Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Amplificare semnal GSM

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 goldieczr, on 12 august 2022 - 16:36, said:


Cred ca amplificatorul la care m-am referit eu este diferit de cel la care va ganditi voi. Eu din ce am cautat am gasit doar o antena exterioara conectata prin cablu la o antena interioara, ia semnalul de afara si-l duce in casa. Pentru astfel de kit-uri nu cred ca este nevoie de aprobare.

corect, pentru  o antenă direcțională pasivă nu-ți trebuie aprobare.

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Si el ce face, o sa-si puna 15 antene pe casa? :)))

#21
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019

 goldieczr, on 12 august 2022 - 16:36, said:

Link-ul nu poate fi accesat, ce inseamna FO? Din cate stiu nu sunt prea departe de antena de semnal a celor de la Telekom, daca la asta te referi
FO este fibra optica. Link corect https://www.dlink.co...wireless-bridge

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 NikoroB, on 12 august 2022 - 19:09, said:

Si el ce face, o sa-si puna 15 antene pe casa? Posted Image))
le poate pune și pe gard Posted Image

#23
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Altfel faci terminare de apeleri pe nașpa dacă ai 15 antene pe casă...

#24
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Dacă ai net prin fibra, la ce mai ai nevoie de modemuri 4g? Leagă clienții cu legături wifi.

#25
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Ei, hai, tu pentru ce crezi ca are nevoie despre setup-ul asta? :)

#26
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 goldieczr, on 12 august 2022 - 16:03, said:

M-am gandit sa pun un kit de amplificare semnal gsm cu antena exterioara,
Este ilegal!

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 goldieczr, on 12 august 2022 - 16:03, said:

Ce solutie ar putea rezolva problema asta?
Fibra optica pt business, router performant si switch gigabit x16. E nonsens sa incerci pe radio si la semnal mic si cu 15 terminale Posted Image

Edited by andreic, 13 August 2022 - 00:55.


#28
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 NikoroB, on 12 august 2022 - 20:46, said:

Altfel faci terminare de apeleri pe nașpa dacă ai 15 antene pe casă...
Tipic romanesc, suntem buni doar de facut misto. Ca sa-ti dau apa la moara, semnalul pt apel-uri si sms-uri in interiorul incaperii este perfect, 4/4, doar 4g-ul lipseste, deci n-ai nimerit-o. Mai incercati sa faceti misto, poate va iese alta data.

 hades, on 12 august 2022 - 20:57, said:

Dacă ai net prin fibra, la ce mai ai nevoie de modemuri 4g? Leagă clienții cu legături wifi.

 andreic, on 13 august 2022 - 00:54, said:

Fibra optica pt business, router performant si switch gigabit x16. E nonsens sa incerci pe radio si la semnal mic si cu 15 terminale Posted Image
Tipul afacerii se bazeaza pe cartelele 4G. Aia este piesa de baza, fara ele este imposibil sa oferim ce avem de oferit. Noi practic inchiriem accesul la datele mobile de pe cartela, oferind clientilor cate o conexiune la internet (IP) separata pentru fiecare cartela. Toate datele se duc catre ei prin fibra optica, insa sub forma a 15 conexiuni diferite. Daca n-am avea modemurile, ar fi o singura conexiune.

Edited by goldieczr, 13 August 2022 - 03:35.


#29
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
//

Edited by goldieczr, 13 August 2022 - 03:39.


#30
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022

 goldieczr, on 13 august 2022 - 03:21, said:

Noi practic inchiriem accesul la datele mobile de pe cartela, oferind clientilor cate o conexiune la internet (IP) separata pentru fiecare cartela. Toate datele se duc catre ei prin fibra optica, insa sub forma a 15 conexiuni diferite. Daca n-am avea modemurile, ar fi o singura conexiune.
Stai asa ca tot o faci pe lupul moralist, asta nu-i tot furaciune românească?! Ai citit in ce scrie in TOS la cartelele alea si la forum?!

Edited by NikoroB, 13 August 2022 - 05:40.


#31
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Scrie in termeni cum sa imbunatatesc semnalul 4G?

#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Scrie ca n-ai voie sa faci combinații românești. Ceva imi zice ca nu aveai nevoie sa scrii pe forum daca aveai acceptul operatorului pentru "afacerea asta".

#33
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Ceva imi zice ca e irelevant ce spui tu, poti sa-ti pastrezi parerile pentru tine daca nu sunt pe subiectul discutiei - imbunatatirea semnalului

Chiar daca nu-mi place sa dau apa la moara bagatorilor de seama, 'combinatia romaneasca' vine din strainatate, unde cele mai vandute proxy-uri 4g provin din UK, USA & DE (germania, pe limba ta)

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 goldieczr, on 13 august 2022 - 03:21, said:

Tipul afacerii se bazeaza pe cartelele 4G. Aia este piesa de baza, fara ele este imposibil sa oferim ce avem de oferit. Noi practic inchiriem accesul la datele mobile de pe cartela, oferind clientilor cate o conexiune la internet (IP) separata pentru fiecare cartela. Toate datele se duc catre ei prin fibra optica, insa sub forma a 15 conexiuni diferite. Daca n-am avea modemurile, ar fi o singura conexiune.
Nu pare o afacere buna din start. Ia in calcul si faptul ca si daca presupunem ca ai semnal bun (-85dB rsrp sau mai sus), stii doar ca in radio banda se imparte... un carrier de LTE 20MHz sa zicem cu mimo 2x2 inseamna o anumita banda pe transponder, si aia e toata, daca pui 15 conexiuni nu o sa ai de 15x banda... ci o sa ai banda totala pe sector / (15 + vecinii). Asa ca 50Mb/sec e irealist.
In rest treaba cu IP-ul e discutabil, in telefonie mobila se foloseste de regula CGN, poti iesi cu acelasi ip.

Edited by andreic, 13 August 2022 - 06:30.


#35
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 NikoroB, on 13 august 2022 - 06:00, said:

Scrie ca n-ai voie sa faci combinații românești. Ceva imi zice ca nu aveai nevoie sa scrii pe forum daca aveai acceptul operatorului pentru "afacerea asta".
el si-a luat un calculator de la coltul strazii si 10 cartele de la chiosc si se vede deja provider de servicii de date ;-) din garsoniera si mai vrea sa il si ajutam sa faca ilegalitati

#36
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 SethNY, on 13 august 2022 - 06:50, said:

el si-a luat un calculator de la coltul strazii si 10 cartele de la chiosc si se vede deja provider de servicii de date ;-) din garsoniera si mai vrea sa il si ajutam sa faca ilegalitati
Pe langa solutia software care e $100/mo, modemurile 4g de 250 lei pe fiecare cartela, hub usb si usp de 1000 lei si serverul cu ubuntu + alte echipamente periferice, ai nimerit macar partea cu cartelele luate de la chiosc. Sau credeai ca iei un laptop de pe olx si ai terminat?
Daca aveti chef de astfel de discutii, va asteapta babutele la scara fiecarui bloc. Mi se pare trist cand vad oameni de 30+, dandu-si cu parerea neintrebati si incercand sa se bage in seama, neavand alte ocupatii mai productive in viata lor. Sa stiti ca exista multe hobby-uri mai interesante decat a fi forumist.

 andreic, on 13 august 2022 - 06:22, said:

Nu pare o afacere buna din start. Ia in calcul si faptul ca si daca presupunem ca ai semnal bun (-85dB rsrp sau mai sus), stii doar ca in radio banda se imparte... un carrier de LTE 20MHz sa zicem cu mimo 2x2 inseamna o anumita banda pe transponder, si aia e toata, daca pui 15 conexiuni nu o sa ai de 15x banda... ci o sa ai banda totala pe sector / (15 + vecinii). Asa ca 50Mb/sec e irealist.
In rest treaba cu IP-ul e discutabil, in telefonie mobila se foloseste de regula CGN, poti iesi cu acelasi ip.
M-am gandit si la asta dar am sperat ca la 10-15 cartele n-ar fi o problema atat de mare. Momentan avem sistemul pregatit cu un modem si o cartela (restul de 14 cartele sunt in stand-by, cumparate dar nealimentate) si am vrut sa testam functionalitatea cu un singur modem. Daca viteza scade prea mult cu cat adaugam mai multe cartele, vom imprastia mai multe astfel de module in mai multe zone din oras.
Am testat viteza pe telefon prin 4g in mai multe zone din cartier. La 50m de locul unde este amplasat sistemul, viteza creste brusc de la 2Mbps la 15Mbps, care este o viteza decenta - nu ne va permite sa avem cea mai mare viteza de pe piata insa, alaturi de pretul scazut datorita costurilor mici comparate cu alte tari, viteza este suficient de buna incat sa atraga clienti. Minimul este de undeva la 10Mbps.
Astazi voi incerca sa sun la cei de la Telekom, sa vedem daca se poate rezolva ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate