Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Prima data in Turcia/Schimb valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Darius009

Darius009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2022
Salutari oameni buni, urmează sa plec pentru prima data in Turcia și cea mai mare problema este ce bani folosesc?
Sa plec cu euro de aici și sa ii schimb acolo? Unde este comisionul cel mai mic ?
Sa schimb acolo direct lei in lire ?
Am un card Revolut standard, pot sa pun lei pe el ? Când o sa plătesc acolo la magazine/restaurante o sa imi facă revolut automat conversia in lire ?
Dacă am lei pe cardul revolut pot sa scot de la atm uri direct lire ? Conversia o fac ei sau revolutul?
Va mulțumesc mult pentru timpul acordat și sper sa nu deranjez cu postarea mea
Seara frumoasa,

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Poti sa platesti linistit cu euro in Turcia unde nu poti plati cu cardul. Dar in principiu plata cu cardul este omniprezenta in Turcia. Eu m-am descurcat fara sa ating nicio lira turceasca, exclusiv cu cardul.

#3
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Mai repede te descurci cu dolarii acolo. Cum si in Romania dolarii erau puterea pana sa preia UE si sa impuna Euro.

#4
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 20.03.2006
Eu iti recomand sa cumperi lire de aici cu lei la casa de schimb valutar. Daca vei plati cu cardul in lei, banca romaneasca va schimba intai lei in euro si apoi euro in lire, asa ca vei pierde de doua ori la schimbul valutar. Eu la ING asa am patit, nu stiu cum lucreaza Revolut.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pt un sejur pana in 1000 € chiar nu contează.
Daca vrei sa "spargi" + 10.000€ te interesează cursul

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Pune pe revolut lei si cumpără apoi la media cursului valutar. Poti retrage maxim 800 lei/luna gratuit, după care plătești un comision.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 cetces, on 22 august 2022 - 21:09, said:

in Romania dolarii erau puterea
in sud.în vest era marca germană

#8
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 15.07.2006
Fa-ti pe aplicatia REVOLUT un cont in lire turcesti, apoi schimbi o suma din contul RON in moneda turceasca(alimentezi contul nou creat)
Tot ce platesti cu cardul sau ce scoti numerar de la ATM...operatiunile se vor face din contul in lire, cu conditia sa ai suficienti bani.
E bine sa ai si ceva numerar in lire ... o inghetata, un WC public, etc
In rest dolari sau euro, chiar si maruntis pentru un "bacsis"

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 Darius009, on 22 august 2022 - 20:15, said:

Am un card Revolut standard,
Degeaba ai acel card Revolut daca nu stii sa-l folosesti.
Deschizi un cont in lire turcesti gratuit prin aplicatie, aduci instantaneu lei romanaesti de pe cardul tau de pe care ai banii in lei, faci exchange in lire, iar la orice bancomat sau POS din Turcia ti se vor debita de pe Revolut contravaloarea in lire.
Transferul din lei in lire este cel mai bun posibil, aproape identic de cursul BNR

#10
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 06.01.2022
Poti scoate direct din cardul de lei in terminalele din aeroport. Io asa am facut si cursul nu a fost deloc rau. Iar in rest am platit cu cardul de la Unicredit. Si-au facut singuri conversia din lei in lire turcesti. Si nici acolo nu mi s-a parut a fi un curs rau.

#11
Darius009

Darius009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2022
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri!

#12
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu asa procedez:pe cardul revolut am schimbati lei in lire dinaintea plecarii si platesc cu cardul ori direct in lire.Nu platesc niciodata in euro sau dolari.
De pe cardul Revolut poti scoate de la bancomatele Ziraat Bank fara comision lire in valoare de 800 lei.Cu acelasi card poti plati in majoritatea locurilor.Nu spui unde mergi in Turcia,dar peste tot gasesti case de schimb valutar unde poti schimba euro/dolari in lire.

#13
Darius009

Darius009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2022
Va mulțumesc pentru sfaturi! In Istanbul o sa plec. Am făcut cont pe revolut in lire și o sa am euro la mine. Sănătate numai bine

#14
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Si eu o sa merg in Istanbul in weekend. O sa-mi alimentez contul de lire din Revolut si o sa-mi duc eventual niste lire cash ca sa am de o spaga, etc. In cel mai rau caz o sa scot tot lire de la bancomatele Ziraat cu cardul Revolut, cum a spus mai sus belisima

#15
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Intreb si eu, daca ai card in lei de la BCR sau BT, poti folosi aceste carduri in Turcia sa platesti cu ele la magazine sau altundeva si la ce comisioane?

#16
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Evident ca poti!

#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvasileraz, on 24 august 2022 - 12:40, said:

Intreb si eu, daca ai card in lei de la BCR sau BT, poti folosi aceste carduri in Turcia sa platesti cu ele la magazine sau altundeva si la ce comisioane?
In mod normal, da. Insa nu crezi ca cei mai in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare erau ce de la banca emitenta a cardului respectiv?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate