Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum se varuieste un perete pe care au fost lipite abtibilduri?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geresy

geresy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.01.2007
Au crescut copii si nu mai vor abtibilduripe pereti. Am cam exagerat cu ele si 2 pereti au avut un fost piperati destul de bine. Acum ca am scos abtibilduri s-a desprins si vechea vopsea lavabila.  In majoritatea locurilor s-a dus doar un strat de vopsea, in unele straturi s-au dus 2 straturi.

Intrebarea este, care ar fi operatiunile pentru a vopsi peretele?

Merge smirgheluit fin pentru a da pierdut forma si vopsit dupa, sau trebuie adus la nivel cu un chit de cutit?

#2
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 09.01.2009

 geresy, on 16 august 2022 - 16:38, said:

Au crescut copii si nu mai vor abtibilduripe pereti. Am cam exagerat cu ele si 2 pereti au avut un fost piperati destul de bine. Acum ca am scos abtibilduri s-a desprins si vechea vopsea lavabila.  In majoritatea locurilor s-a dus doar un strat de vopsea, in unele straturi s-au dus 2 straturi.

Intrebarea este, care ar fi operatiunile pentru a vopsi peretele?

Merge smirgheluit fin pentru a da pierdut forma si vopsit dupa, sau trebuie adus la nivel cu un chit de cutit?
Chitul de cutit  dupa un timp  se  umfla tot.Mai bine  dai  un strat subtire  de glet,apoi  slefuiesti,amorsa  si  vopsea.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Intai slefuiesti/dai la spaclu si apoi gletuiesti si restul.

#4
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

 geresy, on 16 august 2022 - 16:38, said:

Au crescut copii si nu mai vor abtibilduripe pereti. Am cam exagerat cu ele si 2 pereti au avut un fost piperati destul de bine. Acum ca am scos abtibilduri s-a desprins si vechea vopsea lavabila.  In majoritatea locurilor s-a dus doar un strat de vopsea, in unele straturi s-au dus 2 straturi.

Intrebarea este, care ar fi operatiunile pentru a vopsi peretele?

Merge smirgheluit fin pentru a da pierdut forma si vopsit dupa, sau trebuie adus la nivel cu un chit de cutit?

Îți zic cum mi-a făcut mie un meseriaș, aceeași problemă; abțibilduri lipite și jumulite cu tot cu vopsea... Mi-a dat o mână de termouniversal cu plasă portocalie (d-aia de armare polistiren) apoi a finisat cu tinci. Adevărat, nu este fin ca gletul, e puțin zgronțuros dar a ieșit neted.

A făcut tpți pereții...

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ala si-a batut joc de tine :lol:. Termouniversal si tinci la interior :lol:? Ala e finisaj de exterior :lol:.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Tinci in camera si apoi lavabil peste? Nu exista asa ceva decat la tara unde meseriasii se descurca cu ce au ca oricum e mai bine ca peretele lipit cu pamant! Exista diverse gleturi care iti acopera si plasa aia, totul e sa stie meseriasul ce sa foloseasca. In cazul de fata daca ai suprafete mari unde s-a luat lavabil trebuie plasa de aia de armare si glet. Daca ai cateva locuri raspandite pe un perete merge si cu racait un pic, chit de cutit, smirghel si lavabila.

Edited by filipxxx, 16 August 2022 - 22:39.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
buciardare :)
(glumez, acum se utilizează „girafa” de șlefuit)
glet
vopsea

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Am facut si eu acum vreo luna o astfel de reparatie. Am dat cu spaculu in acea zona, apoi ceva smirghel de 60 (nu era  necesar, da',  mno' ), deprafuit, amorsa, CT 127, smirgel fin, amorsa, lavabila.

 geresy, on 16 august 2022 - 16:38, said:

... un chit de cutit?

 filipxxx, on 16 august 2022 - 22:38, said:

..., chit de cutit, ....

Off-topic : de unde o fi denumirea astas?

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcristobob, on 22 august 2022 - 10:25, said:

Am facut si eu acum vreo luna o astfel de reparatie. Am dat cu spaculu in acea zona, apoi ceva smirghel de 60 (nu era  necesar, da',  mno' ), deprafuit, amorsa, CT 127, smirgel fin, amorsa, lavabila.





Off-topic : de unde o fi denumirea astas?
Asa scrie pe cutie, exista si spaclu cu care se aplica arata care arata ca un cutit rudimentar de pe vremuri.

#10
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.08.2012
E numai pentru gauri mici si unealta aia cu care se punea inaintru si apoi intindea arata ca un cutit - comerciantii il numesc asa ca sa stie nea Dorel ce cumpara, ca-s multe chituri. Eu l-am pus intr-o gaura cu un spaclu mic si a mers.

Binevenit subiectul, tocmai m-a anuntat fiu-miu ca vrea sa dezlipesc posterele cu adeziv de pe perete. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate