Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Furtul din magazine in SUA schimba modul de a face cumparaturi in anumite magazine

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Din ce spune Lexon, e mai bine sa il furi. Nu mai faci ca prostul 2 drumuri. Dupa ce mananci sa returnezi ambalajul.

SUA e pentru facut bani.
Batranetea e tare grea la ei.
La fel si saracia.

Servicii medicale foarte scumpe si retea de transport 90% auto.

#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010
Stai blînd, ca tot americanii au solutia:
Spoiler
Mie magazinele "grand surface" mi s-au parut intitdeauna o abominatie, intr-un oras bine gestionat orice noua cladire de locuit ar trebui sa aiba garaje la subsol si spatii comerciale la parter, unde sa ai magazine si afaceri mici si specializate APROAPE DE CONSUMATOR, cu servirea la galantar (ca la bar).

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

 horhescu, on 20 august 2022 - 01:13, said:

la turci se pune antifurt si pe bateriile duracell.
Cand ai fost ultima data la un Carrefour in Romania ?

Edited by eiffel, 20 August 2022 - 06:35.


#22
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Cr1spy, on 20 august 2022 - 05:47, said:

Tu ai inteles ca-ti dau banii inapoi pe puiul mancat si pe portocalele mancate?
Așa reiese din ce a spus colegul "ca sa nu pierzi niciun ban". Pe ce fir logic au fãcut aia retur la portocale? Dacã au cumpãrat de alea ieftine și se așteptau sã aibã gust ca alea scumpe? De asta sunt și sortimente multe, preturi diferite. Mai intervine și gustul, dacã o persoanã considerã cã portocalele cele mai proaste au gustul ce mai bun? E noaptea minții ce fac americanii, sunt 100% sandilãi.
La subiect, se fura și la ei ca la noi, in cartierele sãrace și de minoritari. Cum la noi dacã intri la Profi in Ferentari se uitã paznicul dupã tine tot magazinul și ai etichete cu alarma la ciocolata la 4 lei.



#23
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 MembruAnonim, on 20 august 2022 - 00:10, said:

Pe scurt, in SUA furtul din magazine a devenit o problema atat de mare incat unele magazinele au trebuit sa gaseasca diverse metode de a le impiedica: vitrinele/rafturile inchise cu cheie/lacat la care umba doar angajatii, produsele nu se afla fizic la raft ci doar o poza, produsul poate fi pus in cos doar la casa de marcat etc. Ca sa va dati seama, au pus in vitrina inchisa cu cheie chiar si banala pasta de dinti... ce mai este de comentat?!

Cine locuieste in SUA ne-ar putea ajuta cu niste detalii. Chiar atat de grava este problema?
Niste comentarii, care sunt cel mai probabil de la americani, spun:

"When people allow shoplifting to happen, by not punishing the criminals and then California saying you have to steal $1,000 of items for it be a felony is outrageous. Stealing is stealing",
"Who would have thought that if you don't punish shoplifters, shoplifting would increase?  It blows my mind!!!"
"When you don't punish bad behavior this is what happens. When you make excuses for bad behavior you get this."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wM4aDxAyyiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In ritmul asta sa vezi ce o sa dispara magazinele astea fizice si o sa trebuiasca sa comanzi totul on line de la amazon and shit

#24
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

 persona695, on 20 august 2022 - 05:31, said:

Nu faci decât sa confirmi ce a spus Alltrack, americanii au boli psihice. Auzi la ei, sa te duci cu portocalele înapoi după ce ai mâncat din ele și nu sunt pe gustul tau sau după ce ai mâncat un pui vezi ceva la ambalaj ce nu-ți convine. Înțeleg ce înseamnă un retur și unele sunt justificate, dar asta este deja prea mult.
Nu e nimic special... Poate puiul era prea condimentat. Nu mi se intampla prea des, dar eu personal am dat inapoi lucruri din care mancasem. Din cate-mi aduc aminte am luat niste fistic cu wasabi (condiment japonez). Am mancat cateva, nu mi-a placut si l-am dat inapoi. Am luat alta data niste caramele care se lipeau de dinti precum cele de pe vremuri din Romania. Am mancat cateva si le-am dat inapoi. La magazinele mari nu e nicio problema sa dai lucrurile inapoi chiar folosite daca n-ai fost multumit de performantele lor. Eu as da si in Romania ceva inapoi, dar nu cred ca se poate. Am luat o lisa (ceva gen carucior de marfa cu 3 roti pe o parte pentru scari) care zicea ca tine pana la 70 kg. N-am fost deloc multumit de el, chiar m-am uitat sa-i pun eticheta la loc, dar pe bon scrie ca-l pot da inapoi daca e nefolosit. Are ceva zgarieturi. Credeti ca as putea incerca totusi? E cumparat de la Leroy Merlin.

PS: Am dat inapoi un lant de aur de vreo $1000 + taxe luat sotiei dupa vreo 9 luni cand am observat ca-i lipsea o za (avea 1 in loc de 2). Amazon e la fel destul de lax in privinta returilor. Am luat un slefutor, l-am folosit de cateva ori si au inceput sa curga bilele din el. L-am dat inapoi si m-au intrebat daca vreau altul. Dupa experienta cu el n-am mai vrut si am cumparat o marca serioasa. Cunosc pe cineva care a vrut sa returneze in birou de vreo $80 de dolari cumparat de pe Amazon. Probabil ca-i costa prea mult ca sa-l ia inapoi in cele din urma i l-au lasat gratis. Mi s-a intamplat si mie cu maruntisuri luate de pe amazon sa mi le lase gratis cand am vrut sa le trimit inapoi. Cei mai flexibili in America de Nord sunt cei de la Costco care vreo 300 si ceva de magazine in Canada si vreo 3000 si ceva in America. Unui producator ii pune D-zeu mana in cap daca intra la Costco si accepta conditiile impuse de Costco care e pro consumator. Toate returile le suporta producatorul. Ce conteaza cateva retururi la un volum imens?

Edited by vladut01, 20 August 2022 - 07:23.


#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Mi-e o mila teribila de americani.
Dar stau si ma intreb cum dracu se face ca hotii exista doar in America.
Am o prietena de familie care lucreaza la LIDL. Ar fi interesant de auzit ce are de spus despre furturile din magazinele de pe la noi. Si nu numai.Si mai ales cum se compenseaza lipsurile de pe rafturi.
De altfel hotia nu s-a nascut in Romania sau SUA. Ea vine la pachet odata cu genomul uman, atata doar ca acolo unde scapa de sub control face ravagii.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 eiffel, on 20 august 2022 - 06:34, said:


Cand ai fost ultima data la un Carrefour in Romania ?
De citeva luni cumpar doar cosuri de 500+ scanate cu telefonul si trec pe la casa fara sa ma intrebe nimeni de sanatate :lol:

#27
jeanlucpicard

jeanlucpicard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.08.2022

 eiffel, on 20 august 2022 - 06:34, said:

Cand ai fost ultima data la un Carrefour in Romania ?
Am o cunoștință care lucrează la Lidl și-mi zicea că sticlele de Jack Daniels dispar cu tot cu alarme, adică na, profesioniști domle.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 20 august 2022 - 00:10, said:

Pe scurt, in SUA furtul din magazine a devenit o problema atat de mare incat unele magazinele au trebuit sa gaseasca diverse metode de a le impiedica: vitrinele/rafturile inchise cu cheie/lacat la care umba doar angajatii, produsele nu se afla fizic la raft ci doar o poza, produsul poate fi pus in cos doar la casa de marcat etc. Ca sa va dati seama, au pus in vitrina inchisa cu cheie chiar si banala pasta de dinti... ce mai este de comentat?!

 Mosotti, on 20 august 2022 - 07:27, said:

De citeva luni cumpar doar cosuri de 500+ scanate cu telefonul si trec pe la casa fara sa ma intrebe nimeni de sanatate Posted Image
Mai e si o tendinta noua, unii se revolta pe sistemele alea cu case autonome unde clientul in loc sa fie doar client cum e normal trebuie sa se transforme si in casier cum au inceput si pe la noi la unele hypermarketuri si iau produse dupa care pleaca cu ele si fac aia spume Posted Image

 ccdsah, on 20 august 2022 - 07:01, said:

In ritmul asta sa vezi ce o sa dispara magazinele astea fizice si o sa trebuiasca sa comanzi totul on line de la amazon and shit
Ceea ce ese cam intampla in unele zone deja in SUA. Iti faci cont la compania de distributie, iti setezi listele de cumparaturi si aia le executa automat la datele cand ceri. NU mai trebuei sa faci tu comanda manual de fiecare data, aia stiu ce trebuie sa-ti aduca.

Edited by andreic, 20 August 2022 - 08:53.


#29
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021

 adisz, on 20 august 2022 - 07:27, said:

Mi-e o mila teribila de americani.
Dar stau si ma intreb cum dracu se face ca hotii exista doar in America.
Am o prietena de familie care lucreaza la LIDL. Ar fi interesant de auzit ce are de spus despre furturile din magazinele de pe la noi. Si nu numai.Si mai ales cum se compenseaza lipsurile de pe rafturi.
De altfel hotia nu s-a nascut in Romania sau SUA. Ea vine la pachet odata cu genomul uman, atata doar ca acolo unde scapa de sub control face ravagii.

Ar fi interesant să ne spui cum compensează cei de la Lidl lipsurile la inventar, mai ales dacă ai o sursă din interior, chiar sunt curios... poți să-mi spui pe privat dacă nu vrei public, mersi.

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
In Romania doar bautura scumpa are antifurt (vezi Mega Image, Selgros).  Deci noi demonstram lumii intregi ceea ce este cu adevarat important pentru om.  Mancarea.. da-o naibii.   De bautura e nevoie. Mark my words !!  :D

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Au antifurt multe produse, dar sunt sub forma de abtibilduri.

#32
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 Mosotti, on 20 august 2022 - 07:27, said:

De citeva luni cumpar doar cosuri de 500+ scanate cu telefonul si trec pe la casa fara sa ma intrebe nimeni de sanatate Posted Image

Mai iesi si tu la soare.
Sa schimbi color code-ul. Posted Image Posted Image

Edited by stevetlangat, 20 August 2022 - 09:32.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Alltrack, on 20 august 2022 - 00:46, said:

Poti fi amuzant pentru oamenii neinformati dar poti sa fii amuzant si pentru oamenii informati !!! Depinde de tipul de amuzament Posted Image !!!
Enuntul meu si ironia MAXIMA poate fi inteleasa doar de catre oamenii inteligenti !!! ''Unii...foate multi'' nu intra in aceasta categorie , desigur in viziunea mea Posted Image !!!
Cel putin la fel de amuzant esti si tu, atita timp cit ne spui povesti auzite de la altii!

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

 MembruAnonim, on 20 august 2022 - 00:20, said:



Am vazut prin cora, carrefour, auchan s.a. la electronice mici (telefoane etc). Insa in clip arata pasta de dinti. Asta mi se pare ciudat
la carrefour am vazut margarina lurpak bagata in caserola antifurt.

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 pasilla, on 20 august 2022 - 00:50, said:

Din pacate/sau din fericire nu sunt eu responsabil cu amuzamentul.
Corect. Tu doar participi la concursul "" cine raspunde in primele 10 minute de la deschiderea unui topic, indiferent de ora sau de subiect''!

#36
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 Alltrack, on 20 august 2022 - 00:26, said:

In SUA de multi ani , e mult mai rau decat putem sa credem ! Dar no , nu poti incerca sa convingi pe unii care nu au habar de realitate !
Cand am spus asta, unu" de pe  aici m-a facut Putinist.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate