Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Diabet.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022
Sunt deabetic tip2, din 2007.
Am început cu insulina dar am revenit pe medicație și injecții, plus dieta.
Am avut 128 de kg.
Nu eram obez, ci numai gras pentru că făceam efort fizic.
Munca mai exact.
Oricum am avut ghinionul și am prins boala.

De alungul anilor, am observat ca apar medicente și tratamente noi.
Una dintre ele care nu am putut sa o fac și am avut o perioada grea, era un pen cu o injecție care se administra o data pe săptămână. Trulicyti parca se cheama.
Efectiv ma molesea și stomacul nu mai digera mâncarea.
Cred ca asta era scopul, sa nu extragă sau sa încetinească extragerea de glucide din mâncare.
Glucofhage, iarăși un medicament bun.
Apoi Forxiga, un medicament care elimina glucidele prin urinare. Dese.
Acum am un alt tratament.

In cei 5-6 ani de când l-am depistat ca am diabet, am văzut ca apar pe piața feluri de tratamente, operații, diete, etc.
Când am avut covid, am avut glicemia de 400.
Din cauza unor medicamente pentru covid și din cauza lui, acum nu mai scade sub 150 în condiții normale, iar vârful sta în 250.
Glicata e aproape 8.
Am ținut regim alimentar, am muncit pana am făcut o musculatura pe spate și umeri ca a unui culturist, apa multă, pâine deloc, dar tot nu mai vrea sa scadă.
Afectează viata pe care o duc, inclusiv ceaa sexuala, poate ca nu din cauza bolii direct, dar anxietatea pe care o produce boala și împreună cu alte griji, afectează stilul de viata în general.

Daca în acești ani, au apărut atatea variante de tratament, cu siguranța sunt unele mai bune sau mai eficiente de care nu știe medicul sau pacientul.
Voi sau cei care aveți cazuri în familie, cu ce va mai tratați, cum monitorizați, ce complicații întâmpinați?


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPNX, on 10 august 2022 - 11:48, said:

Am avut 128 de kg.
Nu eram obez, ci numai gras pentru că făceam efort fizic.
Sa inteleg ca ai peste 2.25m in inaltime de esti doar gras ?

Nu prea exista tratamente mai noi - doar regim drastic si medicatia aferenta. Forxiga cred ca e cel mai bun de pe piata acum.
Poate ceva castravete amar sa incerci - e similar cu insulina ca efecte.

Covidul accentueaza sau declanseaza diabetul.

Si mie mi-a crescut glicemia de la 75 la 110 dupa covid.
A revenit sub 100 abia dupa un an jumate, dar icna e maricica in comparatie cu ce aveam inainte.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Medicul stie, ca tot citeste si in plus tot ii vin reprezentanti de la firme medicale si ii spun de noile medicamente aparute pe piata.

Nu ai ce sa intrebi aici pt ca nu te avem in ingrijire si sub supraveghere, nu-ti stim istoricul medical, comorbiditatile, modul in care ai reactionat la alte medicatii etc.
In diabetologie exista protocoale clare de tratament. Daca ti se pare ca medicul tau nu le aplica si diabetul tau nu e sub control, mergi la altul, ai dreptul la second opinion.
Insa intrebari despre ce medicatie sa iei, mai ales intr-o boala precum diabetul, nu sunt ok aici pe forum.
Sa le pui celui care are curajul sa puna parafa pe reteta...

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
discuta serios cu medicul diabetolog despre trecerea la insulina combinata cu pompa, senzor si un sistem closed loop.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate