Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#91
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
In sezonul doi asfalteaza si pun bordurile.

#92
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Hey, radeti de un om stirb. Dar nu pentru multa vreme.

#93
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Saptamana trecuta mi-am pus coroana. A durat in jur de 35 de minute, cu tot cu sfaturi, glumite si lucrarea propriu-zisa. Implant dentar Sweden & Martina (2000 de lei)+Coroana zirconiu total fizionomică pe implant (1200)+extractie masea si aditie osoasa (1000)+5 plombe (1100)=sejur in Grecia. Ma mai duc in iunie, pentru control. Si (poate) la toamna, pentru al doilea implant.

#94
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 14.09.2004
si cand te gandesti ca eu am dat 250 Ron cu tot cu manopera pe o coroana metalica simpla si mi s-a parut scump,si voi vorbiti de 2000 lei..........Posted Image

#95
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021

View PostPuferiu_, on 19 decembrie 2022 - 09:44, said:

Saptamana trecuta mi-am pus coroana. A durat in jur de 35 de minute, cu tot cu sfaturi, glumite si lucrarea propriu-zisa. Implant dentar Sweden & Martina (2000 de lei)+Coroana zirconiu total fizionomică pe implant (1200)+extractie masea si aditie osoasa (1000)+5 plombe (1100)=sejur in Grecia. Ma mai duc in iunie, pentru control. Si (poate) la toamna, pentru al doilea implant.
Destul de ieftin..astea s preturi medii.Se poate mult mai scump de atat,asa ca nu te plange:))

#96
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Da, stiu. Am sondat bine piata si am fost la mai multi dentisti decat frizeri pana sa ajung aici.

#97
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007
Salutari.

A auzit careva de Stoma-urgent ?
Cica au implant dentar cu 1000 lei (nu stiu de care)...
Aditie osoasa 3000 lei (2 masele)
Coroana 800 lei

Cam astea ar fi preturile!
Ideea este ca nu vad decat feedback care pare fabricat.
Clinica este intr-un bloc cu bulina din zona Rosetti.
Pare ceva pentru pensionari

https://www.facebook.com/StomaUrgent/

#98
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Inteleg ideea de a cauta preturi cat mai mici, dar cand sunt atat de mult sub pretul pietei (1800 cu tot cu coroana e foarte putin), mi-as face griji. Poate nu includ manopera, sau alt sales gimmick d-asta, dar daca da, nu m-as indura sa-mi fac dintii chiar la cel mai ieftin din oras. Am auzit destul de multe povesti de groaza cu implanturi care au inceput sa se miste dupa cateva luni si alte d-astea. Decat sa treci de 2 ori prin deranjul unui implant (MAI ALES daca ar fi cu aditie osoasa), mai bine dai niste bani in plus, si ii faci pe perioada de timp mai indelungata daca nu-ti permiti tot de-odata.

#99
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 24.07.2022
cat de periculoasa e radiatia de la un CT dentar/3d(conic..) pentru o masea(5x5cm)?

#100
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Radiatia de la un CT dentar/3D este relativ sigura si de obicei este considerata a fi una dintre cele mai mici doze de radiatii la care oamenii sunt expusi. Cu toate acestea, nivelul de expunere depinde de mai multi factori, inclusiv durata scanarii, cantitatea de radiatii utilizata si tipul de echipament utilizat.
Pentru o scanare a unei masele de 5x5 cm, doza de radiatii este de obicei destul de mica si nu prezinta un risc semnificativ pentru sanatate. Cu toate acestea, este important ca pacientii sa discute orice preocupare cu medicul lor si sa respecte cu atentie instructiunile si recomandarile tehnicienilor inainte si in timpul scanarii.
De asemenea, este important ca pacientii sa limiteze expunerea la radiatii in general, prin evitarea expunerii inutile la alte surse de radiatii, cum ar fi radiatiile solare si examenele radiologice frecvente.
Powered by ChatGPT.

#101
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 24.07.2022
eu am gasit asta si pare un pic nelinistitor: Un CBCT dentar este o procedura neinvaziva, cu un risc relativ scazut.
Doza de radiatii este mai mare decat in cazul unei radiografii dentare 2D dar este mult mai mica decat in cazul CT-ului clasic.
Tomografiile dentare sunt recomandate pentru diagnosticarea, planificarea si urmarirea tratamentului in cazuri complexe iar beneficiile sunt mult mai mari decat riscurile.

recent, o panoramica mi-a iesit gresit pe cd, maselele apar partial fara jumate de radacina, o masea de minte apare in diagonala opusa. :(

#102
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
E foarte putin, echivalentul la cat primesti in cateva zile de "background radiation". De vreo 500 de ori mai putin decat la un CT abdominal, si lumea face si d-alea, ca oricum sunt mult sub dozele anuale considerate "safe".

Nu prea exista procedura medicala cu zero riscuri. Asta sa fie cel mai mare risc la care te expui. :)

#103
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 24.07.2022
dar fiind intr-o zona mica concentrat(si la cap), intr-o fractiune de secunda toata radiatia, nu are importanta?

#104
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Salut! Si eu trebuie sa fac o vizita la un dentist si nu stiu unde sa ma duc. Am in cartier cateva cabinete, dar nu am mai fost la nici unul si nu stiu daca voi nimeri unde trebuie.
   Posibil sa trebuiasca sa-mi pun si eu vreo doua implanturi si nu stiu ce sa aleg pentru ca am gasit un cabinet in apropiere de Lizeanu care prezinta cateva feluri de implanturi cu care lucreaza. Astfel am aflat cateva nume de producatori de implanturi: Ires, Straumann, Bredent, iar de pe acest topic am aflat de Sweden & Martina.
  Tot de pe topicul acesta am aflat ca implantul este una si are un cost, dupa care vine coronita si are alt cost.
  Nu stiu ce sa fac si la cine sa ma duc... cabinete sunt o gramada.
  Imi aduc aminte de o experienta neplacuta a sorei mele care a fost la Dent Estet, clinica cu pretentii si i-au gresit aia lucrarea si s-a ales cu un malpraxis de toata frumusetea. Deci probleme pot fi intalnite si la clinici scumpe cu pretentii dar si la parterul unui bloc.
   Apropo Puferiu, unde ti-ai pus tu implant, aveau si alte branduri de implanturi sau doar cu Sweden & Martina lucreaza?


#105
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Eu mi-am pus de la firma aceea deoarece nu luasem în calcul și celelalte cinci carii, dar sunt șuruburi și coroane mai ieftine decât ce mi-am pus eu.
Îți dau link cu cabinetul pe privat. Mai departe alegi tu. Oricum dentistul va avea ultimul cuvânt, că știe ce ți se potrivește cel mai bine.

Să o pupi pe doamna Irina din partea mea și să-i zici că ne vedem la vară, pentru control.

Edited by Puferiu_, 01 March 2023 - 15:31.


#106
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Daca ajung, ii zic. M-as duce pentru un detartraj si cu ocazia asta vorbesc si pt implant.
  Apropo, tu cati ani ai garantie pt implant? Au inceput sa curga ofertele pe Facebook de cand am inceput sa caut variante pt dentist si mi-a aparut si asta in fata. O fi putin 5 ani garantie? Mie mi se pare putin.

Attached Files



#107
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmrsme21, on 01 martie 2023 - 18:58, said:

  Apropo, tu cati ani ai garantie pt implant?
Cei care urmeaza sa-si puna un implant trebuie sa inteleaga ca una e garantia la surub, si alta garantia la ansamblu. Ansamblul insemnand modul in care este introdus surubul, care este de fapt un diblu mai smecher, in os, plus modul in care acesta ramane fixat acolo. Fiindca, in timp, creste os in jurul diblului, asta-i smecheria, dar nu e chiar ca un dinte natural, fiindca ala natural este prins in ligamente si chestii, nu in os, cumva ansamblul natural este elastic, se lasa in jos, sau se ridica, are un joc care amortizeaza fortele.
A mai fost exemplul asta pe aici: daca bati un cui in tocul unei usi, ala o sa stea acolo o viata, chiar mai multe.
Daca insa de cuiul ala agati un sac de cartofi, o sa reziste...cat o sa reziste, la un moment dat o sa se indoaie, la un moment dat poate chiar o sa iasa din lemn. Cam asa este cu implantul introdus in os, plus alte chestii, precum igiena proprie, sau ce si cum mesteci/apuci, pe care medicul nu le poate controla, indiferent cata meserie stie. Daca mananci alune prajite, sau apuci/tragi de diverse alimente, nimeni nu-ti poate garanta ca ala o sa stea acolo timp indelungat. Mandibula este un os foarte tare, dar subtire, pe de alta parte maxilarul este mai gros, dar mai poros, de aceea in marea majoritate a cazurilor se si pun mai multe implanturi sus, iar daca iei un snitel in furculita, sau cu mana, il apuci si tragi de el atunci cand musti, implanturile alea din maxilar sunt supuse unor forte care le scot afara daca faci asta in mod frecvent.
Cu alte cuvinte, garantia pentru diblu (implant) este, de regula, pe viata. Mai ales daca face parte din brandurile cunoscute, adica companiile respective au studii pe zeci de ani care sa ateste ca ceea ce fac ei este ok. Partea proasta este ca daca e brand, e mai scump, daca e la inceput de drum, sau un no name, atunci si pretul este in consecinta, mai scazut, dar nici nu poti fi sigur de calitate.
Insa garantia ca acel implant o sa stea in os pe viata, dupa ce-a fost introdus, este...cat este, de regula dupa un an, maxim doi, dupa aia devine problema pacientului.
Astfel ca, in cazul de mai sus, banuiesc ca cei 5 ani se refera la manopera medicului, fiindca daca doar diblul este garantat 5 ani, atunci mai bine cauti alt medic.

#108
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
mai pe romaneste spus garantia e pe fieratanie nu pe actul medical. intreaba-l pe medicul caruia i se umple gura de garantii ce se intampla in cazul in care organismul rejecteaza implantul (intreg, fara a se rupe) si compromite si lucrarea de deasupra. si ai sa vezi "surprize, surprize".

Edited by Fane, 05 March 2023 - 22:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate