Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitionare laptop facultate arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Salut, am si eu nevoie de niste pareri . Am nevoie de un laptop pentru o fata care este la arhitectura si nu stie ce sa isi cumpere . Din ce am inteles de la ea citez mesajul

“ Ce folosesc des și in același timp:
- Sketchup
- Enscape
- AutoCAD

Alte programe pe care le mai am
-ArhiCad
- 3ds Max
- visual studio code
- unreal
- blender”

Ce laptop pana in 5000 de lei de preferabil , un maxim de 6000 lei poate gasi sa ii fie bun pentru aplicatiile respective. Altceva in afara de aceste programe, utilizeaza laptopul in mod normal office , youtube fara gaming.

Multumesc anticipat pentru sfaturi !

#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Grafica dedicata, rami cat mai mult, ssd si cpu recent care sa stie oleaca de bataie… (nu  U din  alea de 20w, sau de 5 ani vechime)

#3
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Toate acele  programe au nevoie de un echilibru procesor/ram/ ssd / vram, prin urmare ar cam fi nevoie de un laptop gaming.
Cu cat modelele vor fi mai complicate cu atat si cerintele hardware.
O combinatie buna , la limita suoerioara buget este Legion 5 care ofera :
-procesor 5800H cu 8c/16t, performante foarte bune
-placa video 6600M cu 8gb VRAM , necesari la proiecte complexe si/sau simultan lucrate
-16gb ram cu posibilitate upgrade
-1tb ssd
-monitor IPS foarte bun
-constructie de calitate si racire buna

Ii va fi de folos pana termina facultatea si ii va permite sa lucreze cu orice soft ( unele depind de procesor, altele de VRAM) , dar acest laptop le combina util si bine pe toate planurile de performanta.
https://www.pcgarage...s-phantom-blue/

#4
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu stiu daca neaparat de gaming, eu zic ca e o exagerare, doar ca e posibil sa aiba pret mai bun.
Ar mai fi dimensiunea, as merge pe 17, musai putere de procesare, musai RAM cat cuprinde, grafica buna si SSD.
Gasesti pe net cerintele pentru fiecare dintre aplicatiile alea, vei vedea ca nu sunt asa de mari iar faptul ca le folosesti simultan te obliga in primul rand la mult RAM si apoi la o putere mai mare de procesare. Nu face concesii nici in privinta ecranului, la banii aia iei ceva bun si frumos.
Eu as merge pe Intel.

#5
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Multumesc pentru pareri , am tot cautat si eu laptopuri asemanatoare celui de legion , dar nu stiam exact daca ar face fata, oare nu ar fi mai bun un macbook cu m1? Bine acela daca l ar lua ar fi varianta slaba de 8 gb de ram si 256 ssd, dar ma gandesc ca e foarte bine optimizat

#6
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Ar mai fi un singur impediment , trebuie achizionat de pe emag deoarece are acolo un card de cumparaturi pentru al lua in rate , daca se poate sa ini dati de acolo link uri ar fi super.
https://www.emag.ro/...urce=mobile app

Laptop Gaming Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H cu procesor AMD Ryzen 5 5600H, 16", WQXGA, 16GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, No OS, Stingray
https://www.emag.ro/...&utm_medium=ios

Intre acestea 2 presupun ca primul ar fi mai bun

#7
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Da , cel cu cu 5800H si 6600M.
5800H este 8c/16t ,iar 5600H este 6c/12t ; 6600M are 8gb VRAM , RTX 3060 arev6gb VRAM si performantele sunt similare la TDP-urile lor.
In cazul ei, se vor dovedi de folos numarul mai mare de core-uri si fire de executie precum si cantitatea de VRAM, de aceea il prefer pe primul, bonus are direct 1tb ssd.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Fi-miu a trecut anul 6 la Arhitectura.
I-am luat anul trecut in octombrie ASTA, la 9.200 lei
Nu a avut nicio greata sa ruleze orice program a avut nevoie, s-a specializat in randari 2D si 3D, inclusiv VR.
Cred ca si-a scos banii pana azi.
Io zic ca 32 GB RAM e un must, la 16 GB o sa aiba probleme la proiecte mai mari.
Fi- miu si pe desktop are tot 32 GB RAM.

#9
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Cred ca ti-a scapat partea unde a spus ca are buget 5000ron , cu efort maxim 6000 :)
La 10000ron as fi avut cu totul alta recomandare ;)
Din pacate 6000 nu ajung pentru un laptop ce vine din start cu 32gb ram si performante necesare CPU/GPU
Din fericire  totusi, acel Legion 5 ii ofera CPU si GPU pe masura cerintelor si posibilitatea de upgrade ram cand va fi cazul / cand isi permite.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostLexon, on 22 august 2022 - 18:54, said:

Nu stiu daca neaparat de gaming, eu zic ca e o exagerare, doar ca e posibil sa aiba pret mai bun.
Ar mai fi dimensiunea, as merge pe 17, musai putere de procesare, musai RAM cat cuprinde, grafica buna si SSD.
De gaming fiindca sunt singurele care mai au GPU de Doamne-ajuta.
Restul au ori placi video "profesionale" care numai profesionale nu sunt (adica sunt o laba-trista in AutoCAD sau Revit, si nu sunt bune nici in Lumion sau alte programe de randare care folosesc placa video), ori Iris Xe care iar nu e stralucit cand depinzi de un procesor grafic cat mai ok si multa memorie video.

#11
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Am vazut ca nu sunt atat de multe optiuni in bugetul acesta, cam singura varianta ar fi acel legion si da i am zis deja sa ia un calcul pentru a face upgrade la memoria ram , am gasit o placuta pe emag de 32 pe la vreo 600 de lei de la kingston sau fury si din cate stiu sunt destul de bune.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View PostRazvanFS, on 23 august 2022 - 07:43, said:

Cred ca ti-a scapat partea unde a spus ca are buget 5000ron , cu efort maxim 6000 Posted Image
La 10000ron as fi avut cu totul alta recomandare Posted Image
Io nu i-am facut recomandare, i-am spus ce foloseste fi-miu CU SUCCES!
Upgrade de RAM este cel mai simplu/ieftin de facut, dar cand incepe sa lucreze din greu, o sa se simta si procesor si GPU.
Si posibil ca upgrade de RAM sa se faca NUMAI la service autorizat, daca nu se doreste pierderea garantiei. De vazut/intrebat la Lenovo conditiile.

L.E.
In comentariul de pe Emag scrie ca upgrade il face la Depanero, deci nu personal.
@initiator
Citeste review-ul de pe Emag.

Edited by viceroy56, 23 August 2022 - 11:13.


#13
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Daca iei doar o placuta , trebuie sa fie acelasi voltaj, latenta si frecventa cu cealalta , altfel sunt sanse mai mari sa nu functioneze impreuna.
Nu ai de unde sa stii cu ce ram vine pana nu il ai si pui CPU-Z sa vezi. Teoretic sunt 3200mhz , 1.2v si CL 20 sau 22.
Eu iti recomand 2x16gb la 700ron , iei o placuta de 32gb doar daca ai de gand sa mai iei alta mai tarziu.
Upgrade ram la Legion 5 se face doar service autorizat , e parca 110ron manopera.
Ram 2x16gb : https://www.pcgarage...al-channel-kit/
Placutele actuale incerci sa le vinzi.

#14
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Multumesc frumos de sfaturi, habar n aveam ca upgrade ul pentru a nu pierde garantia se face in service autorizat, cu ocazia asta am aflat si informatii noi 👍🏼

#15
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Ca si variante mai gasesti ASUS TUF A15 FA507RE, ce vine echipat cu ecran Full HD si refresh rate de 144Hz, Procesor AMD Ryzen 7 6800H (16M Cache, up to 4.7 GHz), 16GB DDR5 memorie RAM, stocare 1TB SSD, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB, racire buna si constructie calitativa!
https://www.pcgarage...-os-mecha-gray/

#16
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Din pacate, cei 500ron mai putin si plusul de performanta al 6800H vs 5800H ( in medie un 5% pentru 6800H ) , nu compenseaza nici pe departe pierderea a 4gb VRAM si a peste 50% performanta GPU , ca sa nu mai aducem in discutie diferenta de ecran , Asus se face pur si simplu de rusine cu acel monitor

#17
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostHider141, on 23 august 2022 - 10:58, said:

De gaming fiindca sunt singurele care mai au GPU de Doamne-ajuta.
Restul au ori placi video "profesionale" care numai profesionale nu sunt (adica sunt o laba-trista in AutoCAD sau Revit, si nu sunt bune nici in Lumion sau alte programe de randare care folosesc placa video), ori Iris Xe care iar nu e stralucit cand depinzi de un procesor grafic cat mai ok si multa memorie video.
Te inteleg dar mi se pare ca alegeti prea "ca baietii" pentru o fata.
E nevoie de un compromis, un latop care sa i se potrivesca si sa faca fata fara probleme pt ce ii trebuie la facultate, ceea ce nu e chiar asa de mult. Nu ii trebuie neaparat un latop care sa fie cu un cm mai gros, cu un kil mai greu, cu cateva grade mai fierbinte, si sa "sparga avioane".
Doar zic... Fata il va folosi, nu tatal, nu noi.

Edited by Lexon, 24 August 2022 - 18:23.


#18
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Modelul s-a propus tinandu-se cont de buget si performantele necesare, nu am luat in calcul cat e de greu, de butucanos sau frumos ( nici laptop-ul si nici domnisoara in cauza ) :)
Inteleg ce zici si tu , dar am avut in vedere sa ii ofer ceva sa o ajute cat se poate de mult in ceea ce face , un ultrabook cu hardware similar e undeva la 12.000ron minim , dublul bugetului; sunt variante cu 4gb VRAM si placa video dedicata pe la 5000-6000, dar nu o ajuta cu nimic ca laptop-ul e mai mai usor sau mai finut cand i se va bloca pentru ca se limiteaza termic sau trebuia sa salveze un program, da inchida , sa deschida altul si sa efectueze modificarile necesare, apoi sa inchida si sa deschida primul iar  sa ruleze proiectul pentru ca VRAM si performanta placii fie nu ii permit lucrul simultan fie dureaza prea mult fie nu mai poate face nimic in timpul asta pentru se ingreuneaza prea rau sistemul cu toate operatiile desfasurate.
Ii doresc din tot sufletul sa invete si sa aibe parte de cateva proiecte , sa faca niste bani si sa isi permita un laptop usor, finut  si sexy ca ea ;)
Pana atunci, merge la sala , pune hardughia asta de 3kg in spinare si burta pe carte si mai departe Doamne Ajuta :)
Cum.am.spus , te inteleg deplin ce vrei sa zici, dar Legion 5 chiar nu e un laptop urat si pe langa partea practica ( pe care o ofera laptop-ul si o va ajuta mult) , eu zic ca va si atrage atentia celor din jur, ca Legion 5 e ceva frumos totusi.
E ca si cum ai vedea un A6 kit exterior, dubla evacuare , jante pe 22" cu cauciuri pe 275 si suspensie sport; nu te-ai astepta sa fie o fata la volan, dar doamne ce bine ii sta acolo in special cand stie si sa foloseasca masina la potentialul ei . Asa si laptop-ul asta , o sa ii fie de folos din plin si o sa faca si senzatie daca la ore sta cu ochii si urechea pe profesor nu pe blondul din randul 2 cu patratele si manichiura :D

P.S . Sa nu ma inteleaga nimeni aiurea cu nimic :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate