Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Mesianism

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 15:55, said:

Dumnezeu s-a adresat avreilor, le-a propus  diverse daca vor deveni monoteisti

Si evreii au acceptat, cu urcusuri si cobirasuri pe parcurs, dar pana azi cred intr-un singur Dumnezeu, ca si mulsulmanii de altfel,care se trag tot din Avraham pe care il numesc Patriarh

si alti monoteisti care cred intr-un singur Dumnzeu se pot considera copii lui




au disparut repede in neant, acuzati de colaborationism cu romanii...

Crestinii nu sunt monoteisti ?

#20
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdan1980_25, on 13 august 2022 - 13:55, said:

Xenofobia e binevenita?
Dumnezeul iudeu e xenofob?

Cel mai simplu si corect comentariu. Mai ales intr-un topic unde initiatorul a uitat predicatul si a ramas in aer subiectul.

Conform bibliei, ortodoxe cel putin: "Lasati copiii sa vina mine"... care nu se refera la minori(cititi toata epistola pentru detalii) Posted Image. Cu ce drept isi autodelega un pamantean sa zica care e dreapta credinta?
Nu cumva din dorinta de a ne confirma bias-ul si / sau a subjuga semenii ajungem sa pangarim toate aceste invataturi si a implina n aspecte pamantene intr-o chestiune spirituala? De cand credinta, si nu religia, implica carne si oase?


Nu cumva daca lasam credinta la statut de credinta, unde chiar si stiinta i-a descris beneficiile, palpabilitatea si izvoarele, si nu o reducem la status de religie reusim sa mai inchidem din razboaiele de pe globul asta si sa evitam altele?

Edited by MooF2010, 14 August 2022 - 00:20.


#21
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Hai sa vedem daca mai ramanem preteni pe forum.
Sunt genul de om care incearca sa treaca totul prin filtrul gandirii, bineinteles fac asta cu teama de Dumnezeu. Ma consider un tip credincios dar nu sunt ptacticant, nu sunt un  religios, asa ca nu stau prea bine nici cu termenii, am o sumedenie de intrebari, sper sa ma scuzi.

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

Crestinismul este religie flexibila, permisiva, care a generat nenumarate interpretari, sciziuni, curente, secte,
In timp ce iudaismul si azi se aplica strict litera cu litera, cuvant cu cuvant, idee cu idee.
Si care inca mai este studiat in profunzimea lui....si mereu se gasesc noi interpretari si completari
Bun, putem concluziona ca, spre deosebire de crestinism, care este o religie mai flexibila adresandu-se neamurilor (am zis bine, sau nu noi suntem neamurile?), iudaismul este o religie mult mai rigida si unita, care e urmata cuvant cu cuvant, idee cu idee, doar ca exista interpretari noi...
Ce se intampla cu alea vechi cand apar cele noi? De interpretari zic...

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

“Mesia” pentru evrei nu este calaretul falnic pe un magar alb…
Nici pentru crestini.
Or fi fost multi care au intrar de-a lungul timpului calare pe magari in Ierusalim. Dar nu asta ne-a facut sa-l consideram Salvator pe Iisus.

Acum, din postarea ta eu nu imi dau seama de un lucru: Il asteapta sau nu evreii pe Mesia? Ma refer la toti evreii, nu doar la aia mesianici.

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

Mesia pentru evrei trebuie sa raspunda unor incercari si realizari grele si sa faca actiuni complexe.
Cum ar fi sa invie din morti si chestii din astea?

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

Asadar nu este nici-o legatura intre iudaism si diversele biserici si secte crestine.
Fie ele intitulate mesianice.
Partial de acord, singurele legaturi au lagatura (buna exprimare!) cu faptul ca Iisus a fost evreu si cu faptul ca ne rugam aceluiasi Dumnezeu.
Faptul ca unii evrei cred in Iisus ii descalifica in vreun fel, vrei sa spui? In ce fel?

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

Sigur - dreptul fiecarui om sa creada in ce doreste si stie ca il ajuta,
sa adopte ce crede util din cartile sfinte.
In primul rand este complet gresita expresia "iudaimul mesianic" - este plastografie.
Cand o aratare nu e nici cal, nici magar dar latra...ala este mesianismul....
Iti respect opinia dar nu stiu cu ce drept spui asta. Eu nu stiu nimic despre mesianism si nu te pot contrazice, te intreb insa daca l-ai studiat suficient de mult incat sa il judeci...

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

In Israel mesianicii insa nu sunt bine vazuti.
normal.
Au folosit autostopul imprumutand fara aprobare expresii, versete, parti din iudaism cautand sa se prefaca ca cred in Mesia dar nici nu au renuntat la treime.
Ori in iudaim nu merge cu cioara vopsita.
Ori este monoteist, ori esti idolatru si crezi in 3 lucruri diferite Dumnezeu fiind unul din ele
De la cine trebuia sa ceara aprobarea? De unde stii ca n-au cerut-o?
Ca Ortodox nepracticant, recunosc si eu ca asa e complicat, greu de inteles. Nu sunt trei "lucruri" diferite, ci e Unul: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

Shabatul nu poate fi al altcuiva decat al iudaismului.
Asa ca daca un crestin ureaza "shabat shalom" este aiurea si este erezie
Ziua libera, ziua de odihna a crestinului este duminica
Evident avem aici un mare plagiat si o insusire a unor lucruri care au drept de autor numai in iudaism,
Aceasta dragoste subita pentru Israel si iudaism este mai mult decat daunatoare.
De aceea in Israel mesianiicii nu sunt deloc bine veniti
Al cui e Sabatul? L-a inventat cineva sa aiba dreptul de autor? Adica vrei sa spui ca iudaismul e o religie inventata?
Dreptul de autor se da doar pentru propriile creatii, pentru inventii.
N-ar fi o idee buna sa-i lasam Lui Dunnezeu ce-i al Lui Dumnezeu si sa imparta El dupa propria vointa?
Pentru cine este daunatoare dragostea pentru Iudaism?
Mesianicii nu sunt bine-veniti pentru ca au o alta religie? Atunci asta se aplica tuturor... Sa inteleg ca Israelul merge spre toleranta zero? Sa ne asteptam pe viitor la persecutii?
Iarta-mi intrebarile, nu sunt rau intentionate dar chiar nu inteleg.

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:

Iudaismul intai si intai nu accepta misionarismul.
Nimeni nu pune presiune pe credinta cuiva.
Iar trecerea la iudaism este extrem de dificila si poate lua multe luni de invatat si probe si examinari
Asta ar fi de notat. Doar ca nu se impaca prea bine cu ideea ca altii nu sunt bine-veniti. Ceva de genul "Nu punem presiune pe credinta ta dar sa stii ca atata timp cat esti crestin nu esti bine-venit. Hai, pa!".

Edited by Lexon, 14 August 2022 - 00:28.


#22
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Prietenia nu tine de pareri politice sau religioase.
Deci este sansa.....

Am citi cu atentie si nu este impolitete, dar pana seara nu pot raspunde....!

O  zi buna !!

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:


Ca Ortodox nepracticant, recunosc si eu ca asa e complicat, greu de inteles. Nu sunt trei "lucruri" diferite, ci e Unul: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.


Greu sau ușor de înțeles, dogma Trinității vine să schimbe Dumnezeul din Vechiul testament cât și Dumnezeul lui Isus, care, ca orice bun evreu, recită în prezența tuturor, ”Shema Israel”:


BVA

Marcu 12:29 Isus i-a răspuns: „Prima poruncă este aceasta: «Ascultă, Israel! Iahve, Dumnezeul nostru, este unul singur»; 30 și: «Să iubești pe Dumnezeul tău numit Iahve – cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată mintea ta și cu toată energia ta.» Aceasta este prima poruncă

#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postvio69a, on 13 august 2022 - 13:15, said:


“Mesia” pentru evrei nu este calaretul falnic pe un magar alb…..


hm ....

Sa iti explic cum e chestia cu magaru'.

In zona si epoca aia calul era "utilaj de razboi" .. fie tragea carul (de lupta)[Merkava] fie era calarit de un  razboinic . Ma rog regii calreau cai - dar regele este razboinic!

Omu pasnic, chiar bigat incaleca magari "utilaj civil"

Iisus intra in Ierusalim calare pe un magar . Pentru ca le nu venea ca razboinic ci ca invatator, predicator adica tzivil.
De ce, titusi calare?
Ca sa rate ca nu era un "linge blide" ci cam "clasa medie" .

De ce alb ?
Albul culoare a pacii ...

#25
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Bun, putem concluziona ca, spre deosebire de crestinism, care este o religie mai flexibila adresandu-se neamurilor (am zis bine, sau nu noi suntem neamurile?), iudaismul este o religie mult mai rigida si unita, care e urmata cuvant cu cuvant, idee cu idee, doar ca exista interpretari noi...
Ce se intampla cu alea vechi cand apar cele noi? De interpretari zic...


Cele vechi raman la locul lor si le regasim intacte in interpretarile noi .
Care aduc usurari procedurilor , obiceiurile, dar nu ataca fondul .

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Nici pentru crestini.
Or fi fost multi care au intrar de-a lungul timpului calare pe magari in Ierusalim. Dar nu asta ne-a facut sa-l consideram Salvator pe Iisus.

Si Mesia neadevarati au fost.Unii s-au proclamat altii au fost considerati dar proba focului nu au trecut-o .Precum Rabi Lubovavich din Brooklyn mort acum 20 de ani si asteptat de adepti sa invie....

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Acum, din postarea ta eu nu imi dau seama de un lucru: Il asteapta sau nu evreii pe Mesia? Ma refer la toti evreii, nu doar la aia mesianici.


Toti evreii care cred in Tora il asteapta pe Mesia
Cei care tin batul de doua capete, treaba lor.
Raman evrei caci s-au nascut evrei....dar nu sunt in iudaism

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Cum ar fi sa invie din morti si chestii din astea?


Evreii cred in inviere.
Dar nu prin exemplu personal a lui X sau Y ci pentru a venit timpul
Si cine anunta timpul ?
Numai Mesia.

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Partial de acord, singurele legaturi au lagatura (buna exprimare!) cu faptul ca Iisus a fost evreu si cu faptul ca ne rugam aceluiasi Dumnezeu.

Da evreii se roaga unui singur Dumnezeu cel ce a vorbit cu Avraham si Moise...
cel ce a spus clar in legamant ca numai el este Dumnezeul
Crestinii au mai adagat 2 componente si o poveste fantezista despre nasterea unuia
evreii nu dau importanta omului Yeshua, nu are nici-o importanta pentru ei

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Iti respect opinia dar nu stiu cu ce drept spui asta. Eu nu stiu nimic despre mesianism si nu te pot contrazice, te intreb insa daca l-ai studiat suficient de mult incat sa il judeci...


Cu ce drept da un compozitor, pictor sau scriitor pe cineva in judecata pentru plagiat ?. Martorii lui Yahova sau Baptistii sau Adventistii, protestantii sau noii protestanti au creat propriile rugaciuni, prropria lor religie.Nu se subsituie alteia...si considerand-o si inferioara.

View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Faptul ca unii evrei cred in Iisus ii descalifica in vreun fel, vrei sa spui? In ce fel?


In felul in care un Budist crede in Muhammad


View PostLexon, on 14 august 2022 - 00:22, said:

Al cui e Sabatul? L-a inventat cineva sa aiba dreptul de autor? Adica vrei sa spui ca iudaismul e o religie inventata?
Dreptul de autor se da doar pentru propriile creatii, pentru inventii.
N-ar fi o idee buna sa-i lasam Lui Dunnezeu ce-i al Lui Dumnezeu si sa imparta El dupa propria vointa?
Pentru cine este daunatoare dragostea pentru Iudaism?
Mesianicii nu sunt bine-veniti pentru ca au o alta religie? Atunci asta se aplica tuturor... Sa inteleg ca Israelul merge spre toleranta zero?


shabatul este al celor ce li s-a daruit prin avraham direct de la Dumnezeu...Crestinii si-au ales Duminica, au inventat nasterea fecioarelor, au adus in scena Duhul, toate ca sa se separe cat mai mult de evrei....,
Si acum ce vor...? Sa intre prin usa din dos ca poate evreii au avut totusi dreptate si cine stie, poate castigam toti?
Nu israelul are toleranta zero.Credinciosii ultraotodoxi, rabinii care ii reprezinta au toleranta zero.Altfel nu rezistau 3000 de ani pastrand intacta religia, visand la Jerusalim si la renasterea templului si a tarii care sa ii puna la adapost.

Eu sunt ateu de 70 de ani.
Cred nu in Mesia, cred in Statul Israel, ca stat al evrielor, ca adapost pentru vremuri grele si mai cred ca granitele lui trbuiesc pazite sa nu intre cartite care sa il sape...........

=============

In rest.....ramanem prieteni, respect onul care isi sustine opiniile, diferite de ale mele.
Respect credinta si deloc religia ca institutie

Edited by vio69a, 14 August 2022 - 14:20.


#26
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postdark, on 14 august 2022 - 08:34, said:

Greu sau ușor de înțeles, dogma Trinitãții vine sã schimbe Dumnezeul din Vechiul testament cât și Dumnezeul lui Isus, care, ca orice bun evreu, recitã în prezența tuturor, ”Shema Israel”:


BVA

Marcu 12:29 Isus i-a rãspuns: „Prima poruncã este aceasta: «Ascultã, Israel! Iahve, Dumnezeul nostru, este unul singur»; 30 și: «Sã iubești pe Dumnezeul tãu numit Iahve – cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu, cu toatã mintea ta și cu toatã energia ta.» Aceasta este prima poruncã

Nu sunt eu in masura sa explic chestiunea asta, adica ma gandesc ca e nevoie de ceva teologie si cunoasterea profubda a textelor biblice, dar, cu cuvintele si posibilitatile mele, inclusiv cu posibilitatea de a oferi o explicatie gresita, pot sa incerc.
E clar ca Dumnezeu, al carui nume nu indraznesc sa il scriu (poate din necunoastere), e unul singur. Dar in lumea asta a actionat in mai multe feluiri si a existat in doua, iar crestinii le-au identificat. Tatal este Dumnezeu insusi, cel cu vointa, autorul creatiei, cel care exista inafara acestei lumi. El nu poate fi parte din creatie pentru ca El este autorul creatiei.
Fiul si Duhul Sfant sunt acele parti ale lui Dumnezeu care pot fi percepute pe lumea asta, prin vointa Lui Dumnezeu dar in lumea asta au fost vazute ca entitati separate, diferite. Ii apartin Lui Dumnezeu, sunt parte din El, dar de aici asa s-au vazut.

E ca si cum intr-o lume virtuala, creata de un programator care reuseste sa creeze si Non Player Characters (NPC) care au proprie constiinta si carora programatorul le da liberul arbitru, programatorul reuseste sa virtualizeze o parte a constiintei lui pentru a fi mereu alaturi de creatie si pentru a comunica mai usor cu ea.
Programatorul nu poate exista in lumea virtuala in carne si oase pentru a educa NPC creati, ci doar prin caractere virtuale prin care sa le spuna ca exista un creator si ca are un nume. Dar caracterele alea nu vor fi el, nu vor avea constiinta lui, vor fi doar niste ingeri trimisi sa le vorbeasca, sa le spuna ceea ce programatorul ii programeaza sa spuna.
Insa asta se intampla numai atunci cand programatorul este in fata consolei. Daca programatorul vrea sa depaseasca acest impas nu are decat sa isi transpuna parti din constiinta in soft, care sa poata exista permanent in joc si care permanent sa se afle sub controlul sau, chit ca nu vor putea fi vazute decat de NPC care, prin propria vointa, au evoluat spiritual.

E o paralela tampita si are doar rolul de a explica cum ar putea fi posibil, de a crea o similitudine mai usor de inteles, bazata pe lucruri care ne sunt familiare, decu nu ca asa ar fi de fapt situatia. E doar o paralela.

Eu, ca NPC, am sanse zero de a comunica direct cu programatorul pe care ar fi imposibil sa il percep. Sa am ocazia sa discut cu un inger ar insemna ca mai intai programatorul sa il trimita la mine. Dar daca evoluez spiritual pot avea surpriza de a-mi vorbi Duhul Sfant (ceea ce nu s-a intamplat) iar daca evoluez spiritual si respect legea programatorului acesta mi-a proimis ca pot exista si dupa intreruperea curentului.
In paralela asta, Iisus este salvatorul, acea parte a constiintei Programatorului (care este Dumnezeu) pe care a trimis-o sa existe in lumea mea pentru ca si eu sa aud de Programator si de legea Lui.
Scuze daca am spus prostii prea mari sau am poluat. Mintea omului o poate lua razna atunci cand cunoasterea este insuficienta iar eu nu fac exceptie de la regula asta. N-au facut altii mult mai destepti si mai cititi ca mine, eu sunt doar un simplu anonim care se exprima pe un forum... E foarte usor sa gresesti cand mergi singur pe drumul asta si e foarte grav cand o faci public dar am convingerea ca greii aririei ma vor pune imediat la punct. Iar eu nu ma voi supara.

#27
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postvio69a, on 14 august 2022 - 14:16, said:

Cu ce drept da un compozitor, pictor sau scriitor pe cineva in judecata pentru plagiat ?. Martorii lui Yahova sau Baptistii sau Adventistii, protestantii sau noii protestanti au creat propriile rugaciuni, prropria lor religie.Nu se subsituie alteia...si considerand-o si inferioara.
...
shabatul este al celor ce li s-a daruit prin avraham direct de la Dumnezeu...Crestinii si-au ales Duminica, au inventat nasterea fecioarelor, au adus in scena Duhul, toate ca sa se separe cat mai mult de evrei....,
Si acum ce vor...? Sa intre prin usa din dos ca poate evreii au avut totusi dreptate si cine stie, poate castigam toti?
Deci Dumnezeu l-a daruit, deci El are dreptul de autor. Nu ai de unde sa stii relatia fiecaruia cu Dumnezeu, ce a primit fiecare si ce a luat fara drept. Asta doar Dumnezeu poate judeca.
Si, apoi, aia nu sunt tot urmasi ai lui Avraam? De evreii mesianici zic. Recunosc, am zis inca de la inceput, aici subiectul ma depaseste, traiam cu impresia ca ei sunt cei care tin si vechea lege dar cred si in Iisus. "Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc."

Crestinii e clar ca au renuntat la Sabat, fie definitiv fie reinterpretandu-l. Nu i-am prea auzit sa spuna expresia aia de care ziceai tu in prima postare: "shabat shalom".

View Postvio69a, on 14 august 2022 - 14:16, said:

Nu israelul are toleranta zero.Credinciosii ultraotodoxi, rabinii care ii reprezinta au toleranta zero.Altfel nu rezistau 3000 de ani pastrand intacta religia, visand la Jerusalim si la renasterea templului si a tarii care sa ii puna la adapost.

Eu sunt ateu de 70 de ani.
Cred nu in Mesia, cred in Statul Israel, ca stat al evrielor, ca adapost pentru vremuri grele si mai cred ca granitele lui trbuiesc pazite sa nu intre cartite care sa il sape...........
...
Cand am spus toleranta zero m-am referit la chestia cu "nu sunt bine-veniti". N-am inteles nici acum clar unde nu sunt bine-veniti si pentru cine.
Ideea ca o religie poate rezista in timp doar daca are toleranta zero ii incrimineaza si pe iudei pentru ca tu ai spus in postarea initiala ca iudaismul a rezistat fara a fi alterat.
Eu ma refeream la toleranta statului evreu, toleranta poporului evreu fata de cei cu alte religii, nu la toleranta iudaismului sau la disponibilitatea evreilor de a se lasa asimilati de alte culturi / religii.

Si asta e interesant, zici ca esti ateu dar ii gelozesti pe altii pentru pozitia pe care vor sa o ocupe in fata Lui Dumnezeu. Poate ar trebui sa te mai gandesti la afirmatia asta, mie nu imi pare ca ai fi tocmai ateu. Nu e de rau ce zic...

#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Subiecte....pareri....schimb de date si opinii.....cam asta este....nu stapanesc atat de profund materia, sunt aprecieri personale...

#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Da, asa a zis, ca e ateu. Asta explica multe, dar nu si de ce a deschis topicul, nu e treaba mea, dar contradictia e evidenta.

Nu rabinii au prezervat poporul evreu timp de aproape 2000 de ani, 2000 de ani de persecutii inimaginabile, nu rabinii au restabilit statul Israel "intr-o zi" asa cum e profetit in Isaia 66:8, "Cine a auzit vreodata asa ceva? Cine a vazut vreodata asa ceva? Se poate naste oare o tara intr-o zi? Se naste un neam asa dintr-odata? Abia au apucat-o muncile, si fiica Sionului si-a si nascut fiii!"

Intreaga lor istorie este un miracol, un fapt supranatural, nu numai statul, au restabilit moneda, limba, prin Eliezer ben Yehuda, un copil de 7 ani poate citi astazi fara probleme manuscrisul lui Isaia descoperit la Qumran si expus in Shrine of the Book. Era un desert acolo in urma cu un secol, umblau paianjenii si soparlele, astazi ? In unele domenii, sunt in top 3, iar ca putere economica, e de necrezut pe ce loc sunt.

#30
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Aceasta dragoste subita pentru Israel si iudaism este mai mult decat daunatoare.

eu nu am un asemenea sentiment pentru respectivii

#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostRu-Warrior, on 14 august 2022 - 18:28, said:

Aceasta dragoste subita pentru Israel si iudaism este mai mult decat daunatoare.

eu nu am un asemenea sentiment pentru respectivii


Sa treaca la iudaism daca sunt asa "fierbinti pentru shabat, pentru Shalom Alechem,
pentru Jerushalaim shel Zaav, pentru mezuza si tefolim, pentru tzitziot si thalit....,,,,"
Sa invete iudaism un an -doi si daca au aprofundat si trec examenul  sa fie trecuti acolo unde cred ca le e locul...

Iar daca nu, inseamna ca de fapt vor apocalipsa pentru evrei ca sa fie ei mantuiti....

Edited by vio69a, 14 August 2022 - 19:11.


#32
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvio69a, on 14 august 2022 - 14:16, said:

Shabatul este al celor ce li s-a daruit prin avraham direct de la Dumnezeu... Crestinii...
Eu sunt ateu de 70 de ani.

Înțeleg, problema ta e cu creștinii.
Adică e foarte nasol că acei evrei mesianici cred în Isus Hristos.

Dar mai greu de înțeles e cum au reușit evreii să primească sabatul direct de la Dumnezeu care nu există.

Edited by Sfantul Jakob, 14 August 2022 - 23:38.


#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostLexon, on 14 august 2022 - 14:42, said:

Nu sunt eu in masura sa explic chestiunea asta, adica ma gandesc ca e nevoie de ceva teologie si cunoasterea profubda a textelor biblice, dar, cu cuvintele si posibilitatile mele, inclusiv cu posibilitatea de a oferi o explicatie gresita, pot sa incerc.
E clar ca Dumnezeu, al carui nume nu indraznesc sa il scriu (poate din necunoastere), e unul singur. Dar in lumea asta a actionat in mai multe feluiri si a existat in doua, iar crestinii le-au identificat. Tatal este Dumnezeu insusi, cel cu vointa, autorul creatiei, cel care exista inafara acestei lumi. El nu poate fi parte din creatie pentru ca El este autorul creatiei.
Fiul si Duhul Sfant sunt acele parti ale lui Dumnezeu care pot fi percepute pe lumea asta, prin vointa Lui Dumnezeu dar in lumea asta au fost vazute ca entitati separate, diferite. Ii apartin Lui Dumnezeu, sunt parte din El, dar de aici asa s-au vazut.

E ca si cum intr-o lume virtuala, creata de un programator care reuseste sa creeze si Non Player Characters (NPC) care au proprie constiinta si carora programatorul le da liberul arbitru, programatorul reuseste sa virtualizeze o parte a constiintei lui pentru a fi mereu alaturi de creatie si pentru a comunica mai usor cu ea.
Programatorul nu poate exista in lumea virtuala in carne si oase pentru a educa NPC creati, ci doar prin caractere virtuale prin care sa le spuna ca exista un creator si ca are un nume. Dar caracterele alea nu vor fi el, nu vor avea constiinta lui, vor fi doar niste ingeri trimisi sa le vorbeasca, sa le spuna ceea ce programatorul ii programeaza sa spuna.
Insa asta se intampla numai atunci cand programatorul este in fata consolei. Daca programatorul vrea sa depaseasca acest impas nu are decat sa isi transpuna parti din constiinta in soft, care sa poata exista permanent in joc si care permanent sa se afle sub controlul sau, chit ca nu vor putea fi vazute decat de NPC care, prin propria vointa, au evoluat spiritual.

E o paralela tampita si are doar rolul de a explica cum ar putea fi posibil, de a crea o similitudine mai usor de inteles, bazata pe lucruri care ne sunt familiare, decu nu ca asa ar fi de fapt situatia. E doar o paralela.

Eu, ca NPC, am sanse zero de a comunica direct cu programatorul pe care ar fi imposibil sa il percep. Sa am ocazia sa discut cu un inger ar insemna ca mai intai programatorul sa il trimita la mine. Dar daca evoluez spiritual pot avea surpriza de a-mi vorbi Duhul Sfant (ceea ce nu s-a intamplat) iar daca evoluez spiritual si respect legea programatorului acesta mi-a proimis ca pot exista si dupa intreruperea curentului.
In paralela asta, Iisus este salvatorul, acea parte a constiintei Programatorului (care este Dumnezeu) pe care a trimis-o sa existe in lumea mea pentru ca si eu sa aud de Programator si de legea Lui.
Scuze daca am spus prostii prea mari sau am poluat. Mintea omului o poate lua razna atunci cand cunoasterea este insuficienta iar eu nu fac exceptie de la regula asta. N-au facut altii mult mai destepti si mai cititi ca mine, eu sunt doar un simplu anonim care se exprima pe un forum... E foarte usor sa gresesti cand mergi singur pe drumul asta si e foarte grav cand o faci public dar am convingerea ca greii aririei ma vor pune imediat la punct. Iar eu nu ma voi supara.

Eu stiu ca e altfel.
Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt toti Dumnezeu. Nu e pe parti. Pentru ca exista o iubire foarte mare, Tatal iubeste Fiul si Sfantul Duh, Fiul iubeste Tatal si Sfantul Duh etc. Asta duce la motivul Creatiei. Pentru ca Dumnezeu este iubitor, pentru ca este in natura lui sa iubeasca...ei bine, d-aia a creat totul. Sa interactioneze cu ea.

Spre deosebire de Allah, care nu avea niciun motiv sa creeze nimic. Daca esti autosuficient, atunci, n-ai nevoie sa creezi nimic. Allah are si 99 de nume...milos e unul din ele. Milos catre cine ? Ma refer inainte de Creatie.

Teologia crestina mi se pare mult mai buna.

Nu stiu ce spun evreii aici...de ce a creat Dumnezeu lumea ?

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostSfantul Jakob, on 14 august 2022 - 23:37, said:


Adică e foarte nasol că acei evrei mesianici cred în Isus Hristos.



De fapt

"Adica e foarte nasol ca acei mesianici cred in Isus Cristos"

Asa cum nu exista evreu roman, asa nu exista nici evreu mesianic
Exista numai evreu, de la nastere pana la renastere

#35
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvio69a, on 15 august 2022 - 08:55, said:

Asa cum nu exista evreu roman, asa nu exista nici evreu mesianic
Dar evreu ateu există în lumea pe care-o cunoști tu?

#36
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postjimi91, on 15 august 2022 - 01:47, said:


Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt toti Dumnezeu.

Aunci, dece fiul s-a indoit pama in ultima clipa ca este alesil.
Si-a chemat tatal, care normal era ceva diferit. o alta entitate,  nu siamez cu fiul,
si-a chemat tatal cu disperarea sa-i dea un semn ca in final, in final sa moara trist si fara raspuns.
Dupa ce a intrenat de cateva ori acei invatacei, care erau pescari, tarani analfabeti uluiti de elociitna lui....:
"Spuneti voi....spuneti.....cine sunt eu ????"
Erau in gradina intrarea  de Pesah si de masa festiva...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate