Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Dostinex , sa continui sau ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ma aflu intr-o situatie in care urmatoarea vizita la endocrinolog o sa fie abia pe la mijlocul lui Septembrie,

Asadar la ultima vizita , endocrinologul mi-a prescris Dostinex 0.25 mg de 2x pe saptamana , 8 pastile in total , din cauza ca aveam prolactina ridicata si posibil adenom hipofizar (pentru asta am RMN pe 25 August) , insa am ramas fara pastile , am facut pauza o saptamana si simptomele au reaparut -> dureri de cap .

Treaba e ca , nici endocrinologul nu mi-a spus cat timp sa iau Dostinex, si la cum ma simt , parca as vrea sa continui cu dostinex.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
Endocrinologul ti-a prescris o singura cutie. Eu as zice sa mergi mai intai la o dozare de prolactina (cel putin eu asa recomand la cabinet) si vezi apoi in functie de asta. Ideal ar fi sa-l contactezi pe endocrinolog imediat cum afli rezultatul de laborator.

Telefon, e-mail...

#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pe 18 August plec iar la analize pentru a testa tocmai Prolactina si hormoni tiroidieni, si pe 25 RMN-ul pentru a vedea de la ce am durerile astea uneori groaznice de cap, desi e clar ca as avea adenom hipofizar.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DianaXO, on 15 august 2022 - 15:40, said:

dureri de cap .

Fa o analiza de sange si vezi cum iese, nu este scumpa, ~80-100 lei +/- (25-OH-Vitamina D). Rezultatele le vei avea in 2-4 zile. Poate exista o corelatie in carenta de vit d si durerea de cap, posibil si prolactina, adenom hipofizar etc.

Edited by MembruAnonim, 15 August 2022 - 16:26.


#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
^ Din cauza prolactinei ridicate am primit initial dostinex , si mi-am revenit cat de cat , dar atat , ca am ramas fara dostinex si au reaparut durerile de cap , si nici nu stiu daca sa continui sau nu  cu dostinex, cu endocrinologul ma vad abia in Septembrie cum am mai zis.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt mari sanse ca nivelul ridicat de prolactina sa nu provina de la un posibil adenom hipofizar (eu cred ca mai mare de 3-4mm nu este, iar la dimensiunea asta nu da probleme).

Eu sunt curios ce v-a spune rezultatul RMN. Cand te vei vedea cu endocrinologul, cu siguranta iti va da sa faci analize printre altele si 25-OH-Vitamina D

Edited by MembruAnonim, 15 August 2022 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate