Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Laptop buget 4999,99 lei

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Va salut, doresc sa cumpar un laptop pt care am stabilit un buget de maxim 4999,99 lei.

Mentionez ca exista:
- licenta Win
- licenta office

Daca laptopul vine cu alte licente suplimentare nu ma deranjeaza, insa de preferat ar fi ca banii sa fie investiti in "fier" (aka Hw)

Cerinte obligatorii:
- tastatura numerica
- procesor intel core i7 (nu tin sa fie ultima generatie) sau superior
- diagonala 15,6 (sau mai mare)
- SSD minim 500 Gb
- RAM minim 16 GB
- 3xUSB indiferent de care, 1 HDMI, 1 USB-C

Avantaje:
- tastatura iluminata


- Nu LENOVO!

Va fi folosit pentru:
- Office peste 90%
- Youtube (vizualizare) aproximativ 5%
- Muzica si editare usoara foto video sub 5%


Am gasit asta:
http://www.emag.ro/l...a/pd/DHTLRHMBM/

Astept sugestii, daca exista.

Achizitie imediata. Plata cash. Achizitie din RO.

Edited by dd80, 21 August 2022 - 21:47.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
daca as avea banii tai, mi-as lua asta.

pentru ca se incadreaza la toate cerintele tale si in plus m-ar "coafa" SI pe mine.


apropo. mor cind vad preturi de genul 4999,99 de lei. ce naiba, e asa de greu sa zici 5000 de lei, ca de fapt aia inseamna?

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
nu spui daca vrei de gaming... daca nu vrei cauta unul din clasa de business si aici Lenovo (gen Thinkpad, ThinkStation, chiar ThinkBook) sunt, dupa parerea mea, peste competitori si nu se compara cu celelalte versiuni pe care le mai au ei (IdeaPad, Yoga, Legion)

Edited by vladut01, 22 August 2022 - 06:20.


#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postdd80, on 21 august 2022 - 21:45, said:

Va salut, doresc sa cumpar un laptop pt care am stabilit un buget de maxim 4999,99 lei.
(...)
Aș avea o sugestie pentru tine, dar costă 5000 de lei, deci îți depășește bugetul. Sorry...:)

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
https://www.emag.ro/.../pd/DTHJ1FMBM/?

#6
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Tin sa mentionez ca sunt multi bani pentru office , te-ai descurca foarte bine cu ceva mai ieftin.
Fiindca avem bugetul generos si conform cerintelor tale de utilizare , eu iti propun :
https://www.pcgarage...-os-quiet-blue/
- Procesor Ryzen 9 5900HX, este varf de gama seria laptop Ryzen 5000, are 8c/16t fata de 4c/8t Intel propus de tine ; performante excelente in orice ( gaming /productivitate/editare) ,iar in office e racheta
-ecran OLED excelent din toate punctele de vedere si in orice activitate
-1tb ssd
-16gb ram
-1x USB 2.0 cu 2xUSB 3.0 si USB-C , HDMI
-1.65kg, il poti plimba lejer dupa tine si baterie suficienta pentru cateva ore de munca
-placa video RTX 3050 4gb VRAM : placa iti ofera posibilitatea de hobby editare foto/video in FHD ,impreuna cu CPU face un combo bun indiferent de soft-ul folosit la editare ( cum am zis , nivel de hobby/amator) ; poti si sa te joci de relaxare daca vrei

Este la limita superioara buget, dar ofera tot ce ai nevoie si peste cerintele tale.


#7
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Cel postat mai sus sau varianta ZenBook PRO cu finisaje mai premium
https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, acesta este ideal conform ceea ce ai tu nevoie, mai putin procesor... plus ca vine si cu placa video dedicata RTX 3050 Ti 4GB: https://altex.ro/lap...OIaArxVEALw_wcB

Edited by MariusEXxTREME, 22 August 2022 - 14:06.


#9
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Propunerea mea pentru tine este tot Zenbook Pro 15-le recomandat in post-urile de mai sus, iar daca nu vrei sa cheltui toti banii exista si o varianta foarte buna la un pret mai mic - Laptop ASUS VivoBook Pro 15 OLED K3500PH, FHD, Procesor Intel® Core™ i5-11300H (8M Cache, up to 4.40 GHz, with IPU), 16GB DDR4, 512GB SSD, GeForce GTX 1650 4GB, No OS, Quiet Blue
https://www.pcgarage...-os-quiet-blue/

#10
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Va multumesc tuturor.

Nu mai raspund individual, dar:
- am precizat ca va fi folosit 90% pt office
- am vazut mai sus un Lenovo, pe care l-am exclus din start datorita unor motive personale.
- mai era un laptop fara tastatura numerica
- modelele ASUS prezentate sunt interesante, insa nu am incredere in AMD (vs Intel - vechea discutie). De-a lungul timpului am tot avut PC-uri si laptopuri cu AMD si m-au dezamagit.

Cu toate ca nici ASUS nu m-a multumit de-a lungul timpului, o sa verific daca gasesc ceva de la ei cu i7 si fara placa video dedicata.

#11
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
In cazul asta iti propun acest Asus, este identic ca dotari si monitor , doar ca are Intel 12700H cu 512gb ssd si placa video integrata.
12700H este chiar cel mai bun procesor in bugetul tau, vine cu 14c/20t :)
Are tot ce vrei, chiar nu stiu cu ce l-ai critica :D
https://www.pcgarage...ome-quiet-blue/

#12
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Chiar ca nu mai am ce sa zic.

Am 2 dileme:

1 - daca se poate incarca prin USB-C

2 - care e faza cu memoria RAM

Memorie
Capacitate - 16 GB
Tip memorie - DDR4
Sloturi RAM - 1
Slot 1 - 8 GB
Integrata - 8 GB

#13
RazvanFS

RazvanFS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.08.2022
Nu se poate incarca direct pe USB-C , nu are Thunderbolt, insa exista un adaptor de la incarcatorul lui nativ la USB-C prin care se poate , dar nu cred ca merita bataia de cap.
Bateria in videoplayback, browsing , office , duce de la 5h la 11h, functie de ceea ce faci.

Memoria ram e astfel : 16gb , din care 8gb sunt integrati pe placa de baza , nu ii poti schimba si are un slot ram in care e pus un modul de 8gb din fabrica. Acest modul se poate inlocui si poti astfel sa ai pana la 40gb ram ( 8 integrati + 32gb modul in slotul ram ).
La ce ai spus ca il folosesti, nu vad sa ai nevoie curand de mai mult de 16gb ram, as fi mirat si daca ti-ar ajunge consumul la 10gb , cei 16gb cu care vine sunt suficienti :)

#14
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

View PostRazvanFS, on 22 august 2022 - 19:35, said:

Nu se poate incarca direct pe USB-C , nu are Thunderbolt, insa exista un adaptor de la incarcatorul lui nativ la USB-C prin care se poate , dar nu cred ca merita bataia de cap.
Bateria in videoplayback, browsing , office , duce de la 5h la 11h, functie de ceea ce faci.

Memoria ram e astfel : 16gb , din care 8gb sunt integrati pe placa de baza , nu ii poti schimba si are un slot ram in care e pus un modul de 8gb din fabrica. Acest modul se poate inlocui si poti astfel sa ai pana la 40gb ram ( 8 integrati + 32gb modul in slotul ram ).
La ce ai spus ca il folosesti, nu vad sa ai nevoie curand de mai mult de 16gb ram, as fi mirat si daca ti-ar ajunge consumul la 10gb , cei 16gb cu care vine sunt suficienti Posted Image

Multumesc pentru lamuriri.

#15
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Pana la urma am luat pentru 3300 lei un HP ProBook 450 G8 cu procesor Intel Core i7-1165G7, 15.6", Full HD, 16GB, 512GB SSD, Intel Iris XE Graphics, FreeDOS, Pike Silver
In 5000 lei erau cateva optiuni mai bune ce-i drept

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate