Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Iesire din devalmasie -concubinaj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#91
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 Admiral_Thrawn, on 17 august 2022 - 23:25, said:

Hmmmm, având în vedere ce a zis @althea aici :

"Colegi care nu vă mai vedeți mesajele, să nu mă întrebați de ele. O să le repostez dacă lidsta deschide topic și pe Girls at Play - nu erau potrivite pentru Juridic",

n-ar trebui să risc, dar, totuși, l ai ales când aveai 30 de ani, nu 17 ...

S ar rezolva problemele dacă ar dispărea elementul destabilizator ? Acea fătuca ?

Pe juridic, e cam lămurită treaba, cam ce poți face, asta e...
Nu. Ea doar da o legitimitate acțiunilor mele în fața familiei sa zic. Altfel, lasă tata, face și el cât știe, nu te bate, nu face scandal, care e problema?

#92
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 lidsta, on 17 august 2022 - 21:48, said:

Do the math. Dacă acum am puțin peste 50 și stam împreună de 18, poți deduce aveam cel putin 33 când am început sa locuim împreună. La 33 de ani, facultatea era terminata de vreo 10 ani (hai 9, dacă as fi făcut medicina dar nu e cazul). În anii 90, începutul anilor 2000,  dacă știai engleza, nu erai prost si munceai pana picai pentru corporație făceai cariera.

Ce-oi putea pentru ca cele mai eficace solutii date de voi ar dauna copilului meu (psihologic, relatie tata-fiu, instabilitate) iar cele mai elegante, conform legii, iau timp și sunt al naibii de costisitoare.

Daca esti desteapta, mergi pe mana Altheei si cauta medierea.
Stiu ca acum esti suparata pe el pentru ca probabil l-ai prins si vrei sa i-o tragi cat poti mai bine.
Stii cine castiga din asta?
Avocatii.

Asa ca lasa-l "p-ala micu' " ca nu tine.
Ca nu iei tu ia iubitul tau si tot copilului ii revine.
In schimb tu poti decide sa dai zeci de mii avocatilor care stau la cot si profita de starea ta sentimentala sa te pacaleasca.
Sunt cei mai tari si nenorociti sales persons.

Ceva s-a intamplat acum intre voi, dracu ca aveti impreuna ani cati am eu de casatorie. Nu cred ca tot timpul asta ai stat cu stresul asta pe tine si ai ajuns la peste 50 de ani sa te saturi.
Ceva nu merge aici.

Eu zic respira si ia o decizie, dar fara avocati.
Gandeste-te ca e si vina ta undeva.

Asta ca m-am decis sa ies din sfera judiciarului.
Ca mi-e ciuda ca o sa profite altii de ceea ce ati strans voi. Da, voi, nu numai tu.

#93
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.09.2020

 Admiral_Thrawn, on 17 august 2022 - 22:14, said:

Omul pare mai boem de fel, își face doar  pârtie până la poartă, încălzește doar o cameră, mănâncă dimineața și seara un iaurt cu un covrig, cheltuieli minime, se descurcă.
[...]
De plecat nu vrea să plece, poate supraviețui liniștit, chit că mai turează nițel motoarele la ce face el ca free lancer, asta e.

Cât poate dura acest război al nervilor in condițiile in care inițiatoarea se va chinui prin apartamente închiriate ?
Boemul nu vrea să plece de lângă ea, nu neapărat din casă... că doar lângă ea poate fi boem și să-l doară-n bască de toate cele. Și el știe că ea n-o să plece, de aia o arde ca-n Vamă.
O casă nu se întreține ușor, e de muncit sau de plătit să muncească alții. Și ca să ții 16 grade când afară sunt -5, chiar și numai într-o cameră, tot înseamnă costuri. Mai mari decât la apartament. Și lasă-l să fie boem cu șuba-n spate, în sufragerie! Și freelancer cu fular la gât, în pat! Plus că nu mai are nici el 20 de ani... dacă se încăpățânează, o face pe pielea lui. La propriu!
Jumătate din problemă se va rezolva prin prisma impactului psihologic asupra lui.
De unde el e convins că femeia nu pleacă nici unde, imaginează-ți când s-o trezi singur, într-o casă ca o peșteră și pe care trebuie s-o îngrijească el. Eu zic că uită de figurile de Bob Marley în secunda doi...
Plus că o să-i amestece toate socotelile din capul lui. Omul a justificat necesitatea unei bone motivând că ”poate trebuie să plece undeva”. Deci clar, știa ce are în bătătură... o mică aluzie le siguranța copilului și femeia s-a conformat. I-a șoptit dulce și hotărât că vor fi împreună pe veci și femeia l-a crezut. Deci toate gesturile lui de acum sunt în conformitate cu ce știe el.
Ei... i-a arată-i berbecului că ce ”știe” el nu se mai aplică!!! Să vezi cum îl ia panica, mai ales că toată viața lui n-a făcut mai nimic...
Și chiar nu văd nici o chinuială în a trăi câteva luni într-o locație închiriată. Din contră, ar putea fi benefic...

#94
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
În speța asta, mediatorul nu este potrivit. Nu recomand. Avocatul bun pe civil, plătit la succes și recomandările lui cristian_puscasu sunt cele mai adecvate. Succes!

#95
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
@lidsta:
1. Intabularea terenului s-a facut cu delimitarea apartenentei terenurilor? In sensul ca terenul A apartine lui X si terenul B apartine lui Y? Daca da, pe care din terenuri s-a construit casa?
2. Din afirmatia ta ca concubinul nu si-a schimbat domiciliul la adresa respectiva, se poate deduce ca el detine terenul pe care nu s-a construit casa?

#96
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 cioclopica, on 19 august 2022 - 12:29, said:

@lidsta:
1. Intabularea terenului s-a facut cu delimitarea apartenentei terenurilor? In sensul ca terenul A apartine lui X si terenul B apartine lui Y? Daca da, pe care din terenuri s-a construit casa?
2. Din afirmatia ta ca concubinul nu si-a schimbat domiciliul la adresa respectiva, se poate deduce ca el detine terenul pe care nu s-a construit casa?
Intabularea imobilului s-a facut atat pentru teren cat si pentru casa pe acelasi numar cadastrat, in cota de 1/1, proprietari X si Y. In acelasi cadastru scrie ca imobilul a fost dobandit dupa cum urmeaza:
- teren, prin contract de V-C, cota actuala 1/1 proprietari X si Y, la cumparare cota indiviza de 1/2 prop X si 1/2 prop Y
- casa, prin act administrativ, cota actuala 1/1 proprietari X si Y

Terenul l-am cumparat impreuna; ma indoiesc ca pot contesta actul de v-c de la notariat si sa demonstrez ca am pus 6 din 40 mii eur, este inscris si nu act administrativ.

El are adresa pe un apartament proprietatea mea personala de pe vremea cand locuiam impreuna acolo. Din pacate sau din fericire nu ma pot atinge de acea locuinta, familia mea e mare si cam toti se bazeaza pe mine.

_________________________________________________
Sunt in discutie cu doi avocati, din pacate ambii sunt in vacanta. Ca sa explic topicul (era undeva mai sus un comentariu ca ar tb sa imi permit un avocat si sa nu caut sfaturi aici)

Edited by lidsta, 19 August 2022 - 12:50.


#97
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Multumesc lidsta, m-am lamurit. Avand un singur numar cadastral, va trebui sa-l despagubesti cu jumatate din valoarea de circulatie a terenului plus jumatate din valoarea de circulatie a casei. Aceasta este in teorie. In practica, o instanta poate lua in considerare o expertiza contabila a veniturilor pentru mai justa apreciere. Concubinii nu au obligatii de intretinere unul fata de celalalt si se prezuma ca fiecare a acceptat situatia data.

#98
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Știe cineva dacă la partajul judiciar pot cere împărțirea taxei de timbru considerând ca rezultatul final profita ambelor părți?
Folosește dacă dovedesc ca cealaltă parte a refuzat medierea sau vanzarea?
Mulțumesc!


#99
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
Ai inceput bine.

#100
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 Tsunnnami, on 20 august 2022 - 15:22, said:

Ai inceput bine.
Am început cu negociere. Nu accepta sa plece și sa plătescă sau sa plec și sa îmi plătească. Nu accepta mediere judiciara, nu accepta mediere in familie.
As ave nevoie de un răspuns cu privire la taxa.

Off topic

Sugerezi sa imi iau copilul si sa îi las în casă?

Sau sa rămân ca tot aia e? Ies mai ieftin, ce contează ca tb sa explic cine e tipa care pune poze pe FB și Insta cu el, din curtea mea, de pe balansoarul meu?

Edited by lidsta, 20 August 2022 - 15:51.


#101
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
In nici un caz daca nu mai vrei trebuie sa gasesti o cale sa plecati unul, sau celalalt sau amandoi.
Ma doare sufletul insa sa vad cum te vor duce de nas avocatii sa iti ia banii vostri munciti de voi.
Aia nu merita. Atata tot.

Conform a ceea ce ai scris aici tie ti se cuvine CEL PUTIN 50%. De acolo trebuie plecata negocierea cu el. De acolo as pleca si la negocierea cu avocatul daca se ajunge pana acolo. Adica, daca-ti castiga cazul sa ii dai 10% din ce iei peste 150k + cheltuielile cu judecata, altfel nu merita.
Ori el si-a gasit pe una, ori tu pe unu si v-a venit pandaliile, e clar ca ceva s-a intamplat dupa 30+ ani de convietuire si un copil, dar asta nu ma priveste

#102
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Daca nu merge constructiv si amiabil atunci vindeti casa. Fiecare ia jumate.
Cale de mijloc nu vad sa fie. De ce nu iti gasesti si tu pe cineva? Care va sta si el in casa. Lucreaza si tu la disconfortul lui.

Observ ca ai rabdare, prea multa. Baga-l la cheltuieli, la curent, apa, etc sau taie-i portia. Ti s-a mai spus asta. Refa instalatia electrica, contor separat la toate utilitatile.

Edited by lucianburjuiul, 20 August 2022 - 16:19.


#103
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 lidsta, on 20 august 2022 - 12:06, said:

Știe cineva dacă la partajul judiciar pot cere împărțirea taxei de timbru considerând ca rezultatul final profita ambelor părți?
Se împarte, da, proporțional cu partea care îi revine fiecăruia.
Taxa e 3% din valoarea impozabilă a imobilului.

 lidsta, on 20 august 2022 - 12:06, said:

Folosește dacă dovedesc ca cealaltă parte a refuzat medierea sau vanzarea?
Nu, din păcate.

Îmi pare rău că e prost.

#104
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 Tsunnnami, on 20 august 2022 - 16:09, said:

In nici un caz daca nu mai vrei trebuie sa gasesti o cale sa plecati unul, sau celalalt sau amandoi.
Ma doare sufletul insa sa vad cum te vor duce de nas avocatii sa iti ia banii vostri munciti de voi.
Aia nu merita. Atata tot.

Conform a ceea ce ai scris aici tie ti se cuvine CEL PUTIN 50%. De acolo trebuie plecata negocierea cu el. De acolo as pleca si la negocierea cu avocatul daca se ajunge pana acolo. Adica, daca-ti castiga cazul sa ii dai 10% din ce iei peste 150k + cheltuielile cu judecata, altfel nu merita.
Ori el si-a gasit pe una, ori tu pe unu si v-a venit pandaliile, e clar ca ceva s-a intamplat dupa 30+ ani de convietuire si un copil, dar asta nu ma priveste
18 ani nu +30. Și da, are o relație de aproape 3 ani. Cum ziceam, relația îmi da insa curajul și legitimitatea de a merge mai departe. Chiar in condițiile astea presiunea familiilor de a renunță este mare. De fapt, nimeni nu crede ca as fi atât de nebuna sa dau cu piciorul la toată munca mea (a mea, pana și fam lui recunoaste).

#105
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
lidsta, dacă mai vrei avocat bun îți pot face o recomandare - prin PM, bineînțeles.

Edited by althea, 20 August 2022 - 17:22.


#106
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

 althea, on 20 august 2022 - 16:55, said:

lidsta, dacă mai vrei recomandare de avocat bun îți pot face o recomandare - prin PM, bineînțeles.
Daaa! Sigur. Merci!

#107
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Posted Image

#108
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008

 lidsta, on 20 august 2022 - 16:47, said:

18 ani nu +30. Și da, are o relație de aproape 3 ani. Cum ziceam, relația îmi da insa curajul și legitimitatea de a merge mai departe. Chiar in condițiile astea presiunea familiilor de a renunță este mare. De fapt, nimeni nu crede ca as fi atât de nebuna sa dau cu piciorul la toată munca mea (a mea, pana și fam lui recunoaste).
Eu iti doresc succes si te inteleg pentru ca am trecut prin o situatie asemanatoare cu ani in urma. Practic am cerut divort si ulterior am deschis proces de partaj bunuri pentru ca nu mi s-a parut corect sa muncesc 10 ani singura si apoi sa impart la 2. Nu erau copii la mijloc, dupa pronuntarea divortului [rapid ca nu a contestat nimeni din cele prezentate, dar nici nu interesa pe nimeni cine era de vina] a inceput procesul de partaj al bunurilor - erau 2 apartamente [unul cumparat pe numele ambilor si altul cu credit unde eu eram debitor principal si era achitat in proportie de 70% aprox], 3 masini [una in leasing pe nume comun]. La masini ne-am inteles cumva, dar pentru apartamente a inceput dansul - sumele de achizitie erau ridicole pentru ca le crescuse valoarea in timp [practic erau cumparate cu 18mii dolari si creditul tot asa de vreo 15mii, mai era de achitat 2-3 salarii la el].
A durat cam 2 ani jumate [el nu a avut in prima parte a procesului avocat] si pot sa iti spun ce conteaza si ce nu conteaza in decizia finala. Practic orice chitanta, extras bancar, fise fiscale, caracterizari pe care le pot face martorii adusi de fiecare [cu cat mai putine rude apropiate cu atat mai bine] conteaza, iar ce nu conteaza prea tare sunt motivele despartirii - ca a avut o amanta, sau 2, ca nu isi facea patul sau nu ducea gunoiul, ce zice mama lui ce spune mama ta, fratele etc.
Daca e hotarat sa lupte pregateste-te psihic de nervi si drumuri si bani la avocati - astea nu se termina repede. Ti se va cere sa justifici tot felul, gen de cate ori te duceai la coafor sau la restaurat, cate ai cheltuit in concedii si la cine era decizia de a merge [cine rezerva, cine stabilea bugetul, etc].
Nu mai imi vin acum in cap ca le-am mai dat block dar a fost o perioada interesanta in viata mea, la vremea aia nici nu aveam alte proiecte care sa conteze asa ca am ales sa continui procesele pana la final. Decizia pana la urma a fost favorabila mie, dar nu neaparat ca am avut avocati buni ci pentru ca nu mai avea rabdare noua lui sotie cu procesele si au acceptat suma de bani pe care am oferit-o eu.

Edited by dell99, 22 August 2022 - 11:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate