Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Schimbare tablou electric, recomandare electrician sau firma

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
PC-ul are, dar priza din dormitor sau cea din sufragerie unde e conectat PC-ul are?

Edited by vestale, 17 August 2022 - 13:10.


#56
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 vestale, on 17 august 2022 - 11:38, said:

...
Ultimul caz ce a ajuns in presa acum cateva saptamani.
...
Tragic, fereasca Sfantul!
Totusi, era vorba de diferentialele AC iar acolo nu spune ca alea ar fi de vina, poate omul nu avea niciun fel de protectie diferentiala.

 mihaiC1, on 17 august 2022 - 11:16, said:

Desigur au murit 1 ooo ooo de oameni electrocutati in 110 ani  numai in RO... ca nu aveau diferentiale in case...
Care e motivul ? Nu declanseaza la o scurgere de 30mA ? Nu declanseaza la un curent de 16 A ???
Problema alora, adica diferentialelor AC, nu ar fi ca reactioneaza numai la dezechilibrele AC, ci faptul ca daca ai injectat in retea un curent continuu, fie el si pulsatil, nu isi va mai fac treaba nici macar cand apesi butonul de test, adica n-ar mai functiona nici pe CA. Cum in ultima vreme sunt tot mai multe echipamente cu surse in comutatie sau/si care redreseaza direct tensiunea de 220V, se poate intampla ca in cazul unor defecte, parte din componenta continua sa ajunga in retea. Nu trebuie sa fie o tensiune periculoasa ci doar atat cat sa blocheze diferentialul.
Daca se intampla asta, pa protectie.
Si nu trebuie neaparat ca defectul sa fie la tine, poate fi si la un vecin, ceea ce creste probabilitatea ca o asemenea anomalie sa se produca.

#57
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.06.2007

 vestale, on 17 august 2022 - 12:36, said:


Daca nu ati vazut asta nu inseamna ca nu au existat cazuri. Improvizatii sau neimprovizatii, nu stiti ce consumatori, ce circuite are omul in casa sau o sa aiba. Consumatori cu marcaj CE(China export), o inundatie si un prelungitor si alte situatii, intrerupator la bec cu nulul trecut prin el.
Protectiile le are in tablou sa ii protejeze circuitele din perete, viata celor din casa si echipamentele. Si pentru ca omul nu stie/nu cunoste; legea il obliga, dar la noi: lasa ca merge si asa, ca doar a mai mers.
Si daca intreaba pe forum si i se recomanda sa respecte legea si sa puna ceva care ii poate salva viata. Nu e bun, lasa ca merge si asa pune doar magnetotermice, sa nu se topeasca firul in perete, ce conteaza viata? De banii aia fumezi 2 zile, cum sa dai banii pe o diferentiala?
Marcajul CE nu are nici o legătură cu China.
Un produs CE este în conformitate cu specificațiile U.E. privind siguranța și sănătatea consumatorului.

#58
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
@Lexon
Daca avea diferentiale (bune), nu se intampla cazul.
Au intrebat reporterii: nenea ai casa in regula din punctul asta de vedere? Dar sigur intreaba procurorii si atunci daca se intampla la voi ziceti ca ati citit pe forum, ca sunt 700.000 de locuinte in Romania fara asa ceva.

@isav Teoretic aveti dreptate, practic se scriu diferit si asta e semnficatia data de producator si le gasitit in/pe/la piata si nu doar.

#59
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mihaiC1, on 17 august 2022 - 12:44, said:

Eu am intrebat de ce nu diferentiale tip AC !!
Primul motiv ar fi pentru că nu mai sunt permise de normativ.
Asta ar trebui să fie suficient.

Pentru dacii liberi o explicație succintă e că sunt situații în care un diferențial tip AC pot să nu declanșeze, de exemplu când ai bias de curent continuu în circuit.

#60
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 12.08.2008
Si celelalte "stiu" .. Posted Image Ciudat cum se "amesteca ' curentii astia prin prizele noastre !

 vestale, on 17 august 2022 - 13:09, said:

PC-ul are, dar priza din dormitor sau cea din sufragerie unde e conectat PC-ul are?

La mintea cucosului! Daca ai PC nu inseamna sa fii idiot sa nu ai priza cu impamantare ...

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 13:27.


#61
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 crisstonne, on 17 august 2022 - 12:48, said:

Acum, nici nu știm ce aparatură folosește colegul, poate este mai spartan , există și astfel de cazuri.
Cu un tv, un încărcător de telefon, și trei becuri cu led, nu se topește nici un fir în perete, nici măcar în desenele animate.
nici nu contează ce consumatori sunt în momentul de față.

Instalația electrică se face conform cazului cel mai defavorabil.

#62
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 crisstonne, on 17 august 2022 - 12:57, said:

Am fost consiliat de @anaki, electricianul meu a fost de acord, a zis la fel.
Mai am două circuite separate, în bucătărie.
Totul este bine gîndit  ��
La noi, cuptorul este cel mai puternic.
Ai vazut cum ne intelegem? Atat trebuia sa spui! Posted Image
Iar daca instalatia a fost proiectata de meseriasi, probabil ca are si protectii corect dimensionate pentru ceea ce ai acolo, nu pentru a "fi pregatit".
Culmea, cuptorul electric nu e un consumator asa de mare comparativ cu o plita.

#63
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002

 mihaiC1, on 17 august 2022 - 13:19, said:

Si celelalte "stiu" .. Posted Image


La mintea cucosului! Daca ai PC nu inseamna sa fii idiot sa nu ai priza cu impamantare ...
Pai are pe un perete la baie pentru masina de spalat rufe si in bucatarie pentru frigider. Tot in ele are conectat si masina de spalat vase, fierul de calcat, plita cu aprindere electrica, cuptorul electric si tot ce mai are stecher shuko prin casa si desigur respecta limita de incarcare maxim 16A per priza.

#64
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

 crisstonne, on 17 august 2022 - 12:57, said:

Am fost consiliat de @anaki, electricianul meu a fost de acord, a zis la fel.


Ai făcut o bună alegere :)

P.S. M-am apucat să citesc Manualul recomandat :lol:

#65
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 12.08.2008

 vestale, on 17 august 2022 - 13:28, said:

Pai are pe un perete la baie pentru masina de spalat rufe si in bucatarie pentru frigider. Tot in ele are conectat si masina de spalat vase, fierul de calcat, plita cu aprindere electrica, cuptorul electric si tot ce mai are stecher shuko prin casa si desigur respecta limita de incarcare maxim 16A per priza.

?!?
Sunt detergenti cu spalare la temperaturi sub 30 'C ! Sunt frigidere inverter ! Cuptoare electrice cu convectie, plite cu inductie... toate au un consum f. redus ! Mai ales cu programul "rabla" si nu mai pun consumul de energie !! Eu am in bucatarie asa ceva si de 20 ani ! Sig. nu au sarit Posted Image , cablurile nici macar calzi cand aveam electrocasnicele vechi.
PS toata instalatia electrica in apartament am refacuto de la 0 Posted Image

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 13:49.


#66
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
In locul PC-ul, oricare din aparatele enumerate de mine pot produce electrocutarea utilizatorului in situatia unui defect de izolatie, iar pentru ca d-na protectie oferita prin impamantare sa functioneze este nevoie sa fie conectate doar la o priza ce are impamantare. Dar intr-un apartament comunist, cu un tablou electric precum cel din poza, 2-3 prize prin constructie acum zeci de ani ar trebui sa aiba si impamantare, asta daca mai si functioneaza. Si bineinteles nu are voie sa depaseasca cei 16A incarcare pe priza.
Va este mai clar acum?

#67
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 12.08.2008
NU !
Am apartament din vremea impuscatului si are OBLIGATORIU IMPAMANTARE foarte functionala !
Si acum esti obligat!  sa ai impamantare !

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 14:09.


#68
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

 Lexon, on 17 august 2022 - 13:23, said:

... a "fi pregatit".

În sensul că nu se știe ce se mai hotărăște în țara noastră, poate alte normative, poate necesitatea unui instant de încălzit apa, dacă se taie centralizata, etc.

#69
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 12.08.2008
Eu ma gandesc la convectoare electrice.. ca se duce rau in sus gazul ... Un boiler mic in baie...

Edited by mihaiC1, 17 August 2022 - 14:21.


#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

 DaculScoril0, on 17 august 2022 - 13:23, said:

Instalația electrică se face conform cazului cel mai defavorabil.
Eu am înțeles, de asta am pus la mine ultima tehnologie.
Mai trebuie să înțeleagă și colegul  😉
Poate că, citind și citind și citind, pe aici, are o revelație.

#71
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002

 mihaiC1, on 17 august 2022 - 14:06, said:

NU !
Am apartament din vremea impuscatului si are OBLIGATORIU IMPAMANTARE foarte functionala !
Si acum esti obligat!  sa ai impamantare !
Pentru cele 2 prize unde conectati masina de spalat rufe: Albalux si dl frigider Fram(de pe perete baii si in bucatarie), in restul apartamentului prizele erau "simple", fara impamantare si asa au ramas, chiar daca au lamele.
Si nu coneaza ce aveti d-voastra, conteaza ce are initiatorul si ceilalti utilizatori, ca doar ei se electrocuteaza.
Iar protectia diferentiala este si ea obligatorie...

#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LhP1MlQT9JM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Postat de @anaki pe alt subiect  🤭🙆

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate