Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amplificare semnal GSM

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Update:

Am vorbit cu baietii de la customer support Telekom, aparent problema cu semnalul pe aria orasului este una cunoscuta, din explicatiile lor, datorita locatiei (la granita cu Bulgaria) si antenelor foarte puternice ale bulgarilor, exista interferente cu reteaua noastra, ceea ce cred ca este relativ real pentru ca, destul de des, daca telefonul este dat pe modul de cautare automata a retelei, aceasta mai sare pe retele din BG si te trezesti cu mesaje referitoare la roaming. Am fost instiintat ca va fi trimisa o echipa tehnica in zona saptamana viitoare si se va incerca sa fie rezolvate problemele. Slabe sanse, avand in vedere ca se fac sesizari de ani de zile, insa bunul domn a promis ca de data asta se vor rezolva o data pentru totdeauna, sa fie adevarat?

Pe cealalta parte, am decis sa trec temporar pe alti provideri si sa testez puterea semnalului si viteza internetului - chiar daca profitul ar scadea din cauza costurilor mai ridicate si a lipsei de 'nelimitat', fiind inlocuit cu cantitati limitate de date, ar trebui in continuare sa fim pe plus si sa ne permita rularea afacerii.

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
10Mbit probabil ca e mai realist si ar merge si la un semnal mai mic... dar sa fie macar -105dB rsrp. Daca semnalul e prea mic, si modemul tau are dificultati de a ajunge la celula corect si e bagat in modulatie inferioara si pierde din viteza astfel.

Edited by andreic, 13 August 2022 - 12:35.


#39
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

View Postgoldieczr, on 13 august 2022 - 12:19, said:

Pe cealalta parte, am decis sa trec temporar pe alti provideri si sa testez puterea semnalului si viteza internetului - chiar daca profitul ar scadea din cauza costurilor mai ridicate si a lipsei de 'nelimitat', fiind inlocuit cu cantitati limitate de date, ar trebui in continuare sa fim pe plus si sa ne permita rularea afacerii.
Nici pirateriile astea nu mai sunt ce-au fost daca 2-3euro in plus risca sa-ti dea tot planul peste cap ...

#40
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostNikoroB, on 13 august 2022 - 12:46, said:

Nici pirateriile astea nu mai sunt ce-au fost daca 2-3euro in plus risca sa-ti dea tot planul peste cap ...
Nu sunt 2-3 euro in plus. Nu stiu de ce tot incerci sa-ti dai cu parerea dupa ce ti-a fost demonstrat ca gresesti de nenumarate ori. Exista clienti care consuma sute de GB lunar sau chiar saptamanal. Chiar si eu, pe reteaua personala, consum cateva zeci de GB saptamanal. Dintr-o data de la 6eur nelimitat lunar, ajungi la zeci de euro saptamanal (10eur / 100GB la Vodafone & Orange). Restul calculelor te las pe tine sa le faci, vad ca esti priceput.

Mai ai si alte numere in program sau ti-ai epuizat galeria de comentarii inutile?

Edited by goldieczr, 13 August 2022 - 12:55.


#41
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Totusi nu eu am cerut sfaturi pentru ilegalitãți.

Uite aici:

7. UTILIZAREA SERVICIULUI SI FRAUDE
7.1 Clientul declara in mod expres ca intelege ca Serviciul ii este destinat si furnizat numai in calitatea sa de utilizator final si numai pentru scopurile mentionate in Contract.

7.2 Serviciul este furnizat clientului numai in calitatea acestuia de utilizator final si numai pentru uzul sau privat.
Sunt considerate activitati frauduloase ale clientului:
a) furnizarea de informatii eronate/falsificate care au stat la baza incheierii Contractului;
b) furnizarea Serviciului catre terti (contra cost sau in mod gratuit);
c) utilizarea Serviciului in alte scopuri decat cele din Contract.

Edited by NikoroB, 13 August 2022 - 13:06.


#42
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
De-a dreptul impresionant, daca tot am deviat complet de la subiect si am trecut la off-topic...

Uite aici:

Omul să fie mulțumit cu sărăcia sa, căci, dacă e vorba, nu bogăția, ci liniștea colibei tale te face fericit. Dar voi să faceți după cum vă trage inima, și Dumnezeu să vă ajute și să vă acopere cu aripa bunătății sale. Eu sunt acum bătrână, și fiindcă am avut și am atât de multe bucurii în viață, nu înțeleg nemulțumirile celor tineri și mă tem ca nu cumva, căutând acum la bătrânețe un noroc nou, să pierd pe acela de care am avut parte până în ziua de astăzi și să dau la sfârșitul vieții mele de amărăciunea pe care nu o cunosc decât din frică. Voi știți, voi faceți; de mine să nu ascultați. Mi-e greu să-mi părăsesc coliba în care mi-am petrecut viața și mi-am crescut copiii și mă cuprinde un fel de spaimă când mă gândesc să rămân singură într-însa: de aceea, poate că mai ales de aceea, Ana îmi părea prea tânără, prea așezată, oarecum prea blândă la fire, și-mi vine să râd când mi-o închipuiesc cârciumăriță.

#43
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
@Goldieczr : interesant topic - nu am auzit de 4g proxy pana acum ; am mai invatat ceva nou ( eu am un servici banal , 9 to 5 non -IT , deci n-aveam cum sa aud de subiectul asta )
Din ce am auzit eu de la cei care fac bani repede de la tastatura: daca subiectul e dezbatut public, deja nu mai e rentabil...

poate daca eram in situatia ta, spuneam ca nu am viteza la 1 modem 4g si nu scriam postarea #6 ( ca ai fibra ) - dar te inteleg: ai vrut sa dai mai multe detalii, poate e cineva care se pricepe si e dispus sa te ajute ( sper sa sara cineva sa te ajute, in privat PM )

sper sa rezolvi problema tehnica pana la urma

#44
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postmarmota_vasi, on 13 august 2022 - 13:26, said:

Din ce am auzit eu de la cei care fac bani repede de la tastatura: daca subiectul e dezbatut public, deja nu mai e rentabil...

Nu prea-mi fac griji ca ar fura cineva si ar aplica ideea asta de afacere. Din cate vezi in comentarii, romanul este bun doar de a distruge. Daca ii dai romanului 10mii de euro sa gaseasca acul in carul cu fan, nu se baga ca e prea mult de munca, dar daca e nevoie sa gaseasca acul ca sa-ti demonstreze cat de destept este, ia fiecare pai la verificat. Romanasii nostri sunt buni sa comenteze, sa-ti gaseasca cele mai mici greseli in orice spui sau faci. Nu de alta suntem ultima tara din Europa la toate capitolele si romanii sunt cel mai prost vazuti in toate tarile.

Da, am incercat sa dau niste detalii in speranta ca voi lamuri anumite aspecte. Din experienta mea pe forumul asta, nu e suficient doar sa spui 'nu ma intereseaza fibra, vreau 4g'. Tot mai apareau 30 de postari contrazicandu-se cu tine. Oricum detaliile date sunt foarte generice, in spate e foarte multa munca si singurul motiv pentru care incerc ideea asta este pentru ca am deja o baza de potentiali clienti datorita domeniului in care lucrez. Altfel ar fi foarte greu sa scoti un astfel de serviciu, mai ales din partea unor forumisti cu experienta in tastat.

Au fost si oameni cu bun simt si spirit de a ajuta, jos palaria si respect maxim pentru ei. Exemplu pentru ceilalti membrii, andreic, care a explicat intr-un mod constructiv de ce 15 cartele in aceeasi locatie nu ar avea viteze bune fiind conectate la acelasi 'stalp'. Omul a vazut un dezavantaj planului meu si a explicat fara sarcasm ieftin si mistocareala de ce am facut o greseala in plan. Critica constructiva. Restul, carcotasi.

Edited by goldieczr, 13 August 2022 - 13:44.


#45
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Acuma... sa ma bag si eu in discutie.
Fara a ma da mare, lucrez de vreo... niste ani in telecomunicatii si IT, radio, mai nou si Internet radio, am un proiect care merge foarte bine!
Ce nu inteleg eu... ca simplu consumator de Internet,atat fibra oprica - Internet fix cat si mobil (date mobile) - ce vrei tu sa oferi utilizatorului final care are un laptop si se conecteaza la Internet cand iese la iarba vaerde si face hotspot de pe telefon, avand ca mine Internet mobil NELIMITAT (fara limita de GB si scadere de viteza dupa conxumarea a X GB lunar)!
Uite... eu vreau sa-ti devin client si vreau sa-ti dau bani pentru ideea - proiectul tau. Ti-am spus ce am, ies cu laptopul la Sinaia si consum date mobile cu trafic nelimitat. Tu ce-mi oferi ca sa-ti fiu client? Explica-mi si mie ca la prosti, eventual pe privat, in ce consta afacerea ta! Ce-mi oferi tu mie ca sa-ti fiu client si sa-ti dau bani! Care sunt conditiile? Atata tot!

Internetul mobil il am de la Vodafone, este cel scris cu litere ingrosate! Internetul fix tot de la Vodafone prin fibra optica FTTB - 1Gbps.

La Internetul mobil, nu am "gaselnita" Telekom cu viteze de 512kbps la Youtube, este nelimitat cu adevarat.

Te astept cu un raspuns daca vrei!

#46
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Serviciul asta nu este pentru oricine si clar nu este pentru consumatorii de rand care, cum ai spus tu, consuma date in regim strict personal.

Cateva aplicatii ale unui serviciu de proxy-uri sunt urmatoarele:
-Agentii care manageriaza multiple conturi de social media: platformele de social media detecteaza cate conturi ai conectate pe conexiunea ta de internet, iar daca ai prea multe conturi, vor considera ca faci ceva inneregula si iti vor bloca accesul, chiar daca tu rulezi un business in care te ocupi de conturile de social media ale clientilor tai. Ia ca exemplu agentiile de Onlyfans, care au zeci de modele pentru care posteaza content zilnic. Ei au nevoie de cate un IP separat pentru fiecare cont, practic o identitate separata. Pe Onlyfans nu va mai aparea ca 20 conturi sunt conectate prin acelasi IP, ci 20 conturi conectate prin IP-uri diferite fara a avea vreo legatura intre ele. Acelasi exemplu se aplica caselor de discuri, care au zeci de artisti pe maini si posteaza content pentru ei.
-Magazine online, care folosesc programe pentru a monitoriza preturile competitorilor. Daca site-ul competitorului te vede online 24/7, din nou, crede ca esti suspicios si iti blocheaza accesul. Ca sa eviti asta, folosesti un rotating proxy, adica un IP care se schimba la un interval x de timp. Astfel, la acel interval de timp, tu vei aparea ca o diferita persoana, o diferita 'identitate' online. Magazine ca Emag si Altex folosesc astfel de servicii pentru a monitoriza concurenta si actualiza preturile sau deciderea reducerilor in functie de miscarile pietei.
-Chiar si companiile mari ca Google folosesc proxy-uri pentru a rula programele care monitorizeaza performanta site-urilor si a le indexa. Ar fi stupid si imposibil ca o singura conexiune sa monitorizeze miliarde de site-uri asa ca ei se folosesc de proxy-uri pentru a distribui usage-ul uniform. Chiar si Softpedia poate foloseste proxy-uri, fie intentionat, fie prin solutii third-party, pentru diferite functionalitati ale site-ului.

Astfel de servicii sunt dedicate unei anumite nise de clienti, clienti care au nevoie de asa ceva. Ce ofer atat eu cat si competitorii mei sunt practic o alternativa mult mai performanta, configurabila si sigura a VPN-urilor. De aici si diferenta de pret, cand un pachet VPN te costa 5 euro lunar, un proxy 4g dedicat de calitate te poate duce peste 100 euro lunar.
Nu ti-as fi raspuns pentru ca totusi este in continuare off-topic insa mi-a placut exprimarea ta ne-animalica, comparat cu altii care au mai comentat.

#47
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
@goldieczr, multumesc frumos pentru explicatii. Proiectul este bine gandit, foarte util celor interesati  si nu are nicio urma de "ceva piratat", aviz celor ce sustin un lucru gresit!
Iti doresc sa poti rezolva cu Telekom problema semnalului 4G in zona ta si mult succes cu proiectul!

#48
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
In momentul de fațã pare foarte performanta... :)

#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Ramaneti la subiect, respectati regulamentul, lasati insultele deoparte si vom trai cu totii in armonie.

#50
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Si nu se poate virtualiza solutia asta a ta ? Inchiriezi un server la un furnizor de hosting + x ip -uri .

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e o alta discutie si nu isi are locul aici ci pe aria de Networking :peacefingers:

#52
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Revenind la discutie:

Am descarcat 'netmonitor' pe telefon si am inceput sa caut... nici eu nu stiu exact ce
Atasand poza de mai jos, #1 este zona mea. B20 800DD, pe harta turnul apare la 100m de mine ceea ce imi vine greu a crede. #2 este locatia in care anterior aveam 90Mbps download 60Mbps upload, intre timp a scazut la 5Mbps (moment in care am facut si screenshot-ul din netmonitor). In schimb, #3 este o zona nou gasita in care avem si posibilitate de relocare, cu 60Mbps down / 50Mbps up. Din limba straina in care sunt scrise datele astea, singurul lucru pe care-l inteleg este ca daca am B3 / B1 intr-o zona, ar trebui sa fie si viteza mai mare? Care este diferenta intre cele doua si de ce B20 este atat de ingrozitor? Ar trebui sa caut o zona cu B3/B1 si sa incerc sa ma apropii cat mai mult de turn? Ce alte date din aceste poze mi-ar fi de folos?

[ https://i.imgur.com/iW1Ymzl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Aia cu PCI 24 pare aproape. Cu SNR de 21dB e garla, merge si QAM256 Posted Image Dar vezi ca benzile de 800 sunt mici si upload e mic in comparatie cu benzile superioare cu latime de 20.

Edited by andreic, 15 August 2022 - 22:20.


#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgoldieczr, on 13 august 2022 - 12:19, said:

datorita locatiei (la granita cu Bulgaria) si antenelor foarte puternice ale bulgarilor, exista interferente cu reteaua noastra,

In cazu lasta solutia ta tehnica e problematica -toti operatorii au buba in zonele de frontiera. Nu doar cu Bulgaria.

S-a mai rezolvat ceva in ultimii ani de cand cu roaming-ul free de la EU, ca nu mai renteaza asa mult ptr operatori sa faca mism-mas-uri cu vecinii - inainte atat asteptau sa te taxeze ptr Roaming. Dar icna mai e de lucru.

O solutie poate fi insa... fibra, pe care nu vrei sa o iei in calcul.
Ai insa nevoie sa ai clasa ta de IP-uri fixe. In rest cu un server pe linux si cu acordul providerului de net se rezolva tot.

SOlutia insa tine de aria Networking si se bazeaza pe  https://ro.wikipedia...ateway_Protocol

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate