Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfaturi dimensiuni elemente lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara!
Am facut niste schite pentru o magazie atasata de un foisor.
Am placa de 3.65 x 8.95 m, din care vreau ca 3.65 x 5.0 m sa fie magazie inchisa si 3.65 x 3.95 sa ramana terasa inchisa pe 2 laturi.
In principiu voi folosi stalpi de 10x10, dulapi de 10x5.
1.Dupa cum vedeti in schite credeti ca ar trebui sa merg pe stalpi mai grosi 12x12 cel putin pe zona de terasa? O sa fie pe deschiderea de 3.65 m 3 stalpi, iar pe cea de 4 o sa fie 4 stalpi.
2.Coama si cosoroaba sunt ok 10x10? sau sa merg pe 10x15 pe cant?
3.Capriorii 10x5 pe cant sunt suficienti sau sa merg pe 15x5?
In desene n am reprezentat contravantuirile ce vor fi cam la fiecare stalpi.
Magazia si o latura a foisorului vor fi inchise cu lambriu.

O sa am probleme cu grinzile de 10x10 sa se deformeze in timp avand in vedere ca deschiderele intre stalpi sunt pana n 2 m?
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi!
Seara buna!

Attached Files



#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am folosit 10x10 la o parcare/car port pusi din 2 in 2m, mai putin in fata unde am lasat deschidere de 3.5 pt doua intrari. Suprafata 8x6. Mesterul a montat contravanturi. Rezista de 4 ani fara probleme, si au fost ceva vijelii pe aici.

Stai sa vezi bucurie cand or incepe bugetarii sa posteze aici ca ai nevoie de autorizatie de constructie :))

Parerea mea este ca este suficient cum ai de gand sa faci, mai ales daca pui si contravanturi.

Nu or sa-ti dea multe sfaturi pe aici caci le e frica sa nu ti-o ia vantul si apoi sa le ceri socoteala :)))

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Ce poți face Intr un foișor care are pe mijloc o pădure de popi?
Atât dpdv estetic cat și structural as elimina toți popii de pe mijloc. 3.65 m nu e o deschidere cine știe ce. Mai mult decât atât, contravântuirile le fixezi in  cuie pe stâlp și grinda și pui și câte un tirant intre cv și stâlp, dintr-o tija filetata. Daca contravântuirea va fi la 60 cm de îmbinare, reduci deschiderea grinzii la mai puțin de 2.5 m. (3,65-2x60). 10x10 e de ajuns


#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am pus stalpi si grinzi de 10x10 la o serie de anexe (3+7+6)x3, dar i-am pus la 1.2m pentru ca osb-ul are latimea de 1.2m.
N-am pus contravantuiri, am pus elemente de prindere de metal (L-uri, T-uri) pe cat posibil cu nervura.
Pentru rigidizarea peretilor am folosit scanduri de 2.5cm grosime. Cam 5 la 3m inaltime. Deci puse la 50cm distanta.
Peste scanduri am pus OSB. Totul prins in holtzsuruburi, fara cuie.

Capriorii pt acoperis de 8x8 pusi la 60cm distanta. Si aici am folosit elemente de metal pentru prindere.

Unde am avut deschidere mai mare (5m), am pus o grinda de 15x15.

Extra-consideratii: Pe 3 parti am alte constructii (casa mea, casa vecinului, anexele altui vecin).
Unde am putut, am ancorat constructia si de cele laterale.
Am folosit prinderi gen oala cu conexpanduri de beton pentru stalpi.

#5
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 stefan0011, on 14 august 2022 - 23:10, said:

Ce poți face Intr un foișor care are pe mijloc o pădure de popi?
Atât dpdv estetic cat și structural as elimina toți popii de pe mijloc. 3.65 m nu e o deschidere cine știe ce. Mai mult decât atât, contravântuirile le fixezi in  cuie pe stâlp și grinda și pui și câte un tirant intre cv și stâlp, dintr-o tija filetata. Daca contravântuirea va fi la 60 cm de îmbinare, reduci deschiderea grinzii la mai puțin de 2.5 m. (3,65-2x60). 10x10 e de ajuns

Pun popi pe capete, pe peretele dintre magazie și foișor și aș mai pune 1 macar la mijlocul magaziei și 1 la mijlocul foișorului. Sunt deschideri de 5 m

#6
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Am facut ceva schite in skecthup.
Ce e cu maro = 15x15.
Ce e cu galben e un frame  10x5 pe care vreau sa prind lambriul.
Ce e cu verde sunt contravantuiri 10x10.
Ce e cu alb sunt capriori 15x5.
Intrebari daca ma puteti ajuta va rog:
1. Pe zona ce ramane deschisa pe 2 laturi, zona de foisor am dimensiunile 3.65x4, ar trebui sa plusez cu un stalp de 15x15 atat pe latime cat si pe lungime?(capriorii sunt din 60 in 60 cm.
2. Contravantuiri pe zona magaziei care are dim 3.65x5 mai sunt necesare daca pun framurile respective de care vreau sa prind lambriul?
3. Frameul pe care o sa prind lambriul sa l leg si de beton cu conexpanduri sau sa i las un gol de 2-3 cm fata de beton?
4. Ce suporti metalici imi recomandati sa fac legatura intre stalpi si beton?
https://postimg.cc/gallery/2SK9GX0
Va multumesc!

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Baga tiranti peste tot pe unde poti si nu te deranjaza vizual sau altfel si elibereaza pe cat posibil lemnul de alte solicitari in afara de cele axiale.

Astfel de constructii cad ca in poza:

https://www.stiridec...-cazut-peste-el

Iar asta nu a cazut din cauza grosimii stalpilor sau a altor elemente.

Baga cate un X intre fiecare 2 stalpi ai magaziei. Va ajuta f mult daca reusesti sa faci o cutie rigida pe toate directiile din ea.

Edited by underb, 17 August 2022 - 09:24.


#8
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 underb, on 17 august 2022 - 09:22, said:

Baga tiranti peste tot pe unde poti si nu te deranjaza vizual sau altfel si elibereaza pe cat posibil lemnul de alte solicitari in afara de cele axiale.

Astfel de constructii cad ca in poza:

https://www.stiridec...-cazut-peste-el

Iar asta nu a cazut din cauza grosimii stalpilor sau a altor elemente.

Baga cate un X intre fiecare 2 stalpi ai magaziei. Va ajuta f mult daca reusesti sa faci o cutie rigida pe toate directiile din ea.

Daca prind de placa cu conexpanduri si frameurile din interior pe care o sa prind lambriul nu rigidizeaza si ele? Pe latime am 1.6m intre stalpi, pe lungime am 2.25 m intre stalpi.
Si as mai pune cate un stalp atat pe latime cat si pe lungimea laturilor deschise.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ideea este ca pentru ca un patrat ABCD sa ajunga un romb ca in poza asta:

https://encrypted-tb...8al9_w&usqp=CAU

ar insemna ca distanta dintre A si C sa devina mai mare decat in cazul unui patrat/dreptunghi. Si daca ai tirant, nu va deveni. Adica patratul va ramane patrat indiferent ce ii faci.

Daca nu ai avea tirantii AC si BD si ai aplica o forta in punctul D pe directia DC foisorul tau va ajunge ca rombul din poza sau ca cel din linkul pus mai sus cu foisorul cazut.

Contravanturile ajuta si la asta dar in niciun caz in aceeasi masura.

Deci macar magazia sa incerci sa o rigidizezi in felul asta.

Edited by underb, 17 August 2022 - 13:25.


#10
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
O sa pun in magazie cum ați spus. Mulțumesc!
Cel mai bun sistem de prindere a lemnului de beton in cazul stâlpilor care este?

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Atentie cat de mult tensionezi tirantii. Sa nu fie nici exagerat de tensionati dar nici sa atarne.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si cum se descarca tensiunea din ei. Sa nu traga de vreun surubel. Suruburile sa fie pentru fixarea elementelor care suporta sarcinile nu sa suporte ele sarcina. Adica tensiunea sau forfecarea care ar putea aparea in suruburi sa se descarce in compresiune.

In caz ca nu esti familiarizat, tensiune e cand tragi de ceva (un cablu) iar compresiunea e cand impingi in ceva.

Daca pui de exemplu 2 tiranti intre 2 stalpi liberi, 2 cabluri in X intre 2 bete infipte in pamant e bine ca sus si jos intre cei 2 stalpi (nu sub ei sau pe ei) sa fie ceva care sa preia tensiunea din tiranti. Tensiune care incearca sa apropie stalpii unul de altul. "Ceva" care sa fie comprimat din ambele directii pe orizontala.
Multi gresesc aici si ajung sa descarce fortele in elementele de fixare in loc sa le descarce in structura care de multe ori este exagerat de supradimensionata si care nu e altceva decat greutate moarta. Si cade.

Vorbesc de capete. Stalpii de mijloc nu au problema asta. Fortele din tirantii de pe o parte si de cealalta a stalpilor intermediari se anuleaza. Si se descarca in stalpii din capat. Acolo in capat trebuie o intaritura sus si jos intre ei dupa cum am scris.
Daca e stabilizat bine stalpul te sperii cat poate tine un 10x10.

Altfel, poate fi de oricat ca e doar de decor.

Nu cunosc f bine termenii tehnici specifici pentru ca sunt pe alt domeniu dar ma lovesc de aceleasi probleme si se folosesc aceleasi solutii ca in contructii.

Deci ca sa dau totusi un exemplu.

Daca ai 2 stalpi 10x10 si DEASUPRA lor  mai ai pe orizontala ceva (grinda?) de 10x10, daca pui tiranti intre stalpi fortele se vor descarca in elementele de fixare dintre stalpi si grinda aia de deasupra lor si va ceda structura. Daca sub grinda aia pui o scandura intre stalpi, fortele se vor descarca in scandura nu se vor mai descarca in elementele de fixare (suruburi si altele). Daca e fixata doar la capete va face burta. Daca din loc in loc scandura e fixata de grinda, va putea suporta niste forte de compresiune foarte mari. Forte care vor impinge in ea ca sa zic mai neaos.

Trebuie la fel si jos. Ca sa nu traga de suruburile cu care e fixat suportul stalpului in beton.


Poate am dat cam multe detalii dar cred ca e mai bine asa :)

PS. Ca ziceam de suportii stalpilor. Una e sa ai niste bare filetate incastrate in beton si sa fixezi suportii de ele direct, cu niste piulite care daca sunt stranse bine, cum e si normal, vor incerca sa scoata bara filetata din beton pana o scoate sau pana dai jos foisorul. Plus ca atunci cand strangi piulitele forta pe care o aplici va incerca sa roteasca in beton barele alea filetate (cu sau fara mustati).
Sunt practic niste tensiuni care raman in prinderea aia pe toata durata de viata a constructiei. Si vorbim de tensiuni care pot ajunge chiar si la (zeci de) tone forta doar prin simpla strangere la cheie a unei piulite. Tone care raman acolo si trag de bara in continuu fara a avea vreo legatura sau anulate de greutatea constructiei.


Si alta e sa pui cate o piulita pe bara filetata inainte de a pune suportii si dupa aia ii strangi cu alta piulita deasupra.
In felul asta nu va fi nicio tensiune in partea incastrata in beton a barei filetate. Nu va trage nimic in continui de bara sa incerce sa o scoata din beton si sa oboseasca materialul. Toata tensiunea din bara va fi doar intre piulitele de sub suport si cele de deasupra lui iar bara incastrata va suporta doar greutatea si fortele ocazionale care mai apar la vant sau mai stiu eu ce.

Edited by underb, 18 August 2022 - 17:31.


#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 legeamist, on 14 august 2022 - 20:34, said:

[...]
In principiu voi folosi stalpi de 10x10, dulapi de 10x5.
1.Dupa cum vedeti in schite credeti ca ar trebui sa merg pe stalpi mai grosi 12x12 cel putin pe zona de terasa? O sa fie pe deschiderea de 3.65 m 3 stalpi, iar pe cea de 4 o sa fie 4 stalpi.

Din proiectele mele: anexa (5000 x 8000) e pe sistem frame, din dulapi, capriori.
Am achizitionat:
- 19 buc: grinda duo KVH 60 x 120 mm @ 13 m lungime - pentru capriori, clesti, blocuri de obturare intre grinda perimetrala si OSB-ul acoperisului
- 90 buc: dulap nerindeluit din molid KD 50 x 160* mm @ 4 m lungime - pentru toate ramele structurii de rezistenta si partitia baii.
- 38 buc: dulap rindeluit din molid KD 50 x 250 mm @ 4 m lungime - pentru toate grinzile orizontale si perimetrale; ne-a ramas material din care sa scot si scara de acces la "pod"
- 2 buc: grinda duo KVH 75 x 120 mm @ 13 m lungime - pentru rame de incadrarea deschiderilor: usi garaj, usa pietonala, fereastra. (aste sunt, exclusiv, de design!)
- 54 buc: OSB 1250 x 2500 mm @ 12mm grosime - este evident pentru ce Posted Image Mai avem de completat pe ici pe colo si pe fata constructiei iar, in acest moment, avem ceva resturi si o bucata intreaga; s-ar putea sa ne ajunga la marele fix.
- 8 buc: placaj pin, 1250 x 1200 mm @ 15 mm grosime, pentru podest, "podul" cum i-am mai spus eu.
- 200 buc: cherestea molid rindeluita 27 x 60 mm @ 3,985 m lungime - pentru stinghii motaj acoperis & lambriu fatada
- 6 buc: cherestea molid rindeluita 45 x 200 mm @ 4 m lungime - pentru inchis fata capriorilor si instalarea ulucului
* Ne trebuia 50 x 150 mm dar ... asta am gasit, asta am luat.

Casa (13800 x 8800) e pe stalpi si grinzi, cu stalpi de 140 x 140, capriori de 260 x 60, grinzi transversale de 360 x 120. Toate dimensiunile sunt in mm.
Ambele constructii sunt cu descarcare perimetrala, deci fara stalpi, la interior.
Ca sa-ti faci idee ...
N-am timp, acum, sa intru in amanunte.
Contravantuirile alea, dragute, foarte la moda, in Ro, sunt egale cu zero. Rigidizare cu banda metalica, de rigidizare, si intinzator, pe diagonala structurii + contavantuiri acolo unde se pun si de dimensiuni corespunzatoare.

Arunca o privire:
https://forum.softpe...6#entry21501961

 legeamist, on 14 august 2022 - 20:34, said:

2.Coama si cosoroaba sunt ok 10x10? sau sa merg pe 10x15 pe cant?
[...]

Intotdeauna sectiune rectangulara!!!

Spor!

Edited by DIY, 18 August 2022 - 18:05.


#14
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 DIY, on 18 august 2022 - 17:57, said:



Din proiectele mele: anexa (5000 x 8000) e pe sistem frame, din dulapi, capriori.
Am achizitionat:
- 19 buc: grinda duo KVH 60 x 120 mm @ 13 m lungime - pentru capriori, clesti, blocuri de obturare intre grinda perimetrala si OSB-ul acoperisului
- 90 buc: dulap nerindeluit din molid KD 50 x 160* mm @ 4 m lungime - pentru toate ramele structurii de rezistenta si partitia baii.
- 38 buc: dulap rindeluit din molid KD 50 x 250 mm @ 4 m lungime - pentru toate grinzile orizontale si perimetrale; ne-a ramas material din care sa scot si scara de acces la "pod"
- 2 buc: grinda duo KVH 75 x 120 mm @ 13 m lungime - pentru rame de incadrarea deschiderilor: usi garaj, usa pietonala, fereastra. (aste sunt, exclusiv, de design!)
- 54 buc: OSB 1250 x 2500 mm @ 12mm grosime - este evident pentru ce Posted Image Mai avem de completat pe ici pe colo si pe fata constructiei iar, in acest moment, avem ceva resturi si o bucata intreaga; s-ar putea sa ne ajunga la marele fix.
- 8 buc: placaj pin, 1250 x 1200 mm @ 15 mm grosime, pentru podest, "podul" cum i-am mai spus eu.
- 200 buc: cherestea molid rindeluita 27 x 60 mm @ 3,985 m lungime - pentru stinghii motaj acoperis & lambriu fatada
- 6 buc: cherestea molid rindeluita 45 x 200 mm @ 4 m lungime - pentru inchis fata capriorilor si instalarea ulucului
* Ne trebuia 50 x 150 mm dar ... asta am gasit, asta am luat.

Casa (13800 x 8800) e pe stalpi si grinzi, cu stalpi de 140 x 140, capriori de 260 x 60, grinzi transversale de 360 x 120. Toate dimensiunile sunt in mm.
Ambele constructii sunt cu descarcare perimetrala, deci fara stalpi, la interior.
Ca sa-ti faci idee ...
N-am timp, acum, sa intru in amanunte.
Contravantuirile alea, dragute, foarte la moda, in Ro, sunt egale cu zero. Rigidizare cu banda metalica, de rigidizare, si intinzator, pe diagonala structurii + contavantuiri acolo unde se pun si de dimensiuni corespunzatoare.

Arunca o privire:
https://forum.softpe...6#entry21501961



Intotdeauna sectiune rectangulara!!!

Spor!

Mulțumesc frumos! Va ieșit super ce ați făcut acolo.
Inițial am vrut și eu stilul framing, dar nu știu cum să fac cu partea de foișor ce rămâne pe 2 laturi deschisă...daca ai vreun sfat, nu e bătut în cuie nimic, mă documentez.
Îmi poți spune te rog talpa frameului cu ce ai prins o in beton?
Contravântuirile metalice sunt din platbanda puse pe 2 laturi?
La realizarea dramului ari folosit cuie sau șuruburi (de cat)?
Mulțumesc frumos!

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 DIY, on 18 august 2022 - 17:57, said:

Contravantuirile alea, dragute, foarte la moda, in Ro, sunt egale cu zero. Rigidizare cu banda metalica, de rigidizare, si intinzator, pe diagonala structurii + contavantuiri acolo unde se pun si de dimensiuni corespunzatoare.

Arunca o privire:
https://forum.softpe...6#entry21501961
Mie imi pare ca prinderea cu surub a acelei bande metalice in structura de lemn are toate sansele sa sa slabeasca in timp, ca urmare a actiunii indelungate a vanturilor din directii diferite, si chiar sa se smulga dupa un timp, la un vant puternic.

Pe cand cu astfel de contra-vantuiri, nu se va intampla asa ceva in veci...

Attached File  Lemnarie_pod.JPG   579.59K   41 downloads

#16
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009

 Hunor_66, on 07 septembrie 2022 - 10:13, said:



Pe cand cu astfel de contra-vantuiri, nu se va intampla asa ceva in veci...

Lemnarie_pod.JPG
  Este exagerat,, fara sens. Consum de material si manopera inutil. Si daca ramane fara inchidere si nu merita. Inchiderile exterior si interior (OSB, fibrociment) se constituie in element de contra-vantuire.

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 kesarion111, on 07 septembrie 2022 - 13:39, said:

  Este exagerat,, fara sens. Consum de material si manopera inutil.
Este doar un exemplu.

Quote

Si daca ramane fara inchidere si nu merita. Inchiderile exterior si interior (OSB, fibrociment) se constituie in element de contra-vantuire.
Pai e fara inchidere, pod pentru depozitat fanul.
De-aia are spatiul ala deschis aproximativ in mijloc, pe-acolo se urca fanul cu furca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate