Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Se mai dau tichete de masa pentru donat sange?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,969
  • Înscris: 30.11.2021
Nu reusesc sa gasesc informatia asta pe google si sunt curios daca se mai dau tichete de masa pentru donat sange. Si valoarea lor.

#2
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
În Timișoara se dă un card de la Edenred iar la donări viitoare trebuie să îl aduci ca să ți-l încarce. Se primesc în jur de 70 lei. Eu am fost acum 2 luni.

Edited by ovisergiu, 14 August 2022 - 19:40.


#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
Am fost saptamana trecuta, primesti card sodexo cu vreo 69 lei pe el.
E inca nedesfacut si nu au stiut sa imi zica daca data viitoare o sa il incarce tot pe asta sau o sa ofere altele noi (mi se pare cam risipa sa ofere mereu carduri).

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Citisem ca nu trebuie sa se mai dea, pentru ca se atrag donatori cu calitate scazuta a sangelui.


Se cere in schimb apartinatorilor sa doneze, atunci cand se opereaza cineva.

Edited by stevetlangat, 14 August 2022 - 19:48.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Se da.

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 MindArchitect, on 14 august 2022 - 19:28, said:

Nu reusesc sa gasesc informatia asta pe google si sunt curios daca se mai dau tichete de masa pentru donat sange. Si valoarea lor.
Da

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

 stevetlangat, on 14 august 2022 - 19:45, said:

Citisem ca nu trebuie sa se mai dea, pentru ca se atrag donatori cu calitate scazuta a sangelui.


Se cere in schimb apartinatorilor sa doneze, atunci cand se opereaza cineva.

Este fix pe dos. Sangele boschetarilor are cea mai inalta calitate pentru ca este calit natural sa te protejeze de la multe pericole, frig, caldura etc.
In schimb sangele milienialilor pufuleti rozalii este slab si sinucigas de felul lui.

#8
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Card Sodexo, la fiecare donare - altul nou.
Am fost eu pe primavara si in loc de tichete mi-au dat un cartonas stampilat, ca nu aveau tichete. Mi-au zis ca ma anunta cand vin tichetele. sa ma duc sa le iau.
Doctorita de la centul de donare zicea ca le-a scazut mult numarul de donatori de cand s-a aflat ca nu se mai dau tichete.
Pe la jumatatea lui iulie am primit mesaj de la centrul de donare, sa ma duc sa iau tichetele, insa n-as fi facut drum pana la ei pe caldura aia pentru 70 lei.
Am fost insa saptamana trecuta sa donez (trebuie sa merg la stomatolog si dupa asta stiu nu ma mai primesc la donare timp de 6 luni) si mi-au dat doua carduri de unica folosinta - unul pentru donarea anterioara si unul pentru cea curenta.

Edited by inu1711, 14 August 2022 - 21:05.


#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 stevetlangat, on 14 august 2022 - 19:45, said:

Citisem ca nu trebuie sa se mai dea, pentru ca se atrag donatori cu calitate scazuta a sangelui.

"Calitatea scazuta" a sangelui se datoreaza donarilor dese. Mi-e lene sa caut care este intervalul intre donari la femei si barbati.

Si daca tot e vorba de donat, a donat cineva plasma? Daca da, care e experienta. Ma intereseaza experienta personala.

LE. La centrul de la Ploiesti.

Edited by ccf_cristi, 14 August 2022 - 21:27.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Am donat eu de 2 ori plasma, 77 si 70 de minute fiecare, 5 cicluri de scos, filtrat si bagat la loc ce nu-i trebuie (acum vreo 10 ani, sa fi fost, nu stiu daca a mai evoluat tehnologia de atunci).
Daca simti intepaturi, spune-i personalului de acolo pentru a putea sa scada presiunea altfel vei face un hematom de toata frumusetea. :)
De la donarea asta pleci pansat, nu merge doar cu putina presiune si un lipici, stai prea mult cu vena intepata.
Daca imi aduc aminte bine, din toate ciclurile scoate cam 1.5 litri din tine si baga inapoi 1 litru.
Ambele donari le-am facut la Floreasca, in Bucuresti.

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
La naiba, ultima data am donat sange acum 17 ani si dadeau 50 ron.
In 17 ani au marit cu 27 ron

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sorin147, on 14 august 2022 - 22:16, said:

Am donat eu de 2 ori plasma, 77 si 70 de minute fiecare, 5 cicluri de scos, filtrat si bagat la loc ce nu-i trebuie (acum vreo 10 ani, sa fi fost, nu stiu daca a mai evoluat tehnologia de atunci).
Daca simti intepaturi, spune-i personalului de acolo pentru a putea sa scada presiunea altfel vei face un hematom de toata frumusetea. Posted Image
De la donarea asta pleci pansat, nu merge doar cu putina presiune si un lipici, stai prea mult cu vena intepata.
Daca imi aduc aminte bine, din toate ciclurile scoate cam 1.5 litri din tine si baga inapoi 1 litru.
Ambele donari le-am facut la Floreasca, in Bucuresti.

Arpope de procedura asta, cat de curate sunt aparatelea alea?

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Am donat in UK sange si aia nu dau nimic...decat buna ziua si la revedere

Dar...daca te duci sa donezi sange pentru bonurile alea de masa sau ce sunt ele...inseamna ca ghiortaie rau matele

Edited by cuculea, 15 August 2022 - 05:20.


#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 cuculea, on 15 august 2022 - 05:19, said:

Dar...daca te duci sa donezi sange pentru bonurile alea de masa sau ce sunt ele...inseamna ca ghiortaie rau matele
Fiecare donează cu un anumit motiv, când o fi de transfuzie nu sta nimeni sa se întrebe de care sânge să îți bage, ăla donat din altruism sau ăla donat pe bonuri.
Umbla vorba că se scot bonurile că așa vrea UE, nu înțeleg de ce și-ar baga nasul fix aici, oricum se pot asigura linii de finanțare de la primării sau din donații.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 stevetlangat, on 14 august 2022 - 19:45, said:

Citisem ca nu trebuie sa se mai dea, pentru ca se atrag donatori cu calitate scazuta a sangelui.

Dar scoaterea bonurilor n-o sa atraga mai mult sange "de calitate" decat veneau in sistemul cu bonuri, deci in situatia in care oricum avem deficit de sange, o asemenea masura n-ar aduce deecat si mai putin sange.

 stevetlangat, on 14 august 2022 - 19:45, said:

Se cere in schimb apartinatorilor sa doneze, atunci cand se opereaza cineva.

Si daca n-are apartinatori sau daca pe aia nu-i intereseaza de el?

Edited by Phobos, 15 August 2022 - 07:38.


#16
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,969
  • Înscris: 30.11.2021
Fiecare doneaza pentru ce motive doreste el, inclusiv financiare.
Sunteti cativa care aveti o exprimare ciudata, putin fie spus, colegul folosea "dtd234" folosea o exprimare de nu isi are loc nicaieri pe lumea asta.
cuculea, tot asa, a simtit nevoia sa faca precizarile respective.

Am fost la donare in urma cu ani de zile, eram pustan, nu pot zice ca conditiile de pe acolo erau cele mai bune dar era curatenie si kiturile alea erau noi.
Unele lucruri mi-au parut amuzante, nu stiu daca mai este si acum, era un chestionar de cred ca trebuia sa zici NU la toate, printre intrebarile de acolo era o intrebare "Ai intretinut relatii sexuale contra cost in ultima perioada" sau ce scria acolo, discut de 10-15 ani cand am fost la donat.
In ziua respectiva cred ca erau cei de la Jandarmerie, am impresia ca aveau actiune de donat sangele si majoritatea erau jandarmi.

Am citit unele raspunsuri superficiale si unele cuvinte de imi era frica sa le scriu, gen "sange de boschetar" si exprimarea ca ghioraie rau matele de foame.
De parca pe forumul asta umbla miliardari in euro si putem noi sa judecam viata cuiva.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
.nu stiu cand ati vazut ultima data boschetari, sau lume de genul. donez regulat si nu prea am vazut decat lume ok.
ca fapt divers, sunt chiar stricti pe cine aleg sa doneze, la un moment dat era cineva venise cu 5 persoane sa doneze pentru un bolnav. nu au acceptat pe nimeni, unul prea slab, altul prea obez, altul prea palid...

#18
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Da. 9,57 RON  e valoarea unui tichet de masa ce se acorda

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate