Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

The Sandman (2022- )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Ma mir ca inca nu e topic ptr el, data fiind reclama facuta de Netflix.
IMDB: https://www.imdb.com/title/tt1751634/
Trailer:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/83ClbRPRDXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pareri mixte despre el. John Constantine e o femeie acum, mult curent woke...
Neil Gaiman spune ca actiunea e alt univers, nu cel in care John Constantine e barbat - deci deja o da in multivers.

Edited by eiffel, 09 August 2022 - 11:33.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu are nicio relevanta ca Constantine e femeie, chiar a fost misto episodul ala cu Jenna Coleman.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Am văzut și eu doua episoade după ce multă lume a lăudat benzile desenate care stau la baza acestui serial. Până acum pare ok și văd că are parte de o critică favorabila, deci o să îi dau o șansă.

Referitor la lgbt, chiar autorul spune despre Corinthian că e gay in benzile desenate. La fel si Alex Burgess.

Quote


Neil Gaiman has stated that the Corinthian is homosexual in The Sandman Companion, wherein the first Corinthian consumed eyes only of boys. The second Corinthian is featured with a boyfriend as written by Caitlin R. Kiernan in the Dreaming.


Edited by george_alexandru, 09 August 2022 - 11:48.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu l-am vazut pe tot inca, dar sunt voci care spun ca ultimele episoade sunt greu de vazut si plictisitoare.

Fiind facut de Netflix e posibil - nu prea am vazut niciun show de la ei care sa nu o lalaie la un moment dat.

#5
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018
Am văzut patru episode și nu mi s-a părut nimic "woke" la el.
Nu sunt familiar cu benzile desenate. Pot sa înțeleg cum ar putea fi considerat asa, din alte perspective.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Ultimele episoade cam pierd din intensitate, dar per total serialul e bun.

[ https://64.media.tumblr.com/beab3400fe05585476913bb5f4aca9cb/5d710547ed29498e-45/s640x960/16ac0eb1aac871b5f39bba3a7c80d280e793d7c4.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Doar ce se uita sotia, nu stiu la ce episod e.

Eram in trecere spre bucatarie, am vazut doi bulangii ca se sarutau. Imi venea sa-i desfiintez disney+

#8
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Primul episod cand chinezil il tinea de mana pe baiatul ala, am inchis instant TV , nu-s homofobic dar is satul de woke shit peste cap !.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Posteiffel, on 09 august 2022 - 11:39, said:

Fiind facut de Netflix e posibil - nu prea am vazut niciun show de la ei care sa nu o lalaie la un moment dat.
Stranger Things? Narcos? Casa de papel?

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr mine sunt plictisitoare si alea.

Cam toate serialele lor sunt pline de umplutura ca sa le scoata la lungimea tipica ptr Netflix - 50-60 minute.
Daca ar taia 10-15 minute si ar lasa doar esentialul unele seriale ar fi bunicele.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Până acum, după 4 episode, încă pare interesant. O să-l urmăresc până la final.

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
La episodul 4 sunt si eu. Interesant.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Episodul 5 începe bine dar o ia pe arătură rău. Episodul 6 mi-a plăcut foarte mult.

#14
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Initial am crezut ca e vorba de (inca) un serial fantasy, in care Morfeu vrea sa se razbune dupa ce a fost intemnitat o suta de ani.
A fost o surpriza placuta sa vad ca de fapt este un serial despre natura umana si pacatele ei.
Ce nu mi-a placut: dupa cum spune serialul, e de ajuns sa faci trei pasi ca dai peste un gay (femeie sau barbat) cu care te poti cupla instant (evident, daca te pasioneaza). Din fericire, (inca) nu e asa in viata reala.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Am terminat și eu sezonul, foarte bun, aștept cu interese următorul sezon. Singura chestie deranjanta a fost că au cam exagerat cu scenele lgbt. La un moment dat aveam impresia că sunt mai mulți gay decât hetero. Inteleg însă că la fel e și în comics.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 14 august 2022 - 09:31, said:

Am terminat și eu sezonul, foarte bun, aștept cu interese următorul sezon. Singura chestie deranjanta a fost că au cam exagerat cu scenele lgbt. La un moment dat aveam impresia că sunt mai mulți gay decât hetero. Inteleg însă că la fel e și în comics.


Credeam ca numai mie mi se pare .....   :(

#17
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
În mare, este primul serial unde au sens alegerile speciale.
Mi-a plăcut că cine se identifică non-binary, chiar are sens acolo unde a fost pus și este 100% perfect pentru asta.
Chiar și părțile gay au sens 100%, sunt preferințele personajelor respective, fără să fie forțate. Deși cred că mergea ca "The Corinthian" să fie bi, pentru că experimenta sensibil mai mult din ce-l interesa.
Lucifer e okay femeie, este în esență Venus demonizată, doar că actrița nu cade pe rol aici. Deloc.
Johanna Constantine este un înlocuitor direct feminin pentru Hellblazer și probabil alegerea cu adevărat discutabilă. De fapt l-au șters pe el sau poate că mai sunt șanse să apară, deși ar fi trebuit deja să existe. Erau suficiente personaje feminine oricum, nu avea atât de mult sens să nu apară el acolo unde îi era locul și ea la fel. Însă actrița are cât de cât acel factor irezistibil. E cam singurul plus pe care l-am găsit. Altfel, personajul în sine e ratat destul de mult în formula asta 2 în 1.



#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Jenna Coleman mi-a placut, consider ca personajul ei a fost mai bine construit decat John Constantine. As fi vrut sa apara in mai multe episoade.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate