Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Oludeniz sau Kemer

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009
Va salut cu prietenie.
Doresc sa aleg pentru parintii mei, ~ 60 de ani, o locatie in Turcia. Din ce am analizat, am ramas sa aleg intre Liberty Lykia din Oludeniz sau Rixos Premium Tekirova, de langa Kemer. Voi ce m-ati sfatui sa aleg? Preturile sunt apropiate.
A fost cineva in aceste 2 locatii/localitati?
Cum sunt plajele? Cum a fost cazarea? Unde sunt mai multe locuri de vizitat?

Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
M-am uitat la preturi. Am ramas masca. De banii aia, de jumate din banii aia poti face o excursie frumoasa in Kenya, pentru doua saptamani.
Stiu ca n-are legatura cu Turcia dar poate ca te-ar ajuta aceasta varianta..

#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 gpopovici, on 21 august 2022 - 17:57, said:

Doresc sa aleg pentru parintii mei, ~ 60 de ani, o locatie in Turcia. Din ce am analizat, am ramas sa aleg intre Liberty Lykia din Oludeniz sau Rixos Premium Tekirova, de langa Kemer.
Din ce vad pe harta, ambele hoteluri sunt izolate. Mi se par greu accesibile, personal n-as alege nici unul dintre ele. Prin zona Lara-Antalya te-ai uitat? Sunt hoteluri cel putin la fel de OK si in plus ai acces destul de usor in Antalya, in oras.

 gpopovici, on 21 august 2022 - 17:57, said:

A fost cineva in aceste 2 locatii/localitati?
In Oludeniz am fost. Am pus poze pe aici, pe un topic dedicat. Plaja nu mi se pare potrivita pentru cineva de 60 de ani. Apa e minunata la culoare insa in 3-4m de la mal iti ajunge la gat. Ma rog, n-am incercat toti cei cateva sute de metri de plaja. Exista insa si optiunea Blue Lagoon, care s-ar potrivi varstei. Toate astea-s insa la vreo 3km de hotelul mentionat...
Posibilitati de distractie, da, exista. Oludeniz e un centru international al amatorilor de parapanta Posted Image
Ar mai fi telefericul care urca pe muntele Babadag sau croaziera pe mare de pe plaja din Oludeniz. In rest, nu stiu nimic altceva. Poate in Fethiye...

Edited by zuv, 21 August 2022 - 20:27.


#4
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009

 adisz, on 21 august 2022 - 18:37, said:

M-am uitat la preturi. Am ramas masca. De banii aia, de jumate din banii aia poti face o excursie frumoasa in Kenya, pentru doua saptamani.
Stiu ca n-are legatura cu Turcia dar poate ca te-ar ajuta aceasta varianta..

Vrei zone misto, vrei cele mai bune resorturi din zona aia, cam tre sa platesti. Nu mai zic de faptul ca se iau biletele pe ultima suta de metri.
Nu prea mai exista turism ieftin, din ce am vazut, daca ai anumite pretentii.

#5
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 gpopovici, on 21 august 2022 - 20:36, said:

Vrei zone misto,
Depinde de ce intelegi prin "zone misto"...

#6
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
nici oludeniz și nici kemer nu e ce cauți. La lykia world plaja e din pietre, pietroaie în apă și intrare foarte abruptă. La kemer la fel. Dacă vrei plajă cu nisip alege side sau lara sau belek

#7
gpopovici

gpopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 26.08.2009

 zuv, on 21 august 2022 - 20:22, said:

Din ce vad pe harta, ambele hoteluri sunt izolate. Mi se par greu accesibile, personal n-as alege nici unul dintre ele. Prin zona Lara-Antalya te-ai uitat? Sunt hoteluri cel putin la fel de OK si in plus ai acces destul de usor in Antalya, in oras.


In Oludeniz am fost. Am pus poze pe aici, pe un topic dedicat. Plaja nu mi se pare potrivita pentru cineva de 60 de ani. Apa e minunata la culoare insa in 3-4m de la mal iti ajunge la gat. Ma rog, n-am incercat toti cei cateva sute de metri de plaja. Exista insa si optiunea Blue Lagoon, care s-ar potrivi varstei. Toate astea-s insa la vreo 3km de hotelul mentionat...
Posibilitati de distractie, da, exista. Oludeniz e un centru international al amatorilor de parapanta Posted Image
Ar mai fi telefericul care urca pe muntele Babadag sau croaziera pe mare de pe plaja din Oludeniz. In rest, nu stiu nimic altceva. Poate in Fethiye...


Multumesc de raspuns. Am vazut pozele si am citit. Sunt foarte in dubiu.

Chiar asa abrupta este intrarea  in apa la Liberty Likya si in zona Oludeniz? Din pozele tale parea faina zona.

 rottweiler2007, on 22 august 2022 - 04:44, said:

nici oludeniz și nici kemer nu e ce cauți. La lykia world plaja e din pietre, pietroaie în apă și intrare foarte abruptă. La kemer la fel. Dacă vrei plajă cu nisip alege side sau lara sau belek

Cum este plaja in Oludeniz? Din ce am vazut, Liberty Lykia este intr-un colt la iesire.
Cum este plaja la Laguna Albastra? Intrare in apa, tot la fel, abrupta?

Ei nu vor Belek, pt ca nu este un peisaj destul de frumos. Pentru ei, peisajul e un criteriu important.
Ma tot, gandesc, oare Turcia nu e locatia potrivita pentru ei? Ar trebui sa vireze spre Grecia? Pt Grecia, aveti ceva recomandari de resorturi/insule?

Va multumesc mult si apreciez.

#8
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 gpopovici, on 22 august 2022 - 10:30, said:

Multumesc de raspuns. Am vazut pozele si am citit. Sunt foarte in dubiu.

Chiar asa abrupta este intrarea  in apa la Liberty Likya si in zona Oludeniz? Din pozele tale parea faina zona.



Cum este plaja in Oludeniz? Din ce am vazut, Liberty Lykia este intr-un colt la iesire.
Cum este plaja la Laguna Albastra? Intrare in apa, tot la fel, abrupta?

Ei nu vor Belek, pt ca nu este un peisaj destul de frumos. Pentru ei, peisajul e un criteriu important.
Ma tot, gandesc, oare Turcia nu e locatia potrivita pentru ei? Ar trebui sa vireze spre Grecia? Pt Grecia, aveti ceva recomandari de resorturi/insule?

Va multumesc mult si apreciez.
la lykia world plaja e cu pietre, bolovani în  apă și intrare fff abruptă.
lykia world este la 3 km de oludeniz înspre faralya
laguna este o baltă cu urină și șerpi.
plaja e cu pietre și intrare lină pe o distanță de vreo 5 metri de băltoacă în care toți urinează.
mirific, no?
distanța dintre lykia world și lagună este de vreo 5 km, dacă nu ai mașină o iei per pedes

Edited by rottweiler2007, 22 August 2022 - 10:42.


#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 gpopovici, on 22 august 2022 - 10:30, said:

Chiar asa abrupta este intrarea  in apa la Liberty Likya si in zona Oludeniz? Din pozele tale parea faina zona.
Zona e faina, da. Insa, repet, apa devine adanca foarte repede. In plus plaja este cu pietris, un pietris maricel, care face deplasarea foarte dificila. Exista si plaja amenajata, inspre Laguna, acolo sunt puse podete de lemn. Acelasi pietris nesuferit, care-ti fuge imediat de sub talpi cand incerci sa iesi din apa, este si in mare.

 gpopovici, on 22 august 2022 - 10:30, said:

Cum este plaja la Laguna Albastra? Intrare in apa, tot la fel, abrupta?
La laguna plaja este amenajata, probabil se plateste sezlong daca vrei sa stai. Este plaja cu pietris marunt in zona dinspre mare si cu nisip (cam batut), mai spre interior. N-am vazut picior de sarpe Posted Image deci nu-ti imagina ca colcaie serpii pe acolo. Iar urina e tot atata cat o fi si in mare. Sunt WC-uri in zona, pentru cei ce vor sa le utilizeze.
Atentie, plaja si laguna sunt la peste 3km de hotelul mentionat de tine.

Edited by zuv, 22 August 2022 - 11:10.


#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Poate oamenii stiu sa inoate si nu e o problema ca apa se adanceste brusc. Socrul meu inota foarte bine la 60+. Pentru pietris se pot folosi papuci de apa (aquashoes). De multe ori relieful abrupt care sa peisajul frumos se continua la fel si in mare, din motivul asta peisajul frumos se cam combina cu intrarea abrupta.

Edited by mdt, 22 August 2022 - 11:34.


#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 mdt, on 22 august 2022 - 11:34, said:

Pentru pietris se pot folosi papuci de apa (aquashoes).
Nu e vorba ca e neplacut sau te raneste la talpi. E vorba ca e instabil, in special cel din apa. Neavand nici un pic de nisip ca liant, fuge de sub talpi, facandu-te sa ai dificultati in a-ti mentine echilibrul. Lucru care se intampla indiferent daca ai papucii lui Aquaman sau nu.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
kemer e foarte frumos
în schimb acel hotel este la capătul sudic al zonei, cam 3 ore de transfer de la aeroport
poți găsi altul la fel de frumos (cele de 5* cam toate sunt excelente)

da, intrarea în mare este cu pietriș, dar multe resorturi au platforme de tot felul care ajută turiștii să intre decent în apă.

PS: din 2014 merg numai în kemer :P . îmbinarea munte/mare/păduri este de efect!

beldibi, akka antedon, iunie 2022

Attached Files



#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
De la aeroportul Antalya pana la Fethiye/ Oludeniz cu ce s-ar putea merge (bus, microbuz etc)?

#14
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Sunt autobuze, dar nu e o distanta mica.
Ideal ar fi sa ajungi pe aeroportul din Dalaman.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 RR_SK, on 06 mai 2023 - 07:45, said:

Sunt autobuze, dar nu e o distanta mica.
Ideal ar fi sa ajungi pe aeroportul din Dalaman.
Era mare diferența si de durată a călătoriei , și de preț, cu schimbat avioane etc.
O sa închiriem mașină.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate