicamentele și când sistemul devine operațional, scanează foaia...
Oare chiar așa dependenți de birocrație să fim? Și când avem un sistem care funcționează să folosim hârtia?

pentru ca in caz de un control de la CAS farmacia trebuie sa prezinte documentul (in cazul de fata reteta) prin care a eliberat acele medicamente

stiu, e secolul 21, hartii, dar asta e tara in care traim din pacate :)

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Da, dar daca era prima data cand luai reteta aia era ghinionul tau, nu-ti dadea nimeni ( decat unele farmacii mai dubioase ce vor doar sa vanda ).

Merge si poza pe telefon cu toata reteta, inclusiv stampila doctorului la multe farmacii daca nu vrei foai de hartie.

Edited by modoran, 25 August 2022 - 10:26.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Contractul cadru intre Casa de Asigurari si farmacie specifica ca pacientul prezinta reteta compensata sau gratuita pe hartie in farmacie, faptul ca ti-a dat fara e pe riscul ei, daca vine control si ii cere reteta nu o va putea prezenta.
Nu sunt legale retetele prezentate pe telefon, nu exita nicaieri in legislatie modalitatea asta de eliberare.

Edited by Remicade, 25 August 2022 - 11:14.


#8
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Păi rețeta a fost eliberată pe baza informațiilor din sistem. Acolo nu ai acces ca și pacient.
Acea hârtie când este scanată, nu face altceva decât să acceseze niște informații.. este doar un link. La casa de sănătate nu merge nici o farmacie cu foile. Totul se face din acea aplicație. Chiar nu mai înțeleg rolul hârtiei, nici măcar poza de pe telefon. Rețeta a fost emisă pe codul tău de asigurat care este unic. Și dacă trimiți pe altcineva să scoată rețeta, în sistem tot la tine este contorizat.

#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
pentru ca asa vrea CAS-ul, hartii

daca farmacia nu prezinta (la un control) acea hartie adusa de pacient, ia amenda... la prima abatere... apoi urmeaza alte sanctiuni

*acum nu se mai merge cu retetele la CAS, dar pana acum 3-4 ani te duceai cu sacosa/ sacul de retete dupa tine

asta e statul roman, pentru orice rahat turcesc iti trebuie dosar cu sina, in 3 exemplare evident ;)

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
In urma cu aproape 2 ani (in timpul restrictiilor), am primit reteta prin email, o aveam numai in format digital. M-am dus la farmacie (in cazul meu era catena), farmacista mi-a dat adresa de email a unitatii, am retrimis emailuul cu reteta. A scos reteta la imprimata lor, a venit cu reteta, am semnat, etc.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
si cind te gindesti ca in lumea larga, pentru bolile cronice, nu mai deranjezi medicul pentru reteta, repeti comanda on line, sau un biletel in cutiuta de la dispensar. iar medicamentele te asteapta la farmacia indicata!
dar asa, jumatate din luna, medicii sint ocupati cu retetele pentru bolnavii cronici, ocazie cu care daca tot au acces la cardul pacientilor mai bifeaza cite o consultatie!
...iar aia care vind hirie si consumabile pentru imprimante trebuie sa traiasca si ei!
...si nu stiu de ce am senzatia ca o copie a retei ar trebui sa ramina si la pacient!

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Pe perioada stării de urgență rețetele electronice se puteau transmite pacientului prin mail, nu mai suntem în acea stare.
Nu rămâne pacientului nici o copie, el poate da facă poza eventual.

#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Exista o aplicatie pe telefon, multi medici de familie o folosesc si trimit retetele in aplicatie. La farmacie o dai din telefon.

https://play.google....ent&hl=ro&gl=US

icmed.mobile

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Iar farmacia o tipărește și o are fizic în sediu.
Dar de pe card nu poți tipări rețete.

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View PostRemicade, on 25 august 2022 - 17:28, said:

Pe perioada stării de urgență rețetele electronice se puteau transmite pacientului prin mail, nu mai suntem în acea stare.
Nu rămâne pacientului nici o copie, el poate da facă poza eventual.
se poate si acuma, domnu'farmacist! n-am mai primit o reteta pe mail de saptamina trecuta!

View Postbeavis03, on 25 august 2022 - 12:40, said:

pentru ca asa vrea CAS-ul, hartii

daca farmacia nu prezinta (la un control) acea hartie adusa de pacient, ia amenda... la prima abatere... apoi urmeaza alte sanctiuni

*acum nu se mai merge cu retetele la CAS, dar pana acum 3-4 ani te duceai cu sacosa/ sacul de retete dupa tine

asta e statul roman, pentru orice rahat turcesc iti trebuie dosar cu sina, in 3 exemplare evident Posted Image
deci ne vaitam pe criterii istorice, amintiri de acum cativa ani!

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Eu va zic cum e legea, ca e buna sau rea nu e treaba mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate