Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amplificare semnal GSM

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Posteiffel, on 16 august 2022 - 14:43, said:

O solutie poate fi insa... fibra, pe care nu vrei sa o iei in calcul.
Ai insa nevoie sa ai clasa ta de IP-uri fixe. In rest cu un server pe linux si cu acordul providerului de net se rezolva tot.

Cum am spus, nu e vorba ca nu vreau sa o iau in calcul, nu este posibil pentru tipul de serviciu pe care-l prestez. IP-urile obtinute prin modemuri 4G sunt rotative, se schimba la fiecare cateva ore, minute sau secunde. Dupa asta e vorba de numarul de IP-uri, care este de cateva sute. Pe langa nu mai intru in detalii ca nu are rost, am spus clar ca o simpla conexiune prin fibra nu este ceea ce caut, nici n-ar fi trebuit sa detaliez ideea de proxy-uri.

Postand pe reddit, a aparut un tip care mi-a scris niste adevarate lucrari tehnice, surpriza, fara sa se contrazica cu mine pe 'de ce vrei 4g cand poti sa ai fibra'. Postarea o gasiti aici
Am invatat cateva lucruri legate de turnuri, conexiuni, benzi samd, asa ca am plecat din nou in continuare de posibile locatii pentru relocarea hardware-ului.
Aceeasi locatie care initial a avut 90Mbps, apoi a doua zi a scazut la 3Mbps, astazi m-a intampinat cu 225Mbps. Folosind ce am invatat de la tipul de pe Reddit, am observat ca, atunci cand am avut doar 3Mbps, telefonul se conectase la un turn cu B20 de la cativa km distanta in loc sa se conecteze la cel B3 fix de langa masina, deci aici vine intrebarea: folosind modemuri 4g, exista o posibilitate de a selecta manual reteaua / banda / turnul cu care vrei sa comunici? Ar fi stupid sa promitem viteze mari de transfer si jumatate din timp sa oferim 3Mbps ca asa a vrut reteaua sa ne conecteze la B20.

#56
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Exista, cu ceva munca.

#57
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostZnevna, on 16 august 2022 - 15:25, said:

Exista, cu ceva munca.

Poti sa detaliezi?

#58
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Cauti urmatoarele cuvinte cheie pe motorul de cautare favorit: huawei AT^SYSCFGEX

#59
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 26.06.2008
Se poate selecta pe ce retea sa functioneze modemul gsm . Nu exista o comanda unica cu care sa faci lucrul asta pentru toate modelele/producatori . Fiecare producator pune la dispozitie in general un manual cu comenzile at suportate de modem .

#60
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Nu sunt foarte sigur, dar modemurile nu ies toate pe clase private și abia undeva în spate e un IP public?

#61
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Ba da, insa nu putem sa-i stricam bucuria omului. Sasa a fost dezamagit ca la cativa euro/sim in plus i-a dat tot business planul peste cap...

#62
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 26.06.2008

 hades, on 25 august 2022 - 22:39, said:

Nu sunt foarte sigur, dar modemurile nu ies toate pe clase private și abia undeva în spate e un IP public?

La ce vrea initiatorul sa faca il ajuta lucrul asta nu il incurca .

 goldieczr, on 16 august 2022 - 15:23, said:

Aceeasi locatie care initial a avut 90Mbps, apoi a doua zi a scazut la 3Mbps, astazi m-a intampinat cu 225Mbps. Folosind ce am invatat de la tipul de pe Reddit, am observat ca, atunci cand am avut doar 3Mbps, telefonul se conectase la un turn cu B20 de la cativa km distanta in loc sa se conecteze la cel B3 fix de langa masina, deci aici vine intrebarea: folosind modemuri 4g, exista o posibilitate de a selecta manual reteaua / banda / turnul cu care vrei sa comunici? Ar fi stupid sa promitem viteze mari de transfer si jumatate din timp sa oferim 3Mbps ca asa a vrut reteaua sa ne conecteze la B20.

Si cand o sa faci trafic "blana" de pe 15  modemuri simultan in aceeasi locatie oare cat o sa fie viteza ?

Eu cred ca nu o sa functioneze daca te bazezi pe un singur provider .

Edited by marchand, 26 August 2022 - 08:57.


#63
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Sunt doar cateva "ip-uri" prin care ies conexiunile astea mobile. In niciun caz la 15 modemuri nu va avea fiecare ip separat pe care să-l poti schimba cand ai tu chef printr-o reconectate.

#64
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Sunt cateva sute de IPuri prin care se iese, cel putin la VDF, banuiesc ca e similar la ceilalti dar trebuie testat/verificat.
IPurile nu se schimba dinamic ci in cel mai bun caz la restartul modemului. VDF chiar ti-l rezerva pe cel privat vreo 10 minute dupa restart.
Sunt cele mai mari sanse ca toate modemurile sa se lege la aceeasi celula radio deci resursele acesteia se impart in mod egal intre modemuri si ceilalti utilizatori. Uploadul o sa fie praf.
Prea multe probleme legale si tehnice ca solutia asta sa functioneze OK.

#65
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Daca am inteles bine care e scopul tehnic al afacerii, cred ca mai simplu ar fi sa fii reseller la un vpn adevarat:)

#66
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Tocmai, n-ai inteles. Baietii care gestionează sute de conturi de Twitter/insta/fb/etc n-au nevoie de vpn-uri, ci fiecare "identitate" trebuie să iasă printr-un ip separat, daca nu, vei fi blocat...

#67
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

 NikoroB, on 27 august 2022 - 16:53, said:

Tocmai, n-ai inteles. Baietii care gestionează sute de conturi de Twitter/insta/fb/etc n-au nevoie de vpn-uri, ci fiecare "identitate" trebuie să iasă printr-un ip separat, daca nu, vei fi blocat...

eu nu auzisem de 4G proxy ( sau poate vorbeau unii dar nu m-a intersat la momentul respectiv sa vad ce si cum ) dar dupa ceva documentare, eu am inteles ca pentru anumite 'procese de colectare/adminstrare date online' e mai bine sa 'iesi' prin ( mai putine ) ip-uri de telecom decat prin cele de internet consacrate - vpn, tor si altele .
Toata lumea stie ca in spatele unui ip de telecom pot fi sute/mii de potentiali clienti cu telefoanele in mana, si nimeni nu vrea sa-i blocheze ..

Tocmai lipsa asta de ip public indiviual pt fiecare cartela sim conectata , cunoscuta ca si Carrier-grade NAT (CGN or CGNAT),  e folosita de aceste servicii .

#68
dan calarasi

dan calarasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2007
Salut. Stiti cumva ce reprezinta echipamentul din poza. Multumesc.

Attached Files


Edited by dan calarasi, 18 March 2023 - 08:43.


#69
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Ai mai multe sanse sa primesti aici raspuns   https://forum.softpe... decat in acest subiect...

#70
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 dan calarasi, on 18 martie 2023 - 08:39, said:

Salut. Stiti cumva ce reprezinta echipamentul din poza. Multumesc.
Pare un wifi. Antena colineara de 2.4GHz. Dar desigur ar putea fi si un microcell deghizat.

Edited by andreic, 18 March 2023 - 11:42.


#71
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Cu siguranță un hotspot wifi cu backhaul tot wifi.

#72
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 dan calarasi, on 18 martie 2023 - 08:39, said:

Salut. Stiti cumva ce reprezinta echipamentul din poza. Multumesc.

Este un echipament wifi in 5 Ghz . Aia din varf este o antena panel de 23 dBi in 5 Ghz .In cutie probabil ceva router wifi .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate