Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nume copil conceput in afara casatoriei

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Iris_bb32

Iris_bb32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022
Buna ziua,
Sunt gravida in 8 luni si as dori sa ma informez asupra drepturilor mele legate de un copil conceput in afara casatoriei.
As dori sa aflu cateva informatii despre drepturile mele vizavi de numele de familie pe care il va purta copilul in cazul in care eu si tatal copilului nu suntem casatoriti, nu mai suntem nici macar intr-o relatie pentru ca m-a parasit la 6 luni si 2 saptamani.
In momentul de fata locuiesc singura intr-un apartament achizitionat pe numele meu prin prima casa si duc singura tot greul . Nu doresc sa umblu prin tribunale pentru ca deja ma simt sleita de puteri atat fizic cat si psihic.
Daca tatal copilului este chemat sa-si recunoasca copilul la maternitate sau la starea civila este obligat sa faca testul de paternitate? Imi doresc sa fac doar o intelegere de comun acord cu el pentru copil sa-si treaca numele lui in dreptul tatalui iar copilul sa fie trecut pe numele meu de familie. La starea civila Imi doresc sa trec copilul pe numele meu pentru ca "tratamentul" lui este inuman si nedemn pentru un barbat de 37 ani.
Daca insista sa si treaca copilul pe numele lui ce pot face? Ii refuz testul de paternitate?
Multumesc anticipat!

Edited by Dany_Darke, 22 August 2022 - 00:06.
Nu mai bolda inutil, vedem bine


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Pe scurt, fără decizie judecătorească, nu poate fi obligat la nimic

Testul de paternitate se face doar la cerere, nu este o obligație. Obligație doar dacă e dată de instanță

Dacă îl treci pe certificat, aveți custodie comună. Nu vei face nici un pas fără acceptul lui. Gândește bine dacă merită la cum zici că nu te înțelegi cu el

Dacă îl treci acolo, pt a avea pe urmă custodie totală, tot în instanță ajungi. Asta dacă nu renunță benevol, ceea ce nu cred

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
in momentul conceperii erati casatoriti?

#4
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

 Iris_bb32, on 21 august 2022 - 19:18, said:

Buna ziua,
Sunt gravida in 8 luni si as dori sa ma informez asupra drepturilor mele legate de un copil conceput in afara casatoriei.

Daca tatal copilului este chemat sa-si recunoasca copilul la maternitate sau la starea civila este obligat sa faca testul de paternitate?

Multumesc anticipat!

Bună seara,  
Da,  este obligatoriu testul de paternitate.  
Fără acesta nu se poate trece copilul pe numele tătălui,  chiar dacă acesta vine personal să declare că-i tatăl biologic.  
Am în cercul meu apropia o asemenea situație.   O femeie despărțită de soț,  fără a exista forme legale de divorț,  trăiește de mai mulți ani cu un alt bărbat.   Au un copil mic.   Actualul partener al femeii vrea să-și recunoască copilul,  soțul femeii  este de acord să depună mărturie,  sau să urmeze procedurile pentru a declara că nu el este tatăl.   Nu se poate.   Trebuie test ADN.  

Nu mă pricep în domeniul acesta.   Dar chiar zilele trecute am discutat mult pe tema asta cu oamenii, la fel de mirați ca și mine.   Sper să îți fie de ajutor informația.   Mai mult nu știu să îți spun, care legi,  de unde și până unde.

#5
Iris_bb32

Iris_bb32

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2022

 Dany_Darke, on 22 august 2022 - 00:13, said:



Deci, numele lui nu va exista pe certificatul copilului.
-Nume tata. Like this.
Multumesc, Dany_Darke!

Nu imi asum un pericol pe viata!

 manitu, on 22 august 2022 - 00:44, said:



Testul de paternitate se face doar in cazul in care mama nu il recunoaste ca tata biologic.
In cazul in care a avut mai multe relatii.
Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 22 August 2022 - 01:12.


#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Daca nu esti casatorita (cu altul) recunoasterea copilului se face prin declaratie scrisa a tatalui copilului. Citeste aici si aici. Daca tatal nu vrea sa recunoasca copilul atunci trebuie sa apelezi la instanta.

Edited by AlexD2, 22 August 2022 - 05:31.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Daca insista sa si treaca copilul pe numele lui ce pot face?
Să citești ce scrie în  link-urile puse de AlexD2, o să vezi că îl poate recunoaște și dacă tu nu ești de acord cu asta.

Referitor la nume, copilul va purta numele lui doar dacă ești tu de acord și declari asta la Starea Civilă. Dacă nu vrei, va avea numea numele tău.

Art. 450: Numele copilului din afara căsătoriei
(1) Copilul din afara căsătoriei ia numele de familie al aceluia dintre părinţi faţă de care filiaţia a fost mai întâi stabilită.
(2) În cazul în care filiaţia a fost stabilită ulterior şi faţă de celălalt părinte, copilul, prin acordul părinţilor, poate lua numele de familie al părintelui faţă de care şi-a stabilit filiaţia ulterior sau numele reunite ale acestora. Noul nume de familie al copilului se declară de către părinţi, împreună, la serviciul de stare civilă la care a fost înregistrată naşterea.

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Deci e simplu... Daca tatal biologic nu vrea sa recunoasca copilul, va avea numele tau, al mamei ( asta daca nu il actionezi in instanta , pana instanta il obliga la test de paternitate etc)
Un astfel de caz dar sa zicem din alt sens... O mamaica gravida, tatal biologic a parasit-o,  a gasit un baiat care a acceptat sa fie trecut drept tata in certificat, cu toate obligatiile legale.
....
Ma rog telenovela e lunga. Dupa ce  a acceptat tipul copilul, mamica a fugit cu cumnatul ( fratele celui trecut in certificat)... Au facut  apoi casatoria si dupa cateva luni s-a impacat cu tatal biologic....Te doare capul.

Edited by MKdens24kw, 22 August 2022 - 08:04.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MKdens24kw, on 22 august 2022 - 08:04, said:

Deci e simplu... Daca tatal biologic nu vrea sa recunoasca copilul, va avea numele tau, al mamei  
Și dacă vrea să îl recunoască va avea numele lui doar dacă ea e de acord.

#10
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 manitu, on 22 august 2022 - 00:44, said:

Bună seara,  
Da,  este obligatoriu testul de paternitate.  
Fără acesta nu se poate trece copilul pe numele tătălui,  chiar dacă acesta vine personal să declare că-i tatăl biologic.  
Am în cercul meu apropia o asemenea situație.   O femeie despărțită de soț,  fără a exista forme legale de divorț,  trăiește de mai mulți ani cu un alt bărbat.   Au un copil mic.   Actualul partener al femeii vrea să-și recunoască copilul,  soțul femeii  este de acord să depună mărturie,  sau să urmeze procedurile pentru a declara că nu el este tatăl.   Nu se poate.   Trebuie test ADN.  

Nu mă pricep în domeniul acesta.   Dar chiar zilele trecute am discutat mult pe tema asta cu oamenii, la fel de mirați ca și mine.   Sper să îți fie de ajutor informația.   Mai mult nu știu să îți spun, care legi,  de unde și până unde.
Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
Pentru ca tatal biologic sa fie trecut pe certificatul de nastere trebuie facuta tagada paternitatii in instanta si dovedit ca sotul mamei nu este tatal biologic. Ulterior tatal biologic poate recunoaste copilul. Deci acea proba cu expertiza ADN nu se interpreteaza in felul in care ai expus tu problema.

#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,409
  • Înscris: 20.02.2008

 Iris_bb32, on 22 august 2022 - 00:45, said:

Deci, numele lui nu va exista pe certificatul copilului.
-Nume tata. Like this.
Multumesc, Dany_Darke!

Nu imi asum un pericol pe viata!

Trebuie avut in vedere si ca nu va putea fi obligat la nimic ce tine de crestere/intretinere copil, nici pensie alimentara, daca nu se declara/este declarat tatal copilului.
Adica trebuie sa alegi intre pensie alimentara si ce a spus Dany_Darke mai sus:

Dacă îl treci pe certificat, aveți custodie comună. Nu vei face nici un pas fără acceptul lui. Gândește bine dacă merită la cum zici că nu te înțelegi cu el

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,526
  • Înscris: 13.03.2005
Ea nu vrea să îl treacă pe certificatul de naștere al copilului. Nu îl trece, și gata; ea nu are nici o obligație și nicio responsabilitate față de tatăl natural. A spus că este conceput în afara căsătoriei.

Edited by wertyck, 22 August 2022 - 10:18.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nici nu poate ”să-l treacă” în situația lor (necăsătoriți) doar printr-o declarație la Starea civilă că el e tatăl.

#14
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Copilul conceput şi născut în afara căsătoriei poate fi recunoscut de către tatăl său, recunoaşterea putând fi făcută prin declaraţie la serviciul de stare civilă, prin înscris autentic sau testament.
Filiaţia faţă de tatăl din afara căsătoriei se poate stabili prin recunoaştere voluntară şi prin hotărâre judecătorească.

#15
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ești Paris Hilton? ai milioane de euro în conturi? conform acelui 'duc singură tot greul', nu.

deci lasă mândriile și ego prostesc la o parte și dă-l în judecată pe individ pentru stabilirea paternității. așa măcar te asiguri de pensia alimentară
viața de mamă singură e o corvoadă în sine, de ce te-ai mai autopedepsi în plus prin a renunța la un venit regulat care poate însemna diferența dintre adidași noi sau adidași rupți pt copilul tău?
asta presupunând că tipul nu e vreun artist boem fără venituri care doarme prin gări și baruri.  atunci poți să nu îl treci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate