Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vibratii bass

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 09:43, said:

Nu, sistemul l-am luat ca să ascult muzică pe standarde înalte. Concurența este partea 2. Acolo scrie că are și funcția de ,,cutremur" bass. Dar eu nu o văd pe aplificator.





Pe mine mă deranjează bass-ul. Sunetul este puternic.

Tu esti clientul ideal pentru cei care isi fac reclama. Cumperi dupa ce scriu aia la specificatii, nu te mai obosesti sa si asculti sau sa cauti pareri despre produs, inainte sa il iei. De la sistemul ala nu ai de unde sa ,,cutremuri pamantul"....
P.S. Ai citit ca trage de la retea max 190 W? De unde sa iti scoata 700..... Fizica, mama ei...... a mancat cainii scoala generala.

Edited by baribalu, 10 August 2022 - 10:04.


#20
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019

View Postrogerlecoco, on 10 august 2022 - 09:52, said:

La 700W RMS nu te poti astepta la miracole: https://www.panasoni.../sc-akx660.html

Unde scrie 700 RMS ?

View Postbaribalu, on 10 august 2022 - 09:59, said:



Tu esti clientul ideal pentru cei care isi fac reclama. Cumperi dupa ce scriu aia la specificatii, nu te mai obosesti sa si asculti sau sa cauti pareri despre produs, inainte sa il iei. De la sistemul ala nu ai de unde sa ,,cutremuri pamantul"....


Nu, am citit și recenziile despre el, iar înainte de achiziție i-am făcut probă în magazin la volum maxim și chiar se auzea bine. Chiar tare. Eu nu sunt genul care să achiziționeze produse fără să se uite la recenzii.

Attached Files



#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
E si mai rau.
1700!
Da ' ce sa le ceri? Lumea cumpara dupa niste specificatii absolut mincinoase.
Producatorii (bravo lor)nu fac decat sa profite de idiocratia instalata la nivel general. Nu doar in domeniul asta.

#22
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019

View PostiZet, on 10 august 2022 - 09:53, said:

Bă băiatule, cu minisistem din ăla vrei să faci vecinii geloși? AKX660?! Ăla-i cum erau chinezăriile cu luminițe și mii de watt PMPO, numai bun de luat banii fraierilor... Ți-a luat ochii cu sutele de watts pe care-i are doar pe hârtie și-ai sărit cu banii.

Nu știu dacă are 1700 RMS reali, dar are sunet puternic. Peste 30 nu m-am dus cu el.

#23
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
La consum de 120..150W, de unde sa scoată 700W? Vine Duhul Sfânt și-l transformă? Mai ales că la sistemul ăla (și altele de Panasonic), de la distanță bass-ul se aude spart, de parcă bate cineva cu un ciocan într-o tablă.

#24
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019

View PostiZet, on 10 august 2022 - 10:03, said:

La consum de 120..150W, de unde sa scoată 700W? Vine Duhul Sfânt și-l transformă? Mai ales că la sistemul ăla (și altele de Panasonic), de la distanță bass-ul se aude spart, de parcă bate cineva cu un ciocan într-o tablă.

Nu am de ce să mint. Sunetul se aude bine, chiar și pe volum mare.

Când stau în pat, se simte vibrația de bass. Oare trebuie să le pun pe podea ?

Dvs le-ați avut ?

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Este un sistem home audio fara veleitati disco sau super putere .
Are 2 x 50W , are claritate buna, sunet puternic pentru o sufragerie de bloc , boxe cu sw incorporat .
Este un sistem gandit "totul din mine " , nu ai aux out sa poti cupla un sw extern de mare putere , se poate lega si asa cu deviceuri preluate de la auto dar se pierde la calitate .
Daca poti achizitiona un jbl 710 sau 1000 vei fi surprins , desi sunt mono sunetul este extrem DAR acestea nu sunt concepute pentru apartament la bloc .

Daca redai prin BT sau cablu poti lua un mixer audio la vreo 200 lei din care sa duci semnal intr-un sw de putere si altul in sistem , aux in are implementat - este solutia cea mai ieftina si fara sa umbli la placa de baza .  Putere inseamna sub woofer , fara nu acoperi toata gama , lipseste acel ceva .
Am montat la boxa panasonic sc ua 30 https://www.a2t.ro/s...E8aAr_PEALw_wcB
Iese ceva cu schimbare majora in bine , boxa + mixer + sw jbl sh luat de pe olx de 250W
Daca banii nu sunt problema se poate lua ceva superior la partea de mixer dar mai mult de 2 canale mixaj in casa eu spun ca nu trebuie .

Edited by ldpe, 10 August 2022 - 10:21.


#26
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Pot lega la el și un subwoofer de putere mare ?

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Mixerul are : audio in /out , iesire casti, intrare microfon , usb, bluetooth .
Pe langa toate acestea are preamplificator cu corectii ton pentru toate intrarile - ce se auzea incet direct din combina acum se poate corecta si amplifica din mixer , sunetul final va fi de exceptie raportat la ce ai avut . Nu are zgomot de fond , este usor de folosit, este fiabil avand in vedere ca merge de 3 ani fara probleme si chiar a fost tras de ele , numai blana merge la o cabana .
Pe audio out poti lega sub de mii de watt daca ai ...numai atentie la pretul curentului Posted Image
Combina nefiind hifi nu are rost sa te arunci la scule adevarate , nu-si vor arata valoare dar intradevar dau bine la ochi sau sa te bagi la 12 canale mixaj ca va arata ca o planseta de facut patura in bucatarie .

Edited by ldpe, 10 August 2022 - 10:29.


#28
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Și cum îl conectez la sistem ?

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt cabluri de la la pentru absolut orice conexiune .
Nu stiu ce intrari ai in combina , din mixer ai RCA la audio si jack mare la microfon si casti , pe emag gasesti tot ce ai nevoie la bani putini sau daca stai intr-un oras mare sigur ai magazin cu specific electronice
La sc ua 30 am intrari jack de 3,5 mm - sigur asa ai si la tine , ai nevoie de jack 3,5mm la RCA cu lungime de cat crezi ca ai nevoie , este de 1,5m-10 m , 12 lei unul vapor made si vreo 35 unul de firma la 1,5 m

Edited by ldpe, 10 August 2022 - 10:34.


#30
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Atentie cu calblurile de lungime mare jack-RCA daca sunt din cele subtiri si ieftine o sa ai un brum de toata frumusetea. Eu folosesc cand am nevoie sa ma leg cu placa de sunet externa la mixer asa ceva: https://www.emag.ro/...5/pd/D098T3MBM/

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar brum-ul al poate face geamurile sa vibreze - tot vibreaza ceva :D

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 09:43, said:

Nu, sistemul l-am luat ca să ascult muzică pe standarde înalte.
Poate doar pe inalte. Fara standarde :D

Nu cumperi Panasonic daca vrei calitate audio.
Daca vrei ceva de la ei de calitate mai buna iei macar Technics.

Dar standare inalte si podea in vibratii nu se pupa de nicio culoare.

Dac vrei neaparat vibratii iti iei doua boxe de-alea amplificate de folosesc manelistii pe la nunti si ai rezolvat problema. Behringer parca le zice.

View Postvestale, on 10 august 2022 - 09:54, said:

Muzica la standarde inalte se asculta in studio, nu in apartamente.
Sa nu exageram. Poti asculat oricand muzica la standarde inalte acasa, in casti.

Nici nu deranjezi vecinii.

#32
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Ce subwoofer de 300 w îmi recomandați ? Să fie și ieftin.

#33
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.okazii.r...02-a-a223316538

#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View Posteiffel, on 10 august 2022 - 11:48, said:

Sa nu exageram. Poti asculat oricand muzica la standarde inalte acasa, in casti.

Nici nu deranjezi vecinii.
Normal ca se poate cu ajutorul castilor(multi facem asa), dar mai stiu vecinii si politia "valoarea lui" ?

Edited by vestale, 10 August 2022 - 13:16.


#35
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 12:35, said:

Ce subwoofer de 300 w îmi recomandați ? Să fie și ieftin.

Nu exista asa ceva. Puternic si ieftin!

Asta-i varianta entry level: https://www.avstore....vs-pb-1000-pro/
Si o alternativa ceva mai ieftina: https://www.sono.ro/...-20-200-hz.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VnSpH5YTsAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai poti incerca asta (1100 RON), dar sa nu te astepti la aceeasi putere: https://www.avstore....w-90-v-4-black/

#36
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View PostBAYMAX, on 10 august 2022 - 01:09, said:

Bună seara. Am și eu un sistem audio cu super woofer de 20 cm și alte 4 mici. Aș dori să știu și eu cum pot crea aceea senzație de vibrație în casă, atunci când asculți muzică ?

Adică, vecinul meu de jos, când ascultă muzică, și când este pe încet, vibrează podeaua. Dar se și aude afară. Cum ?
Daca vibreaza chiar si la "volum mic" , inseamna ca are difuzoare mari de bass care permit sa coboare jos in frecvente ce zguduie podeaua dar fara sa fie nevoit sa dea "volum tare" .

Fie folosesti un egalizator, ca sa poti sa dai mai tare bass-ul care zguduie, ala sub 30-40 Hz, fie cumperi un subwoofer activ mare de genul https://www.sono.ro/...etooth-dsp.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate