Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iesire din devalmasie -concubinaj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postpasilla, on 15 august 2022 - 22:33, said:


Facturi pentru beton, caramida, faianta, etc.
Nu mai exista asa ceva ... Poate la banca pt ca am luat credit pt construire locuinta si a tb sa justific cu facturi. Dar am justificat construcția la rosu asa după care pt amenajări am avut alt tip de credit.
Pt toate creditele inclusiv pt construcția la rosu plățile au fost facute de mine

#56
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 22:06, said:


Oricât de urat ar suna, cea mai buna varianta este ordinul de restricție după care fie accepta oferta mea fie deschide el procese de reglare a sit juridice

Ordin de restricție in baza a ce ?

Pe tine nu te bate, cu copilul e ok, până la proba contrarie e coproprietar al acelei case, cam ce motive ai putea invoca pt emiterea acelui ordin ?

Faptul că e putoare și o freacă toată ziua nu e motiv, tu l ai ales, să fiți sănătoși....

#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ultima mea interventie pe topic.
Probalbil putin off topic.
Ar trebui sa te gandesti cum sa obtii confortul psihic pentru tine si copilul tau.
Daca asta ar insemna sa va mutati, poate ca ar fi o solutie.
Actiunile in justitie, dureaza mult si sunt mereu generatoare de stres.

Eu va urez succes.

#58
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Ia-ți copilul și mutați-vă, temporar, în altă parte (închiriază ceva apartament). Cu un motiv bine întemeiat.
Eventual, înainte de asta, vinde tot ce poți din casă (pe bune sau ”vinzi” unor colegi de muncă/prieteni/rude etc).
Și aștepți să vină el cu propuneri de rezolvare...

P.S. E scump să locuiești singur la un apartament, dară-mite la casă, deci...

#59
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
O situație asemănătoare am avut în familie (rude mai îndepărtate), unde cei doi erau căsătoriți. Nu reușeau să se înțeleagă nicicum.
Până când unul dintre ei a ”vândut” toată mobila (inclusiv covoarele) unui domn și a plecat, lăsându-l pe celălalt singur în ditamai casa goală. După 6 luni, a acceptat să primească o compensație în bani, au rezolvat juridic situația casei au divorțat și asta a fost. Surpriza a fost când casa s-a remobilat brusc cu ce a fost înainte (vânzarea a fost de ochii lumii, toată mobila a depozitat-o). Și-n zi de azi e ”judecată” de întreg neamul pentru gestul ăsta :)))
Și culmea, că azi, la vreo 5 ani de când s-a terminat povestea, nu mai locuiește nimeni acolo. S-a recăsătorit și s-a mutat. Casa stă încuiată, copii au rostul lor și nu-i interesează...

#60
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Hai mă, ce dracu, vorbim de o casă de 300.000 de euro, iar sfatul vostru e să închirieze inițiatoarea o/un garsonieră/apartament unde să stea cu copilul până se termină un proces de divorț/partaj sau poate doar partaj, că nu se înțelege exact ( sau n am citit eu f atent), adică ceva ani buni.

Asta in condițiile in care inițiatoarea dă deja în clocot că stă trântorul ăla acolo, fără să fi contribuit cu mare lucru în trecut, iar momentan se ocupă doar de peisagistică...



#61
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Păi tocmai asta e ideea.
De ce să-i prelungească huzureala trântorului?!
Lasă trântorul singur, într-o casă goală, fără nici un sprijin. Și atunci va avea de ales. Ori 75k de mii deja oferiți, ori să încerce să-și vândă, cu mai mult, jumătate de casă, care n-a fost construită pentru a fi împărțită. Și asta în timp util, căci între timp, chiar jumătatea respectivă de casă, trebuie întreținută, utilități plătite etc. Good luck with that, că el n-are nici după ce bea apă.
Nu e nevoie să se lupte să-l dea afară, e suficient să-l facă să plece singur.
Plus că, odată mutată, își poate băga vreo 4-5 studenți în chirie, toți băieți, fumători și de preferat toți cu plete sau, de ce nu, de cealaltă etnie. Și lasă-l pe trântor să se certe cu chiriașii pe utilități.

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlucianburjuiul, on 15 august 2022 - 21:39, said:

Daca nu are adresa in buletin, obtine un ordin de restrictie.

:lol:

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 21:46, said:

Ca și substanta, când nu pui nici un ban și obții 150  mii euro este înșelătorie.

Nu.
Ar insemna ca nevasta-mea m-a inselat 7 ani cand n-a produs nimic si a avut parte de vacante in Alaska, Caraibe, Mexic, restaurante tari etc.
Aia nu e inselatorie

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 22:06, said:

Oricât de urat ar suna, cea mai buna varianta este ordinul de restricție după care fie accepta oferta mea fie deschide el procese de reglare a sit juridice
Asta iese din discutie.

View Postpasilla, on 15 august 2022 - 22:51, said:

Actiunile in justitie, dureaza mult si sunt mereu generatoare de stres.
Si bani.Multi. Plus intretinerea casei in perioada asta.
Singura solutie pe care o vad este sa vinzi si sa-i dai jumate.
Din care copilul va mosteni ce ii mai ramane cand o muri el, daca n-o sa mai aiba alti copii.
Nefiind avocat, asa as proceda, pentru ca ori ii dau jumate lui ori ii dau jumate lui si inca multi bani avocatului care cred ca tot acolo va ajunge

View Postcristian_puscasu, on 16 august 2022 - 00:57, said:

Lasă trântorul singur, într-o casă goală, fără nici un sprijin. Și atunci va avea de ales. Ori 75k de mii deja oferiți, ori să încerce să-și vândă, cu mai mult, jumătate de casă, care n-a fost construită pentru a fi împărțită.
De unde le scoti frate?

#63
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Daca el nu are niciun venit și tu ești singura care aduce bani, e simplu, închizi robinetul banilor și va pleca singur de foame și de frig. Pleci o perioadă cu copilul din casa și îl lași pe el singur. Fără bani, îi va pieri vitejia.

#64
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020

View PostTsunnnami, on 16 august 2022 - 06:24, said:

De unde le scoti frate?
De parcă i-am recomandat să-l îngroape în grădină, așa te miri.
Dragostea chiar trece, la un moment dat și prin stomac. Și nu din cauza utilajului din dotare. Până la coadă, aici e vorba de aspectul etic al problemei. Femeia a muncit, a câștigat mai bine decât el și în plus e mamă. S-a săturat de bibeloul ăla, vrea și ea o viață normală și i se pare normal s-o aibă, la cât a muncit. Legea nu prea e de partea ei, dar legea nici nu poate prevedea chiar toate particularitățile ”din teren”. Așa că... fără a trece în aria violențelor și a angajatului de rackeți care să-i ”mute” deranjul în altă parte, singura soluție viabilă și relativ rapidă (câteva luni) este să-l facă pe el să plece.
Casa nu pleacă nici unde și el nu poate decât să-și vândă jumătatea lui. Ea i-a oferit 75k, el a refuzat. Foarte bine. Ea se mută, își depozitează bunurile ei și își închiriază jumătatea. Și de aici... doar timpul rezolvă. Că el n-o să mai aibă scaunul lui de băut cafeaua în bucătărie, pentru că deh... spațiu comun. O să aștepte la baie că deh... spațiu comun. Studenții vor veni cu mobila lor, cu mașina lor de spălat și frigiderele lor, dar, ce să vezi, e un singur contoar. Ia și descâlcește lună de lună, care cât a consumat. Și studenții n-o să plece, că e chiria ieftină.
Și când, într-o săptămână, trece de la o viață liniștită, la manele/rock și online gaming până la 5 dimineața + uși trântite la fiecare 40 de minute că unu' vine altu' pleacă și nimeni nu duce gunoiu'... să vezi cum se mulțumește chiar și cu mai puțin de 75k.
Moment în care ea încheie contractul de închiriere, dă o zugrăveală și aia e...

P.S. Să vedem cum vinde el jumătate de casă cu niște pletoși în bucătărie!

#65
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,507
  • Înscris: 20.10.2015
Am inteles de unde le scoti, din imaginatie.
Las-o doar la ce prevede legea. SI legea e clara.
Concubinajul nu stiu sa fie trecut undeva. Ce au ei e un contract.
Nu-i place cum e infaptuit contractul, trebuie sa scoata banul dupa ce gaseste un avocat care o s-o usuce.

Cum sa inchirieze? Nu are dreptul fara acordul celeilalte parti.
Daca pleaca trebuie sa plateasca in continuare impozit, lumina, gaze, gunoi, apa etc.

D-aia cand se pleaca la drum se face totul ca la carte
Casatorie, copil sau contracte clare. Daca eu cumpar o masina cu tine si nu e stipulat nicaieri procentul, masina aia se imparte la 2. Nu o pot inchiria fara acordul tau, daca ne certam, o vindem si banii se impart.
Cand au decis sa cumpere pamantul si sa construiasca locuinta impreuna nu a fost vorba de cat pune fiecare.
Am mai scris, 7 ani nevasta-mea doar a cheltuit. Sa-i cer banii?
Asta e, eu am ales sa traiesc asa cu ea si sa nu-i cer banii inapoi peste 10 ani.

#66
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 22:28, said:

Procesul verbal de receptie a cladirii act administrativ si nu juridic. Asta înseamnă că se accepta și alte probe în afara de înscrisuri? Fise fiscale, martori, extrase de cont?
Mare atentie cu avocatii
In prima faza vor promite ""marea cu sarea" dupa te vor toca de bani.

#67
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
1. Asemenea spete sunt visul oricarui avocat. Bani fara numar incasati de la client, promisiuni vagi,  alimentarea sentimentului de injustitie actuala si incorectitudine a situatiei la client, care nu distinge intre partea morala si partea legala.
2. Verdictul e clar din start,nu trebuie sa pierzi ani si munti de bani. 50%-50%.
Asta e pretul corect, care trebuie platit, daca vrei sa ramai cu casa. Ii dai jumatate. Spun corect, pentru ca ani in sir te-ai complacut in aceasta situatie, si asta are un pret. Tocmai l-ai aflat.

#68
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Zic si eu o vorba, asa, sa fie: nimeni din afara nu stie cu adevarat ce se petrece intre un barbat si o femeie care traiesc impreuna.
M-as feri sa calific "parlit" sau "lepra" pe oricine, ascultand numai pe unul dintre cei implicati.

#69
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postunderrated, on 16 august 2022 - 13:56, said:

1. Asemenea spete sunt visul oricarui avocat. Bani fara numar incasati de la client, promisiuni vagi,  alimentarea sentimentului de injustitie actuala si incorectitudine a situatiei la client, care nu distinge intre partea morala si partea legala.
2. Verdictul e clar din start,nu trebuie sa pierzi ani si munti de bani. 50%-50%.
Asta e pretul corect, care trebuie platit, daca vrei sa ramai cu casa. Ii dai jumatate. Spun corect, pentru ca ani in sir te-ai complacut in aceasta situatie, si asta are un pret. Tocmai l-ai aflat.
Asta e logica într-un proces sau e doar cinism? De când a fi responsabil si empatic a devenit sinonim cu prostia și compromisul și trebuie plătit ca asa ar fi corect?

Ma rog, este out of topic.

#70
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Din pacate, colegul are dreptate.
Te inteleg ca ai multe frustrari si ele sunt pertinente, dar asta e viata.

Edited by pasilla, 16 August 2022 - 15:16.


#71
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postcrocko.dilul, on 16 august 2022 - 15:02, said:

Zic si eu o vorba, asa, sa fie: nimeni din afara nu stie cu adevarat ce se petrece intre un barbat si o femeie care traiesc impreuna.
M-as feri sa calific "parlit" sau "lepra" pe oricine, ascultand numai pe unul dintre cei implicati.
De asta nu are relevanță relația noastră personala sau iubita lui. Relevanta este doar partea financiara și contributia la administrarea proprietății și creșterea copilului. Acestea sunt fapte și nu aprecieri subiective. Și pt ca topicul este deschis ca sa imi clarific ce mi-au spus sau or sa imi spuna avocații, nu am nici un interes sa denaturez faptele.

Am vb astăzi cu doua avocate (recomandări prieteni) si ambele mi-au spus ca procesul va fi lung (1-2 ani mai nou, nu peste) dar daca probez cele spuse oferta mea de 25% imobil construit e posibil sa fie prea mult. Ambele mi-au recomandat sa caut o înțelegere amiabila (nu păreau ca se reped sa ma reprezinte).
O sa merg pe drumul asta, nu am de ales.

#72
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postlidsta, on 16 august 2022 - 15:19, said:

De asta nu are relevanță relația noastră personala sau iubita lui. Relevanta este doar partea financiara și contributia la administrarea proprietății și creșterea copilului. Acestea sunt fapte și nu aprecieri subiective. Și pt ca topicul este deschis ca sa imi clarific ce mi-au spus sau or sa imi spuna avocații, nu am nici un interes sa denaturez faptele.

Am vb astăzi cu doua avocate (recomandări prieteni) si ambele mi-au spus ca procesul va fi lung (1-2 ani mai nou, nu peste) dar daca probez cele spuse oferta mea de 25% imobil construit e posibil sa fie prea mult. Ambele mi-au recomandat sa caut o înțelegere amiabila (nu păreau ca se reped sa ma reprezinte).
O sa merg pe drumul asta, nu am de ales.
intrebati avocatii respectivi daca accepta sa-i platiti doar daca si cind castiga procesul!

ce-s acelea ''avocate''?

Edited by tytysor, 16 August 2022 - 15:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate