Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce meteorologia nu mai știe nimic în avans?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
e simplu....Toate aceste site-uri isi iau datele de la aceeasi sursa.Ca orice in comertul mioritic.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt multe cauze:
- incalzirea globala - vreme imprevizibila la nivel local - scapa de progonoze.
- Pandemia si razboiul din Ucraina - da, e o cauza - au scazut nr de zboruri ale avioanelor - astea culegeau si ele date pe unde zburau. ba in zona noastra e si mai rau - pe partea dinpre est nu mai zboara nimic - daca vine ceva de-acolo...

Teoretic nici inainte accuweatherm MSN, Google, etc nu erau foarte exacte pe termen mai mare de 24 de ore.
Ba au fost destuel dati in care imi ziceau ca plua afara si era soare sau  invers. Nu mai zic de temperaturi ca nu se pupa cu ralitatea.
Si astia in general preiau prognozele INMH, sau altor agentii nationale, nu le fac ei...

#21
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 19.06.2018
Nu vorbesc de alte aplicatii ca nu am folosit altele, fiecare o stie pe a lui. Vorbesc de meteo&radar, o folosesc de cativa ani buni. Pana acum aproape un an avea o acuratete exceptionala, practic nu tin minte sa fi dat rateuri in ce priveste ploaia. Eram odata acum vreun an si ceva prin parcul Titan, se starnise un vant teribil, lua tot pe sus, nori negri la orizont, toata lumea fugea din parc. Eu stateam linistit si sigur pentru ca dinamica norilor imi arata ca ocoleste zona, a trecut furtuna chiar pe langa. Stiam ca are acuratete buna dar atunci a fost chiar supertare.
De mai putin de un  an insa, rateu peste rateu, imi arata ca sunt in mijlocul unei ploi intinse pe zeci de km si nu da niciun strop.

Explicatia? Foarte simpla: de buna seama, aplicatia a schimbat sursa. Sunt si ei clientii nu stiu carui serviciu meteorologic si probabil nu vor sa mai plateasca cat le cer aia. Probabil aia de la serviciul meteo au vazut ce succes mondial are aplicatia,milioane sau zeci de milioane de utilizatori, au vrut bani seriosi la reinnoirea contractului si astia nu au dat.

Edited by audiofidell, 10 August 2022 - 13:03.


#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Postgushpi, on 10 august 2022 - 10:01, said:

Încă de prin 2003 am avut nevoie de o prognoză a vremii pt a putea face profit la patron.
Patronul nu facea profit decat pe vreme favorabila? Terasa (fara umbrele), balta sau parapanta?

#23
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 19.06.2018
Pe

View Post__Dan__, on 10 august 2022 - 12:58, said:

Patronul nu facea profit decat pe vreme favorabila? Terasa (fara umbrele), balta sau parapanta?
Cisterna de udat carosabilul

#24
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Initiator, meteorologia de la noi se bazeaza mai mult pe informatii din surse externe, care oricum au interesul sa fie precise pentru tarile de origine.
Si in zona mea, de fiecare data cand am fost la cod portocaliu sau galben, nu a plouat aproape deloc. In schimb au fost furtuni puternice cand meteorologii prevedeau vreme buna.

Si un filmulet educativ, asa pentru destindere : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uH2Lea4zGWI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgushpi, on 10 august 2022 - 10:01, said:

Io apreciez că între 2003 și 2010 prognoza meteo „știa” bine cum va fi în următoarele 5...7 zile
după 2010, până prin 2017, 3 zile era acceptabil
2022 - dezastru!

E doar o iluzie a trecutului bun şi frumos. Oricine cu un anumit număr de ani ai vârstei, poate constata cu uşurinţă că..."ce frumos şi bine era în trecut, şi ce urât şi rău e acum !"

În trecut, în urmă cu vreo 30 de ani, atunci când au apărut predicţiile zodiacale prin ziare, mă gândesc că eram sigur că mi se întâmplă ce prognozează ele. Dar acum constat că nu se mai întâmplă nimic. De fapt poate că se adeveresc dar nu le citesc eu. Posted Image

Aşa şi cu vremea: avem senzaţia trecutului când era frumos şi bine, când credem că totul era aşa cum trebuie, ceea ce e total invers: precizia e mult mai mare acum, decât cum era în trecut. Să ne gândim fiecare că am vrea să ştim ce vom mânca mâine la amiază, ce vom mânca poimâine, ce vom mânca săptămâna viitoare şi...ce vom mânca peste o lună, în ziua de Miercuri, la amiază.

E imposibil deoarece probabil cunoaştem majoritatea conceptul numit efectul fluturelui: "o mică schimbare într-un loc dintr-un sistem, poate duce la diferenţe mari faţă de momentul schimbării, într-o stare târzie". Conceptul a fost descoperit chiar de un meteorolog: Edward Lorenz.

Adică, cu cât vrem să aflăm ce se va întâmpla într-un viitor cât mai îndepărtat, cu atâta...nu putem. Posted Image

Edited by lupini, 10 August 2022 - 13:32.


#26
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Nu pentru asta s-a inventat ro-alert?
Anunta lumea cand ploua sau este cald cu adevarat.

#27
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostHider141, on 10 august 2022 - 12:33, said:

dar marile fabrici polueaza in continuare cat 100 de tari in curs de dezvoltare,

Problema cu marii poluatori e ca sunt situati fix in tarile ''bananiere'' plus China.

In plus, probleme cel putin la fel de mari ca poluarea industriala sunt defrisarile masive, cresterea vacilor (pentru carne) si topirea permafrostului (inclusiv eliberarea unor cantitati tot mai mari de metan in atmosfera).

Ca sa nu mai vorbesc, la nivel de orase, ca miile de centrale termice de apartament polueaza de sute de ori mai mult (si mai grav) decat una mare de cartier

Deci da, poluarea industriala e o problema, dar daca ne uitam la anii 2020-2021 (cand industria a scazut foarte mult in lume), nu e nic  pe departe singura grava...

#28
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSef-chenko, on 10 august 2022 - 13:35, said:

Nu pentru asta s-a inventat ro-alert?
Anunta lumea cand ploua sau este cald cu adevarat.

Şi nu doar Ro-Alert. Şi BREAKING NEWS-urile de la TV s-au inventat, pentru a speria lumea că...vara va fi cald, iar iarna va fi frig. [ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3622.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Asa patesti cand iti iei lumina de la accuweather si de la Busu

Edited by dan1980_25, 10 August 2022 - 13:54.


#30
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postlupini, on 10 august 2022 - 13:27, said:

conceptul numit efectul fluturelui: "o mică schimbare într-un loc dintr-un sistem, poate duce la diferenţe mari faţă de momentul schimbării, într-o stare târzie". Conceptul a fost descoperit chiar de un meteorolog: Edward Lorenz.



Problema cu acest efect este ca in doua sisteme aparent identice, rezultatul este complet diferit.

Iar cu cat sistemul este mai instabil, rezultatul este si mai improbabil.

Meteorologic vorbind, suprafetele despadurite tot mai mari modifica albedoul acelei zone implicit reflexia UV, modifica temperatura solului din acea zona inclusiv a aerului de deasupra sa si straficarea lui pe verticala, modifica umiditatea relativa a acelei zone precum si rezistanta hidrodinamica la curentii de aer din zona, etc.

daca mai suprapunem peste asta modificarile curentilor oceanici din cauza modificarii salinitatii apei si a temperaturii ei (Golfstream este cazul cel mai clar), scenariul pentru ''furtuna perfecta'' este aproape complet....

#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View Postfastcojo, on 10 august 2022 - 14:00, said:

Problema cu acest efect este ca in doua sisteme aparent identice, rezultatul este complet diferit.

Iar cu cat sistemul este mai instabil, rezultatul este si mai improbabil.

Meteorologic vorbind, suprafetele despadurite tot mai mari modifica albedoul acelei zone implicit reflexia UV, modifica temperatura solului din acea zona inclusiv a aerului de deasupra sa si straficarea lui pe verticala, modifica umiditatea relativa a acelei zone precum si rezistanta hidrodinamica la curentii de aer din zona, etc.

daca mai suprapunem peste asta modificarile curentilor oceanici din cauza modificarii salinitatii apei si a temperaturii ei (Golfstream este cazul cel mai clar), scenariul pentru ''furtuna perfecta'' este aproape complet....

Aşa e, nu numai că iniţiatorul topicului nu discută schimbările cauzelor, ci lipsa de exactitate a prognozelor. Eu nu vorbesc despre schimbările de mediu, care existau şi în trecut, şi au existat tot timpul, ci despre exactitatea predicţiilor. Păi dacă noi cei de aici ştim despre astfel de modificări, atunci cum de nu ştiu cei care prognozează ?! Şi asta în condiţiile în care precizia aparatelor actuale e mult mai mare decât a celor din trecut.

De asta eu aduceam în discuţie durata de timp pentru care se prognozează, care e ca şi predicţiile zodiacale: multe website-uri, applicaţii, posturi TV sau radio, plonjează care mai de care în prognoze pe durate cât mai lungi de dragul spectaculozităţii şi atragerii audienţei, deşi, cine judecă puţin, ştie că cu cât timpul pentru care prognoza se face e mai lung, cu atâta probabilitatea de a fi reală, scade. Aşa a fost tot timpul.

Edited by lupini, 10 August 2022 - 14:20.


#32
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Folosind windy.com și INMH dă tot pe lângă. Am avut cod portocaliu și precipitații majore la mine și a plouat....10 minute așa, ca și cum te-ar împroșca cineva cu soluție de geam pe față.A, și am primit și RO-Alert, just in case.

#33
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Iata ca nici vara nu-i ca vara!

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Meteorologia nu a stiut nimic in avans. De aia ziceau si zic mereu "timpul probabil pentru maine ...".

Edited by Friskey, 10 August 2022 - 14:43.


#35
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005

View Postbog4u, on 10 august 2022 - 13:27, said:

care oricum au interesul sa fie precise pentru tarile de origine.
Si care ar fi ala ?
Nicaieri nu e precisa predictia. O predictie cat de cat ok e pe cateva ore cand e vreme instabila, cand e calma se se duce si la 1-2 zile. Peste 2 zile este impropabil sa fie precisa. Asta e peste tot indiferent de interese Posted Image

Eu folosesc windy, e ok ca instrument de informare, are 4-5 modele de predictie, plus ca poti vedea ceva parametri ok  :

Attached File  crop.png   599.84K   15 downloads

Edited by wolfydRg, 10 August 2022 - 15:11.


#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFriskey, on 10 august 2022 - 14:43, said:

Meteorologia nu a stiut nimic in avans. De aia ziceau si zic mereu "timpul probabil pentru maine ...".

Cum am scris într-un text anterior: termenul folosit, asta face diferenţa, nicidecum precizia. În trecut i se spunea pe nume, aşa cum bine ai scris tu: "Timp probabil".

Acea "probabilitate" există şi în prezent, dar nu se mai prezintă aşa deoarece fiecare instituţie vrea să fie percepută că oferă informaţii cât mai exacte. Din cauza foametei de audienţă, diferitele instituţii scoţând din nomenclatorul lor cuvântul "probabil", îi face pe oameni să perceapă prognoza ca fiind ceva...exact. Or, asta nu e adevărat: prognoza meteo pe durată mai lungă de o zi, devine tot mai improbabilă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate