Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Enel factureaza fara contract?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
Am trecut de la enel la Hidroelectrica in februarie si a fost ok, dar ultima factura am primit-o in 26 mai de atunci nimic.
Problema e ca azi ma trezesc cu un email de la enel cu factura de -0.01 lei si sold restant -0.33 lei. Termen de plata 24.08.
Nu pot sa o vad in detaliu ca primesc eroare ca nu exista loc de consum cand intru la ei pe site. Nu apare nici un loc de consum asa ca am sters si contul acum.
Am intrat si pe e distributie si la informatii pod apare hidroelectrica.
Sa fi fost doar o greseala enel sau o sa ma trezesc din nou cu contract la ei?
Si pentru cei care sunteti la hidroelectrica,nici voi nu mai primiti facturi?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Cunosc mai multe persoane care luna aceasta au primit facturi de la Enel, cu toate că nu mai aveau contract cu ei. Eu am primit pentru doua locuri de consum, una cu -0.1 ron is alta cu 0.13 ron.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Bănuiesc că este vorba de o factură de regularizare pentru certificatele verzi aferente perioadei când ai fost client Enel.

Edited by tavitu, 13 August 2022 - 10:16.


#4
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
aveai topic pt hidroelectrica, nu era nevoie de altul.
factura enel reprezinta regularizarea certificatelor verzi. asadar nu te speria, nu te trezesti cu alt contract la enel. :)
iar in privinta facturilor hidroelectrica, sunt in curs de emitere pentru luna aprilie.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Si eu am primit de la ei mail, dar am de primit cca 600 lei, si nu se grabesc sa iti explice cum ar putea sa iti dea banii, deci le-am facut o cerere si am atasat nr de cont.

Precis vor dori sa ma duc cu extrasul stampilat de la banca, pt ca e usor sa ceri bani, dar deodata apar probleme cand trebuie sa ii dea si innapoi.

#6
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021
Eu am gasit luna asta in contul Digi o factura de -0.06ron si nu mai am abonament de curent la Digi din Februarie 2020. :) Noroc ca e usor de scazut din factura de net via select all, pay all. :)

Deci cum a zis colegu' "este vorba de o factură de regularizare pentru certificatele verzi aferente perioadei când ai fost client Enel".

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Si  mie mi-a venit factura de la enel, aceeasi suma, -0,01 lei.
Interesant este ca nu mai sunt clientul lor din februarie 2021.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 13 august 2022 - 11:54, said:

Si eu am primit de la ei mail, dar am de primit cca 600 lei, si nu se grabesc sa iti explice cum ar putea sa iti dea banii, deci le-am facut o cerere si am atasat nr de cont.

Precis vor dori sa ma duc cu extrasul stampilat de la banca, pt ca e usor sa ceri bani, dar deodata apar probleme cand trebuie sa ii dea si innapoi.
eu am avut la ei platit din estimarile lor caa 500lei in plus.
dupa ce am trecut la hidro, m-am dus intr-un sediu de-al lor am completat o cerere si in cca 1 saptamana mi-au trimis banii in cont.

#9
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
La fel am primit una de 0,26 lei. Sa si-i bage adanc.

#10
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006
Da, si eu am primit pentru 3 locuri de consum, toate pe minus cativa bani. Pentru toate locurile de consum sunt sub contract cu Hidroelectrica de 9 luni.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sunt facturi de regularizare...sa ii zicem totala pe contractul cu Enel . Dureaza dar in timp , la cele cu minus se vor vira banii in conturile de pe care ati platit , daca ati platit online .
Nu e nevoie de mers la ghisee  !

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View PostNimcid25, on 13 august 2022 - 10:16, said:

iar in privinta facturilor hidroelectrica, sunt in curs de emitere pentru luna aprilie.
Totul e sub control. Pentru ca eu am contract cu HE din data de 01.05, astept facturile la iarna. Noroc ca vara n-am prea stat prin oras. ;)

#13
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View PostAdm, on 13 august 2022 - 11:54, said:

Si eu am primit de la ei mail, dar am de primit cca 600 lei, si nu se grabesc sa iti explice cum ar putea sa iti dea banii, deci le-am facut o cerere si am atasat nr de cont.

Precis vor dori sa ma duc cu extrasul stampilat de la banca, pt ca e usor sa ceri bani, dar deodata apar probleme cand trebuie sa ii dea si innapoi.
Mi-o iau,nu mi-o iau asta e.Deci dvs. aveti dreptul sa ma suspendati 3,5,6 zile sau cat vreti pe SP si ati platit 600 lei in plus la Enel ?

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Da, umitor, nu-i asa?

#15
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ca să-ți iei banii înapoi de la Enel întâi îți vor trimite ei un formular tipizat care trebuie completat și trimis la ei, iar apoi îți vor face virament în contul specificat în formular. Durează aproape o lună tot ping-pong-ul cu emailuri...

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tot ce e cu minus e ok. La Enel e nasol când vine cu +.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate