Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Gingia creste peste masea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Salut!

Recent am observat ca un dinte din spate (cred ca masea) incepe sa fie acoperit de gingie (cred ca e gingie). Nu ma doare, nu ma deranjeaza, dar am observat acest lucru si voiam sa cer aici o opinie (ca daca e inceput de problema e bine sa fie tratata din timp : )   ). Ar putea oare sa fie o masea de minte? mentionez ca am 22 de ani

Disclaimer: stiu ca cel mai bine ar fi sa merg direct la dentist pentru o parere, dar este o perioada aglomerata acum


Atasez niste poze pentru mai multe context.

Mentine: pozele sunt rotite stanga-dreapta, astfel ca in realitatea, maseaua respectiva este pe partea DREAPTA, nu stanga (in poze textul este scris conform cu ce se vede in poza)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   191.05K   38 downloads
  • Attached File  2.jpg   204.86K   41 downloads
  • Attached File  3.jpg   249.14K   32 downloads


#2
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Nu e masea de minte, e molar doi sau molar de 12 ani. Se numeste asa pentru ca iese pe la 12 ani. 🤭🤭 Acum, de ce la tine iese 10 ani mai tarziu... habar n-am. :habarnam:

Vad ca pe cealalta parte inca nu a iesit.

#3
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
O sa trebuiasca sa le scoti. E super naspa....

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dacă nu te deranjează poți s-o lași acolo, e foarte traumatizant să scoți un dinte sănătos. E un risc crescut de infecție dacă rămâne mâncare blocată sub gingie acolo, dar în rest n-are treabă cu nimic.

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am avut si eu asa. Ambii de jos.
In cazul meu, fericit de altfel, a fost de ajuns sa... topeasca gingia un pic. Nu stiu daca zic bine topit. Mi-au facut anestezie si au bagat un aparat care efectiv cauterizeaza/topeste gingia.
Doare ca dracu a doua zi, dar am scapat sa nu le scot.

Insa au fost mari discutii daca se poate sau nu. Din ce am inteles, la multi nu se poate, eu am avut noroc. Din ce pare, si la tine s-ar cam putea.

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Cu ceva ani in urma am avut aceasi problema la canin, daca-mi aduc bine aminte. Dupa ce am facut detartraj a trecut de la sine. Mie mi se depune piatra foarte usor desi ma spal pe dinti de 2 ori pe zi, folosesc waterpik-ul si apa de gura. Ma duc la detartaj  si la 3 luni si de atunci n-am mai avut probleme

#7
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Daca marim pozele se vede ca aia e masea de minte, initiatorul a scos molarul de sase ani acum mult timp si spatiul aproape ca s-a inchis. Sa zica merci ca are masea de minte, ca altfel era cam chel in gura. 🤭

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate