Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum imi pot ascunde IP-ul pe facebook?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Pe facebook ma mai ciondanesc uneori cu straini in general.
Cum pot sa imi ascund IP-ul fata de acestia, ca sa nu ma trezesc cu vreun atac informatic?
2 variante ar fi folosirea TOR sau VPN.
Exista si alte variante?
Undeva am citit ca daca dau netstat in cmd prompt se poate vedea IP-ul cu cei care vb pe facebook.

Multumesc!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pe date mobile îmi apar diferite locații pe diferite site-uri în același timp.
Târgoviște, Alba Iulia, etc. Și îs la sute de km de ele.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostJustXXL, on 21 august 2022 - 21:26, said:

Pe facebook ma mai ciondanesc uneori cu straini in general.
Cum pot sa imi ascund IP-ul fata de acestia, ca sa nu ma trezesc cu vreun atac informatic?
2 variante ar fi folosirea TOR sau VPN.
Exista si alte variante?
Undeva am citit ca daca dau netstat in cmd prompt se poate vedea IP-ul cu cei care vb pe facebook.

Multumesc!

nu vad fiindca nu e comunicatie directa. Ce vezi cu netstat vezi de unde primesti mesaje.... si cel cu care vorbesti nu primeste mesajele de la tine.

TOR si VPN e o gluma proasta din punctul asta de vedere.... te apara de copii si atat. Pe darkweb de exemplu e un complex intre tine si site-ul ce il accesezi care daca e ce trebuie te tine ascuns.

In primul rand un atac targetat costa mult. Ca sa ti se intample asta trebuie sa devii o tinta. Nu risca nimeni puscaria sa te atace direct doar ca l-ai injurat pe facebook, poate niste copii de 14 ani care inca invata sa faca asta. 98% din atacurile cibernetice sunt de masa, nu pe persoana fizica fix din cauza costurilor.

Daca ai fi targetabil nu ti-ai pune problema asta ca ar exista deja o echipa care sa te protejeze fiindca esti important pentru o companie, organizatie, etc.

Sa fim seriosi, daca eu vad acelasi dispozitiv azi din UK, maine din Germania, poimaine din Polonia nu crezi ca o sa imi imaginez ca ai VPN si am sa imi adaptez tehnicile ca atare? De ce ti-as ataca dispozitivul cand as putea sa iti trimit de pe un cont de facebook cu numele tau, fata ta, etc un filmulet in care apar facand tot ceea ce esti tu impotriva? Dar de ce ti-as da tie cand as putea da tuturor cunoscutilor tai. Si apoi ma intorc, de ce as risca ani de puscarie facand asta? Ca tehnic, intr-o ora ti le-am trimis.

Edited by MooF2010, 21 August 2022 - 22:35.


#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Lasă-i pe ucrainieni și pe rusnaci să se cafteasca între ei, nu te mai băga între ei.

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Vizitele pe pagini unde ești invitat să intri, sunt căi prin care ți se poate afla IP-ul.
O fază amuzantă a fost când m-a abordat un anonim pe fb că trebuie sa primesc nu știu ce premiu de la American Lottery.
Am intrat în jocul lui, el păstrând un ton oficial, chiar dacă avea o singură poză în cover.
Vine punctul culminant când să-i dau datele mele bancare Posted Image
I-am trimis o pagină pe un blog oarecare cu script de la statcounter.
Portugalia, Mac OSX, Safari Browser.

Cred că mai mult de 12 ani nu avea, sau asta era vârsta psihologică în orice caz Posted Image

Edited by NelsonMandela, 22 August 2022 - 03:50.


#6
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
de ce crezi ca te-ar ataca pe tine ? ce interes crescut prezinti tu ca sa merite efortul ?

#7
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
@Webbbob, ii enervez pe trolii rusi.
Nu stiu daca trebuie sa fac si altceva, ca sa risc un atac. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate