Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Furtul din magazine in SUA schimba modul de a face cumparaturi in anumite magazine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostNoua_pe_site, on 20 august 2022 - 15:25, said:

Nu te opreste la iesire sa scaneze 2-4 produse din cosh sa vada daca ai platit tot?
Aici nu mai sunt cozi la casierie dar is la iesire ,acelasi drac
Nu, doar vine cineva la casa daca iei alcool, sa dea cu cheia. Nu stiu ce sistem de verificare au, poate au detectivi care te urmaresc pe camere :))

Prostiile alea care suna la iesire ma scot din minti, de fiecare data cind cumpar haine suna. Odata mi-o sunat cind am vrut sa intru in alt magazin, mult dupa ce le-am cumparat. Asa le ascund ca nici angajatii nu le stiu dezactiva :lol:

#56
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 12.09.2021
Mai există și un aspect psihologic legat de fenomenul "shoplifting". Nu doar cei săraci fură, sunt numeroase exemplele celebrităților prinse cu tot felul de nimicuri, a fost și Coolio prins la nemți când încerca să plece cu o pereche de adidași neplătiți, de l-au arestat și s-au adunat fanii în fața secției de poliție să facă presiuni să-l elibereze Posted Image și mulți alții... îmi amintesc și de cazul lui Van Damme când era în culmea gloriei, full de bani, s-a dus ăsta într-o zi cu două gagici la un hotel, a închiriat o cameră din aia de lux și s-au prostit pe acolo, băutură, droguri etc. și a dat al meu cu picioarele prin mobile etc, în fine cică a făcut pagube de câteva mii de dolari... dimineața când s-a trezit și a văzut ce a făcut prin cameră, le-a trimis acasă pe gagici și el s-a furișat discret din hotel pe scara de incendiu. Râdeau patronii hotelului, că știa toată lumea că e Van Damme cazat acolo, i-au trimis facrtura acasă Posted Image  Este aspectul ăsta psihologic ce se declanșează la unii oameni, indiferent câți bani ar avea, satisfacția aia că obții ceva gratis, poate și andrenalina, nu știu ce să zic...

#57
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Comandorul: probabil dai exemple de niste persoane care au tras ceva pe nas si s-au gandit sa fac ceva “cool”.
Mosotti: la haine sunt niste abtibilduri pe etichete.

#58
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMosotti, on 20 august 2022 - 17:04, said:

Asa le ascund ca nici angajatii nu le stiu dezactiva Posted Image
In mod normal se dezactiveaza cand sunt scanate la casa, dar se mai intampla sa nu functioneze treaba.

View Posttytysor, on 20 august 2022 - 10:02, said:

Corect. Tu doar participi la concursul "" cine raspunde in primele 10 minute de la deschiderea unui topic, indiferent de ora sau de subiect''!
Ma bucur ca am un urmaritor atat de consecvent.

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Discutia nu ar trebui sa fie despre Romania, ci SUA. Sunt zeci de filmulete in care se fura si nimeni nu face nimic. Absolut nimic. Pana si paznicii stau si se uita ca la acvariu. E o problema specifica americanilor. Am inteles ca daca furi sub 100 euro nu ti se face nimic.
Asta ar trebui discutat, nu ca si la noi se fura.

#60
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBursul, on 20 august 2022 - 19:52, said:

E o problema specifica americanilor. Am inteles ca daca furi sub 100 euro nu ti se face nimic.
Nu era mai bine sa ramana la dolar ? Cine i-a pus sa adopte euro ?

#61
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostBursul, on 20 august 2022 - 19:52, said:

Sunt zeci de filmulete in care se fura si nimeni nu face nimic. Absolut nimic. Pana si paznicii stau si se uita ca la acvariu. Am inteles ca daca furi sub 100 euro nu ti se face nimic.
Thirty-eight states now don’t consider shoplifting a felony unless $1,000 or more of merchandise gets stolen.
https://nypost.com/2...will-get-worse/
https://www.hoover.o...egal-california


#62
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpasilla, on 20 august 2022 - 19:58, said:

Nu era mai bine sa ramana la dolar ? Cine i-a pus sa adopte euro ?
Am facut conversia :P

#63
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
3 cuvinte explica totul: DEFUND THE POLICE :ciocan:

#64
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpersona695, on 20 august 2022 - 20:24, said:

Thirty-eight states now don’t consider shoplifting a felony unless $1,000 or more of merchandise gets stolen.
https://nypost.com/2...will-get-worse/
https://www.hoover.o...egal-california
Pai aici e problema. Se poate fura la greu si nimeni nu face nimic. Furi ceva de 4999 dolari :P, si daca esti cu gasca in 5 ... ghinionul proprietarului :D

Edited by Bursul, 20 August 2022 - 20:40.


#65
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 12.09.2021

View Posttestme26082018, on 20 august 2022 - 19:18, said:

Comandorul: probabil dai exemple de niste persoane care au tras ceva pe nas si s-au gandit sa fac ceva “cool”.
Mosotti: la haine sunt niste abtibilduri pe etichete.

N-ai înțeles nimic, stai jos, nota 3.

#66
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Comandorul: Dl profesor explicati-mi va rog.

Sper sa nu fiti profesor de fizica si sa faceti aluzie la pregatire..

#67
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Nu înțeleg de ce se încercă implementarea acestui sistem bazat pe “autotaxare”. Văd că a fost preluat și la noi de marile  lanțuri de magazine.
Unde este avantajul pentru comerciant? Unde este avantajul pentru client?

Per total, nu cred că se face o economie însemnată eliminând casierii clasici, ba dimpotrivă, iar coada se mută dintr-o parte în altă parte.

-Cum se povestește aici, pierderile datorită furturilor sau neglijenței clienților cresc. În consecință
trebuie mărit numărul celor care urmăresc camerele de supraveghere pentru a preveni furturile.

-Apare o funcție nouă în schema de personal, aceea de a verifica prin sondaj, la ieșire, coșurile cumpărătorilor.

-Sunt clienți care nu se descurcă la consola pentru scanarea/plata produselor, rămân blocați acolo neștiind ce să facă și trebuie să aștepte un “îndrumător” care să deblocheze  coada.

-Așa cum semnala un coleg mai sus, atunci când printre obiectele cumpărate se află băuturi alcoolice, trebuie așteptat un “îndrumător” să valideze plata (să confirme probabil că persoana care cumpără este majoră). Din nou apare un blocaj până sosește cineva din partea magazinului.

Am văzut și o versiune “mixtă” a sistemului.
Scanarea produselor se face de către un casier, plata o face clientul ulterior  la un automat.
Dacă oricum există un casier care scanează produsele, de ce nu se poate plăti pe loc și este necesar un pas suplimentar?

Edited by ovidiu007, 21 August 2022 - 07:07.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postovidiu007, on 21 august 2022 - 07:06, said:

Am văzut și o versiune “mixtă” a sistemului.
Scanarea produselor se face de către un casier, plata o face clientul ulterior  la un automat.
Dacă oricum există un casier care scanează produsele, de ce nu se poate plăti pe loc și este necesar un pas suplimentar?

Auchan parca. Pai este un proces care este considerat avantajos de catre comerciant, totul se deruleaza rapid (scanarea), rata zero de furt din partea clientilor in comparatie cu sistemul "autotaxare", nu mai este nevoie de personal in plus pt urmarire client, verificare etc. Eu am vazut ca se pierde mult timp cand vine vorba de plata cash la unii clienti.
In cazul acestui sistem hibrid (angajatul doar scaneaza si clientul plateste singur la automat), sarcina de a plati revine in sarcina clientului, nu tine toata coada in loc daca el se cauta de cash/marunt.

Edited by MembruAnonim, 21 August 2022 - 07:29.


#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postovidiu007, on 21 august 2022 - 07:06, said:

Nu înțeleg de ce se încercă implementarea acestui sistem bazat pe “autotaxare”. Văd că a fost preluat și la noi de marile  lanțuri de magazine.
Unde este avantajul pentru comerciant? Unde este avantajul pentru client?
Nu mai plateste oameni la case.

#70
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 12.09.2021

View Posttestme26082018, on 20 august 2022 - 22:39, said:

Comandorul: Dl profesor explicati-mi va rog.

Sper sa nu fiti profesor de fizica si sa faceti aluzie la pregatire..

Eu m-am referit în postare și la aspectul psihologic, tu ai catalogat toate celebritățile care au mai făcut shoplifting drept oameni ce au "tras pe nas", nu e asta...

#71
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Comandorul: ok, scuza-ma, am inteles.

#72
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostLexon, on 20 august 2022 - 16:20, said:


Exact, si mie la fel mi se pare!
Ceva imi spune ca voi nu prea faceti cumparaturi, daca vi se pare asa...

Se ocupa mama, soacra, bunica, pisica, voi doar va dati cu parerea...

Edited by Cr1spy, 22 August 2022 - 06:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate