Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Kia Sportage - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
VLADDy87

VLADDy87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.10.2021
Salutare tuturor!
Dețin o mașină Kia Sportage, an fabricație 2005 motor 2.0 diesel, dilema mea e următoarea, mai am de investit în piese de schimb (cutie, distribuție,compresor clima) undeva ajung la 1000€, întrebarea mea este, merita sa investesc banii aceștia în mașina sau mai bine o vând ținând cont ca am înțeles ca se va introduce un impozit mai mare de anul viitor pt euro 3,2 smdp. Voi ce ați face în locul meu? Ce părere aveți despre impozit și în general, mai merita investit saucumparat una mai noua? Mulțumesc pt răspunsuri.

#2
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
Valoarea de piata a masinii tale este, astazi, pe la 2500-3000 euro. Tu vrei sa mai bagi 1000 de euro in reparatii.

Masina e veche, motor mare, norma euroa mica(probabil). Daca as fi in locul tau as vinde-o si m-ar reorienta spre ceva mai mic dpdv al motorului si cu o norma euro cat mai buna(evident tinand cont de buzunar).

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Pastreaza masina,acum sunt chititi numai sa mareasca pretul parcarilor, albastre, rosii, galbene, albe etc.

#4
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Probabil nu e cel mai bun moment sa o schimbi: pt o masina noua se asteapta si cate un an si din cauza asta si pretul sh-urilor a crescut incredibil. Sunt unii care vand masini cu vechime 2-3 ani cu mai mult decat au dat pe ele atunci cand le-au cumparat.

Daca nu ai un buget consistent risti sa iti iei un sh cu probleme pe care nu le cunosti si in care sa ajungi sa bagi mai multi bani decat in a ta.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View PostVLADDy87, on 10 august 2022 - 22:09, said:

Salutare tuturor!
Dețin o mașină Kia Sportage, an fabricație 2005 motor 2.0 diesel, dilema mea e următoarea, mai am de investit în piese de schimb (cutie, distribuție,compresor clima) undeva ajung la 1000€, întrebarea mea este, merita sa investesc banii aceștia în mașina sau mai bine o vând ținând cont ca am înțeles ca se va introduce un impozit mai mare de anul viitor pt euro 3,2 smdp. Voi ce ați face în locul meu? Ce părere aveți despre impozit și în general, mai merita investit saucumparat una mai noua? Mulțumesc pt răspunsuri.

Sunt peste 15 ani de cand se tot manaca kk pe aceasta tema ... a interzicerii / taxarii masinilor vechi ... in tot acest timp in realitate conditiile au fost relaxate (nu mai exista limita de vechime si/sau norma euro pentru import, nu mai exista taxa de prima inmatriculare, taxele si impozitele se calculeaza la capacitatea cilindrica si nu la vechimea masinii, etc)
Sincer nu vad ca in urmatatiarea perioada (5 ani) ca aceasta abordare sa se schimbe.
Daca masina merita sau nu sa fie reparata ? - asta doar tu poti decide ....
Eu as analizat in primul rand dpdv utilitate ... ai sau nu nevoie de o masina 4x4? ... motorizarea se preteaza sau necesitatii tale de deplasare? (Drumuri dese si scurte nu fac bine cu diesel), etc.
Spor

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostArhanghelul_Mihail, on 11 august 2022 - 06:12, said:

Valoarea de piata a masinii tale este, astazi, pe la 2500-3000 euro. Tu vrei sa mai bagi 1000 de euro in reparatii.

Masina e veche, motor mare, norma euroa mica(probabil). Daca as fi in locul tau as vinde-o si m-ar reorienta spre ceva mai mic dpdv al motorului si cu o norma euro cat mai buna(evident tinand cont de buzunar).

In ce fel era diferita situatia daca valoarea de piata a aceleiasi masini era de 5000 de euro?

In rest, crezi ca gaseste ceva mai bun in cei 2500 euro plus mia aia cu care o va repara?

Cu distributie schimbata si tot ce trebuie?

Edited by underb, 11 August 2022 - 07:44.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. problema este ca costul de inlocuire este foarte mare.
2. nu se va schimba impozitul auto prea curand, pt ca nu exista vointa politica si iese cu scandal.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Ai nevoie sa mergi pe camp? Faci bani cu ea?
Daca raspunsul e nu/nu, atunci ia un Logan nou sau o compacta/subcompacta sh de maxim 2 ani.

#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostNikoroB, on 11 august 2022 - 07:52, said:

Ai nevoie sa mergi pe camp? Faci bani cu ea?
Daca raspunsul e nu/nu, atunci ia un Logan nou sau o compacta/subcompacta sh de maxim 2 ani.
Super recomandare cu Loganul nou. A ajuns aproape 13k EUR unul cu ceva dotari. Trece de la 2.0 diesel cu probabil 150HP si cuplu zdravan la motor de rasnita.
Initiator: repar-o ca macar stii ce probleme are. Cu 1k EUR bagati in ea, te mai tine 2-3 ani lejer.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Cu siguranta este foarte performant un 2.0tdi de 17 ani, obosit. Reparatiile la vechituri dinastea nu sunt ieftine, mai ales daca-s probleme cu cutia (automata).

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si crezi ca o alta masina sh nu ar putea necesita reparatii de peste 1000 euro lejer ?

#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Daca e sh cu garantie, atunci cu siguranta ca nu! Idem si la masina noua...

#13
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostNikoroB, on 11 august 2022 - 10:43, said:

Daca e sh cu garantie, atunci cu siguranta ca nu! Idem si la masina noua...
Bai de unde le scoti omule? SH cu garantie sigur n-are nevoie de reparatii? pe bune?
Este ca ai avut Logan nou 1.4 mpi si acum astepti 1.0 ?

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Ia o gura de aer si nu mai fi asa agresiv. Normal ca ai nevoie de reparatii daca dai cu ea de gard, in rest, pentru aia-i garantia.
Mai spusesem mai sus si de masina noua, dar na, aia s-a omis.

#15
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Garantia la SH acopera motorul si cutia de viteze pentru o perioada de timp. In cazul meu am avut garantie 2 ani pt motor si cutie cu conditia sa fac reviziile in serviceul partener.

Restul pieselor unei masini SH sunt considerate consumabile si nu sunt acoperite de garantie: distributie, ambreiaj, articulatii etc. Deci garantia aia e mai mult o chestie de marketingm si nu prea te ajuta cu mare lucru. In plus garantie ai la unii dealeri mari de SH-uri care deobicei au preturi mai mari decat persoanele fizice (samsari sau nu)

#16
VLADDy87

VLADDy87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.10.2021
Dacă e sa o vând ma gândeam sa astept măcar 1 an, sa vad cum evoluează lucrurile, am înțeles ca, criza cipurilor va fi oarecum stabilizata în anul 2024. Investițiile în mașina sunt mari într-adevăr, eu ma gândeam la o mașină nouă, ținând cont ca în sh-uri în toate investești, rar cineva care o vinde de buna, fiecare mașina are o problema sau mai multe.

#17
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 11.05.2018
Daca Chinezii intra in Taiwan criza de acum de chip-uri o sa fie un vis frumos. Dar oricum nu e ceva ce se poate controla. Si daca te duci maine sa iti iei o masina noua, toate sansele sunt sa o primesti peste minim un an.
Dar cu inflatia asta galopanta si cu cresterea raterlor, poate o sa scada cererea. Si in cazul asta poate scad si termenele de livrare si poate mai apar si oferte.

Edited by Scurthea211, 11 August 2022 - 14:39.


#18
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Indiferent daca te gandesti la o masina noua tot vei avea nevoie de masina curenta cel putin 10 luni - 1 an pana iti vine cea noua. De aici e decizia ta ce repari si cati bani vei baga in ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate