Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce meteorologia nu mai știe nimic în avans?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
Ura!
Ideea acestui topic o aveam de mai multă vreme, dar ce s-a-ntâmplat de două zile-n zona mea de trai, a umplut paharul.
Încă de prin 2003 am avut nevoie de o prognoză a vremii pt a putea face profit la patron.
Io apreciez că între 2003 și 2010 prognoza meteo „știa” bine cum va fi în următoarele 5...7 zile
după 2010, până prin 2017, 3 zile era acceptabil
2022 - dezastru!

Ieri și alaltăieri, acuweather/google/apple/busu :P /inmh arătau galben și portocaliu de vijelii DOAR în interiorul arcului carpatic
pe zona moldovei și dobrogei era un verde pătrunzător
ieri, de la ora 16, cerul a-nceput să se-ntunece, cam spre 17 a-nceput dezastrul: ploaie puternică + grindină + vânt (de grindina aproape că era orizontală)
ploaia a căzut în 3 reprize de cam o oră fiecare (doar prima cu grindină, a 2-a puternică, a 3-a mocănească)
în tot acest timp cerul a fost brăzdat încontinuu de fulgere și aerul a vibrat de tunete
plafonul de nori a acoperit cerul de ieri de la 16 până azi la ora 09:00

de ce dau toate aceste detalii? pt ca să arăt că nu a fost ceva trecător care să „scape” programelor de prognoză, ci ceva serios și îndelungat, care trebuia să fi fost detectat din timp
în schimb am primit RO-alerte (cred că 3) DUPĂ ce fenomenul vizat trecea, ca și cum bieții de la butoane vedeau și-ncercau să salveze rahatul... :(

mai acu' fo' 3 zile un șef de salvamont se plângea că turiștii pleacă pe munte fără să citească prognoza!
io-l contrazic: ba tocmai pt că citeau - plecau!!! :(

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil pentru ca vremea e dinamica.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
exprimarea ar fi: „are altă dinamică”!

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sunt pe deplin de acord cu tine.
Doar ca am crezut ca din cauza dealurilor din jurul meu toate prognozele sunt complet aiurea, iar aplicatiile instalate de-a lungul timpului (peste 50) sunt facute cu dedicatie pentru 1 aprilie.
Chestia este ca nu mai poti avea incredere nici in barometre si nici in citirea cerului, descifrarea comportamentului pasarilor etc.

Edited by adip1962, 10 August 2022 - 10:57.


#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Fiindca "predictiile" astea se fac cu niste formule statistice/limite, iar pentru a procesa toate chestiile astea ai nevoie de multe resurse. Intr-un fel, e cam acelasi lucru pe care incerc sa-l faca si traderii, incearca sa prevada niste evenimente din viitor folosind niste date statistice din trecut.

Asta-i valabil pentru muritorii de rand. In rest, pentru aviatie/armata, exista tot felul de radare meteorologice/sonde/sateliti, care arata exact unde se duc diverse fronturi. La F1 cateodata mai vezi ca urmaresc astfel de radare si stiu cu precizie de 1-2minute cand incepe sa ploua si pe care portiune din circuit.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
'Imprevizibil ca vremea'?

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cand e furtuna la Marea Neagra si plajele flutura steagul rosu, nu te arunci in mare. Unde ai vazut ca e totul verde in Dobrogea ?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Iti dau un raspuns in ton cu moda (si de pe forum):

Nici meteorologia nu mai e ce a fost Posted Image

#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Daca te intereseaza cum bate vantul in dobrogea, urmareste graficul cu productia de energie eoliana: https://www.transele...ro/web/tel/home

#10
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

View PostAlexEn, on 10 august 2022 - 11:14, said:

'Imprevizibil ca vremea'?
Gras si frumos?

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
pt început, ar fi de bun gust, să se scoată din grila „știrilor” episodul „starea vremii”!
pe lângă că nu știu „starea”, mai și trimit drumeți prin munți!

View PostNikoroB, on 10 august 2022 - 11:11, said:

Fiindca "predictiile" astea se fac cu niste formule statistice/limite,

exact!
cred că acum se lucrează cu aceleași modele matematice ca-n trecut
acestea sunt depășite, în special datorită schimbărilor climatice
(io aș zice că .ro nu mai are o climă temperat continentală)

cei de la F1 au bani să-și genereze propriile modele matematice de predicție (a.k.a. să plătească un institut de cercetări să o facă)
dar cei de la știri sigur nu
(zic sigur deoarece se observă cum același reportaj filmat de un individ, este regăsit în grila tuturor televiziunilor!)

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 10 august 2022 - 10:14, said:

Probabil pentru ca vremea e dinamica.

La fel omul, domnule Andreic...la fel ca omul.

#13
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Pentru că fenomenele meteo nu mai sunt de multă vreme (pun intended!) naturale, iar meteorologia nu e în contact cu toți cei care au aparatură de influențare a vremii, ca să poată da "prognoza" în funcție de comenzile pe care le bagă ăia în aparate.

Quote

Sub auspiciile Air Weather Service, Statele Unite ale Americii au declanșat Operațiunea Popeye prin care s-au însămânțat nori de ploaie peste traseul Ho Chi Minh, ceea ce a dus la creșterea precipitațiilor cu aproximativ treizeci de procente în 1967-1968. Obiectivul operațiunii a fost o încercare de a prelungi sezonul musonic pentru ca, datorită ploilor, să fie încetinit traficul camioanelor de aprovizionare.
Nu a mai plouat normal de foarte mult timp. Zilele trecute a fost o scurtă ploaie aici, dar a plouat "cu praf", s-a lăsat o mâzgă pe toate maşinile.
Şi cunosc teoria "nisipului saharian" însă o găsesc pur şi simplu aberantă. Depunerile acestea ce se lasă odată cu ploaia sunt sigur "plasate" de cineva. E posibil să fie rezultatul incinerării produselor adunate din canalizarea oraşelor, pulverizate în atmosferă. Şi uneori, din motive de ei cunoscute, rezultatul e praf roşu, ducând la apariția teoriei nisipului saharian.

#14
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Sunt de acord cu initiatorul, prognoza nu mai este ce a fost. Pasionat fiind de pescuit si ciclism, am urmarit mai mereu prognoza, pentru ca este clar, nu te duci la pescuit sau la pedalat cand ploua. Incepand de cativa ani, sa zicem trei, patru, prognozele au devenit imprecise. Am renuntat la unele iesiri pentru ca se anunta ploaie dar nu a fost, sau invers.
Parerea mea personala, este ca schimbarile climatice care afecteaza pamantul au un rol important in a da peste cap prognozele meteo.
Si, da, ieri in zona mea ( Dobrogea ) a plouat, desi pe prognoza nu era trecuta ploaie.

#15
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postgushpi, on 10 august 2022 - 10:01, said:

Ura!
Ideea acestui topic o aveam de mai multă vreme, dar ce s-a-ntâmplat de două zile-n zona mea de trai, a umplut paharul.
Încă de prin 2003 am avut nevoie de o prognoză a vremii pt a putea face profit la patron.
Io apreciez că între 2003 și 2010 prognoza meteo „știa” bine cum va fi în următoarele 5...7 zile
după 2010, până prin 2017, 3 zile era acceptabil
2022 - dezastru!

Ieri și alaltăieri, acuweather/google/apple/busu Posted Image /inmh arătau galben și portocaliu de vijelii DOAR în interiorul arcului carpatic
pe zona moldovei și dobrogei era un verde pătrunzător
ieri, de la ora 16, cerul a-nceput să se-ntunece, cam spre 17 a-nceput dezastrul: ploaie puternică + grindină + vânt (de grindina aproape că era orizontală)
ploaia a căzut în 3 reprize de cam o oră fiecare (doar prima cu grindină, a 2-a puternică, a 3-a mocănească)
în tot acest timp cerul a fost brăzdat încontinuu de fulgere și aerul a vibrat de tunete
plafonul de nori a acoperit cerul de ieri de la 16 până azi la ora 09:00

de ce dau toate aceste detalii? pt ca să arăt că nu a fost ceva trecător care să „scape” programelor de prognoză, ci ceva serios și îndelungat, care trebuia să fi fost detectat din timp
în schimb am primit RO-alerte (cred că 3) DUPĂ ce fenomenul vizat trecea, ca și cum bieții de la butoane vedeau și-ncercau să salveze rahatul... Posted Image

mai acu' fo' 3 zile un șef de salvamont se plângea că turiștii pleacă pe munte fără să citească prognoza!
io-l contrazic: ba tocmai pt că citeau - plecau!!! Posted Image
Eu am teren in zona de deal.

Prognoze diferite pe telefon (3 surse diferite), toate se schimba de la un minut la altul, niciuna nu concorda cu ce se intampla acolo.

Nici macar norii nu sunt un indiciu, zici uneori ca vine sfarsitul lumii si pica 3 stropi (sau nici aia), alteori e senin si in 30 de minute e potop.

Asta inseamna ca sistemul devine tot mai instabil, implicit imprevizibil.

Si e doar inceputul....

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postfastcojo, on 10 august 2022 - 12:25, said:

...Si e doar inceputul....
Ai perfecta dreptate...si din pacate lucrurile nu o vor lua deloc spre bine.
Nu atat timp cat pulimea e obligata sa mearga perpedes sau cu masini cat mai non-poluante, dar marile fabrici polueaza in continuare cat 100 de tari in curs de dezvoltare, iar mai-marii lumii inca merg la summituri fiecare cu propriul avion si au voie sa se plimbe cat vor cu yacht-urile mega "eco-friendly".

#17
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgushpi, on 10 august 2022 - 10:01, said:

mai acu' fo' 3 zile un șef de salvamont se plângea că turiștii pleacă pe munte fără să citească prognoza!
io-l contrazic: ba tocmai pt că citeau - plecau!!! Posted Image

www.meteoblue.com
E site-ul cu care imi programez de ani de zile turele (fie iarna, fie vara) si nu am patit-o niciodata.
E adevarat ca in zona subcarpatica am mai observat rateuri (probabil si la ses), insa in zona montanta s-a dovedit constant de incredere.
Ofera de la temp min/max pana la directia vantului si forta rafalelor (pe langa soare/nor/ploaie, probabilitate si cantitate precipitatii, probabilitate descarcari electrice etc).

Edited by domnujim, 10 August 2022 - 12:35.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgushpi, on 10 august 2022 - 10:36, said:

exprimarea ar fi: „are altă dinamică”!
E suficient doar dinamica pentru ca intotdeuna va fi alta e clar Posted Image Practic stii ce urmeaza sa se intample dupa directie si presiuni dar nu poti sa stii daca intre timp nu intervine alta schimbare si tot asa (incerci sa iei in calcul si colateral dar ai o rezolutie limitata in care polti face asta altfel e ca la sah, devine ceva prea complex si intri in probabilitati, degeaba iti calculezi 7-8 mutari in avans cand advrersarul a vazut deja o vulnerabilitate la tine si esti ca si gata), de aia e greu se spus locul si ora exacta a unui eveniment decat in cazul in care este foarte clar si nu mai pot surveni modificari, vgen cum face meteologia aeronautica.

Edited by andreic, 10 August 2022 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate