Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Povestea unui implant dentar

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Deoarece am ajuns la venerabila varsta, ma simt nevoit sa scot banii de sub saltea ca sa-i investesc in sanatatea mea. Povestea de mai jos e lunga, cu multe paranteze si neinteresanta (pentru unii).

Cu muuuulta vreme in urma, obisnuiam sa ma duc la un dentist recomandat de-o cunostinta de-ale mele. Era o doamna trecuta de prima tinerete (de dentist zic), care era si profesor universitar. Sa-i zicem Ioana. Problemele mele dentare erau banale: mai o curatare, mai o cariuta. Nimic grav. Ioana mai glumea cu mine (na, tanar, atragator, si eu ii dadeam apa la moara). Printre glumele sale, in cei cinci-sase ani cat m-am dus la ea, o data nu mi-a recomandat sa fac radiografie. Mare greseala din partea amandurora. Totul bine si frumos pana intr-o zi in care mi s-a spart pe lung o masea in timp ce mancam. Nu mi-a mai ars nici de mancare, desi eu pentru asta traiesc.

A doua zi ma prezentam la alt dentist (o doamna frumusica, nu i-am retinut numele) care mi-a zis ca trebuie scoasa. Va dati seama ca pentru mine a fost un soc. Eu pentru ce ma dusesem de atatea ori la Ioana? Ca sa ascult niste glume, sa pierd bani si timp?! D'aia nici nu m-am mai dus la ea, ci am cautat-o pe doamna frumusica de mai adineauri. Din pacate am scos maseaua. Nu mi-era de durere cat mi-era de maseaua pierduta. Iar gura mea nu mai era la fel, parca lipsea ceva. (in aceeasi zi, cateva ore mai tarziu, am vazut ca tocmai arsese un apartament dintr-un bloc. Deci eu am pierdut nimic pe langa ce au pierdut oamenii aia).

Usor, usor, am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai pot zambi la fel de larg. Intre timp, am gasit alt dentist, tot la recomandarea unei cunostinte. Daca va zic ca se numea tot Ioana, nu ma credeti. Sa-i zicem Ioana2. Ca era grasuta si draguta, e irelevant. Pentru mine conteaza sa-si faca treaba cum trebuie in gura mea. Fix de la prima vizita mi-a zis sa fac o radiografie d'aia mare. Zis si facut. Osul de unde a fost extrasa maseaua se refacea frumos, fara probleme. Asa ca am revenit la ce-mi placea mie: mai o curatare, mai o cariuta. Printre astea se strecura si o radiografie, ca sa tinem lucrurile sub control.

Daca tot am timp si bani, ce zic? Pufule, mai stii tu golul ala din gura? Zic da. Nu vrei tu sa-l umpli? Aaa, sigur.

Asa ca vorbesc cu Ioana2, ii expun problema, si imi spune ca ma costa 3000 de lei surubul (cu bont) si 1500, coroana (fara sa imi zica firma surubului si materialul coroanei). Caaaaat? Ma, astea sunt preturile. Vrei sa iti umpli gura la loc sau nu? Am zis ca mai caut. In apropierea casei mele era un cabinet stomatologic. Asa ca dau o fuga pana acolo si aflu numele surubului si pretul: AlphaBio, coroana metalo-ceramica, 3000 de lei. Opaaa! Deci se poate si altfel. Credeti ca m-am oprit aici? M-am lacomit. Asa ca am cautat pe internet (ce face romanul cand are probleme cu sanatatea?) si am gasit o bomboana de femeie: frumoasa (sunt subiectiv, stiu), experienta in domeniu, cu reviewuri multe pe Facebook. La telefon ii zic ca vreau surub Sweden & Martina si coroana Zirconiu. Tot 3000 de lei. M-am programat, mi-a pus surubul si aia a fost.

Bine, haideti sa va povestesc si partea asta, desi deja v-am plictisit. Din pacate, cabinetul doamnei Irina e tocmai la Nerva Traian, destul de departe de mine. Lenes fiind din fire, era cat pe ce sa ma intorc la cabinetul ala aproape de casa. Totusi, servicii bune sau servicii mai putin bune la aceiasi bani?  Tinand cont ca o sa ma duc doar de doua-trei ori, acceptat-o pe doamna Irina. Si bine am facut!

M-am asezat usor pe scaun, fara emotii sau scenarii. Doamna Irina mi-a facut anestezie locala, iar asistenta ma tinea cu o mana de cap, in cealalta avand irigatorul (sau cum s-o numi furtunasul ala de trage saliva si mizeriile din gura). Ambele doamne erau profesioniste, am observat din primele minute. Pro-fe-si-o-nis-te. Cu P. Isi faceau treaba atat de bine incat, la un moment dat, incepusera sa barfeasca. Eu deja incepusem sa am emotii si transpiram ca un porc (ce sunt). Doamnele erau cu mainile in gura mea. La un moment dat, doamna Irina a folosit o cheie manometrica (exact ca aia de la masina, doar ca mult mai mica si mai finuta). Ati vazut ca, cand se strange piulita la tensiunea potrivita, cheia merge in gol si scartaie. Fraticule, nu doar ca am auzit scartaitul ala, ci l-am si simtit in creieri. Fuck this shit! Cine are nevoie de dinti? In fine, barbat adevarat cum ma stiti, doar am zvacnit putin din picioare si m-am dus cu gandul in locul meu fericit. 15 minute a durat sa completez documentele, mai putin de 20 sa-mi bage surubul. La sfarsit mi-au dat o punga cu gheata artificiala si carnetul surubului. A trebuit sa las si eu 2000 de lei, ca au fost dragute cu mine.

Pe drumul spre casa, cu juma de fata amortita, am trecut pe la farmacie ca sa iau Ketamina Ketanol si inca un medicament (cu reteta de la doamna Irina, bineinteles). Cand s-a dus efectului anestezicului, a inceput sa ma doara si mi s-a umflat falca. Am luat doua pastile si am pus gheata pe falca. Doar cateva zile m-am tinut de pastile, ca nu ma durea prea tare. Zilele trecute mi-au scos firele. Peste trei luni ma duc sa-mi puna coaroana. Alti 1000 de lei, alta distractie.

Concluziile pentru mine: Ioana si Ioana2 sucks. Doamna Irina ruleaza.
Concluziile pentru voi: cand aveti dubii in privinta profesionalismului dentistului (ori ca nu lucreaza cum trebuie, ori incearca sa va jecmaneasca), cautati alt dentist fara sa stati pe ganduri.

De curiozitate , ce varsta aveti si la ce pret ati ajuns cu lucrarea?

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
E irelevanta varsta. Maseaua mi-a fost scoasa in urma cu 4-5 ani. Da, atatia ani am umblat stirb, de nu puteam zambi larg.

Pretul l-am zis deja:

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

A trebuit sa las si eu 2000 de lei

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Peste trei luni ma duc sa-mi puna coaroana. Alti 1000 de lei, alta distractie.

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 12:32, said:

Tot 3000 de lei.

Nu a fost nici cel mai scump, nici cel mai ieftin. La al doilea cabinet mi se cereau 3000 de lei pentru surub AlphaBio si coroana metalo-ceramica. La doamna Irina, astea costa 2250. De aceea am preferat sa pun ceva mai bun, cat sa ma incadrez in cei 3000 de lei.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Daca totusi te temi, mergi la o clinica mare si alege macar inhalosedare, daca nu sedare intravenoasa, care-i de fapt tot cam o anestezie generala. Nu vei avea amintiri, nu vei sti sau simti nimic. Partea de blocarea durerii se rezolva tot cu anestezia locala clasica, desigur.

#22
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
cum de se vedea maseaua lipsa  cand zambeai?

#23
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View Postcarolinaherera, on 10 august 2022 - 13:32, said:

se alege o clinica, nu un parter de bloc
cauti CV-ul medicului (eu ma duc numai daca vad Carol Davila)
Imi place, ca unii dintre voi nu discuta decat cu cei de la Carol Davila dar cer sfaturi medicale pe forumuri lui Nea Caisa, portar la LIDL.Posted Image

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Dupa ce treci de o varsta, amice, ia de pune proteza.
Am un amic care si-a pus pivot, dinte, implant, cum se numeste, cred ca 1000 de euro a platit, bine, el avea si paradontoza si se miscau dinti.

#25
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPunter, on 10 august 2022 - 16:34, said:

cum de se vedea maseaua lipsa  cand zambeai?
Cei din jurul meu sunt mai mici decat mine, iar golul lasat e in partea de sus a gurii.

View PostMindArchitect, on 10 august 2022 - 16:50, said:

Dupa ce treci de o varsta, amice, ia de pune proteza.
Era o optiune. Ii zice ceva cu punte. Trebuiau pilite maselele laterale. Dar de ce sa distrug doua masele pentru una? Implant all the way!

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiam.
Eu sunt anxios. Cand mi-a povestit amicul respectiv, care este procedura pentru implant si ca este posibil sa nu prinda.
Am zis? A? Lasa cu punte, cand o sa fie cazul.
Sau imi las mustata.

#27
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Chiar zilele trecute m-am intalnit cu o cunostinta, se ducea la farmacie cu o reteta post-implant.
Frate, majoritatea mortilor pe care i-am vazut aratau mai bine decat ea: avea juma de fata vanata-verde-galben-albastra, niste cearcane de jurai ca s-a dat special cu cenusa sub ochi si obrazul si pleoapa umflate.
Zicea ca n-o doare, doar a facut o alergie la medicamente... m-am uitat cu mila, am incurajat-o si m-am rugat sa n-am nevoie.

Puf, tu te-ai invinetit? ai avut manifestari de-astea?

#28
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View PostGlCA_Contras, on 10 august 2022 - 14:18, said:

Diploma si autorizatiile si restul se pun obligatoriu la vedere... nu trebuie chiar CV Posted Image
Stiam un dentist care se impana cum a facut el o tarla de cursuri, dar nu avea nicio treaba cu implanturile. Avea destui clienti care puneau botu la adeverintele lui de participare, expuse prin cabinet, pe la diverse simpozioane (unde isi facea el concediile)...  Posted Image


Eu la un parter de bloc am fost, dar cand a fost vorba de implant au chemat un medic chirurg, la fel au facut si pentru o extractie mai complicata.

#29
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007

View Postcristiandrei, on 10 august 2022 - 18:01, said:



Eu la un parter de bloc am fost, dar cand a fost vorba de implant au chemat un medic chirurg, la fel au facut si pentru o extractie mai complicata.
Probabil cu aceleasi costuri finale ca la o clinica.Daca nu ai fost niciodata la clinica o sa zici ca mai ieftin.

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Uite un caz fericit.

Io m-am dus să-mi fac implant pentru un dinte și m-am întors cu implant pentru o măsea și încă un dinte scos de lângă cel lipsă din motive de puroi la rădăcină.Posted Image

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Din cauza implantului?

#32
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View Postsebulbus, on 10 august 2022 - 15:22, said:

Daca totusi te temi, mergi la o clinica mare si alege macar inhalosedare, daca nu sedare intravenoasa, care-i de fapt tot cam o anestezie generala. Nu vei avea amintiri, nu vei sti sau simti nimic. Partea de blocarea durerii se rezolva tot cu anestezia locala clasica, desigur.

Hai da-oncolo, anestezie totala pt un rahat de masea.

#33
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
De ce naiba ai pus implant cand puteai pune o lucrare ceramica legata in radacinile adiacente.

#34
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View PostTestosteron, on 10 august 2022 - 19:54, said:

De ce naiba ai pus implant cand puteai pune o lucrare ceramica legata in radacinile adiacente.

Citim si noi?

View PostPuferiu_, on 10 august 2022 - 16:56, said:

Cei din jurul meu sunt mai mici decat mine, iar golul lasat e in partea de sus a gurii.
Era o optiune. Ii zice ceva cu punte. Trebuiau pilite maselele laterale. Dar de ce sa distrug doua masele pentru una? Implant all the way!


#35
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postvictord36, on 10 august 2022 - 18:43, said:

Probabil cu aceleasi costuri finale ca la o clinica.Daca nu ai fost niciodata la clinica o sa zici ca mai ieftin.


Nu vreau sa fac un versus clinica sau cabinet, eu doar am vrut sa spun ca si la un cabine serios tot un chirurg pune implantul, nu stomatologul.

#36
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcanarel, on 10 august 2022 - 17:17, said:

Puf, tu te-ai invinetit? ai avut manifestari de-astea?
Foarte putin, 2-3, zile mai tarziu, sub ochiul drept. A trecut in aceeasi zi. Mi se umflase falca dupa ce s-a dus efectul anesteziei, dar gheata instant a facut minuni.

View Postshiva, on 10 august 2022 - 18:51, said:

Uite un caz fericit.

Io m-am dus să-mi fac implant pentru un dinte și m-am întors cu implant pentru o măsea și încă un dinte scos de lângă cel lipsă din motive de puroi la rădăcină.Posted Image
Imi pare rau sa aud asta. Cum esti acum?

View Postcristiandrei, on 10 august 2022 - 18:01, said:

Eu la un parter de bloc am fost, dar cand a fost vorba de implant au chemat un medic chirurg, la fel au facut si pentru o extractie mai complicata.
Odata cu implantul asta, am aflat ca nu toti dentistii sunt la fel. Sunt si astia specializati: unul iti scoate maseaua, altul e cu implanturile etc. In cazul meu, Ioana2 mi-a zis ca trebuie sa vina alt dentist pentru implant, iar ea il asista. Dar doamna Irina e ceva cu implantologie. Ma uit maine pe carnetul surubului, ca e stampila pusa si-ti zic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate