Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iesire din devalmasie -concubinaj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdell99, on 22 august 2022 - 11:47, said:

A durat cam 2 ani jumate...

La casatorie e diferit

#110
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,979
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdell99, on 22 august 2022 - 11:47, said:


Eu iti doresc succes si te inteleg pentru ca am trecut prin o situatie asemanatoare cu ani in urma. Practic am cerut divort si ulterior am deschis proces de partaj bunuri pentru ca nu mi s-a parut corect sa muncesc 10 ani singura si apoi sa impart la 2. Nu erau copii la mijloc, dupa pronuntarea divortului [rapid ca nu a contestat nimeni din cele prezentate, dar nici nu interesa pe nimeni cine era de vina] a inceput procesul de partaj al bunurilor ...

Dar inițiatoare nu a ajuns la căsătorie încă, și se desparte de persoana care nu ii este soț. A trăit în concubinaj toată această perioadă.

#111
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 03.12.2021
Buna. Initiator - ai reusit sa rezolvi cumva ?

Bafta multa

#112
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,979
  • Înscris: 13.03.2005
O fi pus piciorul in prag concubinul și-a lăsat inițiatoarea și fără acces la internet, deci nici aici pe forum...

#113
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 19.10.2010

View Postlidsta, on 15 august 2022 - 21:46, said:

Ca și substanta, când nu pui nici un ban și obții 150  mii euro este înșelătorie. Daca legea ii da 50% ma pot îndrepta împotriva lui printr-un proces civil? Ulterior deciziei instantei.

Cum este înșelătorie? Ți-a spus el că va veni cu 150000 euro și apoi n-a mai venit? A făcut la cumpărarea casei vreo făgăduială pe care n-a ținut-o?
Dacă nu te-a mințit cu nimic, nu e înșelătorie.

#114
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postthe_blue_raven, on 14 noiembrie 2022 - 20:35, said:

Buna. Initiator - ai reusit sa rezolvi cumva ?

Bafta multa
Nope. M-am mutat eu. Ma durea sufletul sa dau atatia bani pe taxe de timbru. Plus ca era ca naiba sa ma tiganesc pentru bani.

View Postturbojet, on 26 noiembrie 2022 - 17:28, said:

Cum este înșelătorie? Ți-a spus el că va veni cu 150000 euro și apoi n-a mai venit? A făcut la cumpărarea casei vreo făgăduială pe care n-a ținut-o?
Dacă nu te-a mințit cu nimic, nu e înșelătorie.
pana si legea are notiunea de "imbogatire fara justa cauza" deci nu am inventat eu.
Puteam sa ajung in instanta cu inregistrari audio in care spunea, citez cu aproximatie: "am pus la teren 8 mii de euro nu 6 cat zici tu! Si bine am facut ca m-am trecut cu jumate ca uite acum, dovada. Ce faceam eu fara actele alea?" Sau "conteaza ca nu am pus nici un ban? Nici nu aveam de unde."
Noi sa fim sanatosi si sfat doamnelor de pe aici: atentie sa nu confundam bunul simt cu prostia.

#115
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlidsta, on 28 noiembrie 2022 - 19:34, said:

Noi sa fim sanatosi si sfat doamnelor de pe aici: atentie sa nu confundam bunul simt cu prostia.
E valabil si pentru domni.

Eu ma bucur ca pari mai relaxata. Succes !

#116
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
El nu poate vinde fara tine, n'asa!? Acum vine iarna, creste consumul, o sa ai de asteptat, dar in cele din urma va dori sa vanda.

Edited by lucianburjuiul, 28 November 2022 - 20:31.


#117
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 19.10.2010

View Postlidsta, on 28 noiembrie 2022 - 19:34, said:

pana si legea are notiunea de "imbogatire fara justa cauza" deci nu am inventat eu.

„Îmbogățire fără justă cauză” și „înșelătorie” sunt două lucruri diferite. Trebuie să te lămurești care e temeiul juridic pe care-l invoci pentru pretențiile tale.

#118
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 03.12.2021
Acum mai ramane sa nu lase acolo datorii la utilitati si sa ingrijeasca apartamentul.

Multa liniste iti doresc si ma bucur ca te-ai mutat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate