Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

The Woman King (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,561
  • Înscris: 10.04.2009
Ne aflăm în Regatul Dahomey, actualul Benin, la sfârșitul secolului al XVIII-lea. Nanisca, cel mai remarcabil general al amazoanelor, trebuie să înfrunte invazia franceză și triburile din jur care încearcă să-i distrugă onoarea și să-i înrobească poporul.

Această femeie își va conduce armata, inclusiv pe fiica ei Nawi, într-o luptă pentru a preveni distrugerea a tot ceea ce iubesc.

În secolul al XIX-lea, amazoanele din Dahomey au condus o luptă acerbă împotriva coloniștilor francezi, sub ordinele generalului Nanisca și a fiicei sale Nawi.

LINK IMDb


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lm-g2eWNMZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Cam putina diversitate. Mergeau acolo si vreo 2 femei albe. Lasand gluma deoparte, de ce ii zice 'The Woman King'? Am vaga impresie ca in limba engleza exista un cuvant si pentru o suverana de sex feminin.

#3
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View PostBob493, on 23 august 2022 - 22:43, said:

Cam putina diversitate. Mergeau acolo si vreo 2 femei albe. Lasand gluma deoparte, de ce ii zice 'The Woman King'? Am vaga impresie ca in limba engleza exista un cuvant si pentru o suverana de sex feminin.

"Cause she was a he"... E mai atractiv titlul pentru sutele de sexuri din US&A, probabil. Am fost si eu curios insa n-am gasit o varianta mai buna.
P.S. Adevaratul razboinic pentru mine ar fi Hero Fiennes Tiffin, prin ce chinuri a trecut ca sa fie doar el printre atatea razboinice ? :D

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Bey nu e rau filmul, eu n-am vazut woke diversity sa ma deranjeze.

Chiar Viola reuseste un rol de hero/zmardoi impecabil :) sigur Florin Piersic ar fi invidios…(acu vad ca toti lead actors apar si pe la producer, director , interesant).

Un pic cam mult cantat si dansat, peste 2 ore cu lungit povestea si cu incompatibilitatile logicie ( female warriors) dar un film vazubil, si agreabil uneori.

Edited by jakota, 11 November 2022 - 23:03.


#5
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Ca poveste, una peste alta filmul e placut, dar scenele de lupta sunt la nivel de Bollywood cu zece ani in urma...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate