Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Certificat TVA pentru Auto SH de la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare!

Incerc sa inmatriculez o masina adusa din afara si imi lipseste acest certificat de TVA de la ANAF. Astazi e prima data cand am auzit de el. Masina a fost cumparata din Germania, de la o persoana fizica si o inmatriculez tot pe persoana fizica.  
Din ce am gasit pe net ( https://static.anaf....AUTO_TVA_PF.pdf), nu prea inteleg exact ce trebuie sa am:

2. Daca mijloacele de transport nu sunt noi
Persoanele fizice care achiziioneaz un mijloc de transport care nu este nou nu sunt obligate la plata TVA în România pentru aceste achiziii.
[articolul 268 alineatul (3) litera a) din Codul fiscal]
În vederea înmatriculrii mijlocului de transport persoana fizic trebuie s solicite organului fiscal eliberarea “Certificatului” din care s rezulte c nu se datoreaz
TVA în România pentru achiziia intracomunitar a mijlocului de transport. La cererea depus se anexeaz: cartea de identitate a vehiculului a mijlocului de transport,
documentul de achiziie a mijlocului de transport, documentul din care s rezulte data primei înmatriculri a mijlocului de transport, dovada schimbrii reedinei în situaia
transferului mijlocului de transport nou dintr-un stat membru în România i, dup caz, de orice alte documente din care rezult c nu se datoreaz TVA în România pentru
respectiva achiziie, în copie i original.
[punctul 104 alineatul (1) litera b) din HG 1/2016, Ordinul ANAF 3193/2011]

Ce imi e clar:
- CIV pentru auto pe care vreau sa il inmatriculez. Asta il am de la RAR.

Ce nu imi e clar:
- Documentul de achizitie a mijlocului de transport : E vorba de CV intre mine si neamt ?
- Documentul din care sa rezulte data primei inmatriculari: e cumva vorba de certificatul german de inmatriculare?
- dovada schimarii resedintei in situatia transferului mijlocului de transport nou dintr-un stat membru in Romania: e cumva vorba de hartia de la primarie prin care e luata in evidenta masina?


Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai simplu e să te duci la un birou de acte auto, dai ceva și te lămuresc ei, îți și pun actele în ordine.

Acum, din ce știu eu ai nevoie de contractul de vânzare cumpărare dintre tine și neamț, în original și traducere - se cerea legalizată chiar, și actele mașinii, adică brifu mare și brifu mic, la fel în original și traducere, iar legalizată ...

View Postpaso87, on 09 august 2022 - 08:59, said:

- Documentul de achizitie a mijlocului de transport : E vorba de CV intre mine si neamt ?


Da

View Postpaso87, on 09 august 2022 - 08:59, said:

- Documentul din care sa rezulte data primei inmatriculari: e cumva vorba de certificatul german de inmatriculare?
Multumesc!

Eu zic că da.

View Postpaso87, on 09 august 2022 - 08:59, said:

- dovada schimarii resedintei in situatia transferului mijlocului de transport nou dintr-un stat membru in Romania: e cumva vorba de hartia de la primarie prin care e luata in evidenta masina?

Dacă mașina adusă nu e nouă, nu e cazu.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Ce nu imi e clar:
- Documentul de achizitie a mijlocului de transport : E vorba de CV intre mine si neamt ?
- Documentul din care sa rezulte data primei inmatriculari: e cumva vorba de certificatul german de inmatriculare?
- dovada schimarii resedintei in situatia transferului mijlocului de transport nou dintr-un stat membru in Romania: e cumva vorba de hartia de la primarie prin care e luata in evidenta masina?

Ai ghicit toate punctele.
Vezi ca toate stiu ca trebuiau traduse legalizat

Ca PF nu ai treaba cu TVA.

https://static.anaf....xa327052009.pdf

Asta e chipurile anti-samsari, dar e o cretinatate.

Quote

Dacă din documentaţia prezentată rezultă că nu sunt îndeplinite condiţiile
prevăzute pentru ca mijlocul de transport să fie considerat nou, în sensul Codului fiscal şi al
prezentei proceduri, compartimentul de specialitate întocmeşte Certificatul, al cărui model
este prevăzut în Anexa nr.2 la ordin, din care rezultă că respectiva persoană nu datorează
taxa pe valoarea adăugată aferentă achiziţiei intracomunitare.


#4
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Ce se intampla daca eu cumpar un autoturism folosit, de la un samsar, pe care la adus din Germania cu toate actele sa zicem in regula si ma duc cu el la Rar sa-i fac carte?
Am citit pe google ca daca nu esti tu pe factura achizitie din Germania, Anaf-ul poate suspenda eliberarea cartii de identitate a autoturismului 5 zile....
Dupa ce trec cele 5 zile ti se elibereaza cartea fara alte probleme sau  sa ma astept la altele?

Edited by rosebowl, 29 August 2022 - 18:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate