Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

viteza internet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrum1973

andrum1973

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2022
imi cer scuze daca am deschis alt topic, dar numai știu ce sa fac, am un laptop acer aspire 3 a315-21-969v procesor AMD DUAL-CORE PROCESOR A9-9420 WITH TURBO CORE TEHNOLOGY UP TO 3.6GHz PLACA RETEA  REALTEK PCIe GbE FAMILY CONTROLER 1Gb, Problema e cu viteza la download si ma refer daca fac test pe pagina de la digi (sunt pe digi cu 1000Mb)imi iese download 200 mbps si upload  741Mbps pe speed ookla imi iese 283 download si upload 786 ,daca fac test viteza pe ookla cli imi iese viteza download si upload la fel sau mici diferente 934 cu 946 (las o poza)eu zic ca e ceva din pc meu sau ceva blochează viteza de download
mă poate ajuta cineva? Mulțumesc anticipat

Attached Files



#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cat timp obtii peste 900Mbps in speedtest-cli nu ai o problema cu "viteza internet" ci doar inseamna ca sistemul tau nu-i destul de performant pentru testul din browser, lucru pe care-l poti verifica usor deschizand aplicatia Task Manager si monitorizezi utilizarea procesorului pe fiecare core, memoria si dispozitivul de stocare.
Cam atat.

Edited by Znevna, 15 August 2022 - 12:20.


#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,548
  • Înscris: 26.05.2022
Problema de os/sistem. N-are nimic de-a face cu provicerul.

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Viteza afisata de testul Digi online ,este viteza ce o ofera reteaua pana la intrarea in placa ta de retea,nu de pc-ul tau.Sfatul meu este sa iei legatura cu cei de la Digi sa faca ei niste verificari in aparatura lor.Se ia in considerare testul facut pe site-ul digi daca esti abonat de la Digi.Reclamatia sa o faci din contul tau de digi si in foarte scurt timp(in cazul meu a fost maxim 15 minute de fiecare data) vei fi contactat de cineva pentru rezolvarea problemei.Faptul ca acolo apare downlowd mic si uplowd mare,clar este o problema de la ei ce nu are nici o legatura cu laptopul tau.Dar asa cum iti spuneam, fa reclamatia din contul tau de Digi,nu telefonic sau altfel deoarece va dura mult pana te va baga cineva in seama.

Cand faci reclamatia in contul de Digi ea va fi preluata de reprezentantul tau zonal ce are un termen limita de contactare a ta cat si de rezolvare.Reprezentatul zonal are o tableta pe care i se aloca automat si primeste notificare pe ea cu nr. inregistrarii si este obligat sa rezolve problema in cel mai scurt timp  .Cel putin asa este la mine in Brasov.Nu stiu in ce zona locuiesti si cum sunt regulile la voi.

In momentul in care faci testul trebuie sa ai toate aplicatiile oprite.

Edited by PiticVerde, 15 August 2022 - 15:04.


#5
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Te-as ruga sa recitesti ce-a scris initial, cat si sa vizualizezi capturile de ecran atasate acelei postari, sa le analizezi iar abia dupa sa faci un rezumat si o afirmatie in urma anilezei acelor date puse la dispozitie.
Pe testul de pe pagina digi.ro obtine 201/741 Mbps, iar pe un test cu speedtest-cli obtine 934/946Mbps de unde rezulta ca nu are o problema de conectica, ci pur si simplu sistemul lui nu-i capabil sa ruleze testul din browser, dupa cum am specificat si in raspunsul de mai sus.

Edited by Znevna, 15 August 2022 - 15:16.


#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 27.06.2009
Deschide task manager in timpul testului si cel mai probabil o sa vezi ca CPU e la 100%. Poti sa incerci testul pe un alt browser cu ublock origin, fara alte extensii.
Daca scoti 900+ pe CLI nu are rost sa suni la ISP, nu e vina lor, atata duce sistemul.

#7
andrum1973

andrum1973

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.08.2022
Am uitat sa specific ca e Ediție Windows 10 Home
Versiune 21H2
Instalat pe 17.06.2022
Versiune SO 19044.1889
Experiență Windows Feature Experience Pack 120.2212.4180.0

Întrebare ,sa caut sa bag win 10 pro? sau nu știu ,daca mă poate ajuta cineva cu un sfat sau un tutorial cum sa fac, mulțumesc anticipat

ACUM AM INSTALAT WIN 10 PRO . Aceiași treaba viteza dowload mai mica fata de upload

când fac testul de viteza procesorul ajunge max pana la 90% (nu sta fix 90% urca si coboara )memoria max 25%iar hdd 20%,numai stiu ce sa fac ,

Edited by Ravy, 21 August 2022 - 13:43.


#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,571
  • Înscris: 13.03.2005
Nu îți trebuie alt sistem de operare. Doar eventual să îți optimizezi sistemul actual. Verifici ce servicii sunt active, și de care nu ai nevoie, care îți încetinesc doar funcționarea laptopului.

Edited by wertyck, 21 August 2022 - 11:50.


#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Schimbi procesorul. Daca se poate.
Alta solutie nu ai. Sau schimbi laptop-ul.

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Și în alte aplicații cum merge?
Descarcă aplicația lor sau pune un ftp și/sau HTTP la download.
Pe browser nu este relevant pentru că browser-ul are nevoie de mai multe resurse pentru a face testul.
Iar pe sulică.ro mereu au fost vitezele mici:
[ https://www.speedtest.net/result/13568730820.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate